جاهای دیدنی تبریز ؛ تفریحات، مراکز خرید، سوغات، جاذبه های گردشگری

جاهای دیدنی تبریز ؛ تفریحات، مراکز خرید، سوغات، جاذبه های گردشگری

انتشار : ۴ بهمن ۱۳۹۹     به روزرسانی : ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
نویسنده : عفیفه خدنگی، شیوا معین دانلود به صورت PDF
جاذبه-های-تبریز

جاهای دیدنی تبریز شاید برای خیلی ها به اندازه اصفهان و شیراز وسوسه انگیز نباشد ولی برای من سفر به تبریز مهمتر بود. چون در درسهای دانشگاه درباره مسجدکبودتبریز و باغ خیره‌کننده ائیل گُلی زیاد خوانده بودم، دوست داشتم این دو جا را هر چه زودتر ببینم و تجربه اقامت در هتلِ‌صخره‌ای‌کندوان را پشت سر بگذارم. به همین دلیل سال گذشته با خانواده‌ام راهی تبریز شدم.

 

جاهای دیدنی تبریز  

 

جاهای دیدنی تبریز شاید برای خیلی ها به اندازه اصفهان و شیراز وسوسه انگیز نباشد ولی برای من سفر به تبریز مهم تر بود. از آنجا که در درس‌های دانشگاه درباره مسجد کبود تبریز و باغ خیره‌ کننده ائیل گُلی زیاد خوانده بودم، دوست داشتم این دو جا را هر چه زودتر ببینم و تجربه اقامت در هتلِ‌ صخره‌ای کندوان را پشت سر بگذارم. به همین دلیل سال گذشته با خانواده‌ام راهی تبریز شدم.

در درس های معماری و هنگام نوشتن پایان نامه ام درباره باغ ائیل گلی و مسجد کبود تبریز کار کرده بودم، و بازدید از مکان های دیدنی تبریز جزو لیست آرزوهایم بود. به علاوه عاشق این بودم که روستای صخره‌ای کندوان را ببینم و اگر بشود در هتلِ آنجا که تنها هتل صخره‌ای ایران و جزو برترین های جهان است یک شب اقامت کنم. این آرزو چند سال پیش برای من برآورده شد. در این سفر علاوه بر جاذبه هایی که مدنظرم بود چیزهایی راجع به تبریز یاد گرفتم که از جنس مردم، غذاها و فرهنگ کلی شهر بود. تا پا به این شهر نگذاری جاذبه هایش را درک نمی کنی. تبریز از آن شهرهایی است که هیچگاه فراموش نمی کنم. سفر تبریز برای من به یاد ماندنی شد چون جنسِ آن با سایر سفرهایم فرق می کرد. پس در ادامه با معرفی جاذبه های گردشگری تبریز با من همراه باشید.

 

تبریز در شب

 

آثار تاریخی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز

محله های تاریخی تبریز

جاهای دیدنی تبریز در بهار

مکان های تفریحی تبریز

اماکن مذهبی تبریز

موزه های تبریز

هتل های تبریز

مراکز خرید تبریز

فرهنگ مردم تبریز

سوغات تبریز

صنایع دستی تبریز

 

آثار تاریخی از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز

 

شهر تبریز در بزنگاه‌های تاریخی ایران به خصوص در قرون اخیر نقش بسزایی داشته است. طبیعی است که آثار تاریخی زیادی از دوران و حکومت‌های مختلف در تبریز به جا مانده‌ باشد که امروزه تبدیل به جاذبه‌های دیدنی شده‌اند. از میان جاهای دیدنی تبریز آثار تاریخی برای تاریخ‌ دوستان و علاقه‌مندان به بناهای قدیمی جالب توجه است.

     

1. مسجد کبود تبریز از مکان های گردشگری تبریز

 

مسجد کبود تبریز

 

مسجد کبود یکی از مکانهای گردشگری تبریز است که بسیار مشهور بوده و حتی اگر از نزدیک آن را ندیده باشید، قطعا نامش را شنیده اید. چند سال گذشته اواخر تابستان با خانواده مشغول ایرانگردی بودیم که سر از تبریز در آوردیم. اول از همه سراغ مسجد کبود را گرفتم. گنبد زیبای آجری مسجد از یک طرف و کاشی کاری های زیبای آن از طرف دیگر باعث شهرت آن شده است. این مسجد به دلیل داشتن کاشی های فیروزه ای که از قرن نهم هجری به یادگار مانده «کبود» نامیده می شود. کاشیکاری ها تنوع و ظرافتی بی نظیر دارد و اوج هنر استادکاران ایرانی را به نمایش می گذارد. این کاشیکاری ها به شکلی زشت مرمت شده اند و مثل یک چینی شکسته بندی شده هر گوشه اش تکه تکه های سفید توی ذوق می زند. مسجد کبود صحن بزرگ و چهارگوشی دارد که در گذشته های نه چندان دور شبستان هایش پناهگاه مستمندان و محل زندگی طلاب علوم دینی بوده است. این مسجد از مهم ترین مکان های تاریخی تبریز است.    

 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: مسجد کبود تبریز (گزارش ویدئویی و تصویری)

 

2. ارگ علیشاه؛ از دیدنی های تاریخی تبریز  

 

ارگ علیشاه تبریز

 

ارگ علیشاه از بهترین جاهای دیدنی تبریز است. برای آن هایی که مثل من علاقه به بناها و آثار تاریخی دارند، ارگ علیشاه نیز دیدنی است. این بنا که جزو تاریخی ترین جاذبه های گردشگری تبریز محسوب می شود به یکی از نمادهای شهر تبدیل شده است. متاسفانه خیلی ناراحت شدم وقتی دیدم این بنا به خوبی حفظ نشده و در حال تخریب است. ارگ علیشاه به قرن 8 هجری بر می گردد و یادآور شکوه این شهر در گذشته های دور است. ارگ علیشاه بلندترین بنای آجری تبریز است و آن را به نام های طاق علیشاه، ارگ تبریز و مسجد علیشاه نیز می شناسند. طاق بزرگ این ارگ که از طاق کسری (در معماری باستانی ایران و هم اکنون در کشور عراق) عریض تر است باعث شده این سازه را اوج هنر معماری به شمار آوریم. معماران ایرانی در گذشته خالق بهترین ها بوده اند.  

 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: ارگ علیشاه تبریز

 

3. مسجد جامع تبریز  

 

مسجد جامع تبریز

 

مسجد جامع به دوره سلجوقیان بر می گردد و در نزدیکی بازار تبریز قرار گرفته است. وقتی این بناها و دیدنی های تبریز را در نزدیکی یکدیگر بازدید می‌کردم به خوبی می‌توانستم شهر قدیم تبریز را به خوبی تصورکنم. برای خودش این بازارها، ساختمان‌ها و مساجد حکایت از شهری مدرن و با بهترین امکانات داشته است. شوربختانه مسجد جامع هم گرفتار زلزله شده بود و بخش های مهمی از آن رو به ویرانی بود ولی هنوز شکوه بنای آجری آن مثل همه بناهای آجری دوره سلجوقی چشم نواز بود. گلدسته های مسجد که جزو شاهکارهای معماری ایرانی بوده اند هنوز پابرجا هستند. از سایر مکانهای دیدنی تبریز می توان به مقبره الشعرا اشاره کرد که مزار شهریار نیز در آن قرار دارد. مقبره در نزدیکی موزه قاجار قرار دارد. برای رزرو هتل های تبریز به سایت تورگردان مراجعه کنید.  

 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: مسجد جامع تبریز

 

4. خانه حریری تبریز

 

خانه حریری از مکان های دیدنی تبریز

 

خانه حریری از جاهای دیدنی تبریز بازمانده از دوران قاجار است. خانه توسط یکی از اعضای خاندان حریری ساخته شده است. این خانه زیبا دارای ۲۵۰۰ مترمربع مساحت زیر بنا و ۴۵۰۰ متر مساحت کلی است. در بسیاری از اتاق‌های آن از شیشه‌های رنگی و نقاشی‌های مینیاتور استفاده شده و معماری منحصر به فردی دارد. خانه حریری تبریز در سال ۱۳۷۷ شمسی به عنوان میراث ملی ایران ثبت گردید و اکنون برای بازدید عموم باز است.

 

آدرس: تبریز، خیابان تربیت، کوچه نور هاشمی

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: خانه حریری تبریز

 

5. خانه حیدرزاده تبریز

 

خانه حیدر زاده تبریز

 

خانه حیدرزاده در زمان حکومت قاجار توسط شخصی به نام حاجی حبیب لک ساخته شد و در سال ۱۳۷۸ به عنوان میراث ملی ایران ثبت گردید. این خانه زیبا و منحصر بفرد یکی از مکان های دیدنی تبریز است و به خاطر معماری بی‌نظیر همواره مورد توجه قرار گرفته است. خانه حیدرزاده از جمله مکان های گردشگری تبریز است که نهایتاً در سال ۱۳۸۰ مرمت و بازسازی شده و از آن پس تا کنون به عنوان سازمان اطلاع‌رسانی گردشگری آذربایجان شرقی مورد  استفاده قرار می‌گیرد.

