جاهای دیدنی خراسان رضوی | 100 جاذبه در استان خراسان رضوی

۱۳۹۹ ۲۷ مرداد
جاهای دیدنی خراسان رضوی (100 جای دیدنی و تفریحی) | تورگردان

جاهای دیدنی خراسان رضوی موضوعی بوده که در مقاله حاضر به آن پرداخته ایم و با نگاهی متفاوت و با نظر به تاریخ و طبیعت خراسان، به سراغ برترین جاذبه های استان خراسان رضوی رفته ایم. خراسان رضوی را به شهرستان های مختلف تقسیم کرده و از هر یک چند نمونه را که شاخص تر بوده اند معرفی کرده ایم.

جاهای دیدنی خراسان رضوی حکایتی از سرزمینی بزرگ را در گذشته ای نه چندان دور به نمایش می گذارد. شهرهایی همچون مشهد، توس، نیشابور، خواف، کلات نادری، قوچان یا خبوشان و... تاریخی دور و دراز و داستان هایی از ایران بزرگ را در خود جای داده اند. یادگارهای زیادی از دوره های مختلف تاریخی در این دیار به یادگار مانده است که به جای خود ارزش تاریخی، هنری و آموزشی دارند. از سوی دیگر جاذبه های طبیعی این استان نیز از تنوعی بی بدیل برخوردار است. خراسان رضوی علی رغم آب و هوای کوهستانی و خشک، رودخانه های فصلی و ییلاقات فراوانی دارد که معمولا باغات و مزارع استان نیز از همین مناطق سربرآورده است. این مناطق به پاتوق طبیعت گردان و گردشگرانی تبدیل شده که به دنبال آب و هوای خوش، خراسان را زیر پا می گذارند.

در مقاله حاضر به دنبال این هستیم که با نگاهی متفاوت و با نظر به تاریخ و طبیعت خراسان، به معرفی برترین جاذبه های استان خراسان رضوی بپردازیم. خراسان رضوی را به شهرستان های مختلف تقسیم کرده و از هر یک چند نمونه را که شاخص تر بوده اند معرفی کرده ایم. با این همه وعده می دهیم که در همینجا یا در مقالاتی مجزا سایر دیدنی هایی هر یک از شهرستان های استان خراسان رضوی را خدمتتان معرفی کنیم. به امید اینکه پا به خراسان بگذارید و از جاذبه های غنی آن بازدید کنید. با تورگردان همراه باشید تا با هم سری به جاهای دیدنی استان خراسان رضوی بزنیم.  

 

جاهای دیدنی مشهد

 

جاهای دیدنی مشهد

 

شهر مشهد از نظر تاریخی، مذهبی، اقتصادی، طبیعی و تفریحی جاذبه های متعددی پیش روی گردشگران قرار می دهد. سالانه نزدیک به سی میلیون نفر برای زیارت یا تفریح به شهر مشهد می آیند و در هتل های نزدیک به حرم، مسافرخانه های سازمانی، اقامتگاه ها و حتی منازل مسکونی اقامت می کنند. به دلیل استقبال زیاد گردشگران از جاهای دیدنی مشهد بسیاری از جاذبه های گردشگری در معرض دید عموم قرار گرفته و مناطق گردشگری و تفریحی جدیدی برای گذران لحظاتی تفریحی و هیجانی در مشهد افتتاح شده است. 

 

حرم امام رضا

 

حرم امام رضا

 

علی بن موسی الرضا امام هشتم شیعیان و فرزند موسی بن کاظم است. در محدوده حریم بارگاه منور که به نام آستان مقدسه شناخته می شود، علاوه بر حرم امام رضا، آرامگاه های دیگری از علما و بزرگان ایرانی و جهان اسلام آمیده اند. آنچه بعد از جنبه عبادی در این آستان خودنمایی می کند، جلوه های معماری اسلامی است. صحن ها، رواق ها، کتابخانه ها، موزه ها و مناره های حرم جزو اصیل ترین سازه ها و بناهای اسلامی در جهان به شمار می رود. به دلیل برخورداری از تزئینات فاخر به خصوص در زمینه کاشیکاری، مقرنس و سایر هنرهای تزئینی بخش های مختلف صحن ها و رواق ها در نظر زائران و گردشگران خیره کننده به نظر می رسد.

قدیمی ترین بخش های حرم مطهر به قرن هفتم هجری یعنی دوره تیموریان بر می گردد. از آن زمان یادگارهای زیادی در آستان مبارک باقی مانده است که مهمترین آن ها مسجد گوهرشاد با گنبدی بزرگ و آبی و کاشیکاری و کتیبه های بدیع بر روی در و دیوار است. تیموریان که علاقه زیادی به احداث بناهای فاخر از خود نشان می دادند در کل منطقه خراسان قدیم که توس، نیشابور، خواف و هرات(در افغانستان کنونی) را در بر می گرفت آثار خیره کننده ای از خود به جای گذاشته اند. بعد از دوره تیموری بسیاری از آثار فاخر معماری حرم به دوره صفوی بر می گردد؛ حکومتی که علاوه بر مشهد به بناهای مذهبی عراق و اماما شیعه رسیدگی فراوانی کرد.

