همه چیز درباره تبریز | جاهای دیدنی، تفریحات، مراکز خرید، سوغات

امتیاز 4.2 از 5

از بین 1 رای

همه چیز درباره تبریز | جاهای دیدنی، تفریحات، مراکز خرید، سوغات

به این محتوا امتیاز دهید

۱۳۹۸ ۱۶ مهر
جاذبه های تبریز | دیدنی ها تبریز | سوغات تبریز | مراکز خرید تبریز | تور تبریز در تورگردان | تور ارزان تبریز

شاید خیلی‌ها آرزوی سفر به اصفهان و شیراز را داشته باشند ولی برای من سفر به تبریز مهمتر بود. چون در درسهای دانشگاه درباره مسجدکبودتبریز و باغ خیره‌کننده ائیل گُلی زیاد خوانده بودم، دوست داشتم این دو جا را هر چه زودتر ببینم و تجربه اقامت در هتلِ‌صخره‌ای‌کندوان را پشت سر بگذارم. به همین دلیل سال گذشته با خانواده‌ام راهی تبریز شدم.

معرفی دیدنی های تبریز

 

از آنجا که در درس های معماری و هنگام نوشتن پایان نامه ام درباره باغ ائیل گلی و مسجد کبود تبریز کار کرده بودم، تماشای دیدنی های تبریز جزو لیست آرزوهایم بود. به علاوه عاشق این بودم که روستای صخره ای کندوان را ببینم و اگر بشود در هتلِ آنجا که تنها هتل صخره ای ایران و جزو برترین های جهان است یک شب اقامت کنم. این اتفاق چند سال پیش برای من ممکن شد. در این سفر علاوه بر جاذبه هایی که مد نظرم بود چیزهایی راجع به تبریز یاد گرفتم که از جنس مردم، غذاها و فرهنگ کلی شهر بود. تا پا به این شهر نگذاری جاذبه هایش را درک نمی کنی. تبریز از آن شهرهایی است که هیچگاه فراموش نمی کنم. تور تبریز برای من به یاد ماندنی شد چون جنسش با سایر سفرهایم فرق می کرد.   

 

دیدنی های تبریز

جاهای دیدنی تبریز

 

1. مسجد کبود تبریز

 

چند سال گذشته اواخر تابستان با خانواده مشغول ایرانگردی بودیم که سر از تبریز در آوردیم. اول از همه سراغ مسجد کبود تبریز را گرفتم. گنبد زیبای آجری مسجد از یک طرف و کاشی کاری های زیبای آن از طرف دیگر باعث شهرت آن شده است. این مسجد به دلیل داشتن کاشی های فیروزه ای که از قرن نهم هجری به یادگار مانده «کبود» نامیده می شود. کاشیکاری ها تنوع و ظرافتی بی نظیر دارد و اوج هنر استادکاران ایرانی را به نمایش می گذارد. این کاشیکاری ها به شکلی زشت مرمت شده اند و مثل یک چینی شکسته بندی شده هر گوشه اش تکه تکه های سفید توی ذوق می زند. مسجد کبود صحن بزرگ و چهارگوشی دارد که در گذشته های نه چندان دور شبستان هایش پناهگاه مستمندان و محل زندگی طلاب علوم دینی بوده است. این مسجد از مهم ترین دیدنی های تبریز است.

 

دیدنی های تبریز

 

2. باغ ائیل گلی

 