 

آدرس: تبریز، میدان ساعت، مقصودیه، پشت عمارت شهرداری

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: خانه حیدر زاده تبریز

 

6. خانه قدکی تبریز یا خانه بهنام

 

خانه قدکی یا خانه بهنام تبریز

 

خانه قدکی که با نام‌های خانه بهنام و خانه گنجه‌ای نیز شناخته می‌شود یکی از جاهای تاریخی تبریز است و در اواخر دوران زندیه و آغاز حکومت قاجار ساخته شد. این خانه در سال ۱۳۷۸ به عنوان یکی از میراث ملی ایران به ثبت رسید و در حال حاضر زیر مجموعه دانشگاه معماری تبریز می‌باشد. خانه قدکی تا به حال چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته و در مرمت‌های اخیر تعدادی نقاشی فراسکو در این خانه کشف شده‌اند.

 

آدرس: تبریز، مقصودیه، دانشکده معماری تبریز

 

7. خانه مشروطه تبریز

 

خانه مشروطه تبریز

 

بی‌شک یکی از مهم‌ترین و زیبا‌ترین جاهای دیدنی تبریز خانه مشروطه است که متعلق به حاج مهدی کوزه‌کنانی بوده و به سفارش ایشان برای تجمع سران مشروطه و مردم ساخته شده است. این خانه در دوران حکومت قاجار و به سبک معماری قاجار بنا گردید. در حال حاضر در این ساختمان تندیس بسیاری از سران مشروطه و وسایل اختصاصی آنان قرار داده شده و به عنوان موزه مشروطه شناخته می‌شود. از مهم‌ترین اشیا در این موزه اسلحه کمری ستارخان است.

آدرس: تبریز، راسته کوچه، غرب بازار بزرگ تبریز

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: خانه مشروطه تبریز

 

8. مقبره الشعرای تبریز

 

مقبره الشعرا تبریز

 

آرامستان‌ قدیمی به نام مقبره الشعرا از دیگر جاذبه های گردشگری تبریز است که قدمت آن به سده هشتم شمسی می‌رسد. متأسفانه به دلیل چندین زمین‌لرزه که سالیان دور تبریز را لرزاندند حال دیگر مقبره‌های قدیمی قابل تشخیص نیستند. از آنجایی که این مقبره‌ها مورد احترام مردم بودند در سال ۱۳۵۰ بنای یادبود با طرحی از غلامرضا فرزان‌مهر در آن ساخته شد. مقبره استاد شهریار نیز در آرامستان مقبره الشعرا قرار دارد.

 

آدرس: تبریز، خیابان ثقه‌الاسلام

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: مقبره الشعرای تبریز 

 

9. مقبره دو کمال تبریز

 

جاهای دیدنی تبریز مقبره دو کمال


مقبره دو کمال یکی از دیدنی های تبریز است که در واقع آرامگاه کمال الدین بهزاد و کمال الدین مسعود خجندی است. همانطور که می دانید کمال الدین بهزاد از مشهور ترین نقاشان و نگارگران ایران است که به دربار سلطان حسین بایقرا و امیر علیشیر هرات راه یافت. در نهایت پس از مدتی به همراه شاه اسماعیل صفوی به تبریز آمد و  پس از دوران حکومت شاه تهماسب صفوی دار فانی را وداع گفت و کمال الدین مسعود خجندی نیز از شاعران و عارفان سده 8 بوده که پس از انجام حج به تبریز آمد و آن جا را برای زندگی انتخاب کرد و همانجا درگذشت. پیشنهاد می کنیم اگر تور تبریز از تهران یا تور تبریز از مشهد و یا تور تبریز از اصفهان را رزرو کردید، حتما به این جاذبه گردشگری تبریز سر بزنید و کمی از سکوت و آرامش آن محیط را به خود هدیه بدهید.

 

9. قبرستان تاریخی پینه شلوار

 

قبرستان پینه شلوار از جاهای دیدنی تبریز

 

قدیمی‌ترین گورستان اطراف شهر تبریز قبرستان تاریخی پینه شلوار است که قدمت آن به دوران پیش از اسلام می رسد. این گورستان در دامنه کوه سهند واقع شده و به دلیل سنگ مزار‌های عجیب، مورد توجه است. تمام سنگ‌ها از جنس سنگ خارا هستند که در کوه سهند به وفور یافت می‌شوند. جنس سخت سنگ خارا به طوری است که حتی با‌گذشت قرن‌ها، چندان دچار فرسایش نمی‌شود.

 

آدرس: تبریز، روستای مشایخ

ساعات بازدید: بازدید در هر ساعت آزاد و رایگان است اما توصیه می‌کنیم در ساعات روز و روشنایی عازم روستا شوید.

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: قبرستان پینه شلوار تبریز

 

محله های تاریخی تبریز

 

شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی یکی از کلانشهر‌های ایران است. این شهر زیبا در طول تاریخ فراز و نشیب‌های بسیاری را طی کرده و آثار ارزشمندی از گذشته‌ها در خود نگاه داشته است. بسیاری از محله‌های تاریخی و قدیمی تبریز به شکوه گذشته باقی مانده‌اند و مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز می‌باشند. تعدادی از این محله‌ها را در ادامه معرفی می‌کنیم.

 

1. محله مارالان تبریز

 

محله مارلان تبریز

 

مارالان یکی از محله‌های تاریخی تبریز می‌باشد که در جنوب شرقی شهر واقع شده است. از زمان‌های دور مارالان را با باغ‌های پر ثمر و سر سبز می شناخته‌اند. همچنین مارالان روزگاری محل اِسکان ارامنه تبریز بوده و از بقایای آن کوی و کلیسای مریم ننه و گذر ارمنی دونن موجود هستند.

 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: محله مارلان تبریز

 

2. محله چهار منار تبریز

 

محله چهار منار تبریز

 

محله چهار منار یکی از محله‌های بیست و چهار گانه تبریز قدیم است. وجه تسمیه چهار منار از ۴ منار بلند که در این منطقه قرار داشته، برگرفته شده است. همچنین در زمان قاجار بسیاری از توانگران و تاجران در محله چهار منار سکونت داشتند. از مکان‌های تاریخی تبریز در محله چهار منار می‌توانیم به مدرسه، مسجد و بازار صادقیه اشاره کنیم. موقعیت دقیق این محله، ضلع شمالی بازار بزرگ تبریز اشاره نماییم.

 

3. محله دوه چی (شتربان) تبریز

 

محله دوه چی یا شتربان تبریز

 

محله دوه‌چی یا شتربان از مکان های دیدنی تبریز محسوب می شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ۳۰ مسجد بزرگ و کوچک در این کوی قرار گرفته‌اند. بسیاری از تاریخ‌شناسان معتقدند در زمان‌های گذشته، تاجران محله دوه‌چی از شتر برای حمل و نقل استفاده می‌کردند و برای همین آنجا کم کم دوه‌چی نام گرفت. دوه در زبان ترکی به معنی شتر است. این محله قدیمی در شمال غربی تبریز قرار گرفته و همجوار رشته کوه سرخاب می‌باشد.

 

4. محله قدیمی باغمیشه تبریز

 

محله باغمیشه تبریز

 

باغمیشه از ترکیب دو کلمه باغ و میشه (بیشه) ساخته شده است. آنجا یکی از محله‌های تاریخی تبریز است که در زمان‌های گذشته از تعداد زیادی باغ میوه و بیشه سرسبز تشکیل شده بود. بسیاری از اهالی محله باغمیشه به کشاورزی و باغبانی مشغول بودند. سپس با گسترش شهرنشینی، این زمین‌های حاصل‌خیز واگذار شده و برای ساخت مجتمع‌های مسکونی تمام باغ‌ها از بین رفتند. محله باغمیشه در شمال شرقی تبریز است و همجوار کوهستان زینالی و رود اسبه ریز می‌باشد.

 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: باغمیشه تبریز 

 

5. محله سنجران و راسته کوچه تبریز

 

محله سنجران از جاهای گردشگری تبریز

 

محله سنجران و راسته کوچه تبریز از جاهای دیدنی تبریز هستند که اهالی آن نقش مهمی در قیام مشروطه داشتند. در حال حاضر خیابان فلسطین از مرکز محله سنجران می‌گذرد و سوی دیگر آن راسته کوچه است. راسته کوچه محل زندگی حاج مهدی کوزه‌کنانی از مشروطه خواهان به نام بوده که منزل ایشان تبدیل به موزه مشروطه تبریز شده است. به طور کلی چند مسجد مهم مانند مسجد جامع تبریز در راسته کوچه قرار دارند که محل تجمع مشروطه‌خواهان بودند.