مساحت حرم امام رضا در حال حاضر به حدود یک میلیون متر مربع می رسد و روز به روز از جوانب مختلف بر وسعت آن افزوده می شود. طبقات مختلف زیرزمینی در صحن ها و رواق های حرم راه اندازی شده است که جمعیت زائرانی را که در فصل  های مختلف زیارتی به آنجا گسیل می شوند، مدیریت می کند. این بارگاه برای زائران علاوه بر خدمات زیارتی و رفاهی همچون مهمانسرای حضرت، خدمات فرهنگی متعددی ارائه می کند. از جمله اینکه یکی از غنی ترین کتابخانه های کشور به نام کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در حرم امام رضا قرار دارد.

آدرس:

در مرکزیت خیابان امام رضا، خیابان شیرازی، خیابان نواب صفوی و خیابان طبرسی

 

آرامگاه فردوسی

 

آرامگاه فردوسی

 

ماجرای ساخت آرامگاه فردوسی به دوره پهلوی اول بر می گردد ولی قبر اصلی کمی از محل فعلی ساخت آرامگاه دورتر است. موقعیت فعلی مقبره برای احداث بنایی فاخر مناسب تر بوده است. اگر به منطقه توس در مشهد رفته باشید با منطقه گردشگری آرامگاه فردوسی که روز به روز باشکوه تر می شود روبرو خواهید شد. مجموعه فرهنگی آرامگاه در 20 کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد قرار گرفته و در نزدیکی آن می توان از بقعه هارونیه، مقبره الشعرا و آرامگاه شاعر پر آوازه مهدی اخوان ثالث نیز دیدن کرد.

هرتسفلد و آندره گدار از پژوهشگران معروف معماری اسلامی در احداث بنای آرامگاه فردوسی در کنار باستان شناسان دیگر همکاری داشته اند. مساحت مجموعه بالغ بر شش هکتار است و روز به روز توسعه بیشتری می یابد. سازه اصلی آرامگاه چهار گوش با زیربنای 1043 متر مربع است. این سازه با پلکان هایی از هر طرف بالا می رود و در زیر زمین آن موزه ای وجود دارد.  

محوطه سازی مجموعه به دلیل درختان متعدد و باغچه های گلکاری شده صفای خاصی پیدا کرده است. اگر جزو علاقمندان به این شاعر پر آوازه پارسی گوی هستید باید بازدیدی نیز از روستای پاژ داشته باشید که محل زندگی و منزل او در آنجا بازسازی شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

آدرس:

مشهد، توس، انتهای بلوار شاهنامه

 

خانه تاریخی داروغه

 

خانه داروغه

 

خانه داروغه همانطور که از نامش پیداست متعلق به یکی از مقامات نظامی مشهد بوده است. این خانه زیبا که با حرم امام رضا تنها 500 کیلومتر فاصله دارد در خیابان نواب صفوی قرار گرفته و در کوچه ای به نام داروغه به تازگی در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

معماری خانه داروغه مشهد تحت تاثیر معماری روسی است و در سال 2016 توانسته جایزه حفظ و نگهداری سال 2016 را از آن خود کند. این خانه در سال 1381 به ثبت ملی رسیده است. معماری بنا ترکیبی از هنرهای معماری ایرانی و سبک های جدید روسی است. پله های آهنی دو سوی حیاط، ارسی ها، تندیس های تراشیده شده حیوانی و غیره تحت تاثیر معماری روسی است. حوضخانه، حیات درونی، برخورداری از شاه نشین و تراس های طاقدار از نشانه های معماری ایرانی است.

خانه داروغه اولین خانه مشهد است که دارای حمام خصوصی بوده و دارای نانوایی و حوضخانه اختصاصی نیز بوده است. بیشتر این بخش های هم اکنون مرمت شده و به عنوان موزه و یا چایخانه و گالری کاربرد پیدا کرده اند و در قسمت حوضخانه معمولا نگارخانه و مجموعه ای زیبا از آثار هنری و صنایع دستی برای فروش عرضه می شود.

آدرس:

خیابان نواب صفوی، بلوار شارستان، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

 

برای کسب اطلاعات جامع و پیدا کردن تک تک جاذبه های مشهد توصیه می کنیم مقاله مفصل « جاهای دیدنی مشهد » را مطالعه کنید.

 

جاهای دیدنی بینالود

 

رودخانه طرقبه

رودخانه طرقبه

 

بینالود مشهورترین کوه استان خراسان رضوی و بخشی از رشته کوه بینالود است که ییلاقات زیادی در اطراف آن شکل گرفته است. مشهورترین ییلاقات شهرستان بینالود طرقبه و شاندیز است که به حیاط خلوت مشهدی ها تبدیل شده است. مشهدی ها بیشتر آخر هفته ها و شب ها را در رستوران ها و باغ های این منطقه سر می کنند. طرقبه خود دارای روستاها و مناطق گردشگری پر طرفداری است که گردشگران زیادی به آنجا گسیل می شوند. منطقه گردشگری چالیدره با تله سیژ، سدی زیبا، امکان قایقرانی و غواصی و... از مشهورترین تفریحگاه های طرقبه است.

