جاهای دیدنی مشهد : تمامی دیدنی ها و تفریحات مشهد

جاهای دیدنی مشهد : تمامی دیدنی ها و تفریحات مشهد

انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۹     به روزرسانی : ۱۱ مهر ۱۴۰۰
نویسنده : عفیفه خدنگی
جاهای-دیدنی-مشهد

جاهای دیدنی مشهد تنها به حرم امام رضا و بازارها محدود نمی شود. این شهر تفریحات متنوعی برای جوان ها، هنردوستان، کودکان و علاقمندان به بازی های هیجانی و جدید یا طبیعت گردی دارد. در ادامه به معرفی تمامی جاذبه های مشهد برای هر نوع سلیقه با هر میزان بودجه ای می پردازیم.

جاهای دیدنی مشهد از توان شمارش خارج است تا جایی که خیلی از مشهدی ها خودشان بسیاری از این جاذبه ها را تا به حال ندیده اند. بسیاری از گردشگران از وجود جاذبه های گردشگری مشهد بی خبرند و کم نیستند افرادی که تصور می کنند مشهد به جز حرم امام رضا چیزِ دیگری ندارد. اگر جزو این دسته از افراد هستید یا اینکه دوست دارید بیشتر با مشهد و گوشه و کنارش آشنا شوید جای درستی آمده اید؛ ما عزممان را جزم کرده ایم که در حد توانمان تمامی جاهای دیدنی مشهد را برای همه گروه های سنی، سلایق و بودجه ها معرفی کنیم. در صورتی‌که گردشگران با این جاذبه ها آشنا شوند، هنگام سفر به این کلان شهر، برای انتخاب محل مناسب با هدف گردش و سرگرمی سردرگم نخواهند بود.

 

حرم در ایام کرونا

 

فهرست مطالب (کلیک کنید)

پارک های مشهد و ییلاقات خوش آب و هوا

شهربازی ها و تفریحات مشهد

اماکن تاریخی و زیارتی مشهد

موزه های مشهد

اماکن ورزشی مشهد

استخرها و پارک های آبی مشهد

سالن های نمایش و سینماهای مشهد

بازارها و مراکز تجاری مشهد 

خیابان های مهم و تفریحی مشهد

وضعیت جاهای دیدنی مشهد بعد از کرونا

نوع سفر به مشهد(هوایی، زمینی)

انتخاب هتل در مشهد

حمل و نقل و ترافیک در مشهد

 

فاصله گذاری اجتماعی در حرم

 

با نظراتتان ما را در این امر یاری کنید. شاید شما جاذبه‌ای را بشناسید که ما با آن آشنا نشده باشیم.

با تورگردان همراه باشید تا جاهای دیدنی مشهد را خدمت شما معرفی کنیم.

 

آرامگاه فردوسی

 

چرا مردم به مشهد سفر می کنند؟

 

همانطور که اشاره کردیم اولین دلیل سفر به مشهد زیارت است. این منطقه، زیارتی ترین شهر در ایران و در واقع قبله آمال شیعیان دوازده امامیِ جهان است. مسافران مشهد که زائر نامیده می شوند از شهرها و روستاهای دور و نزدیک در استان های خراسان، از تهران، از شهرهای کوچک و بزرگ ایران و کشورهای عرب و همسایه های خارجی همواره به این شهر رفت و آمد می کنند. استقبال روز افزون از شهر مشهد را می توان از ازدحام جمعیتی دریافت که همه روزه در حرم امام رضا(ع) موج می زند. حتی کرونا نیز نتوانسته از این اشتیاق بکاهد. مشهد، پایتخت معنوی جهان اسلام است و بسیاری به امید پیوند زدن روح و جانشان به پنجره فولاد رضوی رهسپارِ آن می شوند. این قبله نورانی، علت اصلی رونق دائمی سفر به مشهد بوده است.

 

سفر به مشهد

 

از موضوع زیارت که بگذریم بد نیست بدانید که مشهد شهری پر از اماکن تفریحی و تاریخی است. در سال های اخیر با هدف رونق دادن به جنبه های تفریحیِ مشهد مجموعه های گردشگری و جاذبه های بسیاری در این شهر در معرض دید عموم قرار گرفته است. بسیاری از خانه های تاریخی، بازسازی شده و مراکز خرید بزرگ با زمینه های گردشگری آغاز به کار کرده است. 

همانند بسیاری از کلان شهرها مشهد نیز مسافرانی با هدف کار و تجارت دارد. بعضی افرادی که به مشهد سفر می کنند از سوی ارگان، سازمان یا شرکتی خصوصی با هدف ارتقای شغلی و پروسه های اداری به این شهر تردد می کنند. اهمیت شغلی، آموزشی (دانشگاه های مشهد) و فرهنگی همواره در خراسان رضوی و پایتخت آن اهمیت داشته است.

 

چالیدره

 

 

پارک های مشهد و ییلاقات خوش آب و هوا

 

شهر مشهد دارای بوستان ها و پارک های جنگلی متعددی است. در واقع هر محله دست کم از یک بوستان کوچک برخوردار است  و هر چند محله دارای پارکی بزرگ می باشند. در سطح شهر مشهد چندین بوستان بزرگ و چند هکتاری وجود دارد که برای استفاده عموم مردم با امکانات زیاد تجهیز شده است. با توجه به شیوع ویروس کرونا می توان پیش از مراجعه به پارک ها از بازبودن آن ها پرس و جو کرد. بدین منظور در ادامه آدرس و شماره تماس با سازمان پارک ها و فضای سبز مشهد می آید.  

 

پارک های مشهد

 

ساختمان شماره یک سازمان پارک ها و فضای سبز مشهد: بلوارقاضی طباطبائی - قاضی طباطبایی 7

ساختمان شماره دو سازمان پارک ها و فضای سبز مشهد:  میدان فرودگاه به سمت شهرک غدیر - تولیدات گونه های گیاهی سازمان

تلفن سازمان پارک ها و فضای سبز مشهد : 05131293600

 

1. پارک ملت مشهد با چرخ و فلک معروفش

 

پارک ملت مشهد

 

هر کس که یک بار نصف جاهای دیدنی مشهد را دیده باشد حتما چرخ و فلک بزرگ پارک ملت را از دورترها دیده است. کمی که نزدیک تر برود خواهد دید که این پارک جنگلی محدوده وسیعی از چندین خیابان را در بر گرفته است. مردم اطراف آن به پیاده روی و ورزش مشغول اند و خانواده ها و جوان ها، گروه گروه وارد پارک می شوند و بیرون می آیند. زیبایی های طبیعی پارک ملت مهمترین عاملی است که همه را به آنجا می خواند. بهار پر از شکوفه و لاله، پاییز پر از برگ های رنگارنگ، زمستان ها نیز یکسره سفید می شود.

شهربازی پارک ملت عامل دومی است که مردم به این پارک توجه نشان می دهند. این شهر بازی قدیم ترین شهربازی مشهد است که از سال 1351 کار خود را شروع کرده است. در آنجا بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و انواع و اقسام بازی های مهیج برای گروه های سنی مختلف تعبیه شده است. خانواده ها با هم به آنجا می روند و هر کدام سرگرمی مخصوص به خود را پیدا می کنند.

تصاویری زیبا از این جاذبه را ازدست ندهید: طبیعت پاییزی در پارک ملت مشهد

آدرس و شماره تلفن پارک ملت مشهد:

میدان آزادی، 05136094986

 

2. بوستان مینیاتوری مشهد | ایرانی کوچک با سازه های یادمانی

 

بوستان مینیاتوری مشهد

 

بوستان مینیاتوری از پارک های متفاوت و جزو جدیدترین جاهای دیدنی مشهد است که بیشتر جنبه فرهنگی دارد و نسبتا از شهر دور است. این پارک منحصر به فرد که در بلوار سجادیه مشهد قرار گرفته به دلیل سازه ها و المان هایی که در آن به صورت مینیاتوری تعبیه شده است، از جاهای دیدنی نیشابور؛ باغ شازده ماهان در کرمان؛ سد کارون و روستای کندوان و... در آنجا دیده می شود و قرار است بیش از 50 نماد دیگر به زودی ساخته شود.

هر ایرانی و گردشگری لااقل یک بار باید از باغ مینیاتوری مشهد دیدن کند. این پارک، ایرانی در ابعادی کوچک است و برای هر فرد فرهنگ دوستی باعث افتخار است. مساحت آن 8 هکتار است و هزینه میلیاردی زیادی برای احداثش از سوی شهرداری مشهد صرف شده است.

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: پارک مینیاتوری مشهد

 

3. پارک ملی چهل بازه | بوستانی پهناور و تازه تاسیس

 

پارک چهل بازه مشهد

 

پارک ملی چهل بازه مشهد با مساحتی 400 هکتاری محدوده وسیعی از خیابان ها و محله ها را در بر گرفته و به زودی به یکی از مهمترین پارک های مشهد و بزرگترین فضای سبز در میان جاهای دیدنی مشهد تبدیل می شود. این پارک در شمال با بلوار امام علی همسایه است؛ از غرب روبروی بلوار نمایشگاه است؛ از شرق به میدان قائم می رسد و از جنوب بلوار معلم و مناطق مسکونی را خوش آب و هوا کرده است.

پارک چهل بازه در بعضی بخش ها هنوز به صورت کامل افتتاح نشده است ولی در جهت بلوار نمایشگاه با امکاناتی همچون رودخانه، فرهنگسرا، کافی شاپ، رستوران و امکانات متعدد دیگر توجه مردم مشهد و گردشگران را جلب کرده است. به دلیل نزدیکی چهل بازه به نمایشگاه بین المللی مشهد مردم در مناسبت های مختلف به آنجا می آیند و از فضای زیبا و محیط مطبوعش استفاده می کنند.

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: پارک ملی چهل بازه 

شماره تماس مدیر اجرایی پارک چهل بازه: امیر راه روان 09131143370

 

4. پارک کوهسنگی مشهد | معروف، قدیمی و هنوز پر رونق

 

کوهسنگی مشهد

 

بوستان کوهسنگی از قدیمی ترین تفرجگاه ها در میان جاهای دیدنی مشهد است و تقریبا هیچ کسی در کل ایران نیست که آن را نشناسد. هر مسافری که از گذشته تاکنون به مشهد می آمد، کوهسنگی را مهمترین جاذبه تفریحی داخل شهر می دانست و حتما یک بار برای رفتن به آنجا برنامه ریزی می کرد. کوهسنگی به دو کوه‌ش معروف شده است. کوهی که بعضی گفته اند امام رضا به آن برکت داده است و از آنجا گذشته است.

پارک کوهسنگی که روز به روز بزرگ تر می شود و این روزها فازهای جدیدی از آن بهره بردرای شده است در محدوده کمربندی و ازادراه شهید قاسم سلیمانی و میدان تلویزیون و خیابان کوهسنگی پهن شده است. در آن انواع تفریحات و برنامه های فرهنگی راه اندازی شده است. انواع فرهنگسراها، میدان های نمایش و تئاتر، جایگاه های نمایشگاهی، موزه، خانه کودک و دیگر اماکن فرهنگی از یک سو و از سوی دیگر امکانات فرهنگی همچون شهربازی، مسیر دوچرخه، پیست اسکی، مونوریل، استخر و حتی امکانات رفاهی مثل تالار پذیرایی در کنار غذاخوری ها و چایخانه های متعدد کوهسنگی را به بوستانی بزرگ و یکی از پر طرفدارترین جاهای دیدنی مشهد در پاییز، بهار، تابستان و زمستان تبدیل کرده است.

آدرس: انتهای خیابان کوهسنگی

شماره تماس: 38400265 051

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: بوستان کوهسنگی مشهد

 

5. پارک پردیس قائم مشهد در مسیر رفتن به آرامگاه فردوسی

 

پارک پردیس قائم

 

پارک پردیس قائم یکی دیگر از پارک های تازه تاسیس در میان مناطق گردشگری مشهد است که در شمال شهر با مساحتی بالغ بر ۱۷ هکتار برای شهروندان و مسافران راه اندازی شده است. از امتیازات پارک پردیس برخورداری از گونه ‌های گیاهی متنوع همچون سرو، اقاقیای چتر و عطری، درخت عرعر، درخت افرا، صنوبر، راش، چنار، کاتالیپا، کاج، ترون، گل ناز، انواع رز و بسیاری گونه های دیگر  را می توان مشاهده کرد.

آدرس پارک پردیس قائم بلوار توس، تقاطع بزرگراه شهید چراغچی است. در این پارک آبنماهای متعدد ، امکانات رفاهی، آلاچیق هایی برای نشستن و پذیرایی، فضاسازی های زیبا و غیره جلوه گری می کند. قرار گرفتن پارک پردیس در مسیر رفتن به آرامگاه فردوسی و ییلاقات مشهد می تواند  دلیلی باشد که ایستگاه خوبی برای استراحت در نظر گرفته شود.

 

6. پارک خورشید مشهد پاتوق کوهنوردارن آماتور 

 

پارک خورشید مشهد

 

پارک خورشید مشهد پاتوق کوهنوردان آماتور است. این پارک که بر بلندترین جاهای دیدنی مشهد و رشته کوه بینالود قرار گرفته به نام بام هاشمیه یا بام مشهد نیز شناخته می شود. از آن بالا چشم انداز زیبایی از شهر مشهد زیر چشم گردشگران است و از آن هم مهم تر اینکه آب و هوای بسیار مطبوع و تمیزی دارد. پارک خورشید ایستگاه شروع کوهنوردی و رفتن به قله زو و چشمه های طبیعی است. بسیاری از جوان ها و خانواده ها برای شروع پیاده روی یا تفریح آنجا با هم قرار می گذارند.

درختکاری ها و فضای سبز در مسیر پلکان ها و آبنماهایی که مثل آبشار پایین می ریزند پارک خورشید را خیلی خاص و با صفا کرده است. 400 پله از پایین تا بالا وجود دارد که  افراد را به کوه های آب و برق می رساند. افرادی که تمایل داشته باشند می توانند با ماشین تا مسیرهای بالایی پارک آمده و ماشین را آنجا پارک کنند.

کسب اطلاعات بیشتر درباره جاذبه های این پارک: بام شهر و بلندترین قله از ارتفاعات هاشمیه

 

7. پارک میرزا کوچک خان؛ از جاهای دیدنی مشهد نزدیک به حرم

 

پارک میرزا کوچک خان

 

پارک میرزا کوچک خان بیش از سی هزار متر مربع مساحت دارد و در نزدیکی حرم مطهر در دل هتل های متعدد نزدیک به حرم احداث شده است. اگر از حاشیه خیابان امام رضا برای گشت زدن به خیابان های اطرافش رفته باشید حتما در خیابان دانش شرقی و نرسیده به بازارهای هفده شهریور با پارک میرزا کوچک خان مواجه شده اید. این پارک از امکانات تفریحی و ورزشی کامل برخوردار است و نه تنها مشهدی ها که گردشگران و زائران مشهد نیز از آن استقبال زیادی می کنند.

پارک میرزا کوچک خان امکانات فرهنگی و رفاهی برای محلی ها نیز راه اندازی کرده است. برای نمونه می توان به کتابخانه عمومی کودکان و نوجوانان و استخر پارک اشاره کرد. بعضی قسمت های پارک چنان زیبا و خیره کننده است که جان می دهد برای گم شدن و لذت بردن از طبیعت ِ زیبای جاهای دیدنی مشهد.

 

8. پارک امت مشهد بوستانی با 30 هزار متر مربع

 

پارک امت مشهد

 

پارک امت مشهد هم از نظر ابعاد تقریبا اندازه پارک میرزا کوچک خان است و به نوعی پارک محلی شناخته می شود ولی به دلیل نزدیکی به بسیاری از هتل و مسافرخانه های منطقه طلاب از گردشگران غیر مشهدی نیز استقبال می کند. وسعت پارک امت بیش از 30 هزار متر مربع است و جزو زیباترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود.

پارک امت از امکانات رفاهی و تفریحی متعددی برخوردار است. شهر بازی های کودکان و نوجوانان در پارک امت انواع بازی های قدیمی و جدید را در اختیار افراد قرار می دهد. فضای بوستان امت بسیار مصفا و دل انگیز و مناسب برای حضور خانواده ها، دوستان و آشنایان و جوانان محسوب می شود.

آدرس پارک امت مشهد:

خیابان شهید مفتح در سی متری طلاب

شماره تماس: 05132178555

 

9. پارک حجاب مشهد اولین پارک مختص بانوان

 

پارک حجاب مشهد

 

پارک حجاب اولین پارک مختص بانوان در میان جاهای دیدنی مشهد است که اوایل افتتاح درخت هایش کوچک بود و چندان سایه انداز نبود. با این همه در حال حاضر درخت ها بزرگ شده اند و این پارک به بوستانی پر درخت وبا صفا تبدیل شده است که بانوان می توانند به همراه دوستان یا فرزندانشان بدون رعایت حجاب در آن حاضر شوند و به دوچرخه سواری و سایر تفریحات مشغول شوند. 

پارک حجاب 12 هکتار مساحت دارد و امکانات متعددی همچون زمین های ورزشی، اسکیت، دوچرخه و... را در اختیار بانوان قرار می دهد. خانم ها تا قبل از غروب افتاب آزادند که در پارک به صورت اختصاصی حضور داشته باشند ولی از آن ساعت به بعد ورود آقایان نیز آزاد است. از این ساعت به بعد روبروی پارک در حاشیه بلوار بساط دست فروشی و بازار خیابانی به پا می شود. پارک حجاب به عنوان یکی از مکان های دیدنی مشهد شناخته می شود و فضاسازی زیبایی که شهرداری مشهد در آن انجام داده باعث شده که هر بیننده‌ای از دیدن مناظر آن لذت ببرد و حال خوشی را تجربه کند.  


آدرس پارک حجاب مشهد: بلوار خیام، بلوار هدایت

 

10. پارک ارم مشهد؛ از شهربازی های نزدیک به حرم

 

پارک ارم مشهد

 

پارک ارم مشهد از جذاب ترین و هیجانی ترین جاهای دیدنی مشهد نزدیک به حرم مطهر در خیابان پنج تن است. این پارک که بیشتر به شهربازی بزرگش معروف است 7 هزار متر مربع را به عنوان محل بازی مشتمل بر زمین های ورزشی، باشگاه ها و وسایل بازی ارائه کرده است. به علاوه بخش هایی مجزا برای بازی کودکان داشته و بخشی را به بانوان اختصاص داده است.