شب که شد نیازی به آدرس پرسیدن نبود چون باغ بزرگ ائیل گلی و هتل های اطرافش به راحتی از همه سوی شهر در دسترس بودند. این باغ به عنوان یکی از مهمترین دیدنی های تبریز، آنقدر بزرگ است که از هر طرف می توانی وارد آن شوی. می توان این پارک را با پارک ملت مشهد مقایسه کرد ولی نوع پوشش گیاهی آن کاملا با پارک مشهد متفاوت است. پارک ائیل گلی زمین های وسیع و چمن کاری شده ای دارد که می توان راحت روی آن پا گذاشت یا دراز کشید. خانواده های بسیاری در آن جا دور هم جمع شده بودند و از آب و هوای خوب و نسیم ملایم سرِ شب لذت می بردند. شبی که ما آنجا بودیم یک مردِ حدودا 40 ساله با دوستانش گوشه ای نشسته بود و یک ترانه زیبای آذری می خواند. صدایش سحرانگیز بود و آدم را جای خودش میخکوب می کرد. نمی توانم بگویم تا چه حد حال و هوای باغ ائیل گلی شورانگیز بود.

 

دیدنی های تبریز

 

بخش مهم و تاریخی این پارک عمارت ائیل گلی است. این عمارتِ کلاه فرنگی که معلوم نیست مربوط به دوره صفویه است یا به قبل از دوره آن ها بر می گردد در وسط آب قرار گرفته است. به عبارت دیگر ائیل گلی، از مهمترین دیدنی های تبریز و بنایی جزیره ای است که نمونه آن نه تنها در ایران که در جهان نیز باقی نمانده است. سلاطین و امرایی که در این کاخ ها میان آب استراحت می کردند، چه ساعات و حال خوشی را تجربه می کرده اند. باد از هر سو می وزیده و صدای آن از لابلای شاخ و برگ درختان موسیقی ای دل انگیز می نواخته است.

 

3. روستای صخره ای کندوان

 

کندوان در 60 کیلومتری جنوب غرب تبریز قرار گرفته است. وقتی از دور این روستای صخره ای را می بینی، حتی اگر قصد رفتن به آنجا را نداشته باشی و برنامه ریزی برای دیدنش نکرده باشی، پاهایت سست می شود و نمی توانی سر ماشین را کج نکنی و به آنجا نروی. برای من که اینطور بود. ولی شوهر خواهرم که با ما همسفر شده بود، اینگونه فکر نمی کرد و راضی نمی شد به کندوان بیاید، چون کارهایش عقب افتاده بود و باید هر چه زودتر به مشهد بر می گشت. در نهایت زورِ من چربید و آن ها را به کندوان بردم.

 

دیدنی های تبریز

 

وقتی تجربه گردشی متفاوت در این روستا و زندگی مردم را تماشا کردند حیرت زده شده بودند. شوهر خواهرم چنان تحت تاثیر قرار گرفته بود که اصرار داشت شب را در یکی از خانه های روستایی اقامت کند. زندگیِ بی تجمل این مردم در دل صخره ها در عین سختی و مشقت هایی که دارد، برای گردشگران جذاب و حیرت انگیز است. این مردم خانه هایشان را با دست های خودشان در دل کوه کنده اند و برای بالا و پایین رفتن از خیابان ها دست همت به کمر می گیرند و با پای پیاده حرکت می کنند. از این ها گذشته آب و هوای کندوان به شدت مطبوع و دل انگیز است و آدم را مست می کند. همین هوای پاک، آن ها را اینگونه قوی و سالم نگه داشته است.

 

دیدنی های تبریز

 

4. کوه عینالی و تله کابین تبریز از مهمترین دیدنی های تبریز

 

کوه عینالی یا تفرجگاه عینالی از بلندترین قله های شهر تبریز به شمار می رود. چند سالی است بر روی این کوه تله کابین هم راه انداخته اند. از آن بالا می توان منظره کل شهر تبریز را تماشا کرد. این منطقه برای کوهنوردی و تماشای غروب آفتاب فوق العاده است. وقتی به آنجا رسیدیم ما هم مثل بیشتر مردم شروع به سلفی انداختن کردیم ولی من آرزو می کردم ای کاش می شد در تصویر، هوای پاک عینالی را هم ثبت کرد.