برای کسب اطلاعات کامل از دیدنی های طرقبه مقاله ما تحت عنوان « جاهای دیدنی طرقبه » را حتما مطالعه کنید.

منطقه شاندیز بیشتر به داشتن رستوران های معروف شناخته می شود. برترین رستوران های مشهد و حتی کشور در منطقه شاندیز واقع شده است. رستوران های شاندیز در سرتاسر کشور شعبه داشته و بهترین شیشلیک ها را سرو می کنند. مهمترین منطقه تجاری و گردشگری در آنجا پدیده شاندیز است که مجموعه ای نام آشنا برای کل ایرانیان است. دهکده شاندیز، پیست دوچرخه سواری، پاراموتور و پاراگلایدر و مناطق تفریحی و ورزشی متعدد از مهمترین جاهای دیدنی شاندیز و طرقبه محسوب می شوند.

 

طرقبه

رستوران های طرقبه

 

منطقه حفاظت شده حیدری، ییلاقات جاغرق، زشک، ابرده، عنبران، روستای تاریخی و پلکانی کنگ، روستاها و ییلاقات حصار، مایان، ازغد، امامزاده یاسر و ناصر، بند گلستان و...از دیگر دیدنی های بینالود به شمار می روند. در صورتی که تمایل داریه به صورت کامل درباره جاذبه های بینالود مطالعه کنید، مقاله ما در خصوص « جاهای دیدنی بینالود » را از دست ندهید.

 

 

جاهای دیدنی نیشابور

 

آرامگاه خیام نیشابور

آرامگاه خیام

 

نیشابور از پرآوازه ترین شهرستان های استان خراسان است که به دلیل آب و هوای خوب، تاریخ پر افتخار علمی و ادبی و قدمگاه علی بن موسی الرضا در میان مردم شهرت پیدا کرده است. از مهترین مفاخر ادبی نیشابور می توان به مجموعه ای اشاره کرد که در آن مقبره شعرا و عرفای بزرگی همچون عطار، خیام و نقاش مشهور ایرانی کمال الملک قرار گرفته است. در این مجموعه علاوه بر وجود ارامگاه این بزرگان باغی زیبا و مصفا و نمایشگاه های متعدد هنری قرار گرفته است. نیشابور به فعالیت های هنری شهره است. در مناسبت های مختلف می توان نمایشگاه های هنری و نقاشان و گرافیست هایی را که در بخش های زیبای شهر مشغول طرح زدن هستند نظاره کرد.

روستاها و باغستان های نیشابور در میان مشهدی ها و سایر اهالی استان خراسان به یاد ماندنی است. آب و هوای روستاهای خوبی همچون دَررود، بوژان و غیره طبیعتی متفاوت را پیش روی طبیعت گردان قرار می دهد. اهالی نیشابور اکثرا تحصیل کرده اند و در بهترین دانشگاه های مشهد و ایران فارغ التحصیل شده اند. بسیاری از کشاورزان و باغداران این شهر نیز تحصیلات دانشگاهی دارند. به دلیل قرار گرفتن شهر نیشابور بر سر جاده تهران مشهد بسیاری از مسافران تور مشهد پیش از رسیدن به مشهد معمولا استراحتی کوتاه در این شهر می کنند و از جاهای دیدنی نیشابور بهره مند می گردند.

 

طبیعت نیشابور

 

از جذاب ترین دیدنی های نیشابور همچنین می توان به دهکده چوبین ، آبشار گرینه ، غار سرنی، رباه شاه عباسی، افلاک نمای خیام،  روستای خرو علیا، منطقه باستانی شادیاخ و بقایای شهر کهن نیشابور، بازار سرپوشیده، و معدن فیروزه اشاره کرد. در فروشگاه های صنایع دستی اطراف جاذبه های نیشابور مثل آرامگاه خیام می توان بهرتین فیروزه ها را خریدرای نمود.

 

جاهای دیدنی سبزوار

 

سبزوار

مقبره حاج ملاهادی سبزواری

 

سبزوار شهرستانی پر افتخار و یادگار سبزواران و داستان جوانمردان است. این منطقه که نام تاریخی بیهق داشته است بزرگانی همچون ابوالفضل بیهقی صاحب تاریخ بیهقی را به ایران اهدا کرده است. صدها اثر تاریخی از روزگان شکوه سبزوار به یادگار مانده است که علاقمندان به آثار تاریخی و معماری می توانند از آن ها دیدن کنند. اگر علاقمند هستید از شهر سبزوار دیدن کنید می توانید مقاله مفصل ما درباره جاذبه های سبزوار را با عکس و آدرس را با نام « جاهای دیدنی سبزوار » مطالعه کنید. در غیر اینصورت به شکل خلاصه در ادامه به مهترین اماکن دیدنی سبزوار اشاره کرده ایم.