 

جاهای دیدنی تبریز در تابستان

 

جاهای دیدنی تبریز در بهار هر گردشگشری را محسور خویش می کند. طبیعت تبریز کاملا بکر و بسیار زیبا است. شهر تبریز با رشته کوه‌ها محاصره شده و آب و هوایی کوهستانی دارد. وجود رودخانه‌ها و چشمه‌های متعدد در اطراف این شهر باعث شده که هوای تبریز حتی در تابستان گرم و سوزان نباشد. جاذبه‌های طبیعی تبریز آبشار‌ها و پارک‌های جنگلی متعدد است که در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

 

1. باغ ائیل گلی  

 

باغ ائیل گلی تبریز

 

شب که شد نیازی به آدرس پرسیدن نبود چون باغ بزرگ ائیل گلی و هتل های اطرافش به راحتی از همه سوی شهر در دسترس بودند. این باغ به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری تبریز، آنقدر بزرگ است که از هر طرف می‌توانی وارد آن شوی. می توان این پارک را با پارک ملت مشهد مقایسه کرد ولی نوع پوشش گیاهی آن کاملا با پارک مشهد متفاوت است. پارک ائیل گلی زمین های وسیع و چمن کاری شده ای دارد که می توان راحت روی آن پا گذاشت یا دراز کشید. خانواده های بسیاری در آن جا دور هم جمع شده بودند و از آب و هوای خوب و نسیم ملایم سرِ شب لذت می بردند. شبی که ما آنجا بودیم یک مردِ حدودا 40 ساله با دوستانش گوشه ای نشسته بود و یک ترانه زیبای آذری می خواند. صدایش سحرانگیز بود و آدم را جای خودش میخکوب می کرد. نمی توانم بگویم تا چه حد حال و هوای باغ ائیل گلی شورانگیز بود.    

بخش مهم و تاریخی این پارک عمارت ائیل گلی است. این عمارتِ کلاه فرنگی که معلوم نیست مربوط به دوره صفویه است یا به قبل از دوره آن ها بر می گردد در وسط آب قرار گرفته است. به عبارت دیگر ائیل گلی، از بهترین جاهای دیدنی تبریز و بنایی جزیره ای است که نمونه آن نه تنها در ایران که در جهان نیز باقی نمانده است. سلاطین و امرایی که در این کاخ ها میان آب استراحت می کردند، چه ساعات و حال خوشی را تجربه می کرده اند. باد از هر سو می وزیده و صدای آن از لابلای شاخ و برگ درختان موسیقی ای دل انگیز می نواخته است.  

 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: ائل گلی تبریز

 

2. کندوان از جاهای دیدنی تبریز

 

روستای صخره ای کندوان

 

کندوان در 60 کیلومتری جنوب غرب تبریز قرار گرفته و از جهانی ترین مکان های دیدنی تبریز ست. وقتی از دور این روستای صخره ای را می بینی، حتی اگر قصد رفتن به آنجا را نداشته باشی و برنامه ریزی برای دیدنش نکرده باشی، پاهایت سست می شود و نمی توانی سر ماشین را کج نکنی و به آنجا نروی. برای من که اینطور بود. ولی شوهر خواهرم که با ما همسفر شده بود، اینگونه فکر نمی کرد و راضی نمی شد به کندوان بیاید، چون کارهایش عقب افتاده بود و باید هر چه زودتر به مشهد بر می گشت. در نهایت زورِ من چربید و آن ها را به کندوان بردم.

وقتی تجربه گردشی متفاوت در این روستا و زندگی مردم را تماشا کردند حیرت زده شده بودند. شوهر خواهرم چنان تحت تاثیر قرار گرفته بود که اصرار داشت شب را در یکی از خانه های روستایی اقامت کند. زندگیِ بی تجمل این مردم در دل صخره ها در عین سختی و مشقت هایی که دارد، برای گردشگران جذاب و حیرت انگیز است. این مردم خانه هایشان را با دست های خودشان در دل کوه کنده اند و برای بالا و پایین رفتن از خیابان ها دست همت به کمر می گیرند و با پای پیاده حرکت می کنند. از این ها گذشته آب و هوای کندوان به شدت مطبوع و دل انگیز است و آدم را مست می کند. همین هوای پاک، آن ها را اینگونه قوی و سالم نگه داشته است.    

 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: روستای صخره ای کندوان در تبریز

 

3. آبشار اسکندر تبریز

 

آبشار اسکندر تبریز

 

آبشار اسکندریا آبشار ملک کیان از جمله جاذبه های طبیعی تبریز و جاهای دیدنی این شهر است که برای صخره نوردی در فصل بهار و تابستان و یخ‌نوردی در فصل پاییز و زمستان مناسب می‌باشد. ارتفاع این آبشار ۳۰ متر است و متأسفانه امکانات رفاهی در اطراف آن وجود ندارد؛ ولی مقصد مناسبی برای طبیعت‌گردان به‌ خصوص صخره‌نوردان حرفه‌ای می‌باشد. در فصل سرما حتماً با یک لیدر حرفه‌ای به آبشار اسکندر بروید زیرا بارش برف و یخبندان شرایط خاص و خطرناکی بوجود می‌آورد.

 

آدرس: جاده تبریز-اهر، روستای طویقون

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: آبشار اسکندر تبریز

 

4. گوم تپه تبریز

 

قوم تپه تبریز

 

گوم تپه یا قوم تپه تنها کویر منطقه آذربایجان است. با سفر به قوم تپه می‌توانید تجربه‌ای نزدیک به کویر‌های مرکزی ایران داشته باشید. این منطقه حدود ۶ کیلومتر مربع مساحت دارد و از تپه‌های شنی و ماسه ای تشکیل شده که در ساعات میانی روز زیر تابش آفتاب سوزان، گرم می‌شوند. در روستای نزدیک این کویر شتر نیز نگهداری می‌شود. قوم تپه یکی از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی تبریز است که در منطقه خود بی‌نظیر می‌باشد.

 

آدرس: شمال غربی تبریز، منطقه صوفیان

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: قوم تپه تبریز

 

5. پارک ملی کنتال تبریز

 

پارک ملی کنتال

 

پارک ملی کنتال در نزدیکی مرز ارمنستان و ایران است و حدود ۷۰۰۰ هکتار مساحت دارد. این پارک جنگلی ۳۵۰ گونه جانوری را در خود جای داده و پوشش گیاهی متنوعی در آن قابل مشاهده است. برای سفر به این نقطه گردشگری حتماً باید با لیدر‌های حرفه‌ای همراه شوید زیرا خطر مواجه با حیوانات وحشی مانند خرس و گراز وجود دارد. پارک ملی کنتال کوهستانی و جنگلی است  و از مهم‌ترین و بکرترین جاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی تبریز در تابستان به شمار می‌رود.

 

آدرس: آذربایجان شرقی، جلفا

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: پارک ملی کنتال تبریز

 

6. جنگل ارسباران تبریز

 

ارسباران جاذبه طبیعی تبریز

 

جنگل ارسباران از دیگر جاهای تفریحی تبریز با عنوان قلب حیات وحش ایران شناخته می‌شود. جنگل‌های وسیع ارسباران با هوای تازه کوهستانی در مرز ایران و ارمنستان قرار گرفته‌اند. بسیاری از طبیعت‌دوستان و گردشگران در فصل بهار و تابستان عازم این جنگل‌ها می‌شوند و در کمپ یا اقامتگاههای عشایری مستقر می‌گردند. برای سفر به ارسباران حتماً با لیدر‌های حرفه‌ای همراه شوید زیرا همواره خطر حیوانات وحشی یا گم کردن مسیر وجود دارد. در نزدیکی جنگل ارسباران جاذبه های گردشگری مختلفی از قبیل: قلعه بابک، قلعه جوشین، قلعه پشتو، دژ قهقه و بقعه شهاب الدین و بازار اهر وجود دارد.

 

آدرس: آذربایجان شرقی، کلیبر

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: ارسباران

 

مکان های تفریحی تبریز

 

جاهای تفریحی تبریز شامل شهربازی‌ها، کلاب‌های بازی و … هستند که برای رده‌های سنی مختلف ساخته شده و جزو مکان های دیدنی تبریز محسوب می‌شوند. شاید شما تبریز را با آثار تاریخی و طبیعی بشناسید ولی واقعیت این است که مکان‌های تفریحی زیادی در این شهر زیبا وجود دارند که برای جمع‌های خانوادگی یا دوستانه مناسب می‌باشند.