در آنجا یک دریاچه مصنوعی به نام داغ گلی هم وجود دارد که طبیعت و کوه های قرمز رنگش را زیباتر کرده است.«گُلی» در زبان ترکی به معنای دریاچه است و اگر یادتان باشد گفتم که عمارت ائیل گلی هم در میان دریاچه ای بزرگ احداث شده بود. گُلی ها از مهمترین دیدنی های تبریز محسوب می شوند. در این منطقه گردشگری یک بقعه به اسم عون بن علی قرار دارد که به گفته مردم دو نفر از پسرهای امام علی (ع) به نام های عون و زید آنجا به خاک سپرده شده اند. اهالی منطقه خیلی قبل از اینکه اینجا به منطقه گردشگری تبدیل شود برای زیارت به آنجا می رفته اند.

 

دیدنی های تبریز

 

5. ارگ علیشاه؛ از دیدنی های تاریخی تبریز

 

برای آن هایی که مثل من علاقه به بناها و آثار تاریخی دارند ارگ علیشاه نیز دیدنی است. این بنا که جزو بافت تاریخی تبریز محسوب می شود به یکی از نمادهای شهر تبدیل شده است. متاسفانه خیلی ناراحت شدم وقتی دیدم این بنا به خوبی حفظ نشده و در حال تخریب است. ارگ علیشاه به قرن 8 هجری بر می گردد و یادآور شکوه این شهر در گذشته های دور است. این ارگ بلندترین بنای آجری تبریز است و آن را به نام های طاق علیشاه، ارگ تبریز و مسجد علیشاه نیز می شناسند. طاق بزرگ این ارگ که از طاق کسری ( در معماری باستانی ایران و هم اکنون در کشور عراق) عریض تر است باعث شده این سازه را اوج هنر معماری به شمار آوریم. معماران ایرانی در گذشته خالق بهترین ها بوده اند.

 

6. موزه آذربایجان

 

این موزه دومین موزه برتر باستان شناسی ایران است. بنابراین طبیعی بود که همسفرانم را مجبور کردم با من برای بازدید از آنجا بیایند. البته خدا را شکر پشیمان هم نشدند. این موزه آنقدر تنوع داشت که هر بخش آن برای یکی جذاب بود. سکه های قدیمی برای آقایان جذاب بود و خانم ها هم مسحور جواهرات موزه شده بودند. در این میان من از کتابخانه ها و مجسمه های موزه بیشتر خوشم آمده بود. خوشبختانه این موزه در نزدیکی سایر جاذبه های تبریز مثل مسجد کبود و میدان ساعت قرار داشت و کار را برای ما راحت کرد. متاسفانه یکی از مشکلات موزه این بود که امکانات رفاهی نداشت و حتی پارک کردن ماشین هم در نزدیک آن دردسرساز به نظر می رسید. تبریز موزه دیگری هم به نام موزه قاجار دارد که آنجا هم دیدنی است. غیر از خود موزه، حیاط پر گل و باصفای آن در محله ششگلان، دیدنی است.

 

دیدنی های تبریز

 

7. مسجد جامع تبریز

 

این مسجد که به دوره سلجوقیان بر می گردد، در نزدیکی بازار تبریز قرار گرفته است. وقتی این بناها و دیدنی های تبریز را در نزدیکی همدیگر بازدید می کردم به خوبی می توانستم شهر قدیم تبریز را تصور کنم. برای زمان خودش این بازارها، ساختمان ها و مساجد نشانگر شهری مدرن و با بهترین امکانات بوده است. شوربختانه مسجد جامع هم گرفتار زلزله شده بود و بخش های مهمی از آن رو به ویرانی بود ولی هنوز شکوه بنای آجری آن مثل همه بناهای آجری دوره سلجوقی چشم نواز بود. گلدسته های مسجد که جزو شاهکارهای معماری ایرانی بوده اند هنوز پابرجا هستند.

از سایر جاذبه های تبریز می توان به مقبره الشعرا اشاره کرد که مزار شهریار نیز در آن قرار دارد. این مقبره در نزدیکی موزه قاجار قرار دارد.