از دیدنی های سبزوار می توان به مصلی تاریخی سبزوار یادگار دوره حکومت سربداران در خیابان خواجه نظام الملک؛ مسجد جامع سبزوار، از آثار قرن هشتم هجری با چهار هزار متر مربع و ایوان و مناره هایی زیبا؛ آتشکده میر مظفر در روستای بابا لنگر با معماری مربوط به دوره پیش از اسلام بر بالای کوهی مرتفع و مشرف به منطقه؛ آتشکده سبزوار به نام آتشکده خانه دیو در روستایی به نام فشتنق و بقعه امامزاده یحیی مربوط به دوره قاجار در تقاطع خیابان های بیهق و اسرار شمالی اشاره کرد. بیهق از خیابان های تاریخ و مشهور سبزوار است.

 

طبیعت سبزوار

روستای طبس سبزوار

 

باغ و عمارت دو طبقه خانه اسکویی با مساحت 10 هکتار در روستای ابارش در 4 کیلومتری سبزوار؛ یخدان های سبزوار متعلق به دوره قاجار؛ منار مسجد سبزوار در روستای باستانی خسرو شیر در 100 کیلومتری شمال غربی سبزوار؛ آرامگاه بقراط یا حاج محمد تقی سبزواری پزشک و ادیب گرانمایه سبزواری در میدان کارگر؛ روستای بلاش آباد؛ ابشار برغمد و غیره نیز از بهترین های سبزوار به شمار می روند. سبزوار به داشتن مفاخر بزرگی همچون حاج ملاهادی سبزواری و شفیعی کدکنی خوش آوازه شده است.  

 

جاهای دیدنی چناران

 

میل رادکان چناران

میل رادکان

 

چناران یا جاده چناران نزد مشهدی ها و مسافران مشهد شهرت زیادی دارد چرا که بسیاری از مناطق خوش آب و هوای نزدیک به مشهد در این محدوده قرار دارد. مشهدی ها برای رفتن به آرامگاه فردوسی باید به سمت جاده چناران بروند و نرسیده به چناران (در 50 کیلومتری شمال غربی مشهد) در سه راهی فردوسی مسیرشان را کج کنند. بسیاری از تورهای طبیعت گردی مشهد در چناران برگزار می شود. چناران در 45 کیلومتری شمال غربی شهر شاندیز قرار دارد. پس به راحتی می توان حدس زد که با شهری خوش آب و هوا روبرو هستیم.

از جاذبه های تاریخی چناران می توان به ارگ رادکان با قدمتی 100 ساله اشاره نمود. اقامتگاه بومگردی رادکان به عنوان برترین اقامتگاه بومگردی کشور شناخته می شود. این اقامتگاه دارای معماری سنتی با تزئینات متناسب با اقلیم، حیاطی با صفا و حوضی فیروزه ای رنگ است.

از مشهورترین جاهای دیدنی چناران می توان به  پیست اسکی شیرباد، آبشار آبقد، گلمکان و چشمه سبز، دره اجنه و آبشار اخلمد اشاره کرد. آبشار اصلی اخلمد در 2 کیلومتری روستایی قدیمی به همین نام قرار گرفته و مسیری سخت و نسبتا طولانی در کناره رودخانه پیش روی علاقمندان به طبیعت گردی قرار می دهد. برای رسیدن به آبشار باید کمی کوهنوردی هم بلد بود. کوه های اخلمد آهکی و پر از حفره های سنگی جذاب اند.

 

چشمه گیلاس چناران

چشمه گیلاس چناران

 

 

گلمکان روستایی خوش آب و هواست که به دلیل منتهی شدن به چشمه ای باستانی به نام چشمه سبز معروف شده است. مسیر چشمه سبز نیز به خصوص بعد از سیل های سال های اخیر کمی ناهموار است ولی رفتن به آنجا به همه سختی هایش می ارزد. در مسیر رسیدن به چشمه سبز، فرصت های خوبی برای ماهیگیری به چشم می خورد و در کنار چشمه نیز اقامتگاهی بومگردی احداث شده است.

روستای پر طرفدار دیگر در چناران روستای باصفای اسجیل است که تا مشهد 40 کیلومتر فاصله دارد. این روستای کوهپایه ای اب و هوای بسیار مطبوعی دارد و قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد بر می گردد. از دیگر جاهای دیدنی چناران می توان به پل چشمه گیلاس اشاره نمود که قدمت آن به دوره پهلوی بر می گردد. این پل در نزدیکی روستای چشمه گیلاس قرار گرفته و همیشه پر آب است.

 

جاهای دیدنی فریمان

 

سد فریمان

سد فریمان

 

شهرستان فریمان دارای دو بخش مرکزی و قلندرآباد است. بخش دوم جزو مناطقی است که دیرتر به شهر تبدیل شده است و علاوه بر زمین های کشاورزی اثار تاریخی و جاذبه هایی تاریخی را نیز در خود جای داده است. در کتب تاریخی این منطقه به نام اسفنج و اشبند و جزو ربع نیشابور محسوب می شده است. مرکز آن شهر تاریخی فرهادگرد یا فرهادجرد بوده است. این منطقه در مسیر کراوان روی تجاری یعنی جاده ابریشم قرار داشته است. اهمیت فریمان تا جایی بود که ارسلان جاذب سپهسالار غزنویان در آنجا کاروانسرای بزرگی برای اقامت رهگذران و تجار بنا کرد و خودش نیز همانجا مدفون شد.