 

1. کوه عینالی و تله کابین تبریز از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز  

 

تله کابین تبریز

 

کوه عینالی یا تفرجگاه عینالی از بلندترین قله های شهر و دیدنی های تبریز به شمار می‌رود. چند سالی است بر روی این کوه تله کابین هم راه انداخته اند. از آن بالا می توان منظره کل جاهای دیدنی تبریز را تماشا کرد. این منطقه برای کوهنوردی و تماشای غروب آفتاب فوق العاده است. وقتی به آنجا رسیدیم ما هم مثل بیشتر مردم شروع به سلفی انداختن کردیم ولی من آرزو می کردم ای کاش می شد در تصویر، هوای پاک عینالی را هم ثبت کرد. در آنجا یک دریاچه مصنوعی به نام داغ گلی هم وجود دارد که طبیعت و کوه های قرمز رنگش را زیباتر کرده است.«گُلی» در زبان ترکی به معنای دریاچه است و اگر یادتان باشد گفتم که عمارت ائیل گلی هم در میان دریاچه ای بزرگ احداث شده بود. گُلی ها از مهمترین جاهای دیدنی تبریز محسوب می شوند. در این منطقه گردشگری یک بقعه به اسم عون بن علی قرار دارد که به گفته مردم دو نفر از پسرهای امام علی (ع) به نام های عون و زید آنجا به خاک سپرده شده اند. اهالی منطقه خیلی قبل از اینکه اینجا به منطقه گردشگری تبدیل شود برای زیارت به آنجا می رفته اند.    

 

2. سورتمه تبریز

 

سورتمه تبریز

 

سورتمه تبریز، سورتمه ریلی در ارتفاعات پارک ائل باغی است که شامل کابین‌های تک نفره و دو نفره می‌باشد. این مجموعه یکی از جاهای تفریحی تبریز مخصوصاً برای جوانان است. طول مسیر سورتمه سواری ۴۵۰ متر بوده و در طول مسیر، منظره زیبایی از شهر تبریز قابل مشاهده است.

 

آدرس: تبریز، اتوبان کسایی، روبروی پارک ائل گلی، تفرجگاه ائل باغی

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: سورتمه تبریز

 

3. پینت بال تبریز

 

پینت بال تبریز

 

پینت بال ورزش ایمنی است که می‌توانید در سفر به تبریز به عنوان یکی از مکان های تفریحی تبریز، باشگاه‌های پینت بال را امتحان کنید.

 

        باشگاه پینت بال شهید عبدالهی

        آدرس: اتوبان شهید کسایی، ورودی منظریه، دهکده فرهنگی ورزشی مقاومت

        پینت بال شهید بهشتی

        آدرس: میدان فجر، نرسیده به چهارراه شریعتی (شهناز)، مدرسه شهید بهشتی

        باشگاه پینت بال ائل گلی

        آدرس: پارک ائل گلی

        باشگاه پینت بال ولیعصر

        آدرس: خیابان عباسی، توانیر شمالی، روبروی پارک دانش آموز، سالن ورزشی شهید بیضایی

 

4. شهربازی باغلار باغی

 

شهر بازی باغلار باغی

 

در مجموعه پارک باغلار باغی، شهربازی باغلار باغی قرار دارد که دستگاه‌های زیادی برای بزرگسالان و کودکان در آن قرار گرفته است. از جمله دستگاه‌های این شهربازی می‌توان به رنجر، قطار خانواده، مونوریل، یوفو، آکروجت، موج سواری، چرخ و فلک، کشتی صبا اشاره کرده همچنین تفریح‌های دیگری مانند سینِما چند بعدی، کلبه وحشت، زیپ لاین و … در شهربازی باغلار باغی وجود دارند.

 

آدرس: تبریز، کوی گلکار، مجموعه تفریحی باغلار باغی

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: باغلار باغی تبریز

 

5. قلعه شادی تبریز

 

قلعه شادی

 

قلعه شادی مجموعه‌ای از شهربازی‌های زنجیره‌ای هستند که در تبریز، زنجان و ارومیه دایر بوده و جزو مکان‌های تفریحی محسوب می‌شوند. ۲ شهربازی از مجموعه قلعه شادی در شهر تبریز قرار گرفته‌اند. در این دو شهربازی انواع دستگاه‌های هیجان‌انگیز و بازی‌های دیجیتال قرار دارند و برای رده سنی کودک و نوجوان مناسب می‌باشند. در سفر به تبریز به همراه فرزندانتان بازدید از این جای دیدنی تبریز را فراموش نکنید.

 

        قلعه شادی تبریز، ستاره باران

        آدرس: تبریز،‌میدان جهاد، مجتمع تجاری ستاره‌باران، طبقه دوم

        قلعه شادی تبریز، اطلس

        آدرس: تبریز، خیابان ولی‌عصر، نگین پارک، مجتمع تجاری اطلس، طبقه چهارم

 

6. گیم لند بوم کلاب تبریز

 

گیم‌لند بوم‌کلاب تبریز یکی از جا‌های تفریحی تبریز است که به جوانان پیشنهاد می‌شود. در این مجموعه می‌توانید انواع بازی‌ها و سرگرمی‌های دیجیتال را در کنار دوستان خود امتحان کنید. اگر به کمی جنب و جوش علاقه دارید فوتبال دستی و بیلیارد هم در این مجموعه وجود دارند. در کنار همه تفریحات نوشیدنی‌ها و اسنک‌های پرطرفدار هم سرو می‌گردد.

 

آدرس: تبریز، بلوار ولی‌عصر، خیابان پارک، پارک ولی‌عصر

 

7. پیست اسکی سهند

 

پیست اسکی سهند از جاهای تفریحی تبریز

 

قله کوه سهند بلندترین نقطه استان آذربایجان شرقی است. یکی از بهترین جاهای تفریحی تبریز پیست اسکی سهند است که به عنوان سیزدهمین پیست اسکی بین المللی کشور به ثبت رسیده و گردشگران زیادی برای بازدید از آن و تفریح در این منطقه راهی ارتفاعات سهند می‌شوند. اگر در فصل زمستان به این شهر سفر کردید لذت هیجان و تفریح از این مکان دیدنی تبریز را از دست ندهید. در این مکان می‌توانید اسکی کنید، آموزش ببینید، به تیوپ سواری بپردازید و خاطره‌ای به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید.

 

آدرس: تبریز، اتوبان تبریز تهران، بعد از پلیس راه به سوی ایرانق

 

8. پارک دلفین تبریز (دلفیناریوم تبریز)

 

دلفیناریوم تبریز از مکان های تفریحی تبریز

 

یکی از مفرح‌ترین مکان های دیدنی تبریز، پارک دلفین یا دلفیناریوم باغلار باغی تبریز است. در این مجموعه شیر دریایی، دلفین و یک بولگا نگهداری می‌شود که توسط مربیان متخصص آموزش دیده‌اند و با حرکات نمایشی شما را شگفت زده می‌کنند. همچنین می‌توانید با دلفین‌ها عکس بگیرید و یکی از بهترین روزهای خود را ماندگار سازید.

 

آدرس: تبریز، بلوار استاد شهریار، مجتمع فرهنگی و تفریحی باغلار باغی

 

9. پارک آبی تبریز

 

پارک آبی تبریز

 

پارک آبی تبریز اولین و تنها پارک زیر زمینی کشور به شمار می‌رود و به همین دلیل به یکی از بهترین جاهای تفریحی تبریز و جاذبه های گردشگری آن تبدیل شده است. دراین پارک انواع سرسره‌های آبی پر هیجان، چاله فضایی، سرسره یو، استخر موج، رودخانه، سونا و جکوزی، تونل‌های وحشت، استخر و سرسره‌های مخصوص کودکان، فست فود و کافی شاپ وجود دارد و همه چیز برای داشتن یک روز به یاد ماندنی و شاد فراهم است.

 

آدرس: تبریز، شهرک یاغچیان، خیابان توحید، بعد از مخابرات، جنب پارک اوشاخلار باغچه سی

 

مکان های مذهبی تبریز

 

شهر تبریز در طول تاریخ ایران همواره یکی از قطب‌های مهم مذهبی برای اجرای آیین‌های مختلف بوده و پس از ورود اسلام به ایران، مجتهدان مشهوری را پرورانده است. لازم به ذکر است که بخشی از جامعه ارامنه ایران در تبریز زندگی‌ کرده‌اند و چندین کلیسا برای اجرای مراسم مذهبی خود بنا نهاده‌اند. چند نمونه از مکان های مذهبی تبریز را در ادامه نام می‌بریم.

 

1. کلیسای کاتولیک‌ها

 

کلیسای کاتولیک‌ها

 

کلیسای کاتولیک‌ها در تبریز قرار دارد و برای اجرای مراسم مسیحیان کاتولیک ساخته شده است. این کلیسا در سال ۱۲۹۱ شمسی احداث گردید. کلیسای کاتولیک‌ها دارای نمای آجری و ناقوسی در بالکن است. این بنا جزو مکان‌های مذهبی و جاهای دیدنی تبریز ویژه مسیحیان بوده و جزو کلیسا‌های بزرگ ایران می‌باشد.