پارک ارم مشهد که از سال 1386 راه اندازی شده است، در مجموع 7 هزار و 500 متر مربع مساحت دارد. طبیعت زیبای پارک با درخت ها و دریاچه ها و آبنماهای متعدد شکل گرفته است. این پارک از پارکینگ، بوفه، سرویس های بهداشتی، کافی شاپ و غیره برخوردار است.   

آدرس  پارک ارم مشهد: 

گلشهر، بلوار شهید آوینی

 

11. پارک بابا قدرت مشهد در نزدیکی کمپ زائر

 

پارک باباقدرت مشهد

 

پارک بابا قدرت مشهد در نزدیکی فرودگاه قرار گرفته و در نزدیکی کمپ زائر به وسعت حدود 20 هکتار خودنمایی می کند. این پارک جنگلی از مهمترین جاهای دیدنی مشهد است که از سال 1380 به عنوان پارک در اختیار عموم قرار گرفته است. نام آن از یک روستا به همین نام در دوره نادرشاه افشار گرفته شده است. از مزایای پارک باباقدرت امکان کمپ زدن و اتراق کردن شبانه است که برای مسافران امتیاز زیادی محسوب می شود.

امکانات رفاهی و سرویس های بهداشتی تمیز، شهربازی های مخصوص کودکان و نوجوانان، همایش ها و جنگ های شاد و پر هیجان همگی دست به دست هم داده تا این فضا را نه تنها از نظر طبیعی که از نظر فرهنگی نیز بی رقیب کند.  

آدرس پارک بابا قدرت مشهد:

جنوب شرقی مشهد، انتهای بلوار فرودگاه

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: پارک بابا قدرت مشهد (بوستان ریحانه)

 

12. فرهنگسرا و بوستان زیارت مشهد در دل بوستان وحدت

 

بوستان زیارت مشهد

 

فرهنگسرا و بوستان زیارت از دیگر پارک ها و جاهای دیدنی مشهد نزدیک به حرم امام رضاست. این بوستان نزدیک به 160 هزار مترمربع مساحت دارد و 15 میلیارد ریال برای ساخت آن بودجه صرف شده است. بوستان زیارت و فرهنگسرایش در دل بوستان وحدت مشهد قرار گرفته است. از برنامه های فرهنگی آن می توان به نمایشگاه مفهومی زیارت، نمایشگاه تجلی آفتاب مختص کودکان و نوجوانان، سالن سینما و آمفی تئا‌تر، گرادیان نمایش سینمایی، المان ها، مسابقات دیجیتالی متعدد و... اشاره کرد.

بوستان زیارت با استقبال خوبی از سوی مشهدی ها و گردشگران مشهدی مواجه شده است. خانواده ها می توانند با حضور در آن از امکانات فرهنگی به صورت رایگان بهره ببرند و در عین حال از فضایی بکر و طبیعی بهره مند شوند.

آدرس فرهنگسرای زیارت:

بوستان زیارت، بلوار وحدت

 

13. باغ ملی مشهد در ارگ قدیم مشهد

 

باغ ملی مشهد

 

باغ ملی مشهد از قدیمی ترین بوستان ها در میان جاهای دیدنی مشهد است که این روزها نسبت به گذشته اش بسیار کوچک تر شده است ولی هنوز حس و حال همان روزهایی را دارد که بوستانی اعیانی در دل ارگ مشهد بود. باغ ملی در خیابان امام خمینی قرار گرفته و فاصله چندانی با حرم امام رضا ندارد. فواره های زیبا، کانال آبی آب، تندیس های بزرگ هنرمندان، همه و همه به این باغ کوچک شده صفایی خاص داده است. در انتهای باغ محل بازی کودکان قرار گرفته است.

از مهمترین جاذبه های نزدیک به باغ ملی می توان به بازار اشاره کرد. بازار جنت درست چسبیده به باغ ملی است. خیابان خسروی که بورس خرید کیف و کفش، لوازم آرایشی و لباس عروس و سفره عقد است، تنها یک خیابان با این بوستان فاصله دارد. ساعت فروشی های معروف مشهد و صرافی ها نیز در همین خیابان قرار گرفته اند.

آدرس باغ ملی مشهد:

خیابان امام خمینی

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: باغ ملی مشهد بوستانی تاریخی که هنوز شکوه خود را حفظ کرده است

 

14. باغ نادری مشهد محل دفن نادرشاه افشار و ادوات جنگی اش

 

باغ نادری مشهد

 

باغ نادری بوستانی نسبتا خصوصی است که برای ورود به آن باید هزینه ای مختصر پرداخت کنید. پرداخت این هزینه به دیدن آرامگاه ناردشاه افشار و موزه ای که دراین بوستان زیبا قرار گرفته می ارزد. موزه نادری به ادوات نظامی و جنگ های نادر اختصاص یافته است. ادوات نظامی آنجا از عراده های جنگی تا شمشیر مخصوص نادر گرفته و همچنین انواع سپرها و کلاهخودها و وسایل جنگی تنوع دارد.

باغ نادری در چهار راه شهدا درست میان آن همه هتل، مغازه، مراکز فرهنگی و مذهبی قرار گرفته است. از داخل خیابان شیرازی مجسمه بزرگ نادر که بر اسبش سوار شده و شمشیرش را به دست گرفته است خودنمایی می کند. هر کسی حداقل یک بار باید این باغ را ببیند.  

آدرس باغ نادری مشهد:

خیابان شیرازی، چهار راه شهدا

تلفن: 0513224888

 

15. باغ گل های مشهد؛ زیبا، خوش‌رنگ‌و رو و با طراوت

 

باغ گل ها مشهد

 

باغ گل های مشهد بهشتی رنگارنگ به مساحت 3 هکتار است. شکل کلی باغ شبیه به گل بنفشه است و همچون این گل در هشت گلبرگ، هشت نوع باغرا در بر گرفته است. باغ گل های فصلی، باغ گل رز، باغ صخره ای، باغ گیاهان دارویی، باغ گیاهان پیازی و... در واقع گلبرگ های گل بنفشه اند. همه ایام سال با طراحی و گل آرایی از گردشگران استقبال می کند.

گونه های گیاهی موجود در این باغ نمونه هایی هستند که با اقلیم خشک و منطقه آب و هوایی مشهد سازگار باشد ولی در فصل های مختلف با تنوع گل های رنگارنگحال و هوایی متفاوت به آنجا می دهند. باغ گل ها تنها محدود به گل ها نیست؛ آبنما و برکه نیلوفرهای آبی در میان گل ها خودنمایی می کند. به علاوه امکانات رفاهی و فرهنگی متعددی از قبیل تئاتر، محوطه بازی و... نیز در آنجا قرار گرفته است. رفتن به چنین باغ زیبایی بی شک برای همه بسیار فرح بخش و دل نشین خواهد بود، به خصوص در زمان هایی که عطر گلها در هوا می پیچد و تمام باغ زیبا را پر می کند. در باغ گلهای مشهد امکاناتی مانند گلخانه آموزشی، محوطه بازی کودکان، آبنما و محوطه تئاتر روباز برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است. 

آدرس باغ گل های مشهد: بلوار معلم، بین معلم 71 و 73

 

16. پارک جنگلی بهمن طرقبه برای آن هایی که دنبال  غذا و رستوران نیستند

 

پارک جنگلی بهمن طرقبه مشهد

 

پارک جنگلی بهمن طرقبه یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد است که در امتداد ورودی منطقه طرقبه قرار دارد. این پارک به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد شناخته می شود. پارک جنگلی بهمن حدود ۸۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و درختان بلند و سرسبز آن مکانی زیبا و دلپذیر برای گردشگران را فراهم کرده‌اند. این پارک جنگلی دارای امکاناتی مانند: رستوران، آشپزخانه، نیمکت کجاوه ای، سالن اجتماعات، نمازخانه، بوفه و فروشگاه خوراکی های مختلف، محوطه بازی مخصوص کودکان، سرویس بهداشتی و… است. برخورداری از امکانات کامل به شما اجازه می دهد تا کمی در این پارک زیبا استراحت کنید و اوقات فراغت خود را بگذرانید.
آدرس پارک جنگلی بهمن طرقبه: در امتداد ورودی منطقه طرقبه

 

17. سد چالیدره با دریاچه و بازی های هیجانی اش

 

چالیدره مشهد

  

سد چالیدره از پر طرفدارترین و معروف ترین جاهای دیدنی مشهد است که بر روی رودخانه جاغرق در سال 1376 احداث شده است. سد چالیدره این روزها به عنوان یک منطقه توریستی و تفریحی در شهر مشهد مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه زیادی برای گسترش امکانات رفاهی و ساختن قسمت های مختلف در اطراف سد شده است. با رفتن به سد چالیدره می‌توانید از منطقه تفریحی چالیدره دیدن کنید و از آب و هوای خوب این منطقه لذت ببرید، در ضمن فراموش نکنید که چشم اندازهای زیبایی که در محیط اطراف سد خواهید دید برای شما بسیار جالب و جذاب خواهند بود. در صورتی که قصد دارید از شلوغی های شهر مشهد فرار کنید و یک محیط طبیعی ناب و زیبا ببینید قطعاً منطقه چالیدره برای شما یک گزینه ایده‌آل است. با رفتن به سد چالیدره می توانید از امکاناتی مانند: آموزش قایق سواری، آموزش غواصی، کشتی تفریحی شناور، انواع قایق موتوری یا پدالی و پارویی، چای خانه، تله سیژ، ماهیگیری در دریاچه، بانجی جامپینگ، ترن هوایی و برج گردان استفاده کنید.

آدرس سد چالیدره:

جاده مشهد طرقبه، جاده عنبران، انتهای بلوار، سد چالیدره

تلفن: 05131424

 

18. بوستان بسیج مشهد با امکانات فرهنگی و مذهبی ستودنی

 

بوستان بسیج مشهد

 

از مجهزترین پارک های شهر مشهد بوستان بسیج است که دارای امکانات رفاهی بالا برای بزرگسالان و کودکان می باشد. در ضمن تزییناتی که در بوستان بسیج انجام شده و درختان سرو، کاج، زیتون، افرا و اقاقیا که در اطراف آبنمای میان این بوستان زیبا قرار دارند باعث طراوت بیشتر در آن اطراف شده است. مساحت تقریبی بوستان بسیج 16 هکتار می باشد که فضای پهناور و امنی را در اختیار گردشگران و مسافران مختلفی که به شهر مشهد مسافرت می‌کنند قرار داده است. امکانات مذهبی بسیار زیادی در بوستان بسیج مشهد قرار دارند که برخی از آنها عبارتند از: نمازخانه، مسجد، قرائت خانه، کتابخانه مذهبی و… است. 


آدرس بوستان بسیج مشهد:

شمال شرقی شهر مشهد، حاشیه 100 متری کمربندی، بین پل فجر و تقاطع گلشهر 

 

19. پارک جنگلی طرق برای آن هایی که می خواهند چادر بزنند

 

پارک طرق مشهد

 

یکی از بزرگترین مکان های دیدنی مشهد که خدمات اسکان و گردشگری را به شهروندان و مسافران ارائه می ‌دهد، پارک جنگلی طرق می باشد. پارک طرق در قسمت جنوبی شهر مشهد واقع شده است. این پارک جنگلی ظرفیت 4000 هزار چادر را دارد و به جز آن 280 کلبه در آن قرار گرفته و در اختیار مسافرانی قرار می‌گیرد که از این منطقه عبور می‌ کنند. پارک جنگلی طرق با عنوان کمپ مسافرتی غدیر نیز شناخته می شود و فضا سازی طبیعی که در آن انجام شده برای اکثر مسافران دوست داشتنی است. این پارک امکانات رفاهی اولیه مانند سرویس بهداشتی، بوفه فروشگاه خرید مواد غذایی سبک، زمینه بازی مخصوص کودکان و سکوهای مناسب برای چادر زدن را در اختیار گردشگران قرار می دهد.

آدرس پارک جنگلی طرق:

جاده شهید کلانتری، بین شهرک سیدی و ابوذر

تلفن رزرو کانکس های کمپ طرق : ۰۹۱۵۵۱۹۷۴۶۷- ۰۹۱۵۸۲۰۲۱۲۳

 

20. پارک طبیعی هفت حوض از پاتوق های طبیعت گردی

 

هفت حوض مشهد

 

هفت حوض منطقه ای طبیعی و از پاتوق های طبیعت گردی مردم مشهد بوده است که به دلیل برخورداری از حوضچه های سنگی عمیق به این نام مشهور شده است. این حوضچه ها همچون تنگه در دل کوه های سنگی خشک قرار گرفته است. این پارک در هفت کیلومتری مشهد قرار گرفته و حدود 570 هکتار مساحت دارد. در سال های اخیر پارک و بوستانی نیز در ورودی هفت حوض افتتاح شده که با تعبیه آلاچیق ها و انواع امکانات رفاهی شرایطی برای اتراق خانواده ها و طبیعت گردان فراهم کرده است.

پارک طبیعی هفت حوض بخشی از منطقه طبیعی خلج بوده که همیشه گردشگران برای کوهنوردی و گشت و گذار به آنجا مراجعه می کنند. اگر قصد پیاده روی و دیدن هفت حوض سنگی این پارک طبیعی را دارید حتما کفش مناسب بپوشید و لباس گرم به همراه ببرید.

آدرس هفت حوض مشهد:

کوی سیدی، خیابان قائم، قائم 48، ساختمان شهرداری طبقه اول، شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض

تلفن منطقه طبیعی گردشگری هفت حوض: 8-05133872166

 

21. باغ گیاهشناسی مشهد با گیاهانی کمیاب و طراحی زیبا

 

باغ گیاهشناسی مشهد

 

باغ گیاهشناسی مشهد به نمایش گل ها و گیاهان مختلف اختصاص یافته است و در نزدیکی بوستان های دیگری در حاشیه شهر مشهد قرار گرفته است. بهتر است روزها به باغ گیاهشناسی مراجعه کنید تا بتوانید انواع گیاهان کوچک و بزرگ آنجا را به خوبی دیده و تشخیص بدهید و توضیحات قرار گرفته در کنارش را بخوانید. این باغ اولین باغ گیاهشناسی در میان جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود و در آن کلکسیونی از گل های بومی منطقه و حتی گونه های گیاهی سایر اقلیم ها و کشورها نیز قرار گرفته است.

در باغ گیاهشناسی مشهد از شیوه های معماری منظر و معماری باغ بهره گرفته شده و در لابلای باغ و مناظر گیاهی از آلاچیق ها و فضاهایی برای رفت و آمد بهره گرفته شده است. با این حال باغ گیاهشناسی فضای مناسبی برای اتراق و نشستن ندارد و بیشتر باید از آنجا بازدید کرد. البته باید خاطر نشان کرد که در ایام اوج سفر نمایشگاه هایی در آن برپا می شود که افراد را بیشتر در باغ ماندگار می کند.   

آدرس باغ گیاهشناسی مشهد:

بلوار جمهوری، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر

شماره تماس: 05133495003

 

22. طرقبه و شاندیز محل قرارهای آخر هفته مشهدی ها

 

طرقبه شاندیز


منطقه طرقبه و شاندیز چند سالی است که جزو شهرستان بینالود به شمار می رود ولی هنوز مشهدی ها و غیر مشهدی ها آن را از مشهد می دانند. مشهدی ها آخر هفته ها خودشان را به رستوران ها و روستاهای دیدنی طرقبه و شاندیز و مناطق موجود در آن ها میهمان می کنند. آن هایی که خودشان دارای باغ می باشند نیز در طول هفته از هر فرصتی استفاده کرده و به آنجا می روند. جاهای دیدنی طرقبه بیشتر به روستاها و مناطق گردشگری مثل چالیدره، روستای تاریخی کنگ، نغندر، روستاهای مایان، حصار، ارغند و غیره و مراکز خرید معروف است.
در صورتی که به دنبال رفتن به شاندیز هستید توصیه می کنیم مقاله « جاهای دیدنی شاندیز » را حتما بخوانید تا با مهمترین مراکز خرید ، مناطق تفریحی، ورزشی و گردشگری شاندیز و همچنین رستوران های معروف آنجا آشنا شده و قبل از رفتن برای تفریحاتتان برنامه ریزی کنید.

کسب اطلاعات بیشتر درباره جاهای دیدنی طرقبه

کسب اطلاعات بیشتر درباره جاهای دیدنی شاندیز

 
23. ییلاقات کلات و طبیعت گردی های مشهدی ها

 

ییلاقات کلات


کلات نادری شهری خوش آب و هوا و نزدیک به مشهد است که در واقع جزو جاهای دیدنی اطراف مشهد به شمار می رود. کلات از یک سو به داشتن جاذبه های تاریخی مثل کاخ خورشید و بناهای مربوط به آن دوره تاریخی معروف است. از سوی دیگر مشهدی ها به دلیل مناطق خوش آب و هوای کلات مثل آبشارهای ارتکند و قره سو که جزو زیباترین جاذبه های طبیعی منطقه محسوب می شوند به سمت کلات می روند و جاده پر پیچ و خم آن را پشت سر می گذارند عده ای نیز در طول مسیر و قبل از رسیدن به منطقه ای مشخص توقف می کنند و از طبیعت زیبای کنار جاده برای اتراق کردن و پیک نیک بهره مند می گردند. 