 

برای رزرو هتل های تبریز به سایت تورگردان مراجعه کنید.

 

مراکز خرید تبریز

 

1. بازار قدیم

 

بازار قدیم تبریز از نوع بازارهای سر پوشیده و سنتی است. سقف های گنبدی و ضربی با آجرکاری های قدیمی به آن زیبایی خاصی داده اند. مغازه دارها بخشی از محصولاتشان را بیرون مغازه آورده اند و در مسیر چیده اند. در این بازار از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می شود و از فرش های پشمی تا تنقلات و خوراکی های محلی یافت می شود. با این همه حدس آن چندان سخت نیست که در این بازار چه چیزی را حتما باید خریداری کنید؟ چرم تبریز. بازار تبریز علاوه بر موضوع خرید، فرصتی برای آشنایی با مردم محلی و قدیمی های شهر است. در هر گوشه دری قدیمی و حیاطی به چشم می خورد که تو را به یک تیمچه یا بازارچه کوچک می رساند. در گوشه و کنار بازار، حس زندگی در عصر قاجار و صفویه را می توان تجربه کرد. این بازار، بزرگ ترین بازار ایران و قلب تپنده اقتصاد تبریز است.

آدرس: 3.7 کیلومتری ایستگاه مترو شهید محققی و 5.1 کیلومتری ایستگاه پمپ بنزین چایکنار و در 6.5 کیلومتری ایستگاه راه آهن.

 

دیدنی های تبریز

 

2. مجتمع تجاری لاله پارک تبریز

 

از حال و هوای سنتی و بازار قدیم تبریز که لبریز شدید باید یک روز را هم به مراکز خرید مدرن تر اختصاص دهید. این مراکز علاوه بر خرید، مقصد مهم گردشگری محسوب می شوند. مهمترین مرکز خرید و از سرگرم کننده ترین دیدنی های تبریز با این ویژگی که ذکر کردم، مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک است. این مجتمع با مدرن ترین شیوه های ساختمان سازی احداث شده و برندهای مختلف ایران و جهان در آن عرضه می شوند. علاوه بر امکان خرید، شهر بازی مخصوص کودکان، هایپر مارکت، رستوران های مخصوص غذاهای محلی و بین المللی و فود کورت نیز در آنجا وجود دارد.

 

3. مرکز خرید ستاره باران

 

این مرکز خرید نیز در تبریز معروف است و طرفداران زیادی دارد. مرکز خرید ستاره باران انواع اصناف و برندها را در بر گرفته است. نکته جالب توجه برای گردشگران و خود اهالی شهر این است که یک طبقه آن اختصاص به مادر و کودک دارد. در آنجا فروشگاه های مختلفی مثل سیسمونی، لوازم بهداشتی، آرایشی و غیره به چشم می خورد. در ضمن آتلیه هایی نیز برای عکس برداشتن از مادرها و کودکان دلبندشان دارد. مرکز خرید باران علاوه بر این، از یک هایپر مارکت، فود کورت، شهر بازی کودکان، پردیس سینمایی و سالن جشن تولد برخوردار است.

آدرس: میدان جهان، خیابان 22 بهمن، مقابل شرکت نفت.

 

دیدنی های تبریز

 

4. مغازه های خیابان تربیت

 

خیابان تربیت یک مسیر پیاده روی دارد و در دو سوی آن مغازه هایی شکل گرفته است. این مغازه ها بیشتر اختصاص به صنف پوشاک دارد. می توان آن را با خیابان جنت در مشهد مقایسه کرد. آن هایی که دنبال پوشاک هستند و برای این منظور به تبریز آمده اند، معمولا به این خیابان سر می زنند و علاوه بر خرید از پیاده روی در فضای زیبای آن لذت می برند. در کنار این  بازار سایر مراکز خرید تبریز مثل خیابان جمهوری، خیابان شریعتی (شهناز)، خیابان راسته کوچه و سایر دیدنی های تبریز نیز قرار دارد. در ضمن به بازار قدیم تبریز نیز نزدیک است.