 

آدرس کلیسای کاتولیک‌ها: تبریز، خیابان شریعتی، کوچه میار میار

اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: کلیسای کاتولیک ها در تبریز

 

2. مسجد استاد و شاگرد تبریز

 

مسجد استاد و شاگرد تبریز

 

مسجد استاد و شاگرد تبریز تنها اثر از حکومت آل چوپان است که به مدت ۵ سال در قرن ۱۳ میلادی به تبریز و بخش‌های اطراف آن حکومت کردند. حاکم چوپانیان نام این مسجد را سلیمانیه نهاد ولی مردم تبریز علاقه‌ای به آن‌ها نداشتند و نام استاد و شاگرد را برگزیدند و به کار بردند.

 

آدرس مسجد استاد و شاگرد: تبریز، تقاطع خیابان فردوسی و خیابان امین

ساعات بازدید: همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: مسجد استاد و شاگرد تبریز (مسجد سلیمانیه)

 

3. امامزاده جمال تبریز

 

امامزاده جمال تبریز

 

یکی از مکان‌های مذهبی و مکان های دیدنی تبریز امامزاده جمال است که مردم آن را با نام‌های امامزاده کهنه، امامزاده موسی و صاحب طوق می‌شناسند. این امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده و مقبره او زیر یک گنبد بلند و مقرنس قرار گرفته است همچنین چند آرامگاه دیگر از افراد مشهور و مذهبی در زیر گنبد وجود دارند.

 

آدرس: تبریز، خیابان فلسطین، راسته کوچه، مسجد حاجت

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: امامزاده جمال تبریز

 

4. کلیسای ننه مریم جلفا

 

کلیسای نه نه مریم جلفا

 

کلیسای ننه مریم در محله مارالان تبریز و ما بین کوچه‌های خان و ارمنی دونن قرار گرفته است. این کلیسا از جمله مکان های مذهبی تبریز و جاهای دیدنی این شهر مختص ارامنه بوده و در زمان حکومت قاجار ساخته شد. در محوطه این کلیسا قبرستان ارامنه به نام قبرستان باغی دقیقاً روبروی روس باغی است. معمولاً کلیسای مریم مقدس جلفا به اشتباه به جای کلیسای ننه مریم تبریز در وب سایت‌ها معرفی می‌شود.

 

موزه های تبریز

 

پس از تهران، شهر تبریز موزه‌های ارزشمند و بی‌نظیری را در خود جای داده که از جمله جاذبه های گردشگری تبریز می‌باشند. اگر به تبریز سفر کردید حتماً در بین برنامه خود، بازدید از موزه‌ها را نیز قرار دهید، این شهر در دوره‌های مختلف، فراز و نشیب بسیاری را پشت سر گذاشته و آثار ارزشمندی از هر دوران در موزه های تبریز نگهداری می‌شوند.

 

1. موزه آذربایجان  

 

موزه آذربایجان

 

این موزه دومین موزه برتر باستان شناسی ایران است. بنابراین طبیعی بود که همسفرانم را مجبور کردم با من برای بازدید از آنجا بیایند. البته خدا را شکر پشیمان هم نشدند. این موزه آنقدر تنوع داشت که هر بخش آن برای یکی جذاب بود. سکه های قدیمی برای آقایان جذاب بود و خانم ها هم مسحور جواهرات موزه شده بودند. در این میان من از کتابخانه ها و مجسمه های موزه بیشتر خوشم آمده بود. خوشبختانه این موزه در نزدیکی سایر جاهای دیدنی تبریز مثل مسجد کبود و میدان ساعت قرار داشت و کار را برای ما راحت کرد. متاسفانه یکی از مشکلات موزه این بود که امکانات رفاهی نداشت و حتی پارک کردن ماشین هم در نزدیک آن دردسرساز به نظر می رسید. تبریز موزه دیگری هم به نام موزه قاجار دارد که آنجا هم دیدنی است. غیر از خود موزه، حیاط پر گل و باصفای آن در محله ششگلان، دیدنی است.    

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: موزه آذربایجان تبریز

 

2. موزه قاجار تبریز

 

یکی از جا‌های دیدنی تبریز، موزه قاجار است. ساختمان موزه، خانه امیرنظام گروسی در محله ششگلان می‌باشد و موزه در سال ۱۳۸۵ شمسی به طور رسمی راه‌اندازی شده است. خانه امیرنظام گروسی در زمان حکومت ناصر‌الدین شاه ساخته شده و معماری آن در نوع خود کم‌نظیر می‌باشد بنابراین با بازدید از این موزه علاوه بر مشاهده اشیاء تاریخی می‌توانید ساختمان زیبای خانه را نیز تماشا کنید.

 

آدرس: تبریز، خیابان ششگلان، جنب اداره صنعت و معدن

 

3. موزه عصر آهن تبریز

 

موزه عصر آهن تبریز

 

موزه عصر آهن در شهر تبریز اولین موزه صحرایی ایران است. این موزه در‌ واقع سایت کاووشگری باستان‌شناسان بود که در سال ۱۳۷۶ چندین گور و اسکلت انسان مربوط به دوران آهن در آن کشف گردید. در سال ۱۳۸۵ شرایط مناسبی برای نگهداری این سایت باستان‌شناسی بوجود آمد که نهایتاً به عنوان موزه عصر آهن تبریز بازگشایی شد.

 

ساعات بازدید: همه روزه، ساعات اداری

آدرس: تبریز، خیابان خاقانی، خیابان روشنایی، جنب پارکینگ کبود

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: موزه عصر آهن تبریز

 

4. خانه سفال تبریز

 

خانه سفال تبریز

 

یکی از مکان های دیدنی تبریز، خانه سفال تبریز است که ساختمان آن خانه‌ای متعلق به دوران قاجار و خانواده صرافلار می‌باشد. در این مجموعه علاوه بر یک خانه تاریخی باشکوه، می‌توانید آثار سفالی از استادان مطرح کشور را مشاهده نمایید همچنین با مراحل ساخت سفال آشنا خواهید شد.

 

آدرس: تبریز، خیابان شمس تبریزی، ایستگاه گرو،‌ کوچه صرافلار، پلاک ۱۰۰

 

5. کاخ شهرداری تبریز

 

کاخ شهرداری تبریز

 

کاخ شهرداری تبریز ساختمانی است که در سال ۱۳۱۸ خورشیدی در محل گورستان متروک کوی نوبر احداث شد. این بنا به عنوان مقر اصلی شهرداری تبریز یا اصطلاحاً بلدیه بود که معماری بسیار زیبا و خاصی دارد. در سال ۱۳۸۶ به مناسبت صدمین سالگرد اولین بلدیه ایران و تبریز، کاخ شهرداری تبریز به عنوان موزه شهری و شهرداری بازگشایی شد.

 

ساعات بازدید: ۸ صبح الی ۶ عصر

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی، میدان ساعت، ساختمان شهرداری

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: کاخ شهرداری تبریز

 

6. موزه تاریخ طبیعی تبریز

 

یکی از جا‌های دیدنی تبریز موزه تاریخ طبیعی تبریز است که مهم‌ترین و کاملترین مجموعه آثار طبیعی می‌باشد. این موزه در سال ۱۳۷۲ دایر شد و در آن پیکره تاکسیدرمی حیوانات، پرندگان، چرندگان و حشراتی که در منطقه آذربایجان و ایران زندگی می‌کنند، نگهداری می‌شود. در کنار پیکره تاکسیدرمی، نقاشی‌ها و دکوراسیونی وجود دارند که محیط طبیعی زندگی این جانوران را نشان می‌دهند.

 

ساعات بازدید: همه روزه، ساعات اداری

آدرس: تبریز، خیابان آزادی، اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی

 

7. موزه ارامنه تبریز

 

موزه ارامنه تبریز

 

از معروف‌ترین دیدنی های تبریز می‌توان به آثار باقیمانده از ارامنه آذربایجان اشاره کرد. برای مثال موزه ارامنه تبریز که تحت نظارت شورای خلیفه‌گری آذربایجان اداره می‌شود آثار ارزشمندی را در خود جای داده است. صندلی منبت کاری که در سال ۱۷۲۸ در ارمنستان برای اسقف اعظم ساخته و طی حوادثی به کلیسای مقدس تبریز منتقل شده است در حال حاضر به همراه اشیای ارزشمند و تاریخی دیگر در موزه ارامنه تبریز موجود هستند.

 

آدرس: تبریز، چهارراه شریعتی، جنب پاساژ چهلستون

 

8. موزه خودروهای کلاسیک تبریز

 

موزه خودروهای کلاسیک تبریز از مکان های دیدنی تبریز

 

محال است کسی به ماشین‌های قدیمی و کلاسیک علاقه‌ای نداشته باشد و از دیدن آن‌ها ذوق زده نشود. موزه خودروهای کلاسیک از دیگر جاذبه های گردشگری تبریز است که مخاطب خاص خود را دارد. این موزه توسط خلیل غفاری تنها با 17 خودرو افتتاح شد؛ اما اکنون تعداد ماشین‌های این موزه به 30 عدد می‌رسد و قدمت قدیمی‌ترین ماشین در این موزه که یک دستگاه فورد است، به سال 1936 میلادی برمی‌گردد.