24. ییلاقات توس و جاده چناران

 

ییلاقات توس و جاده چناران


جاده چناران در میان مشهدی ها شهرت زیادی دارد چرا که از یک سو برای خارج شدن از شهر و رفتن به سمت تهران و از سوی دیگر برای رفتن به ییلاقات از آن استفاده می کنند. در مسیر جاده چناران بسیاری از روستاهای زیبا و مناطق گردشگری مشهد برای طبیعت گردی پهن شده است. در ابتدای جاده با سه راهی فردوسی روبرو می شوید که می توانید از آنجا به سمت آرامگاه فردوسی یا باغستان های خصوصی اطرافش بروید. می توانید از همینجا به سمت روستاها و ییلاقات نزدیک به گلبهار استفاده کنید. 
در جاده چناران دیدنی هایی همچون آبشار آبقد، دره اجنه، چشمه گیلاس، گلمکان و چشمه سبز، پیست اسکی شیرباد و غیره در انتظار علاقمندان به طبیعت گردی است. در عین حال این منطقه جاذبه های دیگری نیز دارد. 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این شهر خوش آب و هوا:  جاهای دیدنی چناران

 

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد | باقیات الصالحات مرحوم ملک

راست می‌گویند، قدیمی‌ها را می‌گویم، که آنچه در این دنیا باقی می‌ماند، عملی نیک است. فرقی نمی‌کند نیّتت زبانی باشد، یا مادی، کاشت یک درخت باشد، یا کمک به سالخورده‌ای برای گذر از خیابان، هر چه که باشد، نیکی نیکی می‌آورد و تا هفت نسل بعد از تو نیز، از این عمل خیر بهره‌مند خواهند شد. خوشا به حال حاج حسین ملک، تاجرزاده‌ای متمول که 65 سال پیش، باغی بزرگ به نام میرطراز یا همان وکیل‌آباد امروزی را خریداری و وقف عام کرد، تا همه انرژی و هاله خوب این فضا را دریافت کنند.

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

 

 

 

جاهای دیدنی مشهد : اماکن تاریخی و زیارتی

 

25. حرم امام رضا قبله آمال شیعیان

 

بسته بودن ضریح حرم

 

در مقالات متعدد در بخش های مختلف وبلاگ به معرفی حرم امام رضا و بخش های مختلف آن به عنوان سردمدار جاهای دیدنی مشهد پرداخته ایم. باز هم بد نیست بگوییم که این حرم قبله آمال بسیاری از شیعیان در ایران و جهان است. هر ساله جمعیتی نزدیک به سی میلیون نفر به مشهد می آیند و امسال هم که به علت شیوع کرونا دربهای حرم امام رضا به روی زائران بسته شد، قلب بسیاری از عاشقان امامت به درد آمد. با این حال اگر تمایل دارید با گوشه و کنار حرم و جاذبه های مختلفی که درون آستانه مقدسه وجود دارد آشنا شوید حتما مقاله ما تحت عنوان « راهنمای کامل جاهای دیدنی حرم ؛ از کبوترانه تا موزه » را مطالعه کنید.

 

26. آرامگاه فردوسی شاعر بلند آوازه پارسی

 

آرامگاه فردوسی

 

بسی رنج بردم در این سال سی / عجم زنده کردم بدین پارسی

 

واقعا انصاف نیست که ایرانی باشی و به زبان پارسی سخن بگویی ولی زادگاه و آرامگاه فردوسی را که در کشور خودت قرار دارد ندیده باشی. در شهر مشهد هم می توان منزل و محل سکونت فردوسی یعنی آنجایی را که احیانا در آنجا شاهنامه را می سروده و هم محل دفن او را بازدید کرد. منزل فردوسی در روستای پاژ قرار دارد که ما در مقاله ای مفصل به آن پردا خته ایم. در صورت تمایل به مشاهده و آشنایی با خانه فردوسی مقاله « معرفی روستای پاژ در مشهد » را مطالعه کنید.

آرامگاه فردوسی نیز در مجموعه ای بسیار بزرگ که روز به روز بزرگ تر نیز می شود و باغی با صفا و دلباز به فاصله 20 کیلومتری شمال مشهد قرار گرفته است. در این منطقه از جاهای دیدنی مشهد جاذبه های دیگری نیز برای بازدید کردن وجود دارد. هر چند که تنها بازدید از بنای آرامگاه فردوسی، موزه ها و گالری های اطراف آن نصف روز وقتتان را خواهد گرفت.

 

مجسمه رستم و سهراب در آرامگاه فردوسی

 

آدرس آرامگاه فردوسی مشهد:

جاده مشهد-قوچان، سه راه فردوسی، بلوار شاهنامه

تلفن: 05132663825

 

آرامگاه شجریان در جوار آرامگاه فردوسی

 

آرامگاه شجریان

 

محمد رضا شجریان نامدارترین خواننده ایرانی است که جزو بهترن اساتید موسیقی سنتی ایران محسوب می شود. وی در سال 1319 در مشهد به دنیا آمد و طبق وصیتش بعد از سال ها تحمل بیماری سرطان بعد از درگذشت در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد. جسم بی جان این هنرمند مردمی در تاریخ 17 مهر ماه در شرایط شیوع بیماری کرونا با محدودیت های زیاد به مشهد آمد و در باغ آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد. شجریان در جوانی قاری قرآن بود و به شغل معلمی در مشهد مبادرت داشت. کم کم برای موسیقی به تهران رفت و تا آخر عمر در آنجا ماندگار شد. وی بنیانگذار گروه موسیقی شهناز، رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران و بزرگ ترین استاد موسیقی سنتی ایران بود. حنجره ای طلایی داشت و چند ساز موسیقی ابداع کرده بود. 

آدرس آرامگاه شجریان:

جاده مشهد-قوچان، سه راه فردوسی، بلوار شاهنامه، داخل مجموعه آرامگاهی فردوسی

تلفن: 05132663825

 

27. بقعه هارونیه یا زندان هارون ؟!

 

هارونیه

 

بقعه هارونیه از بناهای تاریخی بسیار با ارزش در چند قدمی آرامگاه فردوسی است. هنگام طی مسیربه سمت آرامگاه فردوسی از داخل بلوار شاهنامه، در آن سوی بلوار، بقعه را مشاهده خواهید کرد که شکوهش توجهتان را جلب می کند. عده ای معتقدند بقعه هارونیه زندان هارون الرشید بوده است؛ بعضی معتقدند هارونیه خانقاه بوده و بعضی آن را محل دفن و یا مدرسه ای متعلق به امام محمد غزالی می دانند. برای اینکه پاسخ درست را بیابید بهتر است مقاله بقعه هارونیه را در بلاگ مطالعه کنید تا هنگام بازدید از این بنای تاریخی اطلاعات درست و دقیقی از آن داشته باشید.  

آدرس بقعه هارونیه مشهد:

جاده مشهد-قوچان، سه راه فردوسی، حاشیه بلوار شاهنامه

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: بقعه هارونیه چگونه بنایی است؟

 

28. کلیسای مسروپ مقدس تنها کلیسای فعال مشهد

 

کلیسای مسروپ مقدس

 

اگر از سمت جنوب به حرم مطهر مشرف شوید در میدان ده دی کلیسایی کوچک با ناقوس و برجی زیبا چشمتان را می گیرد که از مهمترین جاهای دیدنی مشهد برای مسیحیان و ارمنیان است. این کلیسا که در کنار مکتب نرجس (حوزه علمیه بانوان) قرار گرفته است، نماینده وحدت ادیان در شهر مشهد است. کلیسای ارمنی های در سال 1941 به دوره پهلوی در اینجا ساخته شد و داستان های جالبی را در خود شکل داد. این منطقه که در نزدیکی منطقه ارگ قدیم قرار داشته منطقه ای ارمنی نشین بوده است.

معماری کلیسا ستون دار است و مشتمل بر محراب، نورگیرهای روی دیوار، زیرزمین، برج ناقوس، گنبد داخلی با نورگیرهای متعدد و سقف شیروانی است. همانطور که به نورگیرهای متعدد اشاره می کردیم می توانید به راحتی حدس زده باشید که فضای این کلیسا در وقت عبادت مثل سایر کلیساها نورانی و معنوی می شود. این کلیسا تنها کلیسای فعال مشهد است. پیش از آن ارمنیان کلیسایی در کنار گنبد سبز داشتند. در کنار کلیسای مسروپ مقدس مدرسه ارمنی ها و ساختمان اداری شان نیز قرار گرفته است.

آدرس کلیسای مسروپ مقدس مشهد:

میدان ده دی

 

29. خواجه مراد در خلج آرامگاهی ناشناخته ولی با صفا

 

خواجه مراد مشهد

 

آرامگاه خواجه مراد تقریبا برای خیلی از گردشگران و حتی مشهدی ها ناشناخته است با اینکه جاذبه ای تقریبا قدیمی است. علت این است که چندان برای جذب گردشگر به این منطقه تلاش نشده است. با این حال آن دسته از گردشگران و مشهدی ها که معمولا برای کوهنوردی یا اتراق کردن در منطقه خوش آب و هوای خلج رهسپار می شوند با این بقعه به خوبی آشنا هستند.

روایات مختلفی در مورد اینکه خواجه مراد واقعا چه کسی بوده است موجود است. با این حال گفته شده که خواجه مراد در واقع هرثمه بن اعین، یکی از یاران امام رضا بوده است. آرامگاه خواجه مراد بر بلندی های رشته کوه بینالود در منطقه خلج و مسیر جاده فریمان قرار گرفته است. در اطراف این آرامگاه در مشهد امکانات رفاهی و اقامتی برای رفاه حال زائرین ساخته شده  است.

آدرس آرامگاه خواجه مراد :

جاده مشهد فریمان، دوازده کیلومتری شرق مشهد

 

30. میل اخنگان در روستای اخنگان

 

میل اخنگان

 

میل اخنگان سازه ای زیبا و چشم نواز در 22 کیلومتری مشهد است که جزو برج های تاریخی متعلق به شش سده گذشته محسوب می شود. در این محدوده برج را میل می نامیدند و به این برج نیز به همین علت میل می گویند. به نظر می رسد این برج آرامگاه بوده ولی مشخص نیست فرد مدفون در آن چه کسی است. میل اخنگان که به ثبت ملی رسیده است .

میل اخنگان از نظر معماری چند ضلعی مدور است و آجرکاری بسیار زیبایی دارد. نمای بیرونی را با آجر و به شکل طرح لانه زنبوری تزئین کرده اند و بر روی گندب مخروطی اش از کاشیکاری آبی و فیروزه ای استفاده کرده اند. این گنبد مخروطی به صورت ردیف های دو تایی کاشی و آجر به صورت یک در میان به کار رفته اند و جلوه بسیار زیبایی به بنا داده اند. دور تا دور پایه برج از نیم ستون هایی استفاده شده است که هم به استحکام برج و هم به زیبایی آن کمک کرده است. درست زیر گنبد محفظه ای شبیه به پنجره به چشم می خورد که به نظر می رسد به عنوان محل دیده بانی کاربرد داشته است.

آدرس میل اخنگان مشهد:

روستای اخنگان، فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد و ۹ کیلومتری شرق تابران توس

 

31. مدرسه عباسقلی خان چسبیده به حرم مطهر

 

مدرسه عباسقلی خان

 

مدرسه عباسقلی خان بنایی بسیار زیبا و استادانه در دل شلوغی های نزدیک درب ورودی حرم است. این مدرسه حکایت از اهمیت علم و آموزش در شهر مشهد در دوره صفویه دارد. از سوی دیگر کاشیکاری ها و پلان مدرسه نیز مثال زدنی است. شاید قبل از تشرف به حرم سر در این مدرسه و مقرنس هایش زیبای ایوان ورودی اش به چشمتان خورده باشد ولی ساده از کنار آن گذشته باشید. پیشنهاد می شود حتما سری هم به داخل بنا بزنید و حجره ها و حیاط و طاق و ایوان ها را از درون نیز مشاهده کنید.

مدرسه عباسقلی خان چهار ایوانی و دو طبقه است. ضمن اینکه یک طبقه زیرزمینی نیز وجود دارد. پلان اصلی مستطیل شکل است و 104 حجره دور تا دور حیاط را در بر گرفته اند. این مدرسه دارای سه ایوان بزرگ است که در گذشته به عنوان کلاس درس از آن استفاده می شده است. این مدرسه هم اکنون پیوند عمیقی با بناهای پیرامونی اش برقرار کرده است. از جانب غرب جزو طرح توسعه حرم امام رضاست. از شرق با مغازه ها پیوند خورده، از یک سو به کارگاه سنگ بری می رسد و از سوی دیگر به بازار وصل می شود.  

آدرس مدرسه عباسقلی خان مشهد:

ابتدای خیابان نواب صفوی، مقابل حرم مطهر امام رضا

تلفن مدرسه عباسقلی خان: 33641615

ایمیل: info@mashamloo.com

 

32. مدرسه گوهرشاد یادگار بانوی خیر تیموری

 

مسجد گوهرشاد

 

خیلی ها گنبد مسجد گوهرشاد را با گنبد حرم امام رضا اشتباه می گیرند. واقعیت این است که آن گنبدِ آبی بزرگ نزدیک به گنبد طلای حرم امام رضا، در واقع گنبد زیبای مسجد گوهرشاد است که بر بالای ایوان زیبای مقصوره با اوج هنرنمایی استادکاران معمار، خطاط، کاشیکار و غیره بنا شده است. مسجد گوهرشاد یادگار بانوی خیر و همسر شاهرخ میرزای تیموری از بانوان درگاه تیموری است.

بنای اصلی مسجد گوهرشاد که از مهمترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود، چهار ایوانی است که از یک سو به ضریح مطهر وصل می شود و از سوی دیگر به صحن قدس و بست طوسی منتهی به صحن جامع رضوی می رسد. زائران حرم عموما از این سو به مسجد گوهرشاد وارد شده و از آنجا وارد صحن های آزادی شده یا از همان گوهرشاد به زیارت ضریح مطهر مشرف می شوند. از پنجره داخل صحن گوهرشاد ضریح نمایان است. این مسجد در ایام اعتکاف در اختیار معتکفین قرار می گیرد.

آدرس مسجد گوهرشاد مشهد:

داخل حرم مطهر رضوی، صحن گوهرشاد

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: مسجد گوهرشاد مشهد

 

33. مدرسه دو در با درب‌هایی رو به دو رواق حرم

 

مدرسه دو در حرم

 

مدرسه دو در از مدارس دینی تاریخی است که هنوز کارکرد خود را از دست نداده است. این مدرسه هم مثل مسجد گوهرشاد و مدرسه پریزاد از آثار عصر تیموری است و دقیقا روبروی مدرسه پریزاد قرار گرفته است. در گذشته میان درهای این دو مدرسه کوچه ای بوده و اطرافشان مغازه های متعددی قرار داشته است. در حال حاضر تمامی این بخش ها به فضاهای داخلی حرم تبدیل شده است و از راهروهای منتهی به ضریح مطهر محسوب می شود.

مدرسه دو در که هم اکنون به عنوان دارالقرآن مورد استفاده قرار می گیرد محل آموزش قرآن و جلسات قرآنی و فعالیت های مرتبط است. یکی از خدمات این بخش نگهداری از کودکان و ارائه خدمات فرهنگی و اموزشی به آن هاست. خانواده ها می توانند کودکان بالای 5 سال خود را ساعاتی به دارالقرآن بسپارند و خودشان به زیارت مشرف شوند. در مهد کودک دارالقرآن برای بچه ها برنامه های اجرای نمایش مذهبی و فعالیت های خلاقانه و نقاشی تدارک دیده می شود.

 

34. مدرسه پریزاد از همت ندیمه ی گوهرشاد خانم

 

مدرسه پریزاد داخل حرم امام رضا مشهد

 

مدرسه پریزاد از جاهای دیدنی مشهد داخل حرم است که در گذشته در اطراف حرم قرار داشته است. مدرسه پریزاد را ندیمه گوهرشاد خاتون به قولی با اضافات مصالحی که از ساخت و سازهای مسجد گوهرشاد باقی مانده بود احداث کرده است. گوهرشاد و ندیمه اش دو بانوی خیری هستند که یادگارهای با ارزشی از خود در مشهد و آن هم در حرم مطهر به جای گذاشته اند. این مدرسه هم اکنون روبروی مدرسه دودرب قرار گرفته که از سوی دیگر به صحن جمهوری وصل می شود. مدرسه پریزاد با نمای آجری و حجره های دو طبقه در گذشته سرپوشیده نبوده ولی هم اکنون سقف حیاط آن پوشیده شده است.

هم اکنون مدرسه پریزاد در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی است و برای خدمات مشاوره خانواده و پرسش و پاسخ های دینی مورد استفاده قرار می گیرد. حلقه های معرفت و سخنرانی ها و پرسش و پاسخ های درون حرم از این محل مدیریت می شود. به علاوه در حال حاضر این بخش در قسمت آقایان قرار گرفته و خانم ها به آنجا دسترسی ندارند مگر پرسنل اداره تبلیغات.  

 

35. مدرسه باقریه مشهد از مدارس فعال مذهبی در شهر

 

مدرسه باقریه مشهد

 

مدرسه باقریه از مدارس عهد صفوی یعنی سده دهم و یازدهم هجری است و در کوی امیرالمومنین مشهد هم اکنون به عنوان مدرسه پسرانه به فعالیت خود ادامه می دهد. این مدرسه بنایی تاریخی دارد و جزو مدارس علمیه و مختص طلاب علوم دینی به شمار می رفته است. در ابتدا به دلیل انتساب به بانی اش مدرسه سمیعیه نام داشته، بعدها به دلیل تدریس ملا محمد باقر سبزواری در آنجا مدرسه ملامحمدباقر نام گرفته و پس از آن کم کم به نام باقریه شهرت یافته است.

مدرسه باقریه از همان ابتدا اوقافی از املاک، میهمانخانه ها و مغازه های اطرافش داشته است و به دلیل همین حمایت وقفی تا کنون به عمر خود ادامه داده است. املاک و مغازه های اطراف و تعدادی کتاب در زمره موقوفات مدرسه به شمار می رفته و این موقوفات در طی سده های مختلف اضافه نیز شده است. از نظر معماری در وسط حیاط مدرسه یک حوض بزرگ و چهار باغچه وجود داشته است که یادآور طرح چهارباغ در بناهای ایرانی است. پس از واقعه کشف حجاب این مدرسه در اختیار اداره فرهنگ قرار می گیرد ولی بعد از برکناری رضاخان دوباره به مدرسه دینی تبدیل می شود. هم اکنون این مدرسه 34 حجره، یک کتابخانه، اتاق های دفتری و آبدارخانه و غیره را داراست.  