در فریمان حیات وحشی غنی همچون آهو، قوچ، کل، خرگوش، تیمو، کبک و انواع پرندان به چشم می خورد. این تنوع جانوری مدیون آب و هوای مساعد شهرستان فریمان است. بند تاریخی فریمان کمک زیادی ه حاصلخیزی زمین های کشاورزی و بهبود کشاورزی در منطقه کرده است. از مناطق خوش آب و هوا و پر طرفدار در فریمان که از شهرهای اطراف و مشهد به مقصد آنجا همه ساله گردشگر می رود، آبگرم شاهان گرماب است که در بخش قلندرآباد قرار گرفته است. آب های زلال، بی بو و بی رنگ آنجا خواص درمانی دارد و برای امراض پوستی اثر شفابخش دارد و به علت سیلیکات های موجود در آن و کم بودن املاحش برای نوشیدن نیز مناسب است.

 

آبگرم شاهان گرماب

آبگرم شاهان گرماب

 

از جاهای دیدنی فریمان اول از همه باید به خانه و موزه شهید مطهری اشاره کرد که از افتخارات فریمانی هاست. این خانه که هم اکنون به موزه تبدیل شده است پیش از این باغی وسیع و مصفا با وسعتی بالغ بر 3700 متر مربع بود. بخش مسکونی باغ که هنوز نیز شکل اولیه آن حفظ شده است دارای اتاق ها، سالن پذیرایی و تراس است. از جمله آثاری که در موزه شهید مطهری نگهداری می شود باید به 100 جلد از آثار ایشان اشاره نمود. ایوان رزمگاه، بنای عشق آباد، رباط تاریخی فریمان، رباط سنگ بست، تفرجگاه طبیعی زرکک، مزار بی آبه و... از دیگر دیدنی های فریمان محسوب می شوند.  

 

جاهای دیدنی خواف

 

مدرسه غیاثیه خرگرد

ایوان مدرسه غیاثیه خرگرد

 

خواف مهد موسیقی سنتی ایرانی است و از سوی دیگر یادگارهای معماری با ارزشی از دوره تیموری و همچنین سازه های اقلیمی منحصر به فردی همچون آسباد در آن به جای مانده است. یکی از یادمان های عصر تیموری در خواف مزار پیر احمد خوافی یکی از وزرای تیموریان و از شخصیت های مهم در تاریخ اسلام است. آرامگاه وی در خیابانی به نام خود وی قرار گرفته و از آثار شاخص معماری اسلامی است. اصل بنا مربع شکل است و دیوارهای آن آجری است. در عصر قاجار بازسازی هایی در بنا صورت گرفته است.

مدرسه غیاثیه خرگرد از دیگر جاهای دیدنی خواف است که در 146 کیلومتری مشهد و سر راه تربیت حیدریه قرار گرفته است. مسافران خراسان به هیچ وجه نباید بازدید از این بنای شگفت انگیز را از دست بدهند. این بنا نیز از اثار دوره تیموری است که به همت پیر احمد خوافی( بنای قبلی) احداث شده است. بنای چهار ایوانی مدرسه غیاثیه نشان دهنده اوج شکوه خواف در روزگار تیموری و اهمیت علم وآموزش در آن زمان دارد.

 

آسبادهای نشتیفان خواف

آسابادهای نشتیفان

 

از دیگر جاذبه های گردشگری خواف می توان به منطقه حفاظت شده سیرخون، آسبادهای نشتیفان، آبشار رزداب، کوشک سلامه، مسجد ملک زوزن، سد سلامی، ارامگاه حافظ ابرو(جغرافیدان بزرگ جهان اسلام)، مسجد جامع سنگان، آبشار کفتر دره و مزار خواجه یار اشاره نمود. از سوی دیگر نباید به هیچ موسیقی مقامی و استادان به نام این هنر را از شهرستان خواف نادیده گرفت. این اساتید و این هنر در جهان شناخته شده است.

 

جاهای دیدنی گناباد

 

قنات قصبه گناباد

قنات قصبه

 

گناباد از آن شهرستان های استان خراسان است که به تازگی جاذبه های گردشگری اش بیشتر مورد توجه قرار گرفته و به دلیل وجود اقامتگاه های خاص و منحصر به فرد به خصوص در منطقه ریاب با استقبال خوبی مواجه شده است. گناباد یا جنابد شهری باستانی با قدمت دور و دراز است. نشانه این قدمت قنات یا کاریزی است که از یادگاران عصر تمدن باستانی ایرانی است. همانطور که می دانید ایران باستان به نان تمدن کاریزی شناخته می شود و ساخت قنات از این منطقه به سرتاسر جهان منتقل شده است. قنات قصبه در گناباد قدمتی 2500 ساله دارد و به گفته باستان شناسان طولانی ترین و بزرگترین قنات در جهان است. خوشبختانه امکان بازید از بعضی بخش های زیرزمینی قنات قصبه فراهم شده است و بیشتر بازدید کنندگان را به حیرت وا می دارد.