 

آدرس: تبریز، جاده تهران، جنب کافی شاپ وحید، انتهای کوچه سمت راست

 

لیست هتل‌های تبریز

 

تبریز یکی از شهر‌های زیبای ایران است که سالانه پذیرای مهمانان زیادی می‌باشد. جا‌های دیدنی تبریز به اندازه‌ای متنوع هستند که حتماً نظر شما را با هر سلیقه‌ای که داشته باشید به خود جلب می‌کنند. اگر قصد سفر و اقامت در تبریز را دارید باید لیست هتل‌های تبریز را بررسی کنید و بر اساس بودجه و دلخواه خود یکی از آن‌ها را برگزینید.

 

1. هتل لاله پارک تبریز ( پنج ستاره)

 

اگر قصد دارید از طریق خطوط هوایی به تبریز سفر کنید و جاهای دیدنی تبریز را بازدید نمایید بهترین هتل برای شما هتل لاله پارک تبریز است. این هتل در فاصله کوتاهی از فرودگاه شهر قرار گرفته همچنین منظره زیبایی به پارک ائل گلی و شهر زیبای تبریز دارد. امکانات هتل لاله پارک شامل پارکینگ رایگان، اینترنت رایگان، استخر برای میهمانان مقیم هتل و... است.

 

آدرس هتل لاله پارک: تبریز، اتوبان پاسداران، میدان شهید فهمیده، جنب مرکز خرید لاله پارک

 

2. هتل بین المللی شهریار تبریز (پنج ستاره)

 

هتل بین‌المللی شهریار تبریز در ۱۰ طبقه به سال ۱۳۹۶ بهره‌برداری شد. این هتل در یکی از خوش و آب و هوا‌ترین مناطق شهر ساخته شده و دسترسی مناسبی به جاهای دیدنی تبریز دارد. از امکانات هتل بین‌المللی شهریار تبریز می‌توان به پارکینگ رایگان، اینترنت نامحدود، استخر، رستوران و … اشاره کرد.

 

آدرس هتل بین المللی شهریار: تبریز، ابتدای بلوار ائل گلی

 

3. هتل بین المللی تبریز (چهار ستاره)

 

هتل بین‌المللی تبریز از جمله قدیمی‌ترین‌ها و بهترین‌های تبریز است که در سال ۱۳۵۱ خورشیدی افتتاح شد و در سال ۱۳۹۵ مورد بازسازی قرار گرفت. این هتل دارای ۵ طبقه است و امکاناتی مانند اینترنت نامحدود، پارکینگ رایگان و رستوران با منوی باز در اختیار میهمانان خود قرار می‌دهد. معماری هتل بین‌المللی تبریز زیبا و منحصر بفرد است همچنین این هتل فاصله کوتاهی با بسیاری از جاذبه های گردشگری تبریز دارد.

 

آدرس هتل بین المللی تبریز: تبریز، خیابان امام خمینی، نرسیده به فلکه دانشگاه

 

4. هتل پارس ائل گلی تبریز (پنج ستاره)

 

هتل پارس ائل گلی تبریز در ۲۹ اسفند ماه سال ۱۳۸۰ در بام تبریز افتتاح شد. این هتل در ۱۷ طبقه و به دور از شلوغی شهر بنا شده و منظره زیبایی از شهر تبریز در اتاق‌های این هتل قابل مشاهده است. هتل پارس از مکان های دیدنی تبریز کمی فاصله دارد ولی با این حال خود دارای مراکز خرید می‌باشد و مجموعه پارک ائل گلی در نزدیکی هتل است.

 

آدرس هتل پارس ائل گلی: تبریز، جاده ائل گلی، مشرف به پارک ائل گلی

 

5. هتل استقبال تبریز (سه ستاره)

 

هتل استقبال تبریز در یکی از محله‌های تاریخی شهر بنا شده و در نزدیکی بسیاری از جا‌های دیدنی تبریز قرار دارد. برای مثال ساختمان کاخ شهرداری، خانه استاد شهریار، مقبره‌الشعرا، موزه قاجار و … در فاصله بسیاری نزدیکی از هتل استقبال هستند. از امکانات این هتل می‌توان به رستوران، پارکینگ رایگان و اینترنت نامحدود اشاره کرد.

 

آدرس هتل استقبال: تبریز، خیابان ششگلان، خیابان شهریار، مقابل مجموعه فرهنگی مقبرة الشعرا

 

6. هتل صائب تبریز (دو ستاره)

 

هتل صائب تبریز در ۵ طبقه و به سال ۱۳۹۶ ساخته و افتتاح شد. هتل در نزدیکی بسیاری از جاهای تفریحی تبریز مانند ارگ علیشاه، خانه استاد شهریار و … قرار گرفته است. اگر از نظر بودجه محدودیت دارید هتل صائب گزینه مناسبی برای شما است زیرا با قیمت مناسب بهترین امکانات را در این هتل دریافت خواهید کرد.

 

آدرس هتل صائب: تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، مابین تقاطع صائب و پاستور، روبروی قنادی فرهمند

 

مراکز خرید تبریز

 

کم نیستند گردشگرانی که تور تبریز را رزرو کنند و دنبال جاهای دیدنی و سوغات تبریز نباشند. تبریز دارای مراکز خرید مختلفی است که اقلام مختلفی مانند: صنایع دستی، لوازم دکوری و انواع خوراکی ها در آن یافت می شود. حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، قدم زدن و گم شدن در بازارهای تبریز شما را وسوسه می کند. از میان بازارها و مراکز خرید تبریز بوی فرهنگ و هنر دوران قدیم به مشام می رسد و لذت خرید و بازارگردی تبریز را دو چندان می کند. 

 

1.  بازار قدیم تبریز

 

بازار قدیم تبریز

 

بازار قدیم تبریز از نوع بازارهای سر پوشیده و سنتی است. سقف های گنبدی و ضربی با آجرکاری های قدیمی به آن زیبایی خاصی داده اند. مغازه دارها بخشی از محصولاتشان را بیرون مغازه آورده اند و در مسیر چیده اند. در این بازار از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می شود و از فرش های پشمی تا تنقلات و خوراکی های محلی یافت می شود. با این همه حدس آن چندان سخت نیست که در این بازار چه چیزی را حتما باید خریداری کنید؟ چرم تبریز. بازار تبریز علاوه بر موضوع خرید، فرصتی برای آشنایی با مردم محلی و قدیمی های شهر است. در هر گوشه دری قدیمی و حیاطی به چشم می خورد که تو را به یک تیمچه یا بازارچه کوچک می رساند. در گوشه و کنار بازار، حس زندگی در عصر قاجار و صفویه را می توان تجربه کرد. این بازار، بزرگ ترین بازار ایران و قلب تپنده اقتصاد تبریز است. آدرس: 3.7 کیلومتری ایستگاه مترو شهید محققی و 5.1 کیلومتری ایستگاه پمپ بنزین چایکنار و در 6.5 کیلومتری ایستگاه راه آهن.  

 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: بازار بزرگ تبریز

 

2. مجتمع تجاری لاله پارک تبریز  

 

لاله پارک تبریز

 

از حال و هوای سنتی و بازار قدیم تبریز که لبریز شدید باید یک روز را هم به مراکز خرید مدرن تر اختصاص دهید. این مراکز علاوه بر خرید، مقصد مهم گردشگری محسوب می شوند. مهم‌ترین مرکز خرید و از سرگرم کننده ترین جاهای دیدنی تبریز با این ویژگی که ذکر کردم، مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک است. این مجتمع با مدرن ترین شیوه های ساختمان سازی احداث شده و برندهای مختلف ایران و جهان در آن عرضه می شوند. علاوه بر امکان خرید، شهر بازی مخصوص کودکان، هایپر مارکت، رستوران های مخصوص غذاهای محلی و بین المللی و فود کورت نیز در آنجا وجود دارد.  

 

3. مرکز خرید ستاره باران

  

مرکز خرید ستاره باران از بهترین مراکز خرید تبریز

 

این مرکز خرید نیز در تبریز معروف است و طرفداران زیادی دارد. مرکز خرید ستاره باران انواع اصناف و برندها را در بر گرفته است. نکته جالب توجه برای گردشگران و خود اهالی شهر این است که یک طبقه آن اختصاص به مادر و کودک دارد. در آنجا فروشگاه های مختلفی مثل سیسمونی، لوازم بهداشتی، آرایشی و غیره به چشم می خورد. در ضمن آتلیه هایی نیز برای عکس برداشتن از مادرها و کودکان دلبندشان دارد. مرکز خرید باران علاوه بر این، از یک هایپر مارکت، فود کورت، شهر بازی کودکان، پردیس سینمایی و سالن جشن تولد برخوردار است. آدرس: میدان جهان، خیابان 22 بهمن، مقابل شرکت نفت.    