آدرس مدرسه باقریه مشهد:

خیابان فدائیان اسلام 10میلان پنجم

تلفن مدرسه باقریه مشهد: 05138597099

 

36. دبیرستان شریعتی مشهد  یا شاهرضای سابق

 

دبیرستان شریعتی مشهد

 

این دبیرستان پسرانه که هنوز در مرکز شهر مشهد یعنی خیابان میدان شهدا به فعالیت خود با عزت تمام ادامه می دهد همان مدرسه شاه رضای سابق است. تاریخ افتتاح مدرسه به سال 1304 بر می گردد. تا چند سال به عنوان ضمیمه مدرسه رضویه در آستان قدس فعالیت می کرده است. به دلیل تغییر و تحولات عصر صفوی  این مدرسه به اداره معارف تحویل داده شده است. بعد از آن این اداره را آستان قدس می خرد و مدرسه در دوره های مختلف در میان مقامات مختلف دست به دست می شود و همیشه مدرسه موفقی بوده است.

این مدرسه از ابتدا سیستم اداری و آموزشی مدونی داشته است و از نظر ساختمان و بنای اولیه در زمان خود جزو برترین ساختمان های مشهد به شمار می رفته است. در جلوی عمارت باغچه ها و گل کاری هایی داشته و میدان هایی برای بازی بسکتبال، والیبال و میدان های ورزشی داشته است.

آدرس دبیرستان شریعتی: امام خمینی 7

تلفن: 05132221924

 

37. مدرسه بهزاد مشهد یا همان مدرسه حاج حسن

مدرسه بهزاد که به نام مدرسه حاابن نسیناج حسن نیز شناخته می شود از دیگر مدارس عهد صفوی در مشهد است. این مدرسه به همت شخصی به نام بهزاد خان احداث شده است و به دوره شاه سلیمان صفوی (1026-1073ش) بر می گردد. بر روی کتیبه ای که در تزئینات مدرسه به چشم می خورد تاریخ 1090 هجری به چشم می خورد که بعد از دوره شاه سلیمان است که احتمالا به بازسازی ها و اضافات در دوره های بعدی بر می گردد. علت معروف شدن به مدرسه حاج حسن نیز احتمالا به دیگر بانیان و واقفان مدرسه بر می گردد.

از مهمترین بخش های مدرسه از نظر تاریخی و هنری سر در مدرسه است که انتساب آن به دوره صفوی را اثبات می کند. این اثر تاریخی در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است ولی متاسفانه خیلی از گردشگران و حتی خود مشهدی ها آن را نمی شناسند.

 

38. مدرسه میرزا جعفر از مدارس عهد صفوی

مدرسه میرزا جعفر

 

اگر به مدارس تاریخی و بناهای قدیمی علاقه دارید باید سری هم به مدرسه میرزا جعفر بزنید که جزو مدارس عهد صفوی در مشهد است. مقبره شیخ حر عاملی، میرزا جعفر واقف اصلی بنا و فرزندش در سرداب مدرسه قرار دارد و هم اکنون از داخل صحن انقلاب می توانید به آن وارد شوید. این مدرسه هم اکنون به حجره های اطراف صحن انقلاب تبدیل شده است. از همانجا می توانید به زیرزمین و آرامگاه حر عاملی مشرف شوید. این مدرسه هنوز به عنوان مدرسه علمیه به فعالیت خود ادامه می دهد. این مدرسه در دل بناهای حرم مطهر گم شده است.

مدرسه میرزا جعفر نیز وقف طلاب علوم دینی شده است و هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد. مدرسه میرزا جعفر چسبیده به حرم مطهر است. از جنوب به صحن انقلاب، از غرب به بست شیخ طبرسی، از شرق به دانشگاه رضوی که درون حرم قرار دارد می رسد. در اطراف مدرسه حجره هایی در دو طبقه احداث شده و هر یک ایوانی مجزا دارد. نمای داخلی با کاشیکاری تزئین شده و بر روی آن ها کتیبه هایی به چشم می خورد. در دوره مظفر الدین شاه والی خراسان مدرسه را مرمت کرد.

آدرس مدرسه میرزا جعفر:

صحن انقلاب حرم مطهر رضوی

 

39. مدرسه نواب مدرسه ای برای طلاب علوم دینی

 

مدرسه نواب مشهد

 

آن هایی که از سمت خیابان شیرازی به حرم مطهر امام رضا مشرف شوند در سمت چپ خیابان درست روبروی حرم با مدرسه نواب مواجه می شوند. این مدرسه آجری و قدیمی که خیلی خوب به تداوم حیات و فعالیت خود ادامه می دهد، از دیگر مدارس علمی سنتی و مهم مشهد است. مدرسه نواب در سال 1086 هجری به دستور یکی از سران صفوی در دوره شاه سلیمان به نام بهزاد خان ساخته شد. معمار بنا نیز یکی از سادات و رجال مشهدی به نام ابوصالح رضوی بود.

مدرسه نواب بعد از انقلاب تخریب شد و باری دیگر از نو ساخته شد. به سبک دیگر مدارس تاریخی این مدرسه هم دارای حیاطی داخلی و بزرگ با حجره هایی در اطراف است. سردرهای مدرسه که یکی در خیابان شیرازی و دیگری درست روبروی سردرب ورودی شیرازی حرم مطهر است تزئینات و کاشیکاری هایی استادانه دارد. مدرسه دارای کتابخانه ای غنی و نسخه های خطی فراوان است. این مدرسه گاه در فعالیت های سیاسی نیز ورود می کند.

آدرس مدرسه نواب صفوی:

خیابان شیرازی

 

 

40. خانه تاریخی داروغه خانه ای جذاب در محله ای دیدنی

 

خانه داروغه مشهد

 

خانه داروغه از خانه های زیبا و با صفا در نزدیکی حرم است که به تازگی بازسازی شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است. این منطقه که به همت شهرداری و شرکتی ساختمانی به همراه کوچه ها و دیگر بناهای اطرافش مورد بازسازی قرار گرفته است از یونسکو جایزه دریافت نموده است. این بنای تاریخی که تاثیرات معماری روسی را در ارسی ها، شومینه، تندیس ها و پلکان های فلزی اش نشان می دهد، همزمان به عنوان بنایی ایرانی و اصیل شناخته می شود. دیوارها، تراس ها، سقف ها، فضاهای داخلی، همه و همه دارای تزئینات زیبا و چشم نواز است.

خانه داروغه مثل سایر خانه های مجلل تاریخی دارای تابستان نشین و زمستان نشین، مطبخ، حیاط، حوض و باغچه است. در عین حال از امتیازات آن می توان به نانوایی اختصاصی، نخستین گرمابه اختصاصی در منزل و... اشاره نمود. خانه داروغه مشهد در ایام خاص و پیک سفر مشهد برای ورود گردشگر تجهیز می شود و با اجرای برنامه های مختلف و گذاشتن تخت و گل کاری های زیبا درون حیاط و موزه ای از زندگی بومی مشهد قدیم از میهمانان استقبال می کند.

آدرس خانه تاریخی داروغه:

خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: خانه داروغه مشهد ؛ از زیباترین خانه های تاریخی نزدیک به حرم

 

41. خانه توکلی مشهد از خانه های تاریخی نزدیک حرم

 

خانه توکلی مشهد

 

 شهر مشهد در گذشته در اطراف حرم شکل گرفته بود و مهمترین خانه ها و بخش های شهری در همین محدوده قرار داشت. سایر بخش ها و خیابان های مشهد که امروزه جزو خیابان های اعیانی مشهد محسوب می شوند در گذشته باغستان، روستا یا برهوت بوده اند. خانه توکلی نیز از دیگر خانه های تاریخی در خیابان نواب صفوی و نزدیک به حرم امام رضاست. خانه توکلی را فردی به نام توکلی حدودا چهل سال پیش خریداری کرد.

پلکان هایی زیبا از دو سوی دیوارهای حیاط به درب های ورودی وصل می شوند. درهای چوبی که دو طبقه فضای داخلی را به حیاط وصل می کنند از مهمترین جاذبه های خانه به شمار می روند. به علاوه ایوان ستوندار که از شاخصه های بنا در این دوره تاریخی و در کل معماری ایرانی است، از دیگر شاخصه های خانه توکلی است. کاشیکاری ها و آجرکاری ها و ارسی ها نیز جذابیت خاصی به بنا داده اند.

آدرس خانه توکلی مشهد:

خیابان نواب صفوی، کوچه عسگریه

 

42. خانه ملک محل تجمع هنرمندان و صنایع دستی 

 

خانه ملک

 

خانه ملک مشهد از موقوفات مرحوم حاج حسین ملک در خیابان امام خمینی است که هم اکنون در دست میراث فرهنگی است و برای معرفی هنرهای تجسمی و صنایع دستی ایرانی استفاده می شود. هنرمندان در موضوعات هنری مختلف مثل قلمزنی، سنگ هرکاره، سوزن دوزی، قالیبافی، نقاشی و انواع هنرها در این خانه حضور دارند و به خلق آثار هنری می پردازند. بنای عمارت اصلی خانه ملک از خیابان دیده می شود ولی در پشت این بنای دو طبقه حیاطی بزرگ به شکل باغ  که هم اکنون با باغچه های گل کاری شده زیباسازی شده ، پنهان است.

در انتهای حیاط خانه ملک حمامی تاریخی وجود داشته است که در حال بازسازی و قرار گرفتن در معرض دید عموم است. این حمام نیز دارای بینه، گرمخانه، سرویس بهداشتی، انبار چوب، نمازخانه، آتش دان و غیره بوده و نشان دهنده اهمیت خانه ملک مشهد است. چرا که چنین حمام های پیشرفته ای اختصاص به حمام های عمومی داشته و وجود آن ها در یک ملک خصوصی بر امتیازات آن خانه می افزاید.

آدرس خانه ملک مشهد: 

در ضلع شرقی خیابان امام خمینی(ارگ سابق)، مقابل اداره ی دارائی

تلفن: 05138518386

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: خانه ملک مشهد؛ محلی برای آشنایی با هنرمندان و آثار هنری

 

43. خانه امیری از خانه های قاجاری مشهد

 

خانه امیری مشهد

 

خانه امیری بنا بر حدس های اولیه متعلق به دوره قاجار با اضافاتی در عصر پهلوی است. باستان شناسی های صورت گرفته در آنجا نشان می دهد که قدمتش از سال 1330 هجری شروع شده است. این خانه تاریخی که جزو دیدنی های نزدیک به حرم مطهر محسوب می شود در دل بازار و مغازه های اطراف حرم جا خوش کرده است. خانه دارای یک حیاط مرکزی است که دو عمارت آن را احاطه کرده اند. درها و ارسی های چوبی با کاشیکاری های طاقدار نمای عمارت را از داخل حیاط زیبا کرده است.

خانه امیری هنوز در دست مرمت و احیاست و احتمالا قرار است به سفره خانه ای سنتی تبدیل شود. این خانه در نواب صفوی 9 و نزدیک خانه توکلی قرار گرفته است. تعداد 14 در و ارسی در طبقه دوم به یک شکل و اندازه در کنار هم قرار گرفته اند که درهای بالایی با نرده هایی آهنی ایمن شده است.

آدرس خانه امیری مشهد: 

051 3851 8386نواب صفوی 7

 

44. خانه پیشه وران در دل بازارهای انبوه و تو در تو

 

خانه پیشه وران

 

آنهایی که اهل گشت و گذار در بازارهای انبوه و شلوغ اطراف حرم بوده اند، حتما خانه پیشه وران مشهد را دیده اند. این خانه نیز به دوره قاجار می گردد و پس از آن اضافات و الحاقاتی به خود دیده است. بنای دو طبقه خانه پیشه وران از جانب شرقی رو به حیاط درونی است. مثل سایر خانه های تاریخی در ایران نمای اصلی آن از درون حیاط مشاهده می شود و بیرون خانه از سوی کوچه هیچ نمایی جز دیواری بلند ندارد. این سبک به معماری درونگرا در معماری ایرانی شناخته می شود.

خانه پیشه وران  در خیابان خسروی، کوچه رازقی و نزدیک به گنبد سبز قرار دارد. در آنجا برنامه های هنری و فرهنگی در مناسبت های مختلف برگزار می شود و برای گردشگران امکاناتی همچون چایخانه و قهوه خانه و غذاخوری سنتی به راه افتاده است.

آدرس خانه پیشه وران مشهد: 

خیابان خسروی، کوچه سه شهید، پ ۴۲

 

45. فرهنگسرای بهشت قلب تپنده شهر مشهد

 

فرهنگسرای بهشت

 

فرهنگسرای بهشت از یک سو همچون بوستانی به روی خیابان جنت (بازار سنتی ) باز می شود و از سوی دیگر به خیابان مدرس می رسد. این فرهنگسرا جزو بناهای محله سراب محسوب می شود و جزو آثار ثبت ملی کشور است. بنای اصلی به دوره پهلوی اول بر می گردد و در ابتدا به عنوان دبیرستان مستوفی کارکرد داشته است. در سال 1383 نیز به فرهنگسرا تبدیل شده است. هم اکنون کانون مشهدشناسی در آنجا قرار گرفته است.

طرح های گردشگری متعددی در فرهنگسرای بهشت راه اندازی شده است که برای نمونه می توان به بازار قدیم مشهد، شخصیت های برجسته مشهد، نمایشگاه منظومه شمس، هفت خوان رستم و سهراب، نمایشگاه منظومه شمس و غیره اشاره کرد. این طرح ها در پارک موضوعی سرای مفاخر اجرا می شود.

 

خیابان جنت مشهد

آدرس فرهنگسرای بهشت

یک سو به خیابان مدرس و یک سو به خیابان جنت


46. خانه رجایی در کوچه سرشور مشهد

 

خانه رجایی مشهد

 

خانه های تاریخی از قدیمی ترین و در عین حال جدیدترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می شوند. قدیمی اند چون دیگر کاربری مسکونی ندارند و جزئی از گذشته و تاریخ به شمار می روند و جدیدند چون به تازگی مرمت شده و در معرض دید عموم قرار گرفته اند. خانه تاریخی رجایی یکی از همین جاذبه هاست. برای دیدن آن باید به خیابان سرشور از خیابان های معروف و تاریخی نزدیک به حرم مطهر بروید.

خانه رجایی قدمتی تا عصر قاجار دارد و تا اوایل عصر پهلوی نیز مسکونی بوده است. هم اکنون خانه رجایی به مهمانسرا تبدیل شده است و در خدمت میهمانان سفر مشهد قرار می گیرد. مصالح اصلی خانه رجایی آجر است ولی از گچبری و پنجره های چوبی نیز برای تزئین آن استفاده زیادی شده است.

آدرس خانه رجایی مشهد:

خیابان خسروی نو، کوچه سرشور

 

47. خانه اردکانی یا خانه دولابیان از عصر قاجار

 

خانه اردکانی مشهد

 

خانه اردکانی یا خانه دولابیان از خانه های قاجاری است که در میان جاهای دیدنی مشهد قرار گرفته و به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. بعضی بخش های بنا الحاقاتی است که دوره پهلوی در آن صورت گرفته است. خانه از سال 1353 به تملک آقای دولابیان در آمده است و او هم در آن سکونت کرده است. این بنا هم اکنون در انتهای یک کوچه بن بست قرار گرفته و هنوز هم کاربری مسکونی دارد.

خانه اردکانی دو بخش زمستان نشین و تابستان نشین دارد که در شمال و جنوب بنا احداث شده اند. مثل سایر بناهای سنتی ایرانی این خانه نیز درونگرا ست و حیاطی در میانه ساختمان ها و بخش های مسکونی دارد. اتاق های سکونت اهالی منزل، اتاق های پذیرایی از میهمانان، تنورخانه، آشپزخانه، حوضخانه و... از بخش های مهم این خانه است.

آدرس خانه اردکانی مشهد:

بلوار وحدت، وحدت 21، کوچه صفار هرندی

 

48. خانه کوزه کنانی مشهد از املاک یکی از تجار قدیم

 

خانه کوزه کنانی مشهد

 

خانه کوزه کنانی از دیگر خانه های تاریخی مشهد است که بنای اولیه آن به دوره قاجار بر می گردد. مالک آن یکی از تجار مشهدی به نام کوزه کنانی بوده است که نامش هنوز بر روی این خانه مانده است. وی آشنایی نزدیکی با آیت الله بروجردی داشته و به همین مناسبت همیشه در سفرش به مشهد در خانه وی اقامت می کرد. حتی گفته شده رضاشاه نیز یک ماه در این خانه اقامت داشته است. خانه کوزه کنانی بسیار مجلل است.

خانه کوزه کنانی که مدتی به عنوان کنسولگری آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت، هم اکنون در اختیار میراث فرهنگی است و به عنوان موزه مشروطه از آن استفاده می شود.

آدرس خانه کوزه کنانی:

خیابان شیرازی، 30 متری باب الجواد

 

49. آرامگاه پیر پالان دوز عارف نستوه مشهدی

 

پیر پالان دوز

 

مقبره پیر پالان دوز چسبیده به حرم مطهر امام رضا در ابتدای خیابان نواب صفوی است. این بنای چهار گوش و گنبدی جزو زیباترین بناهای اطراف حرم است که بیشتر گردشگران تصور می کنند از بناهای داخل حرم مطهر است. پیر پالان دوز همان محمد عارف عباسی است که از عرفای سلسله ذهبیه به شمار می رود. علت اینکه به این نام مشهور شده شغل او در مدت اقامت در مشهد است. وی به دوخت و مرمت پالان یعنی زین چهارپایانی مثل خر و الاغ مشغول بوده و فردی کاملا عادی و معمولی بوده است. با این حال مقام و رتبه عرفانی او سبب شده در نزد مردم جایگاه ویژه ای پیدا کند و هم اکنون نیز مردم بسیاری برای زیارت به جوار او مشرف شوند. عارف عباسی خط خوشی نیز داشته و قرآنی منسوب به او با هفت سوره به جای مانده است.

بنای آرامگاه پیر پالان دوز دارای ایوان آجری بسیار زیبا، تزئینات نقاشی، نگاره های گیاهی، کاشیکاری های زیبا و غیره از دوره صفوی است. بنا دارای شاه نشینی زیبا با کاربندی های یزدی بندی و نقاشی شده است. کتیبه بنا متعلق به سال 985 قمری بر کتیبه سنگی مربعی و سفید رنگی باقی مانده است.  