 

ریاب گناباد

ریاب گناباد

 

از مهمترین جاهای دیدنی گناباد می توان به مسجد جامع گناباد از آثار دوره خوارزمشاهی(آخرین سلسله ایرانی قبل حمله مغول)، موزه آب در خیابان سعدی که در گذشته کاروانسرایی از عصر قاجار بوده؛ آبشار کاخک با سازه های سیمانی و آبنماهای مصنوعی در 25 کیلومتری شهر و در نزدیکی آسیاب های آبی؛ منطقه حفاظت شده هنگام با قانون شکار ممنوع به مساحت 274000 هکتار با پوشش گیاهی و جانوری خاص؛ آتشکده ای به یادگار مانده از دوره هخامنشی با تعدادی قلعه باستانی به نام های قلعه دختر شورآباد، پشن و قبر پیران؛ روستای درصوفه با کوه های بلندی که آن را محصور کرده اسو از همه مهم تر منطقه گردشگری ریاب می باشند.  

 

جاهای دیدنی کاشمر

 

کاشمر

 

کاشمر یا همان ترشیز قدیم در قرن هشتم هجری در اختیار فرقه اسماعیلیه بوده است. این شهرستان نیز مثل سایر مناطق خراسان رضوی دارای جاذبه های تاریخی، هنری و طبیعی است. کاشمر با شهرستان های خلیل آباد، بردسکن، نیشابور و سبزوار همسایه است. این شهرستان از دو بخش مرکزی و کوه سرخ تشکیل شده است. ارتفاعاتی در شمال و جنوب کاشمر آن را محدود کرده اند. در شمال کاشمر منطقه کوهسرخ و در جنوب منطقه فغان بجستان خودنمایی می کنند.

از مهمترین جاهای دیدنی کاشمر می توان به مسجد جامع کاشمر در میدان مرکزی شهر با کتیبه ای از سال 1213 هـ متعلق به دوره قاجار با صحن ، ایوان، شبستان، ستون دار و غرفه هایی در اطرافش؛ بنای امامزاده سید مرتضی در 5 کیلومتری شمال کاشمر متعلق به سده 2 هـ و دوره اموی با گنبد، صحن و ایوان کاشیکاری شده زیبا؛ یخچال طبیعی بند قرا در 7 کیلومتری روستای بند قرا با آب و هوای بکر و چشم اندازهایی بدیع و مثال زدنی؛ آبشار و آب گرم کریز و رودخانه و منطقه تفریحی و گردشگری در 15 کیلومتری شهر ریوش با خواص درمانی و مورد توجه مردم کاشمر و سایر شهرستان های اطراف؛ کاروانسرای حاج کاظم مدرس از بناهای مهم و منحصر به فرد ایرانی متعلق به دوره پهلوی به مساحت 3000 متر مربع با حجره های متعدد و انبار و منظرهرو به خیابان؛ محوطه گردشگری کوهسرخ و روستای نامق در 5 کیلومتری شمال شهر کاشمر و نزدیک شهر ریوش با پوشش گیاهی غنی و باغستان های پر برکت؛ باغمزار کاشمر و... اشاره نمود.

 

جاهای دیدنی کلات

 

جاهای دیدنی کلات

 

کلات نادری شهری در شمال شرقی استان خراسان و مشهور به مناطق ییلاقی و بنای تاریخی نادرشاه افشار است. این شهر به دلیل قرار گرفتن در بین کوه های هزار مشهد از جاده ای کوهستانی و زیبا برخوردار است ولی باید خود را برای پیچ و خم های زیاد نیز آشنا کنید. کلات نادر از سمت شمال با تپه ماهورهای ترکمنستان محدود شده است.

مهمترین جاذبه دیدنی کلات، کاخ خورشید است که همچون نگینی در دل این شهر جلوه کرده است. عمارت خورشید برای این احداث شد که نادرشاه بعد از مرگش آنجا مدفون شود ولی این اتفاق نیفتاد. این بنای آجری و چند ضلعی با مصالح و سنگ های همان منطقه ساخته شده و تحت تاثیر معماری هندی است. کتیبه نادری در یک از ورودی های کلات از دیگر جاهای دیدنی کلات محسوب می شود که به زبان های فارسی و ترکی آذری در 24 بیت بر روی سنگ کنده کاری شده است.

آبشار ارتکند از مشهورترین دیدنی های کلات برای طبیعت گردی است که هر ساله گردشگران زیادی از شهرهای مختلف به آنجا می روند. علاوه بر آنجا آبشار قره سو نیز از شهرت زیادی برخوردار است ولی پیومدن مسیر آبشار برای افراد خردسال یا میانسال کار راحتی نیست. آبشارهای چرم، آبشار زاوین، جنگل پسته خواجه، بند نادری، مسجد کبود گنبد، خانه گبرها در سررود، آب انبارهای روستای خشت و... از دیگر جاذبه های گردشگری کلات به شمار می روند.