آدرس: خیابان امام خمینی، میدان ساعت.

 

دیدنی های تبریز

 

5. سایر مراکز خرید تبریز

 

بقیه مراکز خرید تبریز را به صورت لیست برایتان می آورم تا هنگام خرید کردن در تبریز سر در گم نشوید.

مرکز خرید میلاد نور ولیعصر در میدان بزرگ ولیعصر. ساعت دسترسی: 10 و نیم صبح تا 10 و نیم شب

مرکز خرید اطلس، بلوار ولیعصر، خیابان همافر غربی، میدان اطلس. ساعت دسترسی: 10 و نیم صبح تا 10 و نیم شب

برج بلور، فلکه دانشگاه، سطح هزینه ها: گران و لوکس.

مرکز خرید رشدیه در شهرک رشدیه، میدان شهید فهمیده.

مجتمع تجاری اداری برج شهر،  حد فاصل بزرگراه استاد شهریار و بلوار 29 بهمن، نرسیده به فلکه دانشگاه.

مرکز خرید اسکان، خیابان امام، میان چهارراه آبرسان و فلکه دانشگاه.

برای بهره مند شدن از همه جاذبه ها و تفریحات تبریز پیشنهاد می شود تور تبریز را رزرو کنید.

 

سوغات تبریز

 

همانطور که گفتم اولین چیزی که در تبریز برای خرید توجهتان را جلب می کند خرید محصولاتی با چرم تبریز است. در بازار تبریز می توانید انواع کفش های طبی و محصولات چرم تبریز را پیدا کنید. گزینه بعدی فرش تبریز است که اگر مشکل حمل بار نداشته باشید بهتر است این جنس را از جایِ اصلش تهیه کنید. خواهر من در این سفر یک تابلو فرش بسیار زیبا خریداری کرد. خود من هم هنوز پشیمانم که چرا یکی از آن تابلوهای زیبا را برای خودم به یادگار نیاوردم. به جای آن من یک گلدان قلمزنی از آثار سبک تبریز خریدم. همیشه دوست داشتم یک گلدان قلمزنی داشته باشم. در اصفهان موفق نشده بودم از این ها بخرم ولی به نظرم کارهای تبریز نیز دست کمی از هنر دست اصفهانی ها ندارد.

 

دیدنی های تبریز

 

تبریز صنایع دستی و محصولات سنتی زیادی دارد که می توان به عنوان سوغات خریداری کرد. برای نمونه می توان به گلیم، وَرنی، سفال، نقره، طلا، محصولاتی با حجاری سنتی و... اشاره کرد. این صنایع بیش از همه در بازار تبریز به چشم می خورد.  

 

برای رزرو تور مشهد اینجا را کلیک کنید.

 

فرهنگ مردم در تبریز

 

برای من یکی از جذابیت های سفر به مناطق مختلف ایران در این است که مردمی با گویش ها و لباس های متفاوت می بینم. در تبریز مردمی با لباس محلی نمی بینید ولی همان ابتدا متوجه خواهید شد که همگی، چه پیر و چه جوان، خوش پوش، تروتمیز و اتوکشیده اند. این نکته را شنیده بودم ولی خودم از نزدیک ندیده بودم. نکته مهم دیگر این است که تقریبا همه تبریزی ها به زبان ترکی صحبت می کنند. وقتی در خیابان از کنارشان رد می شوی از اینکه می بینی مردم هموطنت تا چه حد با تو متفاوت اند لذت می بری. اگر احیانا بخواهی آدرس از آن ها بپرسی، جوان ترهایی که می توانند به فارسی سخن بگویند عموما فارسی را با لهجه شیرین ترکی ادا می کنند. اینجا واقعا شهر ترک هاست؛ ترک های آذری زبانِ دوست داشتنی.

 

مقاله تورگردان درباره غذاهای تبریز را از دست ندهید. 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
کد کپچا