آدرس مقبره پیر پالان دوز:

ابتدای خیابان نواب صفوی ، چسبیده به حرم مطهر رضوی

 

50. گنبد خشتی در محله نوغان

 

مصلی مشهد

 

گنبد خشتی بنایی تاریخی و مهم در شهر مشهد و محله نوغان است. این بنا مزار سلطان محمد از نوادگان موسی بن جعفر است. برخی معتقدند وی امامزاده نبوده بلکه حکیمی در دوره خلافت هارون الرشید بوده است.

اجداد سلطان محمد در ساخت و سازهای حرم نقش داشته اند و نامشان بر روی بعضی کاشیکاری ها و تزئینات حرم دیده می شود. او در مرو از دنیا رفته و بعد او را در محله نوغان به خاک سپرده اند. هم اکنون این بنا در خیابان طبرسی از خیابان های مشرف به حرم مطهر قرار گرفته است.

اصل بنای گنبد خشتی به دوره تیموری بر می گردد ولی در دوره صفوی و قاجار نیز بازسازی هایی در آن صورت گرفته و الحاقاتی به آن اضافه شده است. علت نامگذاری بنا این است که اصل بنا از خشت ساده بوده و کاشیکاری و مناره ای نداشته است. معماری آن شامل بخش زیر گنبدی و چهار شاه نشین و هشت ورودی است. گنبد هنوز هم حالت خشتی خود را حفظ کرده است. ضریحی متعلق به سلطان محمد به ابعاد 9.5 در 7 متر با سقفی به ارتفاع 12 متر می باشد.  

آدرس گنبد خشتی مشهد:

خیابان طبرسی، کوچه نوغان، نزدیک فلکه طبرسی

  

51. چهار طاقی بازه هور

 

آتشکده بازه هور

 

آتشکده بازه هور یک چهار طاقی متعلق به دوره ساسانی است. چهارطاقی نوعی بنای باستانی است که از نظر هنرمعماری اهمیت زیادی دارد. چهارطاقی بازه هور در روستای رباط سفید در دهستان بیوجند در جنوب مشهد قرار گرفته و کنار جاده مشهد-تربت حیدریه قرار دارد. این بنای سنگی و با ابهت از آثار ملی ایران محسوب می شود. سه ورودی با گنبدی مرتفع و ساختاری اصولی در بنا به چشم می خورند. اصل آن گویا علاوه بر جنبه آیینی، برای نگهبانی نیز کاربرد داشته است. از سوی کارشناسان مطرح شده که آتشکده برای اهداف نجومی نیز کاربرد داشته است. آرتور آبراهام پوپ از ایرانشناسان مهم که بر روی بسیاری از بناهای ایران تحقیق کرده معتقد است سقف مدور این بنا، قدیمی ترین گنبد جهان محسوب می شود. برای دیدن آتشکده باید مسافتی را با ماشین پیمود چون در نزدیکی آن بنایی مسکونی وجود ندارد. با این حال همین مسیر که تا آتشکده می پیمایید می تواند از جاذبه های طبیعی خراسان محسوب شود.  

آدرس چهارطاقی بازه هور:

جاده مشهد-تربت حیدریه، دهستان بیوجند، محدوده روستای اسدآباد

 

52. خانه فردوسی در روستای پاژ

 

خانه فردوسی در روستای پاژ

 

خانه فردوسی، شاعر بلند آوازه کشور در روستایی به نام پاژ در 15 کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد. این روستا بین جاده کلات و کارد واقع شده است. از سال 1388 خانه در طرح بازسازی قرار گرفته است و هم اکنون در معرض دید عموم قرار دارد. آثار و بقایای بر جای مانده از خانه فردوسی در روستای پاژ به خصوص دو تپه به جای مانده در 700 متری شمال غربی روستا نشان از تاریخ پر ماجرای آن دارد. نه تنها بناهای باستانی برجای مانده که متون ادبی و نوشته های بر جای مانده حکایت از این دارد که فردوسی در بخشی از مهمترین قسمت روستا بر بلندی خانه داشته است. کل روستای پاژ 800 هکتار است. در آن باغستان های سر سبز به خصوص تاکستان ها وجود دارد و مردم از راه دامداری نیز رزق و روزی خود را تامین می کنند.

پیشینه روستا به قرن چهارم هجری بر می گردد ولی نشانه هایی از سابقه آن از قرون اولیه اسلامی نیز وجود دارد. در شمال غرب روستا دو تپه باستانی 45 در 65 متر به چشم می خورد. ارتفاع این تپه 12 متر است. با اینکه آثار این قلعه به اوایل دوره اسلامی به خصوص قرن چهارم یعنی مقارن ایام زندگی فردوسی بر می گردد ولی در دوره قاجار نیز بر روی این آثار اضافاتی ساخته شده است.

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: خانه فردوسی در روستای پاژ 

 

53. گنبد سبز مشهد

 

گنبد سبز

 

گنبد سبز از آثار دوره صفوی است که احداث آن به سال 1036 قمری بر می گردد. در خیابان آخوند خراسانی درست وسط میدان قرار گرفته است. علت این نامگذاری کاشیکاری های بناست که از دور به آن نمایی سبز رنگ داده است. این سازه 8 ضلعی 4 ایوان دارد که همگی با آجر و کاشی تزئین شده است. مقبره متعلق به یکی از عرفا به نام شیخ محمد مومن عارف استرآبادی بوده است. کل بنا در نمای داخلی و فضای داخلی با طاق نما و کاشیکاری تزئین شده و فضایی دنج و معنوی را شکل داده است. کتیبه ای به خط ثلث از زمان شاه عباس دوم باقی مانده است. داخل بنا مثل بناهای آرامگاهی دیگر امکاناتی برای عبادت به همراه نورپردازی های سبز فراهم شده است.

در سال 1356 گنبد سبز به عنوان اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس گنبد سبز مشهد:

خیابان آخوند خراسانی

 

54. مصلی مشهد

 

مصلی مشهد

 

مصلی مشهد در شمال شرقی این شهر و منتهی الیه خیابان نواب صفوی قرار گرفته است. این بنای تاریخی که به مصلی پایین خیابان معروف است، در سال 1087 قمری یعنی حدود 350 سال پیش به دوران پادشاهی شاه سلیمان صفوی احداث شد. بانی آن شخصی به نام میرزا صالح از خیران به نام بود. در این امر حاجی ملک و حاجی شجاع بنای اصفهانی نیز او را یاری کردند.   

 بخش های کاشیکاری شده ایوان تقریبا خراب شده ولی بقایای آن هنوز یادآور شکوه بنا در گذشته است. یک ایوان بزرگ و بلند بالا در حیاط قرار گرفته و در دو طرف آن دو ایوان کوچک به اندازه نصف ایوان بزرگ ساخته شده اند. تزئینات داخلی ایوان به جز کتیبه از بین رفته و در طاق ورودی آن نیز تزئینات شمسه و کاشیکاری به رنگ نارنجی و کرمی به چشم می خورد. مقرنس هاس آجرکاری شده و بنای با ابهت آجرکاری آن از داخل بلوار نیز دیده می شود.   

آدرس مصلی مشهد:

پایین خیابان، جلالیه، بلوار مصلی

 

55. آرامگاه خواجه ربیع

 

آرامگاه خواجه ربیع

 

خواجه ربیع بنایی آرامگاهی و قبرستان عمومی مردم مشهد است. در میان مجموعه و باغ یک بقعه گنبدی و آرامگاهی متعلق به خواجه ربیع در زمان صفویه ساخته شده است که به سفارش شیخ بهایی در اوایل قرن 11 هجری ساخته شده است. در 14 قرن گذشته مقبره خواجه ربیع همیشه محل زیارت مردم و مکانی محترم بوده است. وی یکی از هشت زاهد نامی صدر اسلام و از صحابی پیامبر بوده است. در گذشته این منطقه که هم اکنون خیابان خواجه ربیع نام گرفته روستایی به نام حسین آباد خواجه ربیع بوده که هنوز هم جزو موقوفات بقعه محسوب می شود. اداره این باغ و بقعه و آرامستان ها به عهده آستان قدس رضوی است.

معماری آرامگاه خواجه به صورت یک بنای هشت ضلعی و منفرد است که در وسط باغ و به عبارتی دیگر در منتهی الیه خیابان کشی باغ قرار گرفته است. از درون ایوان ورودی به سمت ضریح ساخته شده و مردم نیز از همینجا به داخل مشرف می شوند. بر روی بنا، گنبدی فیروزه ای رنگ به ارتفاع 18 متر قرار گرفته و از داخل با نقاشی های زرکوب تزئین شده است. کل بنا چهار ورودی و چهار ایوان دارد و در داخل نیز شاه نشین هایی تعبیه شده است.

 آدرس آرامگاه خواجه ربیع:

انتهای بلوار خواجه ربیع

تلفن: 37419136-051

 

56. آرامگاه خواجه اباصلت

 

خواجه اباصلت

 

خواجه اباصلت خادم و صحابی خاص امام رضا بود و عده ای او را از محدثین و علمای بزرگ مذهب تشیع معرفی کرده اند. کتاب های چندی به او منسوب است. وی که متولد شهر مدینه است به دلیل اینکه جدش از هرات (یکی از ربع های خراسان قدیم) بوده، هروی نامیده می شود.  

قسمت اصلی آرامگاه خواجه اباصلت چهار ضلعی است و از هر طرف درب ورودی دارد. رواق هایی مستطیل شکل دور تا دور بنا را شکل داده اند و با کاشی های هفت رنگ و آیینه کاری تزئین شده اند. در وسط این بنا بقعه ای هشت ضلعی با پنجره های نقره و تاجی مطلا خودنمایی می کند. روی این بقعه نیز کتیبه ای کاشیکاری شده دیده می شود که خوشبختانه در قسمت آقایان قرار دارد. درون بقعه با چراغ های سبز نورپردازی شده و بقعه را سبز رنگ و زیبا کرده است. این گلوله سبز در میان بنایی که سرتاسر آبی است شکوه خاصی به مقبره داده است. به خصوص که هنگام شب از بیرون با رنگ آبی نورپردازی می شود و کل آرامگاه را درخشان می کند.

 آدرس خواجه اباصلت:

جاده مشهد به فریمان، نرسیده به بهشت رضا. تلفن: 38486282-051

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: آرامگاه خواجه اباصلت در مشهد

 

 

جاهای دیدنی مشهد: موزه های مشهد

 

57.  موزه بزرگ خراسان

 

موزه بزرگ خراسان

 

موزه بزرگ خراسان در پارک بزرگ کوهسنگی و در حاشیه بلوار قرار گرفته است. این موزه ساختمانی 12 طبقه و مدرن و مجهز دارد که در حال حاضر دو طبقه از آن به موزه اختصاص یافته است. بقیه طبقات به کارگاه های هنری، کتابخانه، آزمایشگاه؛ کارگاه های مرمت، ماکت هایی از آثار باستانی مهم کشور و... اختصاص یافته است. طرح کلی موزه بزرگ خراسان از بیرون با الهام از عمارت خورشید در کلات نادری ساخته شده است.

موزه بزرگ خراسان در سال 1393 تاسیس شد و به احترام اهالی فن در آن سالن ها و بخش هایی به نام دکتر میرفندرسکی، دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی و مهندس کازرونی نامگذاری شده است.

آدرس موزه بزرگ خراسان:

بوستان کوهسنگی 

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: موزه بزرگ خراسان در حاشیه پارک کوهسنگی

 

58. موزه های آستان قدس

 

موزه آستان قدس مشهد

 

موزه آستان قدس رضوی با ارزش ترین و نفیس ترین گنجینه های تاریخی کشورمان را در خود جای داده است. بسیاری از این آثار موقوفاتی است که عاشقان درگاه علی بن موسی الرضا از گذشته تا کنون وقف این آستان کرده اند. بسیاری از آثار هنری، گنجینه های حرم مثل ضریح های قدیمی ، دربهای قبلی حرم و غیره در این موزه نگهداری می شوند.  

موزه های آستان قدس رضوی مشتمل بر موزه های مستقلی به نام موزه قرآن و نفایس، موزه فرش، موزه هدایای مقام معظم رهبری، تالار استاد فرشچیان، موزه مردمشناسی و موزه مرکزی است. به علاوه در مناسبت های مختلف نمایشگاه هایی فصلی و موقت در مجموعه موزه های آستان قدس برپا می شود که در جای خود ارزش زیادی دارند.

آدرس موزه های آستان قدس:

داخل صحن های حرم مطهر

 

59.  باغ موزه نادری

 

موزه نادری مشهد

 

این باغ موزه بالاتر در عنوان بوستان های مشهد معرفی شده است. اگر بخواهیم بیشتر در خصوص موزه نادری توضیح بدهیم باید اضافه کنیم که این مجموعه دو تالار از آثار تاریخی را در بر می گیرد. در تالار شماره 1 اشیاء تاریخی مربوط به دوره افشار به نمایش در آمده است. این آثار شامل سلاح ها از جمله دو شمشیر متعلق به نادر؛ لباس های نظامی؛ تابلوهای نقاشی متعلق به نادرشاه با محتوای صحنه هایی از جنگ کرنال؛ وسایل سوارکاری؛ نسخ خطی مربوط به همین دوره از جمله تاریخ جهانگشای نادری و... است. در تالار شماره 2 تصاویر و اطلاعات تاریخی مربوط به دوره نادرشاه و کلنل محمد تقی خان پسیان، فرمانده ژاندارمری خراسان و از نظامیان دوره قاجار به نمایش در آمده است. علاوه بر آرامگاه نادرشاه، آرامگاه کلنل نیز در همین محوطه قرار دارد.

آدرس باغ موزه نادری:

خیابان شیرازی، چهار راه شهدا

 

60. موزه آیین های پهلوانی(شه لافتی)

 

موزه توس مشهد

 

زورخانه و آیین های پهلوانی هنوز در مشهد به حیات خود ادامه می دهد. در این شهر چندین زورخانه دایر است که عموما به نام پهلوانان نامی شهر شناخته می شود. در این میان موزه آیین های پهلوانی نیز با هدف بزرگداشت فرهنگ زورخانه ای در سده اخیر احداث شده است. این مجموعه به همت یکی از پهلوانان مشهدی به نام مرشد علی اکبر قاسمی یا همان پهلوان رستم معروف به راه افتاده است. وی بر تمام مراحل و عناصر ساخت نظارت داشته است. موزه آیین های پهلوانی یا شه لافتی در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار دارد. بخش های زورخانه، لنگری، مطبخ خانه با تصاویر و وسایل ورزشی از جاذبه های این موزه به شمار می روند. لنگری که در کنار گودخانه قرار داشته محلی بوده که پهلوانان بعد از ورزش در آن ها به نوشیدن چای و دمنوش می نشستند.

از وسایل جذاب موجود در موزه میل های پهلوانان، میل، کفش، ساطور(مختص پهلوانانی که به کار قصابی مشغول بوده اند) و شاخ شکن (بسیاری از پهلوانان به دلیل قدرت زیاد در کشتارخانه مشغول به کار بوده اند)، تخته، ترازو، کباده، زنگ ورزشی، گود زورخانه و کفش‌ های شاخ گاوی است.

آدرس موزه آیین های پهلوانی:

سه راه فردوسی، بلوار شاهنامه، مسیر آرامگاه فردوسی

 

61. موزه توس

 

موزه توس مشهد

 

موزه توس در مجموعه آرامگاه فردوسی و سمت چپ بقعه قرار گرفته است. در این فضا به زمان شاعر پارسی گوی و زنده کننده عجم، فردوسی بزرگ بر می گردید. اسطوره ها و افسانه هایی که او در شاهنامه به نمایش در آورده در موزه نیز بازخوانی شده است. در بخش هایی از آن، به آثاری همچون سفالینه، فلزات، شیشه ها و سکه و عناصر معماری عصر فردوسی یعنی سده چهارم و پنجم هجری پرداخته شده است. این آثار از روستای پاژ که هم اکنون منزل فردوسی در آنجا هنوز پابرجاست، به دست آمده است. در بخش اشیای موضوعی آثاری همچون سلاح، جنگ افزار، وسایل سوارکاری،، مگس پران و غیره به نمایش در آمده  و در بخش اشیای اهدایی هدایایی که از سال 1313 به این سو به آرامگاه تعلق گرفته جمع آوری شده است.

در موزه توس می توان انواع محصولات فرهنگی از قبیل کتاب، بروشورهای گردشگری مختص آرامگاه فردوسی، کارت پستال، صنایع دستی مربوط به منطقه و... بازدید و آن ها را خریداری نمود. بنای موزه در زمان طراحی آرامگاه و باغ مجموعه توسط هوشنگ سیحون طراحی شد و کاربری آن چای خانه بود. در حال حاضر چای خانه به موزه بدل شده است. موزه از سال 1361 اغاز به کار کرده است.

آدرس موزه توس مشهد:

جاده مشهد-چناران، سه راه فردوسی، بلوار شاهنامه، داخل مجموعه آرامگاهی فردوسی

 

62. موزه نان

 

موزه نان مشهد

 

موزه نان از سال 1390 در مشهد راه اندازی شده است. این موزه تخصصی همانطور که از نامش پیداست متعلق به یکی از بزرگترین تولید کننده های نان صنعتی در خاورمیانه است. با روی کار آمدن نان های غیر سنتی کم کم نان سنتی و شیوه تهیه آن رو به فراموشی می رود. این در حالی است که تهیه نان و مراحل مختلف آن از مرحله برداشت گندم و جو تا رسیدن به تنور در فرهنگ ما سابقه ای طولانی دارد. در موزه نان مشهد تمامی این مراحل از تهیه آرد، بذرافشانی، گندم چینی، خرمن کوبی، آسیاب های بادی و آبی تا انواع نان سنتی مثل نان های تنوری، سنگک و غیره به صورت ماکت و مجسمه به نمایش در آمده است.