 

جاهای دیدنی قوچان

 

جاهای دیدنی قوچان

 

قوچان یا خبوشان به گفته مورخان نخستین پایتخت اشکانیان بوده است. این شهر خوش آب و هوا از نعمت کوه های هزار مسجد، آلاداغ و شاه جهان برخوردار است. چشمه ها و رودخانه های زیادی در شهرها و روستاهای این منطقه جریان دارد که مهمترین آن ها رود اترک است. رودی که از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد و تا ترکمنستان ادامه می یابد.

از مهمترین جاهای دیدنی قوچان می توان به روستای شارک در نزدیکی جاده باجگیران و ترکمنستان اشاره نمود. در این روستا هوایی دل انگیز و چشمه هایی جاری در کنار چشم اندازهایی خیره کننده برای گردشگران فراخوان می فرستد. به دلیل نزدیکی به مرز ترکمنستان می توان خریدهای خوبی به خصوص صنایع دستی در آنجا انجام داد.

روستای کلر از دیگر مناطق خوش آب و هوای قوچان برای روستاگردی است. در این روستا که بر بلندی قرار گرفته خانه ها را به سبک پلکانی و صخره ای ساخته اند. قدمت این خانه ها به دوره ایلخانانی بر می گردد و صوفیان در آن منطقه سکونت داشته اند. دره سراب و دره شمخال در قوچان طبیعتی خیره کننده دارند.

دیدنی های قوچان خیلی بیشتر از این مواردی است که ذکر کردیم. اگر علاقمند هستید با دیدنی های این شهر با صفا و پر طرفدار آشنا شوید حتما مقاله جاهای دیدنی قوچان را ببینید.

 

جاهای دیدنی تربت حیدریه

 

جاهای دیدنی تربت حیدریه

 

تربت حیدریه به عرفان و تصوف شناخته می شود. تربیت حیدریه یکی از بزرگترین شهرها در تولید زعفران جهان و پایتخت ابریشم کشور است. زائرانی که از جنوب خراسان به سمت مشهد می آیند از این شهر نیز عبور می کنند. همین موضوع سبب شده که بسیاری از گردشگرانی که عازم مشهد هستند و قصد زیارت علی بن موسی الرضا را کرده اند از جاهای دیدنی تربت حیدریه نیز دیدن کنند.

از جاذبه های تربت حیدریه می توان به مجموعه قطب الدین حیدر، کاروانسرای طبسی، آبشار رود معجن، حمام حاجی رئیس، منطقه گردشگری رودخانه حصار و ... است. مجموعه قطب الدین حیدر از همان بناهای صوفیانه این شهر است. بنایی که به قطب الدین فرزند تیمور و از خاندان خاقان ترک بر می گردد. در این مجموعه آرامگاهی ایوانی بزرگ و ضریحی چوبی با هنر استادکاران ایرانی ساخته شده است.

کاروانسرای طبسی نیز نزد گردشگران دست کمی از بناهای تاریخی شیراز و اصفهان ندارد. این رباط تاریخی در دوره قاجار احداث می گردد و با دو ایوان بزرگ ، هشتی های زیبا، انبار، اصطبل و حجره های متعدد در خدمت زائران امام رضا و کاروانیان قرار گرفت. قسمتی از رباط طبسی به موزه مردم شناسی اختصاص یافته است و به زمینه هایی همچون صنایع دستی، آداب و سنن و غیره می پردازد.

 

جاهای دیدنی تربت جام

 

جاهای دیدنی تربت جام

 

تربت جام را به یاد شیخ احمد جام اینگونه نامگذاری کرده اند. این شهر که در منابع تاریخ و جغرافیایی با نام زام، بوزجان، تربت شیخ جام و غیره ثبت شده است نقش مهمی در تاریخ تصوف خراسان داشته است. از مهمترین جاهای دیدنی تربت جام می توان به آرامگاه شیخ احمد جامی، مسجد زیرزمینی، آرامگاه شاه قاسم انوار، گنبد فیروزشاهی و رباط سمنگان اشاره نمود.

مشهورترین جاذبه تربت جام مزار شی احمد جامی است که نزد مردم از احترام زیادی برخوردار است. در کنار ارامگاه مسجدی به نام سعدآباد قرار گرفته و خود آرامگاه نیز مشتمل بر ایوان، گنبدخانه، مسجد عتیق، مدرسه امیر جلال الدین فیروزشاهی و مسجد جامع نو می شود و همانطور که دریافتید این ارامگاه در واقع در یک مجموعه از آثار تاریخی قرار گرفته است.