 

4.  جاهای دیدنی و سوغات تبریز در خیابان تربت

 

جاهای دیدنی تبریز و بازار تربت

 

گردشگرانی که به دنبال جاهای دیدنی و سوغات تبریز هستند، می توانند به بازار تربت سر بزنند. خیابان تربیت یک مسیر پیاده روی دارد و در دو سوی آن مغازه هایی شکل گرفته است. این مغازه ها بیشتر اختصاص به صنف پوشاک دارد. می توان آن را با خیابان جنت در مشهد مقایسه کرد. آن هایی که دنبال پوشاک هستند و برای این منظور به شهر تبریز آمده اند، معمولا به این خیابان سر می زنند و علاوه بر خرید از پیاده روی در فضای زیبای آن لذت می برند. در کنار این  بازار سایر مراکز خرید تبریز مثل خیابان جمهوری، خیابان شریعتی (شهناز)، خیابان راسته کوچه و سایر جاهای گردشگری تبریز نیز قرار دارد. در ضمن به بازار قدیم تبریز نیز نزدیک است. آدرس: خیابان امام خمینی، میدان ساعت.  

 

5. مرکز خرید والمان

 

مرکز خرید والمان تبریز

 

مرکز خرید والمان تبریز یکی از مجتمع‌های تجاری شهر است که در دو طبقه ساخته شده و در آن فروشگاه‌هایی مانند فروشگاه کیف، کفش، لباس کودک و وسایل کادویی قرار دارد. متأسفانه این فروشگاه امکانات دیگری مانند محل بازی کودکان ندارد و برای همین اگر همراه با فرزندان خردسال به سفر آمده‌اید مرکز خرید والمان مناسب نخواهد بود.

 

آدرس: تبریز، ضلع غربی خیابان شریعتی

 

6. مجتمع تجاری تفریحی رویال

 

مجتمع تجاری تفریحی رویال یک بنای ۵ طبقه است که ۲ طبقه آن به مراکز خرید اختصاص دارد و در طبقه‌های دیگر انواع فود کورت، کافی شاپ و مراکز تفریحی و سرگرمی قرار گرفتند. این مجتمع در نزدیکی جاهای دیدنی تبریز است به عبارتی می‌توانید از آثار تاریخی و موزه‌ها بازدید کرده و در آخر سری به این مجتمع بزنید.

 

آدرس: تبریز، ضلع شرقی میدان جهاد

 

7. بازار رشدیه تبریز

 

بازار رشدیه از بهترین مراکز خرید تبریز

 

بازار رشدیه تبریز یک ساختمان هرمی شکل به رنگ آبی است که از بنا‌های اطراف متمایز می‌باشد. در این مجتمع فروشگاه‌های پوشاک، لوازم آرایشی و کادویی وجود دارند. همچنین فود کورت و کافی شاپ در بازار رشدیه موجود هستند در ضمن می‌توانید تمام اقلام مانند سوغاتی و هدایا را با قیمت مناسب خریداری کنید.

 

آدرس: تبریز، شهرک رشدیه، میدان شهید فهمیده

 

8. مرکز خرید اطلس تبریز

 

مرکز خرید اطلس تبریز یکی از بزرگترین مراکز خرید شهر و از جا‌های دیدنی تبریز است که در ۱۸ طبقه ساخته شده و در آن می‌توانید از فروشگاه‌های پوشاک، لوازم آرایشی، لوازم ورزشی، لوازم خانگی و… دیدن کنید. این مرکز خرید یکی از جا‌های دیدنی تبریز است که در منطقه خوش آب و هوای شهر یعنی نگین پارک بنا شده و به مجموعه تفریحی ائل گلی دسترسی آسانی دارد.

 

آدرس: تبریز،‌ کوی ولی‌عصر

 

سایر مراکز خرید تبریز

 

سایر مراکز خرید تبریز را به صورت لیست برایتان می آورم تا هنگام خرید کردن در تبریز سر در گم نشوید. مرکز خرید میلاد نور ولیعصر در میدان بزرگ ولیعصر. ساعت دسترسی: 10 و نیم صبح تا 10 و نیم شب مرکز خرید اطلس، بلوار ولیعصر، خیابان همافر غربی، میدان اطلس. ساعت دسترسی: 10 و نیم صبح تا 10 و نیم شب برج بلور، فلکه دانشگاه، سطح هزینه ها: گران و لوکس. مرکز خرید رشدیه در شهرک رشدیه، میدان شهید فهمیده. مجتمع تجاری اداری برج شهر،  حد فاصل بزرگراه استاد شهریار و بلوار 29 بهمن، نرسیده به فلکه دانشگاه. مرکز خرید اسکان، خیابان امام، میان چهارراه آبرسان و فلکه دانشگاه. برای بهره مند شدن از همه جاذبه ها و تفریحات تبریز پیشنهاد می شود بلیت تبریز را رزرو کنید.

همانطور که گفتم اولین چیزی که در تبریز برای خرید توجهتان را جلب می کند خرید محصولاتی با چرم تبریز است. در بازار تبریز می توانید انواع کفش های طبی و محصولات چرم تبریز را پیدا کنید. گزینه بعدی فرش تبریز است که اگر مشکل حمل بار نداشته باشید بهتر است این جنس را از جایِ اصلش تهیه کنید. خواهر من در این سفر یک تابلو فرش بسیار زیبا خریداری کرد. خود من هم هنوز پشیمانم که چرا یکی از آن تابلوهای زیبا را برای خودم به یادگار نیاوردم. به جای آن من یک گلدان قلمزنی از آثار سبک تبریز خریدم. همیشه دوست داشتم یک گلدان قلمزنی داشته باشم. در اصفهان موفق نشده بودم از این ها بخرم ولی به نظرم کارهای تبریز نیز دست کمی از هنر دست اصفهانی ها ندارد.     تبریز صنایع دستی و محصولات سنتی زیادی دارد که می توان به عنوان سوغات خریداری کرد. برای نمونه می توان به گلیم، وَرنی، سفال، نقره، طلا، محصولاتی با حجاری سنتی و... اشاره کرد. این صنایع بیش از همه در بازار تبریز به چشم می خورد.    

 

فرهنگ مردم در تبریز  

 

برای من یکی از جذابیت های سفر به مناطق مختلف ایران در این است که مردمی با گویش ها و لباس های متفاوت می بینم. در تبریز مردمی با لباس محلی نمی بینید ولی همان ابتدا متوجه خواهید شد که همگی، چه پیر و چه جوان، خوش پوش، تروتمیز و اتوکشیده اند. این نکته را شنیده بودم ولی خودم از نزدیک ندیده بودم. نکته مهم دیگر این است که تقریبا همه تبریزی ها به زبان ترکی صحبت می کنند. وقتی در خیابان از کنارشان رد می شوی از اینکه می بینی مردم هموطنت تا چه حد با تو متفاوت اند لذت می بری. اگر احیانا بخواهی آدرس از آن ها بپرسی، جوان ترهایی که می توانند به فارسی سخن بگویند عموما فارسی را با لهجه شیرین ترکی ادا می کنند. اینجا واقعا شهر ترک هاست؛ ترک های آذری زبانِ دوست داشتنی.  

 

مقاله تورگردان درباره غذاهای سنتی تبریز را از دست ندهید.     

 

سوغات تبریز شامل انواع صنایع دستی، شیرینی‌های سنتی و خوراکی‌های مرغوبی می‌باشد که آوازه آن‌ها در سراسر ایران پیچیده است. شهر تبریز به شهر اولین‌ها مشهور بوده و از چنین شهری سوغات ارزشمندی انتظار داریم. این شهر زیبا در منطقه سرسبز آذربایجان قرار دارد و طبیعت سخاوتمند آن باعث شده کالاهای ارزشمندی در تبریز تولید شوند. علاوه بر طبیعت بی‌نظیر آذربایجان، مردم هنرمند این خطه با ذوق و قریحه خود توانسته‌اند آثار هنری زیبایی خلق کنند. به طور خلاصه سوغات تبریز به اندازه‌ای متنوع هستند که حتما در سفر به این شهر نظر شما را جلب خواهند کرد. در ادامه می‌خواهیم تعدادی از مشهور‌ترین سوغات تبریز را به شما معرفی کنیم.

 

بهترین سوغات تبریز

 

همان‌ طور که در بخش نخستین گفتیم، سوغات تبریز بسیار متنوع هستند. اگر شهرستان‌های اطراف تبریز را هم در نظر بگیریم، معرفی این سوغات در یک مطلب نمی‌گنجد. به همین دلیل قصد داریم تنها به معرفی بهترین و محبوب‌ترین سوغات تبریز بپردازیم. این معرفی را در دو دسته بندی صنایع دستی و خوراکی‌ها انجام می‌دهیم.