در کنار این موضوعات آیین های مرتبط با نان در فرهنگ بومی مثل رقص ابر به نمایش در آمده است. مصالح اصلی در ساخت ماکت ها و مجسمه ها شامل آجر، کاهگل، گچ و چوب است. این موزه دارای ورودی های فضای خاک، فضای آب، فضای آتش و گالری عکس هاست. ابزارآلات مربوط به تهیه نان از داس تا دستاس و آسباد در همین بخش ها دیده می شود.  

آدرس موزه نان مشهد:

کیلومتر 17 بزرگراه آسیایی، بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی، کارخانه گندم دشت. تلفن: 35425006-051

 

63.  موزه آب

 

موزه آب مشهد

 

موزه آب از سال 1378 به همت اداره آب منطقه ای خراسان افتتاح شد و با هدف ارائه اطلاعات و مستندات فرهنگ سنتی آب و آبیاری و حفظ میراث گذشتگان شروع به کار کرده است. انواع سازه ها و ابزارهای تامین آب مثل سدها، آب انبارها، قنات(کاریز)، یخدان ها، بندها و غیره در این موزه معرفی شده است. انواع ابزار و ادوات هیدورلیکی و ابتدایی و فنی آب مثل فنجان اندازه ‌گیری آب، خمره‌ های آب شرب، لوله‌ های انتقال آب، پیمانه ‌های آبی، وسایل شیب‌ سنجی قنات و... در موزه به چشم می خورد. همانطور که مستحضرید ایران در منطقه ای خشک و کویری قرار گرفته و تامین آب شرب و آب مورد نیاز برای آبیاری در اینجا اهمیت زیادی داشته است. همین موضوع سبب شده از گذشته تا کنون پیشرفته ترین شیوه های تامین آب توسط مهندسان ایرانی به کار گرفته شود. این موضوع در خراسان که منطقه ای خشک و کوهستانی بوده و برای مثال شهر مشهد که فاقد رودخانه دائمی است، اهمیت زیادی داشته و دارد.

آدرس موزه آب مشهد:

بلوار سازمان آب، اداره آب منطقه ای خراسان

 

64. موزه مردمشناسی (حمام مهدی قلی بیگ)

 

موزه مردمشناسی مشهد

 

حمام مهدی قلی بیگ از نخستین حمام های عمومی شهر مشهد و متعلق به دوره صفویه است. این حمام به موزه تبدیل شده و در نزدیک ترین مکان دیدنی مشهد به حرم مطهر امام رضا قرار دارد. طبیعتا در بخش های مختلف این موزه، قسمت های مختلف حمام مثل سربینه، بینه و... به همراه ماکت هایی که نشان می دهد افراد در گذشته چگونه از حمام ها استفاده می کرده اند به نمایش در آمده است. نقاشی های دیواری مختص حمام های سنتی نیز از مهمترین تزئینات حمام به شمار می رود. مهدی قلی بیگ از امیران عصر تیموری بوده و حمام او در راسته بازار قرار داشته است. حمام تاریخی از سال 1389 به موزه تبدیل شده است.

در بخش دیگری از موزه سماورها و قهوه جوش های قدیمی و قوری های سنتی به نمایش در آمده است. سماورها ساخت کشورهای روسیه و ایران و لهستان بوده و یادآورهای سنت های قدیمی پذیرایی در ایران است. این مجموعه که شامل 30 سماور، قهوه جوش و غیره است جزو موقوفات و املاک آستان قدس رضوی محسوب می شود. موزه حمام نیز از موقوفات آستانه است.

آدرس موزه مردم شناسی مشهد:

انتهای خیابان شیرازی، به سمت مسجد هفتاد و دو تن یا خیابان خسروی نو، بعد از بازار فرش فروش ها

تلفن: 32232004-051

 

 

شهربازی ها و تفریحات مشهد برای سنین مختلف

 

مراکز تفریحی مشهد اولین چیزی نیست که با شنیدن اسم این شهر به ذهن شما برسد چرا که شهر مشهد به مکان های زیارتی و به خصوص حرم امام رضا شهرت دارد. با این حال باید بدانید که ورود مسافران زیاد به این شهر باعث شده که مراکز تفریحی مشهد از محبوبیت بسیار بالایی بین مسافران برخوردار باشند. مجموعه های تفریحی مختلف در مشهد مانند شهربازی ها، استخرها، پارک های آبی، پارک های جنگلی و کوهستانی، باشگاه های اسب سواری، آکواریوم، باغ وحش، سینما و... باعث شده اند که مسافران زیادی برای تفریح به شهر مشهد بیایند.

تعداد زیاد مسافرانی که در طول سال جاهای دیدنی مشهد را برای بازدید انتخاب می کنند باعث شده است که شاهد شدت گرفتن رقابت بین مراکز تفریحی مختلف باشیم و صد البته باید به یاد داشته باشید که چنین رقابتی به نفع مشتریان خواهد بود و شما می توانید با شناخت مراکز تفریحی مشهد به راحتی قبل از سفر، مکان هایی که قصد دیدن آنها را دارید مشخص کنید و اینطور زمان کمتری را در طول مسافرت خود از دست بدهید. 

 

65. کارالند مشهد

 

شهر بازی و شهر مشاغل کارالند مشهد

 

کارالند مشهد مکانی تفریحی و آموزشی برای کودکان 3 تا 12 سال است که می تواند برای بزرگسالان نیز جالب باشد. کارالند از جذاب ترین و علمی ترین جاهای دیدنی مشهد برای کوچولوهاست. این شهر کوچک که توسط کودکان اداره می شود به فرزندان شما اجازه می دهد که در قالب یک بازی مهیج  وارد شغل مورد علاقه خود شوند. یکی از مزایای کارالند این است که شما می توانید قسمت های پنهان از شخصیت فرزند خود را ببینید و به او اجازه دهید که شغلش را انتخاب کنید و همزمان با یک بازی دوست داشتنی، موارد زیادی را در خصوص آن شغل آموزش ببیند. از آنجایی که آموزش های مختصر این مجموعه به صورت عملی است، ماندگاری بسیار زیادی در ذهن کودکان خواهد داشت.


آدرس کارالند مشهد:

بلوار هفت تیر، طبقه سوم برج تجاری آرمیتاژ
شماره تماس کارالند مشهد: 05138335300

 

66. هلیوم پارک مشهد

 

هلیوم پارک مشهد

 

اولین پارک پرشی ایران، هلیوم پارک مشهد و از مهمترین مراکز هیجانی در میان جاهای دیدنی مشهد است. هلیوم پارک از مراکز تفریحی جدید و جذاب مشهد به شمار می رود که توانسته توجه مسافران زیادی را به خود جلب کند. این پارک محیط امنی را برای کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و این امکان را به آنها می دهد که هیجان بالای بازی های پرشی را تجربه کنند، این پارک دارای 2 سالن 1500 متری است که در طبقه های 5 و 4 برج مروارید گوهر قرار دارند. در ضمن بزرگ سالان نیز می توانند از بازی در هلیوم پارک مشهد لذت ببرند. بازی‌های هلیوم پارک عبارتند از: فری جامپینگ، ژیمناستیک، نینجا کورس، صخره نوردی، بسکتبال ترامپولین، والیبال ترامپولین، ایربگ، فایتینگ، کیک بال، بیلیارد با پا، فوتبال حبابی، دوج بال و... این مجموعه در تعطلیلات خاص مانند ایام شهادت تعطیل است.

آدرس هلیوم پارک مشهد:

بلوار جانباز، بین جانباز 5 و 7 برج مروارید گوهر
شماره تماس هلیوم پارک مشهد: 05135869683

 

67. کلوپ پاندا مشهد

 

کلوپ پاندا مشهد

 

اولین مجموعه سرپوشیده تخصصی برای کودکان در میان جاهای دیدنی مشهد کلوپ پاندا می باشد که در سال 1390 تاسیس شده و به عنوان یک مجموعه فرهنگی – ورزشی فعالیت دارد. این مجموعه تمرکز زیادی روی موضوع ورزش گذاشته و ایستگاه های ورزشی مختلفی درون آن وجود دارند که عبارتند از: ورزشهای توپی، دارت، قایق رانی، اتومبیل رانی، پلهای معلق، ترامپولین، فوتبال دستی، تیرو کمان، دیواره صخره نوردی و بازی های ورزشی سنتی می باشد که بی شک می تواند برای تمامی سنین جالب باشند.
آدرس کلوپ پاندا مشهد:

کوی آب و برق، نبش صیاد شیرازی 18

شماره تماس کلوپ پاندا مشهد: 05135869683

 

اگرکودکی دارید و به دنبال سرگرم کردن او در شهربازی ها هستید حتما مقاله ما تحت عنوان « لیست کامل شهر بازی های کودکان در مشهد » را مطالعه کنید. 

 

68. پیست اسکیت در مشهد

 

پیست اسکی پدیده شاندیز مشهد

 

اگر دوست دارید ورزش زمستانی اسکی را تجربه کنید، یکی از بهترین مکان ها برای شما در مرکز تعطیلات سرگرمی، واقع در مرکز خرید پدیده شاندیز مشهد خواهد بود. پیست اسکی روی یخ این مرکز خرید توسط یک شرکت هلندی طراحی شده حدود 1600 متر مساحت دارد. این مجموعه اولین پیست اسکی روی یخ ایران می باشد. پیست اسکی روی یخ پاتیناژ در پدیده شاندیز مشهد برای کودکان و بزرگسالان قابل استفاده است.


آدرس پیست اسکی مشهد:

شاندیز مشهد، شهر رویایی پدیده شاندیز، بلوک پنجم مرکز تعطیلات سرگرمی
شماره تماس پیست اسکی مشهد: 09156841090

 

69. پاراموتور شانديز مشهد

 

پاراموتور مشهد

 

پاراموتور شانديز تجربه بسیار نابی از معلق بودن در هوا در میان جاهای دیدنی مشهد به شما می دهد و برای افراد ماجراجو بی شک یکی از تفریحات منحصر به فرد شهر مشهد خواهد بود. هیجان پرواز با استفاده از پاراگلایدر یا پاراموتور مطمئنا باعث می شود که حس بی نظیری داشته باشید. پیشنهاد ما این است که حتما دوربین عکاسی مناسبی به همراه ببرید تا بتوانید در زمانی که بین زمین و آسمان شناورید عکس های یادگاری زیبا و تکرار نشدنی بگیرید.


آدرس پاراموتور شاندیز:

میدان ولیعصر شاندیز
شماره تماس پاراموتور شاندیز: 09153199361

 

70. شهربازی هپی لند مشهد

 

یکی دیگر از شهربازی های سرپوشیده در میان جاهای دیدنی مشهد شهربازی هپی لند است که بین مشتریان به داشتن ابزارها و وسایل پیشرفته معروف است. وجود این امکانات باعث شده است که این شهر بازی به یک محیط امن و شاد برای کودکان تبدیل شود. در این شهر بازی حدود ۵۰ بازی سرگرم کننده و متنوع منتظر شما هستند که محبوب ترین آنها عبارتند از: پلی استیشن، ایکس باکس، تیر و کمان، فوتبال دستی، بیلیارد، ماشین کوبنده، صخره نوردی، دربی، دارت، سیمیلاتور، سینما هفت بعدی، قطار، هلیکوپتر، کاروس و سرگرمی های مهیج دیگر.
آدرس شهربازی هپی لند: مشهد، مجتمع تجاری آرمیتاژ
شماره تماس شهربازی هپی لند: 05133693673

 

71. اتاق فرار مشهد

 

اتاق فرار مشهد

 

یکی از بازی های مهیج ای که در سال‌های اخیر توانسته طرفداران زیادی پیدا کند اتاق فرار می باشد. اتاق فرار مشهد یکی از پرطرفدارترین اتاق فرار های ایران است که افراد علاقه مند را به خود جذب می کند. در این بازی شما وارد یک اتاق می شوید که سناریو و تم مشخصی دارد. باید بتوانید در زمان مشخص معمایی که مربوط به اتاق است را با همکاری دیگر دوستان خود حل کنید. به یاد داشته باشید که همه معماها به راحتی و فقط با قدرت ذهن حل می شوند و نیازی به زور ورزی نیست، همچنین اگر نتوانستید پاسخ این معما را پیدا کنید می توانید از مدیر بازی کمک بگیرید یا سرنخ بخواهید.
آدرس اتاق فرار مشهد:

بلوار سجاد، خیابان امین، نبش کوچه امین 4
شماره تماس اتاق فرار مشهد: 09359691412

 

72. تونل باد صبا مشهد

 

تونل باد صبا مشهد

 

اگر دوست دارید تجربه سقوط آزاد از هواپیما را داشته باشید، تونل باد می تواند یکی از گزینه های بسیار مناسب برای شما باشد. جالب است بدانید که استفاده از تونل باد برای آموزش سقوط آزاد کاران حرفه‌ای و چتربازان است. تونل باد صبا مشهد این امکان را به شما می دهد که بدون پرداخت هزینه های زیاد و سقوط آزاد واقعی با خطر بالا، وارد یک فضای شبیه سازی شده شوید که به شدت برای شما هیجان انگیز و جالب خواهد بود. تونل باد صبا اولین و تنها تونل باد واقع در ایران است که می توانید در  میان جاهای دیدنی مشهد از آن دیدن کرده و لحظات خوبی را در آن تجربه کنید.

آدرس تونل باد صبا مشهد:

آخر بلوار خیام شمالی،میدان بهارستان، کوچه بهارستان 3، روبروی مرکز خرید الماس شرق

شماره تماس تونل باد صبا مشهد: 09152200828

 

73. سرزمين عجايب پاساژ الماس شرق

 

سرزمین عجایب

 

اگر به دنبال این هستید که به یکی از جاهای دیدنی مشهد بروید و خاطراتی زیبا برای کودکان خود بسازید، بی شک سرزمین عجایب پاساژ الماس شرق مشهد می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. سرزمین عجایب الماس شرق توانسته بازی های متنوعی را در فضایی امن و دوست داشتنی با طراحی مناسب برای کودکان روبراه کند. در ضمن می توانید هنگام دیدن سرزمین عجایب از فروشگاه های واقع در پاساژ الماس شرق دیدن کنید. مدتی را در این مرکز خرید و یکی از شهربازی های مشهد به تفریح بپردازید.
آدرس سرزمین عجایب پاساژ الماس شرق: بلوار خیام شمالی، طبقه سوم و چهارم پاساژ الماس شرق.
شماره تماس سرزمین عجایب پاساژ الماس شرق: 05137113327

 

 74. كوهستان پارک شادی

 

کوهستان پارک شادی در دامنه تپه های شمال غرب باغ وکیل آباد قرار دارد و وسعت آن حدود 18 هکتار است. این پارک کوهستانی دارای امکاناتی مانند پارکینگ رایگان، بوفه و غرفه های متنوع، فوریت های پلیسی، بانک، اورژانس و شهربازی می باشد. کوهستان پارک شادی در ارتفاع بالایی قرار دارد و در شب ها نمای بسیار زیبایی از جاهای دیدنی مشهد را در اختیار مسافرانی قرار می ‌دهد که برای گذراندن اوقات فراغت به کوهستان پارک شادی آمده اند. در گذشته این پارک به مدت چند ماه تعطیل بوده و متاسفانه کسی نمی توانست وارد آن شود. دلیل پلمپ شد پارک تمام شدن استاندارد ۶ ماهه آن عنوان شده است. خوشبختانه رایزنی های لازم برای باز شدن مجدد آن در حال انجام است. این گردشگاه چندین سال است که به حالت تعطیلی درآمده است. 

آدرس کوهستان پارک شادی:

انتهای بلوار وکیل آباد مشهد

 

75. باغ پرندگان مشهد

 

باغ پرندگان مشهد

 

اولین باغ پرندگان در منطقه شرقی کشور و از زیباترین و دل انگیزترین جاهای دیدنی مشهد باغ پرندگان است که در آن گونه های کمیاب پرندگان آفریقایی، آسیایی و ایرانی نگهداری می شود. یک تیم پزشکی در باغ پرندگان مشهد به صورت شبانه روزی مستقر هستند که بتوانند بر روی سلامت پرندگان و همچنین بازدیدکنندگان نظارت کامل داشته باشند و چنین ویژگی باعث بالا رفتن امنیت کلیه این مجموعه خواهد شد. در بیشتر تور های مشهد بازدید از باغ پرندگان یکی از بخش‌های اصلی تور مسافرتی به مشهد به حساب می آید، چرا که طراحی زیبا و فضاسازی بسیار دلنشینی که در باغ پرندگان انجام شده برای همه جالب و دیدنی است. آبشارهای مصنوعی، پیاده روها و خیابان های سنگفرش شده، پلهای چوبی متعدد و پوشش گیاهی فوق العاده ای که در این مجموعه به چشم می خورد باعث شده که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این باغ پرندگان به مشهد بیایند.

آدرس باغ پرندگان مشهد:

میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، کنار مجتمع الماس شرق.
شماره تماس: 09159077585

 

76. آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد

آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد

اگر به دنبال دیدن یک آکواریوم بسیار زیبا پر از ماهیان آب شور در ایران هستید، بدون شک آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد که در مجتمع تجاری الماس شرق واقع شده گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود. تنوع ماهیان در آکواریوم شهر دریایی شرق بسیار زیاد است. می توانید هزاران ماهی رنگارنگ، سفره ماهی و کوسه ماهی را در این آکواریوم زیبا ببینید. از آنجایی که مجتمع تجاری الماس شرق مشهد علاوه بر مراکز خرید متنوع دارای مکانهای تفریحی مختلفی است، می توانید یک روز را به بازدید از این مرکز خرید بزرگ و زیبا اختصاص دهید و از آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد دیدن کنید.