آرامگاه شیخ قاسم انوار نیز متعلق به سید معین الدین علی بن نصیر هارون ابوالقاسم حسینی سرابی تبریزی است. وی نیز یکی از صوفیان قرن 8 و 9 هجری قمری است که مقبره وی را امیر علیشیر نوایی ساخته است. مسجد زیر زمینی از جذاب ترین دیدنی های تربت جام محسوب می شود که دارای دو بخش زمستانه و تابستانه است. چنین ویژگی ای در بین مساجد عجیب به نظر می رسد چون عموما کاخ ها بوده اند که بخش های زمستانه و تابستانه را از هم جدا می ساختند.

 

جاهای دیدنی بجستان

 

جاهای دیدنی بجستان

 

بجستان به انارش معروف است ولی این تنها محصولات گیاهی بجستان نیست که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. فصل چیدن انار که به این شهر سفر کردید سعی کنید حتما از جاهای دیدنی بجستان نیز دیدنی کنید. از مهمترین دیدنی های آنجا می توان به کویر بجستان، منطقه حفاظت شده افتخار، مسجد مرندیز، کاروانسرای قاسم آباد و پارک ملی بجستان اشاره نمود. این شهرستان تا چندی نیز جزوی از شهرستان گناباد بود ولی قابلیت های شهری و جاذبه های گردشگری باعث شده به شهرستانی مجزا تبدیل گردد.

بجستان یا بوزستان یا بزستان یا بژستان دارای مسجدی جامع است که در سال 1270 به همت شخصی به نام حاج محمد رضا خان احداث شده است. این مسجد شباهت زیادی به مسجد حکیم در اصفهان دارد. صحن وسیع، شبستان های تابستان نشین و زمستان نشین، ایوان ومناره همگی اوج هنر معماری ایرانی را حکایت می کنند. مسجد مرندیز نیز در اینس شهرستان حرف هایزیادی برای گفتن دارد. کافی است سری به آنجا بزنید و خودتان از نزدیک مسجد را بازدید کنید.

پل یونسی در امتداد کال شور سازه ای آجری و جاندار در 45 کیلومتری بجستان است که با 9 چشمه طاق ساخته شده است. آب از میانم این طاق ها از دل آبروها بیرون می زند و انسان را به یاد دیگر پل های عصر صفویه در اصفهان می اندازد. رباط فخر آباد و رباط زین آباد نیز بیشتر وقت ها به روی گردشگران باز می باشند.

 

سایر جاهای دیدنی مشهد

 

جاهای دیدنی تایباد

 

جاهای دیدنی تایباد

 

از مهمترین جاهای دیدنی شهر تایباد باید به میل کرات، آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی، مسجد مولانا، رباط سنگی و رباط عباس آباد اشاره نمود.

 

جاهای دیدنی باخرز

 

جاهای دیدنی باخرز

 

از مهمترین جاهای دیدنی باخرز می توان آبشار ارزنه، مسجد و مزار شیخ عبدالله باخرز، شهر تاریخی مالین، دره اشتی، ییلاق روستای کردیان و غیره را یادآور شد.

 

جاهای دیدنی سنگان

 

جاهای دیدنی سنگان

 

شهر سنگان، مسجد گنبد، تالاب مژن آباد، یخدان سنگان و مرقد پرنده سنگان از مهمترین جاذبه ها و جاهای دیدنی سنگان به شمار می روند.

 

جاهای دیدنی خلیل آباد

 

جاهای دیدنی خلیل آباد

 

از میان جاهای دیدنی خلیل آباد شهر خلیل آباد، آب انبارهای کندر، قلعه کهنه زنده جان، گرمابه آقا و امامزاده قاسم آغا بیش از سایر دیدنی های خلیل آباد توانسته اند توجه گردشگران را جلب کنند.  

 

جاهای دیدنی مشهد ریزه

 

جاهای دیدنی مشهدریزه

 

آرامگاه شاهزاده قاسم ، محوطه تاریخی جوزقان، آب انبار قلعه کهنه ریزه و... بناهایی با ارزش در نزد باستان شناسان و گردشگران است که باید آن ها را در شهر مشهد ریزه بازدید کرد.

 

جاهای دیدنی خرو، پایتخت آلوی ایران

 

جاهای دیدنی خرو

 

از مهمترین جاهای دیدنی خرو، که به آلو شهرت زیادی داشته است مناطق طبیعی و خوش آب و هوای آن محسوب می گردد. اگر آبشار خرو و آبشار رودمیان را از نزدیک دیده باشید و آب وهوای آنجا را استشمام کردهباشید خودتان به این موضوع اذعان می کنید. از دیگر جاذبه های این شهر زیبا معماری پلکانی روستاست که گنجایش تبدیل شدن به یکی از مهمترین مناطق گردشگری در استان خراسان را دارد.

 

جاهای دیدنی گلبهار

 

جاهای دیدنی گلبهار

 

از دیدنی های شهر جدید گلبهار می توان به دریاچه مصنوعی ، پارک بزرگ شهر و شهر بازی بزرگ جم  اشاره نمود. به دلیل دسترسی آسان به گلبهار از طریق وسایل حمل و نقل عمومی این شهر و جاذبه های طبیعی نزدیک به آن با استقبال خوبی مواجه شده است.  

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
کد کپچا