 

1. خوراکی‌های سوغات تبریز

 

خوراکی‌های سوغات تبریز دارای پیشینه طولانی هستند البته برخی از این خوراکی‌ها با ترکیبات جدیدی هم تولید می‌شوند. شیرینی‌هایی که در تبریز امتحان خواهید کرد بسیار خوشمزه هستند و غالبا در آن‌ها از آجیل با کیفیت استفاده شده است. تعدادی از انواع سوغات تبریز را در ادامه ببینید.

 

باقلوای تبریز

 

باقلوای تبریز

 

باقلوای تبریز شبیه به باقلوای استانبولی تهیه می‌شود. برای باقلوای تبریز نیاز به خمیر هزارلا می‌باشد که توسط قنادان ماهر تبریزی به بهترین شکل عمل می‌آید. پس از پخت باقلوا آن را در شهد مخصوص قرار می‌دهند و با موادی مانند خلال پسته، خلال بادام، پودر نارگیل و پودر گردو تزیین می‌کنند. باقلوا را می‌توان با چای یا یک لیوان دوغ محلی میل کرد. در بازار‌های سنتی تبربز می‌توانید بهترین باقلوا را تهیه کنید.

 

نوقا تبریز

 

نوقا تبریز

 

اگر اهل حل کردن جدول هستید، سوغات تبریز در جدول معمولا همین شیرینی خوشمزه به نام نوقا است. در زبان ترکی نوقا را لوکا تلفظ می‌کنند. نوقا تا حدی شبیه گز اصفهان است ولی با آن تفاوت دارد. همان موادی که برای تهیه ماده سفید گز استفاده می‌شود برای نوقا تبریز هم به کار می‌رود. در مرحله بعدی از گردو، پسته یا بادام استفاده شده و در آخر این مواد بین نان میکادو قرار می‌گیرند. نوقا را می‌توان به عنوان شیرینی عید استفاده کرد.

 

شکلات تسبیحی تبریز

شکلات تسبیحی نوعی شکلات شیری است که در قالب‌هایی به شکل تسبیح تولید می‌شوند. طعم این شکلات‌ها مطبوع می‌باشد اما بیشتر به خاطر اینکه شبیه تسبیح هستند محبوب شده‌اند. شکلات تسبیحی تبریز در بسته‌بندی‌های مناسبی عرضه می‌گردد که از شکستن آن‌ها جلوگیری می‌کند. شکلات تسبیحی را می‌توانید در تمام قنادی‌های تبریز بیابید.

 

اریس تبریز

 

اریس تبریز

 

اریس مواد اولیه و طعمی دقیقا مانند شکلات تسبیحی دارد و تنها شکل آن متفاوت است. در تبریز اریس را با نام سوت شیرینی سی می‌شناسند که به معنای شیرینی شیر می‌باشد. اریس یکی از سوغات تبریز است که طرفداران زیادی دارد.

 

قرابیه تبریز

 

قرابیه سوغات تبریز

 

نوبتی هم باشد نوبت به یکی از گران‌ترین شیرینی‌های تبریز می‌رسد. قرابیه یکی از شیرینی‌های سنتی تبریز است که طرفداران زیادی دارد. از آنجایی که برای تهیه قرابیه نیاز به آجیل‌های با کیفیت داریم قیمت این شیرینی بالا می‌باشد. برای پختن قرابیه باید از آرد پسته یا گردو استفاده کرد. در آخر شیرینی شبیه به کلوچه به دست می‌آید که با پسته یا گردو کاملا تزیین شده است. قرابیه را در مهمانی‌های رسمی و مهم برای پذیرایی استفاده می‌کنند.

 

رشته ختایی تبریز

رشته ختایی نوعی باقلوا است که خمیر آن به جای اینکه هزارلا باشد به صورت رشته‌ای در آمده است. رشته‌ها به هم چسبیده و حالتی شبیه به دایر به وجود می‌آید و در روغن داغ سرخ می‌شود. در مرحله بعدی رشته‌های سرخ شده در شهد قرار می‌گیرند. این باقلوا ها با انواع مغزهای آجیل تزیین می‌شود. رشته ختایی در کشور ترکیه هم طرفداران زیادی دارد ولی معمولا به عنوان شیرینی ماه رمضان مصرف می گردد.

 

حلوا برزک تبریز

حلوا برزک تبریز یک حلوای تیره رنگ است که در بسیاری از بازار‌های سنتی تبریز خواهید دید. این حلوا از آرد یک دانه روغنی به نام برزک سیاه تهیه می‌شود و به همین دلیل رنگ آن تیره است. حلوای برزک از جمله خوراکی‌های سنتی و قدیمی تبریز می‌باشد که بسیار مقوی است.

 

لبنیات تبریز

دیگر نیازی نیست که درباره طعم لبنیات با کیفیت تبریز صحبت کنیم. بهترین نوع پنیر ایرانی به نام پنیر لیقوان را می‌توانید در تبریز تهیه کنید. همچنین سرشیر سنتی هم یکی دیگر از محصولات لبنی محبوب در تبریز است. این محصولات از شیر دام‌هایی تهیه می‌شوند که در مراتع سرسبز آذربایجان به چرا می‌روند.

 

عسل طبیعی تبریز

عسل طبیعی تبریز که از کندو‌های کوهستانی به دست می‌آید بهترین عسل در ایران است. البته این عسل در محدوده شهر تبریز تولید نمی‌شود و در‌ واقع به شهرستان مراغه تعلق دارد. می‌توانید عسل طبیعی مراغه را در شهر تبریز بیابید. این عسل از دامنه کوه‌های سهند جمع آوری می گردد.

 

2. صنایع دستی تبریز

 

تبریز علاوه بر انواع شیرینی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه، صنایع دستی بسیار زیبایی دارد که برخی از آن‌ها شهرت جهانی دارند. در ادامه تعدادی از سوغات تبریز را در این دسته بندی معرفی خواهیم کرد.

 

چرم تبریز

 

چرم تبریز

 

عبارت چرم تبریز خود به عنوان یک برند شناخته شده در ایران کافی است تا به کیفیت محصولات چرمی پی ببریم. تجارت چرم از قرن‌ها پیش در تبریز رونق داشته و تا کنون حفظ شده است. در شهر تبریز می‌توانید محصولات چرمی بی‌نظیری مانند کفش، کیف، چمدان و... بیابید. این محصولات در دو نوع دست دوز و کارخانه‌ای در شهر تبریز عرضه می‌شوند. یکی از بهترین سوغات تبریز چرم است.

 

قالی و گلیم تبریز

قالیبافی در شهر تبریز و به طور کلی منطقه تبریز پیشینه طولانی دارد. بهترین تابلو فرش‌های ایران در مشکین شهر بافته می‌شوند که می‌توانید این آثار هنری را در گالری‌های معتبر شهر تبریز جستجو کنید. نوعی گلیم هم در تبریز و شهرهای اطراف آن بافته می‌شود که به ورنی یا سوماک شهرت دارد. این گلیم‌های یک رو صنایع دستی متعلق به ایل شاهسون می‌باشند. با کیفیت‌ترین نوع ورنی‌ها از موی بز، پشم گوسفند و یا ابریشم بافته می‌شوند.

 

قلم زنی تبریز

 

قلم زنی تبریز

 

قلم زنی تبریز بر روی ظروف یا تابلو‌هایی از جنس نقره انجام می‌شود و شبیه به قلم زنی اصفهان است. نقوش قلم زنی تبریز دارای عمق کمتری نسبت به قلم زنی اصفهان می‌باشد. برای ساخت آن، استاد قلم زن از فشار مچ دست استفاده می‌کند. ظروف و تابلوهای قلم زنی از جمله ارزشمندترین سوغات تبریز می‌باشند.

 

سفال و سرامیک تبریز

در تبریز و شهر‌های اطراف آن خاک رس مرغوبی یافت می‌شود که برای ساخت ظروف سفالی و سرامیک مناسب است. به عنوان سوغات تبریز می‌توانید این ظروف زیبا را از بازار‌های تبریز خریداری کرده و برای دوستان یا خانواده خود هدیه ببرید.

 

برای رزرو تور تبریز و سایر تورهای داخلی و خارجی با تورگردان همراه باشید. 

 

اشتراک گذاری

تصاویر مرتبط

جاذبه-های-تبریز
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

 کد کپچا
4 دیدگاه در رابطه این مطلب وجود دارد.
0   نفر این مطلب را پسندیده اند.

آرزو
عالی
0
زهرا بادفرسا

ممنون از توجه شما 🙏

0
Adle
ممنون از توضیحات کامل
0
زهرا بادفرسا

ممنون از توجه شما دوست عزیز 🙏🌸

0