آدرس آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد:

مجتمع تجاری الماس شرق، طبقه چهارم
شماره تماس: 05137113013 

 

77. باغ وحش وكيل آباد

 

باغ وحش وکیل اباد

 

باغ وحش وکیل آباد در دل یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی مشهد یعنی مجموعه پارک جنگلی وکیل آباد واقع شده است. این باغ وحش در ضلع جنوب غربی شهر مشهد قرار دارد. باغ وحشی با مساحت 4 هکتار که به عنوان بزرگترین باغ وحش کشور شناخته می شود و بازدیدکنندگان می توانند گونه ‌های مختلف جانوری که در آن گردآوری شده‌اند را ببینند. در باغ وحش وکیل آباد می توانید پنج گونه از خزندگان، 10 گونه از آبزیان، 49 گونه پرنده و 61 گونه پستاندار ببینید. یکی از نکات جالب در خصوص باغ وحش وکیل آباد گونه های جانوری کمیاب و در حال انقراض است که در نوع خود بی نظیر هستند، همچنین با رفتن به موزه باغ وحش که در آن حیوانات تاکسیدرمی شده نگهداری می شوند می توانید صحنه های بسیار جذابی را ببینید که بی شک برای کودکان بسیار تازگی خواهند داشت.

آدرس باغ وحش وکیل آباد:

مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد
شماره تماس: 05135014433

 

78. شهر فرنگ ؛ اولین نگارخانه سه بعدی ایران

 

شهر فرنگ بوستان کوهسنگی

 

نمایشگاه شهر فرنگ در بوستان کوهسنگی درست روبروی استخر بزرگ و قدیمی پارک قرار گرفته است. این نگارخانه را آقای محمد رضا شاهپسند، عکاس، جهانگرد و طبیعت گرد خراسانی راه اندازی کرده است. آثار چند بعدی و جذاب موجود در نگارخانه همگی توسط ایشان طی سفرهایشان به کشورهای مختلف گرفته شده است. او به بیش از 40 کشور جهان سفر کرده و 38 هزار فریم عکس دیجیتال را از سال 2004 تاکنون در گنجینه خود جمع آوری نموده است. او تنها دارنده آرشیو اسلاید سه بعدی انالوگ از حرم مطهر و دارای عکس های سه بعدی از 27 کشور جهان است. وی نمایشگاه سه بعدی خود را در کشورهای مهم جهان برگزار کرده است و سال هاست نگارخانه ای در دل بوستان کوهسنگی راه اندازی کرده است.

برای آن هایی  که عاشق سفر و گشت و گذار هستند به خصوص بعد از شیوع ویروس کرونا که نمی توان به بسیاری از کشورها و حتی شهرهای ایران با امنیت خاطر سفر کرد، بازدید از این تصاویر دست کمی از دنیای واقعی و سفر واقعی ندارد. تصاویر سه بعدی در این گالری شما را به واقع به دل طبیعت و جاذبه ها می برد. می توانید بهترین مناظر و جاذبه های ایران و جهان را از دید یک عکاس یعنی از بهترین نقاط تماشا کنید. جاذبه هایی همچون ماسال، پل معلق شاهین شهر، بندر بریس چابهار، کوه های مینیاتوری، جاذبه های لرستان همچون دشت لاله های واژگون، تصاویری خیره کننده از آنتالیا، چین، اسپانیا و... زنده تر از زمانی که از نزدیک آن ها را ببینید پیش چشمانتان قرار می گیرد.

 

شهر فرنگ بوستان کوهسنگی

 

 

اماکن ورزشی مشهد

 

79. پیست دوچرخه سواری ثامن الائمه مشهد

 

پیست دوچرخه مشهد

 

یکی از پیست های باکیفیت کشور برای دوچرخه سواری پیست دوچرخه سواری ثامن الائمه مشهد است که برای غیر دوچرخه سواران نیز جزو جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود. جالب است بدانید پیست ثامن، دومین پیست دوچرخه سواری احداث شده در ایران است. از آنجایی که این پیست روباز می باشد فقط در نیمی از سال آماده خدمت رسانی به دوچرخه سواران است. با رفتن به پیست ثامن الائمه مشهد می توانید از امکاناتی مانند پارکینگ رایگان و بوفه استفاده کنید. این پیست از نظر استاندارد جهانی قابل قبول است و چندین مسابقه کشوری و مسابقات بین المللی را در آن برگزار کرده ‌اند.


آدرس پیست دوچرخه سواری مشهد:

جاده شاندیز

 

اگر به دنبال سرگرم شدن از طریق بازی های متنوع و مهیج در مشهد هستید توصیه می کنیم مقاله « لیست 10 بازی و تفریح هیجان انگیز در مشهد » را از دست ندهید. 

 

80. پیست موتور کراس مشهد

 

پیست موتور مشهد

 

سوار شدن روی موتور کراس و رانندگی با آن ها یکی از تفریحات هیجان انگیزی است که شما می توانید در پیست موتور کراس مشهد تجربه کنید. در صورتی که به موتورسواری علاقه مندید و حتی گواهینامه معتبری در این خصوص ندارید به راحتی میتوانید به این قسمت مراجعه کنید و آموزش‌های لازم را زیر نظر مربیان فعال در این مجموعه ببینید. نکته مهمی که باید در خصوص پیست موتور کراس مشهد به یاد داشته باشید، قابلیت خدمت رسانی به بانوان است. همچنین وجود امکانات مختلفی مانند سرویس بهداشتی باعث شده است که در مدت زمان تفریح به طور کامل احساس راحتی کنید.


آدرس پیست موتور کراس مشهد:

مشهد، جاده شاندیز

 

81. باشگاه های پینت بال مشهد

 

پینت بال در مشهد

 

از تفریح های مهیجی که در بین جاهای دیدنی مشهد می توانید با دوستان و خانواده خود به سراغش بروید، پینت بال است. بازی پینت بال یک بازی ورزشی هیجان انگیز است که این روزها همه با آن آشنایی دارند و قبلا هم در خصوص پینت بال های مشهد مطلب مفصل نوشتیم که می توانید برای اطلاع بیشتر در خصوص این باشگاه ها از آن دیدن کنید. در ادامه این بخش به صورت مختصر نام، آدرس و شماره تلفن سه مورد از این باشگاه ها را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار می دهیم.

  • باشگاه پینت بال جام جم مشهد: برای دسترسی به باشگاه پینت بال جام جم می توانید به ابتدای جاده شاندیز، روبروی نمایندگی سایپا، مجموعه ورزشی جام جم مراجعه کنید. در ضمن برای هماهنگی بیشتر با شماره 09158900089  تماس بگیرید.
  • پینت بال هتل ثامن مشهد: برای استفاده از خدمات این باشگاه پینت بال شما می توانید به آدرس انتهای وکیل آباد، امام رضا 2، هتل ثامن بروید و برای هماهنگی بیشتر شماره تماس 09128459097 پاسخگوی شما خواهد بود.
  • پینت بال شوت ایکس مشهد: باشگاه پینت بال شوت ایکس در قاسم آباد، ابتدای بلوار حجاب، روبروی حجاب 1، کنار مجموعه آبی هشتم قرار دارد و برای هماهنگی بیشتر با مسئولین آن می توانید با شماره 09300396699  تماس بگیرید.

 

82. باشگاه سوارکاری ارشاد مشهد

 

باشگاه سوارکاری در مشهد 

 

یکی از باشگاه های سوارکاری بزرگ و مجهز در مشهد، باشگاه سوارکاری ارشاد می باشد که علاوه بر امکانات سوارکاری، یک پیست کارتینگ و یک زمین اسکیت نیز در اختیار شما قرار می دهد تا بسته به سلیقه خود از یکی از تفریحات هیجان انگیز در این مجموعه استفاده کنید. در این باشگاه آموزش های مربوط به اسب سواری به صورت ابتدایی و پایه به شما آموزش داده می شود و در صورتی که تاکنون تجربه سوارکاری نداشته‌اید، اصلاً جای نگرانی نیست؛ چرا که مسئولین این باشگاه و مربیان فعال در آن آماده اند که آموزش‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

آدرس باشگاه سوارکاری ارشاد:

ابتدای شاندیز، بعد از دو راهی طرقبه شاندیز، فرعی اول سمت راست

شماره تماس: 09151152246

 

83. باشگاه سوارکاری کاشانی مشهد

باشگاه سوارکاری کاشانی

این باشگاه اسب سواری که در سال 1379 افتتاح شده مساحتی در حدود 8 هکتار دارد و جزو جاهای دیدنی مشهد نیز محسوب می شود. باشگاه کاشانی که در آن امکاناتی مانند بوفه، مانژ تمرینی، مانژ مسابقه ‌ای، یک پادوک و دو اصطبل قرار گرفته اند. این باشگاه دو مربی حرفه ای خانوم و آقا دارد که در خدمت مشتریان باشگاه هستند و به متقاضیان فنون مختلف سوارکاری از مبتدی تا حرفه ای را آموزشمی دهند. در ضمن گردشگران می توانند با مدیریت این باشگاه هماهنگ کنند و از یکی از برنامه ‌های گشت گروهی و تفریحی که در محیط سرسبز اطراف این منطقه انجام می شود لذت ببرن. از مزایای این تورهای گروهی این است که شما در فصول مختلف سال می توانید در طبیعت زیبای آن منطقه به سوارکاری بپردازید. 

 

آدرس باشگاه سوارکاری کاشانی مشهد:

کیلومتر 20 جاده مشهد به کلات، جاده سد کارده، روستای معین آباد

شماره تماس: 09159759159

 

84. باشگاه سوارکاری فردوسی مشهد

 

باشگاه سوارکاری فردوسی در سال 1366 توسط شرکت توسعه ورزشی احداث شده و به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد شروع به کار کرده است. افرادی که در استان خراسان رضوی ساکن هستند و علاقه دارند که رشته ورزشی سوارکاری را به صورت حرفه ‌ای دنبال کنند، می ‌توانند از خدمات حرفه ای این باشگاه استفاده کنند. مربیان باشگاه‌ ها می ‌توانند آموزش‌ های لازم را از سطوح مبتدی تا پیشرفته در اختیار علاقمندان بگذارند و همچنین در نظر داشته باشند که این آموزش ها برای تمامی سنین از کودک تا بزرگسال امکان پذیر است. یکی از موارد جالب باشگاه سوارکاری  فردوسی خدمات آنجا برای کودکان است. کودکان در پونی پارک های کوچک اجازه دارند با اسب ها بازی کرده، به آنها غذا دهند و سوار آنها شوند. یکی دیگر از امکانات این باشگاه سوارکاری پونی کارت می باشد که در آن شما سوار کالسکه های دونفره کوچک می‌شوید که توسط اسب های پونی  همچنین شما می توانید از سایر امکانات این باشگاه مانند کافی شاپ، رستوران و محل بازی کودکان استفاده کنید.


آدرس باشگاه سوارکاری فردوسی مشهد:

جاده سنتو، سه راهی فردوسی
شماره تماس : 09153111240

 

85. سایر باشگاه های سوارکاری مشهد

 

سایر باشگاه های سوارکاری مشهد که در ادامه این قسمت خدمت شما معرفی می کنیم امکاناتی شبیه به موارد بالا دارند و برای همین ما فقط نام باشگاه و روش‌های دسترسی به آن را در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید با توجه به موقعیت جغرافیایی خود باشگاه سوارکاری مورد نظر خود را پیدا کنید.

  • باشگاه سوارکاری کاظمیان: این باشگاه در جاده طرقبه و در امام رضا 17 واقع شده است، برای هماهنگی بیشتر می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.  09151157080 
  • باشگاه سوارکاری ویلا مشهد: برای دسترسی به باشگاه سوارکاری ویلا باید به جاده چناران و روستای ناظریه بروید. در ضمن برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 09151150955 تماس بگیرید.
  • باشگاه سوارکاری پویا مشهد: باشگاه سوارکاری پویا در کیلومتر 20 جاده چناران قرار دارد. برای هماهنگی بیشتر می توانید با شماره 09153116245 تماس بگیرید. 

 

 

استخرها و پارک های آبی مشهد

 

استخرهای مشهد

 

86. استخر مولی المتقیان مشهد

استخر مولی المتقیان که در قاسم آباد مشهد واقع شده جزو مفرح ترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود. دارای پرسنلی وظیفه شناس و دلسوز است. این استخر کلاس های خصوصی و آموزش های گروهی برای شنا را در اختیار شما قرار می دهد و در زمان شنا نیز مراقب اوضاع  شما هستند. سانس ویژه آقایان هر روز از ساعت 17 تا 22:30 و سانس ویژه بانوان در روزهای زوج و بین ساعت 8 تا 16 برگزار میگردد و هر سانس 2 ساعت است. در نظر گرفتن این زمانبندی مورد نظر می توانید به این استخر مراجعه کرده و از خدمات آن استفاده کنید.


آدرس استخر مولی المتقیان مشهد:

قاسم آباد، حجاب 52، چهارراه اول
شماره تماس: 05136226090 

 

87. استخر ارمغان مشهد

استخر ارمغان مشهد

استخر ارمغان مشهد که بخشی از مجموعه ورزشی ارمغان است به عنوان یکی از مراکز تفریحی جوان های طرفدار ورزش های آبی به شمار می رود. در این مجموعه علاوه بر استفاده از استخر می توانید از قسمتهای ورزشی مختلف آن نیز استفاده کنید و از آن لذت ببرید. این استخر امکانات متنوعی را در اختیار خانم ها و آقایان قرار می دهد که عبارتند از: سالن بدنسازی، سونا خشک، سونا بخار، آموزش شنا، آموزش غواصی، استخر آقایان، محوطه استخر روباز و حمام آفتاب برای بانوان و… که با رفتن به استخر ارمغان می توانید از آنها استفاده کنید.


آدرس استخر ارمغان مشهد:

بلوار فردوسی، خیابان رسالت، رسالت 2
شماره تماس: 05136062507

 

88. استخر آبی هشتم مشهد

 

استخر آبی هشتم

 

یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد و تفرجگاه ها برای افرادی که به ورزش های آبی مانند شنا علاقمند هستند، استخر آبی هشتم مشهد است که امکانات متنوعی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد و به آن ها کمک می کند که تجربه بسیار خوب و به یاد ماندنی داشته باشند. امکاناتی که در این استخر در اختیار مشتریان قرار میگیرند عبارتند از: سالن بدنسازی، سونا خشک، سونا بخار، جکوزی، سکوی پرش با امنیت بالا، استخر بزرگ با اعماق مختلف و... در ضمن بهتر است بدانید که استخر آبی مشهد دارای بخش مخصوص کودکان است که می توانید فرزند خود را در آن قسمت آزاد بگذارید تا با امنیت کامل آب تنی کند.


آدرس استخر آبی هشتم مشهد:

قاسم آباد، بلوار حجاب، روبروی حجاب شرقی 1
شماره تماس: 05136619341

 

89. مجموعه آبی کارگران مشهد

استخر کارگران مشهد

 

از بهترین مجموعه های آبی در شهر مشهد مجموعه آبی کارگران است که امکاناتی مانند جکوزی، سونا، استخر بزرگسالان و استخر کودکان را در اختیار شما قرار می دهد و فضای راحت و دنج این استخر بی شک برای شما می تواند لذت باشد. سانس های این استخر 2 ساعته است و زمانبندی سانس ها به این صورت می باشد که بین ساعات 10 تا 14 سانس های ویژه بانوان و سانس های مربوط به آقایان در روزهای فرد 18 تا 23 و در روزهای زوج 16 تا 23 است.


آدرس مجموعه آبی کارگران مشهد:

میدان فردوسی، مجموعه آبی کارگران
شماره تماس: 05137250853

 

90. استخر راد مشهد

اگر به دنبال یک استخر آرام و خلوت می گردید که مدتی در آن به تفریح و استراحت بپردازید، بی شک استخر راد مشهد گزینه  بسیار خوبی برای شما خواهد بود، مشتریان قبلی این استخر از تمیز بودن آب، خلوت بودن، وضعیت نظافت کلی و موقعیت جغرافیایی آن در مشهد راضی بوده اند. همچنین امکاناتی مثل سونا بخار، سونا خشک، بوفه، استخر کودکان، حمام سنتی، استخر آب درمانی و... به همراه پرسنلی حرفه‌ ای در این مجموعه باعث شده ‌اند که بتوانید به راحتی به تفریح بپردازید. نکته مهمی که باید در خصوص استخر راد مشهد در نظر داشته باشید این است که خدمات آن فقط مربوط به آقایان است و سانس ها از ساعت 14 شروع شده و ساعت 23 تمام می شوند.
آدرس استخر راد:

میدان تلویزیون، آخر نوفل لوشاتو
شماره تماس: 05138794998

 

91. سرزمین موجهای آبی

موج های ابی

 

بی شک از معروف ترین مجموعه های مربوط به بازی های آبی در شهر مشهد که به عنوان یکی از بهترین مکان های دیدنی مشهد نیز شناخته می شود، سرزمین موج های آبی است. این پارک آبی که به عنوان یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده در خاورمیانه شناخته می شود دارای امکاناتی به روز و جدید است که مدت زمان تفریح در این پارک آبی را برای شما بسیار هیجان انگیز خواهد کرد. این مجموعه به عنوان یکی از قطب های گردشگری در شهر مشهد به حساب می آید و باید در نظر داشته باشید که سالانه افراد زیادی برای استفاده از امکانات این پارک آبی به شهد مشهد سفر می کنند.

سرسره های آبی متنوع با شیب و ارتفاع مختلف، چاله فضایی، حمام ترکی، سرسره تورنادو، سقوط آزاد، تیوب سواری روی موج و امکانات و تفریحات بسیار زیاد دیگر در این مجموعه باعث می شود بعد از ورود به سرزمین موج های آبی مشهد فراموش کنید که دنیای بیرون وجود دارد. اگر به دنبال هیجان هستید یا فقط دوست دارید که در محیطی آرام استراحت کنید، این مجموعه برای شما می تواند بسیار مناسب باشد، چرا که امکانات متنوع این مجموعه برای همه افراد مناسب است. زمان بندی سرزمین موج های آبی به این صورت است که روزهای فرد مخصوص آقایان و روزهای زوج مخصوص خانم ها است.


آدرس سرزمین موجهای آبی مشهد:

شهرک غرب، بلوار اندیشه، بزرگراه امام علی، نبش اندیشه 83
شماره تماس: 05136008

 

92. پارک آبی ایرانیان

 

پارک آبی ایرانیان

 

پارک آبی ایرانیان از پر طرفدارترین و مفرح ترین جاهای دیدنی مشهد است که وسعت بالای آن باعث شده بتوانید در آن موج سواری با تخته را بر روی موج های با ارتفاع 5.3 متر تجربه کنی. همچنین جالب است بدانید که این پارک آبی با همکاری شرکت کانادایی White Water Park ساخته شده است. از پستی و بلندی های طبیعی محل احداث این پارک آبی برای خلق سرسره ها و تونل های پیچیده استفاده شده است که قطعاً باعث جذابیت پارک شده است. وسعت  مجموعه پارک آبی تقریباً 14 برابر یک زمین فوتبال است و همین باعث شده که فضای باز و بسیار عالی در اختیار استفاده کنندگان از خدمات قرار بگیرد. پارک آبی ایرانیان بازی های متنوعی را در اختیار مشتریان خود قرار داده است.

می ‌توان گفت از نظر تنوع بازی و امکانات با سرزمین موج های آبی در رقابت است. امکانات مجموعه پارک آبی ایرانیان عبارتند از: سورتمه وحشت، شاتل فضایی، حمام ترکی، اتاق ماساژ، سالن بدنسازی، رستوران، کافی شاپ، حوضچه آب سرد، جکوزی، سرسره کودکان، سونا بخار و خشک، اسکی روی آب، موج سواری با تخته های مخصوص، رودخانه خروشان، سرسره های رنگین کمان، سرسره های سرعتی، سرسره های آهسته و چاله فضایی و… که بی شک برای همه افراد با هر سن و سال و سلیقه ای جالب خواهند بود. بانوان می توانند در روزهای زوج از ساعت 9 تا 22  و آقایان در روزهای فرد از ساعت 9:30 تا 22:30 از تفریحات آبی در این مجموعه استفاده کنند.

آدرس پارک آبی ایرانیان: قاسم آباد
شماره تماس : 0516632123

 

93. کلوپ سرزمین سلامتی

کلوپ سرزمین سلامتی

اگر به دنبال یک مجموعه خصوصی با کیفیت برای ارائه خدماتی مانند ماساژ، اسپا و آرام بخشی روح و جسم در مشهد می گردید؛ بدون تردید کلوپ سرزمین سلامتی گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود. این مجموعه کاملا VIP است و حدود 600 متر زیربنا دارد، همچنین حداکثر ظرفیت پذیرش 20 نفر می باشد. مجموعه سرزمین سلامتی دارای سه بخش اصلی است که عبارتند از: 

  • باغ استوایی: که حیاط، کافی شاپ، اتاق جلسه و… در آن قرار دارند.
  • طبقه آرامش: که امکاناتی مانند اتاق ماساژ، ماسک صورت، اتاق نشاط، ماساژ سروگردن، اتاق یوگا و… را در خود جای داده است.
  • دریاچه طلایی: این طبقه که طراحی بسیار منحصر به فرد و زیبایی دارد و شامل قسمت های مختلفی مانند: حمام سنتی، جکوزی، حوضچه آب سرد و سونای بخار و خشک است.

آدرس کلوپ سرزمین سلامتی مشهد: بلوار هاشمیه، هاشمیه 3 و پلاک 3
شماره تماس کلوپ سرزمین سلامتی مشهد: 09154008326 و 0538829919

 

94. پارک ساحلی آفتاب

 

پارک ساحلی آفتاب

 

پارک ساحلی آفتاب با حمایت شرکت سرمایه گذاری در گردشگری سپاد و در نزدیکی مرکز خرید سپاد قرار دارد. مجموعه آبی ساحلی آفتاب بزرگترین پارک آبی طبقاتی کشور و حتی به زعم خودشان جهان محسوب می شود. مساحت پارک 4000 متر مربع است و زیر بنای آن به 15000 متر مربع می رسد. متنوع ترین و منحصر به فردترین امکانات تفریحی و بازی ها در این پارک تجهیز شده است. خانم ها و آقایان همزمان می توانند از بخش های مجزای پارک استفاده کنند. از امکانات آن می توان به استخر وی آی پی، استخر نمک دریایی، سالن بدنسازی، سرسره سرعت، سرسره پیچ سرپوشیده و روباز، چاله فضایی،رودخانه، تونل سنگی، چای خانه سنتی، غار نمک، ساحل شنی و آفتاب، خدمات ماساژ، فیش اسپا، کافی شاپ، فست فود و غیره اشاره کرد.    

آدرس پارک ساحلی آفتاب

انتهای بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، جنب الماس شرق

تلفن تماس برای آموزش شنا: 37037-051

تلفن روابط عمومی: 37114612-051

 

95. موج های خروشان  

 

موج های خروشان

 

موج های خروشان از معروف ترین مجموعه های آبی مشهد به شمار می رود که عنوان بزرگترین پارک آبی سرپوشیده جهان را از آن خود کرده است. موج های خروشان آخرین پارک آبی است که در مشهد تاسیس شده و به همین مناسبت به روز ترین امکانات آبی و تفریحی را می توان در آنجا مشاهده کرد. خانم ها و آقایان به طور همزمان می توانند از بخش های مجزای مجموعه استفاده کنند. در این مجموعه 63 سرسره مدرن، با طرح های جدید و استانداردهای جهان مشتمل بر سرسره های سقوط آزاد، سرسره های سرعتی روباز و پوشیده، 7 هزار کمد، زیپ لاین، (اولین زیپ لاین سرپوشیده جهان)، لیزرتگ (جنگ لیزری)، فیش اسپا (دکتر ماهی) و سالن بسیار لوکس و مجهز ایروبیک بانوان

آدرس پارک آبی موج های خروشان: 

بعد از دوراهی طرقبه شاندیز، کیلومتر 2 جاده شاندیز. 

 

 

سالن های نمایش و سینماهای مشهد

 

96. سینما پیروزی مشهد

 

سینما پیروزی مشهد

 

از سینما های با کیفیت خصوصی مشهد که در سال 87 شروع به کار کرده و توانسته توجه زیادی را در میان جاهای دیدنی مشهد به خود جلب کند، سینما پیروزی است. از ویژگی های اصولی سینما پیروزی می توان به امکانات مناسب برای تماشاگران، برخورد مناسب کارمندان و پرسنل با علاقمندان به سینما، ایجاد فضایی مناسب برای تماشای فیلم و استفاده از سیستم های به روز صوتی و تصویری برای مشتریان اشاره کرد. این سینما که دارای 2 سالن است به عنوان یکی از سینماهای با کیفیت مشهد شناخته می شود.


آدرس سینما پیروزی مشهد:

بلوار پیروزی، حدفاصل میدان حر و چهار راه کوثر
شماره تماس: 05138837011

 

97. پردیس سینمایی ویلاژتوریست مشهد

ویلاژ توریست

پردیس سینمایی که در مرکز خرید ویلاژتوریست مشهد واقع شده، از مدرن ترین سینماهای و از جاهای دیدنی مشهد است که توانسته تجربه خوبی از رفتن به سینما و تماشای فیلم را به مخاطبان خود بسازد. طبق گفته مسئولین در آینده پردیس های سینمایی و به طور کلی سینماهای با کیفیت و دنجی را در مراکز خرید و پاساژ های شهر مشهد خواهیم دید. این پردیس سینمایی که دارای سیستم صوتی و تصویری مناسبی است توانسته توجه دسته ‌ای از مشتریان را به خود جلب کند، اما از آنجایی که در یک مرکز خرید  قرار گرفته و رفتن به پردیس های سینمایی هنوز جای خود را در بین مخاطبان باز نکرده، ممکن است که ببینید معمولا این سینما خلوت است؛ البته این موضوع قطعا برای افرادی که دوست دارند به این سینما بروند خبر خوبی خواهد بود.


آدرس پردیس سینمایی ویلاژتوریست:

بلوار امام رضا، بین شهرهای مشهد و طرقبه
شماره تماس: 05135595300

 

98. سینما سیمرغ مشهد

سینما سیمرغ مشهد

سینما سیمرغ مشهد دارای پنج سالن نمایش با ظرفیت های 168، 176، 243، 312 و 444 نفر و سه سالن VIP  است و داشتن چنین امکاناتی باعث شده است که سینما سیمرغ به عنوان یکی از مجهزترین و بهترین سینماهای کشور به حساب بیاید. امکاناتی که برای پخش فیلم استفاده می شود همگی کاملا به روز است و به همین علت صدا و تصویری که در زمان نمایش فیلم می بینید کیفیت بسیار مناسبی دارد. البته باید در نظر داشته باشید که فضاسازی ها و کیفیت نهایی پخش فیلم در سالن های VIP  به مراتب بهتر است.


آدرس سینما سیمرغ:

شهرک غرب (قاسم آباد)، ضلع شمالی میدان مادر
شماره تماس: 05136224550

 

99. سینما اطلس مشهد

پردیس سینمایی اطلس مشهد

 

سینما اطلس مشهد یکی از بزرگترین سینماهای شهر مشهد و از مدرن ترین جاهای دیدنی مشهد است که با 11 سالن در بازار بزرگ اطلس قرار گرفته است. این سینما دارای سالن VIP با امکانات فوق العاده است که به شما اجازه می دهد در حین دیدن فیلم ناهار، شام یا عصرانه خود را نوش جان کنید. این سینما دارای بوفه ها و غرفه های مختلف است که انواع خوراکی، وسایل سرگرمی، فودکورت، شهر کتاب، عکاسخانه سنتی و... را در اختیار شما قرار می دهد. در ضمن اگر قصد رفتن به سینما اطلس مشهد را دارید لازم نیست نگران پارکینگ باشید، چرا که پارکینگ بازار بزرگ اطلس با گنجایش 1000 خودرو در اختیار شما خواهد بود.


آدرس سینما اطلس مشهد:

بزرگراه کلانتری، میدان حافظ، طبقه چهارم بازار بزرگ اطلس
شماره تماس: 5133001

 

100. سینما هویزه مشهد

پردیس سینما هویزه مشهد

تاریخ ساخت این سینما به سال 1347 باز می گردد و در آن زمان با ظرفیت 2200 صندلی به عنوان بزرگترین و لوکس ترین سینما در خاورمیانه شناخته می شد، اما در طول انقلاب اتفاقاتی برای این سینما رخ داد و دیگر از آن استفاده نشد؛ تا این که در سال 1391 این سینما با نام پردیس سینمایی هویزه دوباره شروع به کار کرد. امروزه سینما هویزه دارای 8 سالن و ظرفیت 1134 نفر است و زیر نظر موسسه بهمن سبز فعالیت می کند.


آدرس سینما هویزه مشهد:

خیابان دانشگاه، نبش چهارراه گلستان
شماره تماس :05138437575

 

101. سینما آفریقا مشهد

 

سینما آفریقا

 

این سینما که در سال 1350 ساخته شده یکی از سینماهای قدیمی شهر مشهد است. سینما آفریقا دارای یک سالن است که 566 نفر ظرفیت دارد، همچنین بهتر است بدانید که این سینما در سال 1394 مورد بازسازی قرار گرفت و فضای داخلی و خارجی آن زیبایی زمان قدیم خود را دوباره پیدا کرد. از آنجایی که این سینما در یکی از مناطق گردشگری مشهد که پر رفت و آمد بوده قرار گرفته، تقریبا بیشتر اوقات شلوغ می باشد. به یاد داشته باشید که بلیط های این سینما در روزهای  سه شنبه نیم بها هستند و می توانید فیلم مورد نظر خود را با 50 درصد تخفیف ببینید.


آدرس سینما آفریقا مشهد: ضلع جنوب غربی میدان شریعتی (میدان تقی آباد)
شماره تماس سینما آفریقا مشهد: 05138597454

 

102 سینما قدس مشهد

بنای اصلی ساختمان سینما قدس مربوط به سینما آریا بوده است که در سال 1348 افتتاح شد و در آن زمان ظرفیت 1200 نفر بیننده را داشت. متاسفانه یک روز قبل از سوختن سینما رکس آبادان در تاریخ 27 مرداد 1357 سینما آریا در آتش سوخت. بعد از انقلاب سینمای سوخته بازسازی شد و با عنوان سینما قدس شروع به کار کرد و هنوز هم به فعالیت خود ادامه میدهد. این سینما زیر نظر موسسه بهمن سبز اداره و هنوز هم به عنوان یکی از سینما های محبوب مشهد شناخته می شود.

سینما قدس مشهد بعد از شیوع کرونا در اسفند 1399 بعد از 51 سال فعالیت تعطیل شد.

آدرس سینما قدس:

خیابان پاسداران، کنار هتل جم
شماره تماس: 0513854230 

 

103. سینمای آرمیتاژ گلشن

سینما آرمیتاژ

پردیس سینمایی آرمیتاژ گلشن مشهد از جمله معروف ترین سینماهای مشهد است که در سال 1396 آغاز به کار کرده است. این سینما دارای 4 سالن مجهز و لوکس بوده که در طبقه پنجم برج تجاری و مرکز خرید آرمیتاژ قرار گرفته است. در این طبقه علاوه بر سالن سینمایی ، کافی شاپ و رستوران و امکانات بی نظیر با طراحی های لوکس و استانداردهای روز دنیا افتتاح شده است. از امکانات پردیس سینمایی ارمیتاژ می توان به سالن سینمای روباز، لانژ ویژه، سیستم هوشمند اعلام و اطفاء حریق، سیستم مانیتورینگ هوشمند و آنلاین در سالن یک، استفاده همزمان از سالن سینما و مرکز همایش، سیستم مدیریت مرکزی هوشمند الکترونیکی روشنایی، غرفه های فروشگاهی فعال و چشم اندازی از ارتفاع 30 متری شهر مشهد اشاره کرد.

 

مراکز خرید مشهد برای تفریح و گشت و گذار

 

بسیاری از افراد با جیب پر پول به مشهد می آیند. این دسته گردشگران به خوبی دریافته اند که چیزهایی که در مراکز خرید مشهد پیدا می شود در بسیاری از نقاط کشور نمونه اش یافت نمی شود. مشهد از نظر مراکز خرید و بازار چنان متنوع است که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می شود. تنها باید بدایند برای هر چیزی به کدام بازار و مرکز خرید بروید. ما در مقاله ای مجزا به نام بازارهای مشهد به طور مفصل مراکز خرید مشهد برای اصناف و اقلام مختلف را معرفی کرده ایم و توصیه می کنیم این مقاله را با عنوان « بازارهای مشهد » از دست ندهید. با این حال برای آن دسته از مخاطبان که برای تفریح و تنوع به دنبال گشت و گذار در مراکز خرید هستند، بار دیگر چند نمونه از تفریحی ترین مراکز خرید مشهد را معرفی می کنیم.

 

104. پروما

پروما

 

پروما از معروف ترین بازارهای مشهد است که خوشبختانه بسیاری از گردشگران و زائران با نام آن به خوبی آشنا هستند. پروما در واقع یک شرکت زنجیره ای با سابقه است که مرکز خرید زنجیره ای تنها یکی از فعالیت های آن است. هدف اصلی از این فعالیت ها جذب گردشگر و احداث تاسیسات گردشگری است. این مرکز تجاری در استان های تهران، البرز، قزوین و اردبیل نیز شعباتی دارد. شعبه مشهد از سال 1383 آغاز به کار کرده و در 25 هزار متر مربع زیر بنا و چهار طبقه اصناف گوناگونی را در بر گرفته است. برای نمونه هایپرمارکتی بزرگ در طبقه اول دارای مواد خوراکی، میوه، لباس، کیف و کفش، نان، شیرینی جات، لوازم خانگی و... در طبقات دیگر فروشگاه هایی برای ارائه سوغات مشهد از قبیل زعفران و خشکبار به چشم می خورد. در طبقه فوقانی کافی شاپ و فست فود برای شکم گردی مهیاست. از جذابیت های مرکز خرید پروما جدید بودن محصولات و اقلام آن است تا جایی که تنها قدم و زدن و گشت و گذار از لابلای غرفه های آن می تواند برای گردشگران نشاط آور باشد.   

 

105. الماس شرق

الماس شرق مشهد

الماس شرق از مراکز خرید معروف و پر طرفدار مشهد به خصوص نزد گردشگران و مسافران است. این مجتمع تجاری جزوی از منطقه گردشگری سپاد خراسان است که با محوریت گردشگری و جذب توریسم احداث شده است. الماس شرق دارای واحدهای تجاری متعدد و همچنین رستوران، کافی شاپ، شهر بازی، پارکینگ طبقاتی، سالن اجتماعات و آب نمایی بسیار جذاب است. آبنمای الماس شرق اولین آبنمای شاخص و معروف مشهد است که در یک مرکز خرید احداث شد. در همان زمان که افتتاح شد توجه بسیاری از گردشگران و مشهدی ها را به خود جلب کرد. فواره های آن از طبقه اول از میان یک حوض زیبا تا طبقات بالایی اوج می گیرد و نمایش زیبایی از خود عرضه می کند. بازار الماس شرق شش طبقه و به شکل یک الماس بزرگ است. از محصولات عرضه شده در آن می توان به انواع لوازم خانگی، ظرف و ظروف، کریستال، اقلام الکترونیکی و صوتی تصویری، صنایع دستی، کیف و کفش، لباس و... اشاره کرد.

 

106. برج تجاری آرمیتاژ

مرکز خرید آرمیتاژ

آرمیتاژ گلشن از جدیدترین و لوکس ترین مراکز خرید مشهد است که در برجی بلند و سی و چهار طبقه قرار گرفته است. این برج با محوریت گردشگری تاسیس شده و در آن اقداماتی از قبیل کارت توریسم و خدمات گردشگری ارائه می شود. از مهمترین بخش های گردشگری آن می توان به پردیس سینمایی بسیار شیک و لوکس، شهر بازی موضوعی به نام کارالند به عنوان شهر مشاغل کودکان (اولین در مشهد)، سالن های ورزشی، گالری های هنری، روف گاردن، کافی شاپ ها و مهمترین رستوران های مشهد اشاره کرد. طبقات منفی یک تا چهارم به فروشگاه ها و اقلام تجاری اختصاص دارد. انواع بندهای داخلی و خارجی و کالاهای لوکس را می توان در برج آرمیتاژ پیدا کرد. پوشاک، کیف و کفش، عطر و ادکلن، محوصلات چرمی و زیورآلات، لوازم خانگی، کالای خواب، مبلمان و اثاثیه منزل، همه چیز را می توان در این مرکز خرید پیدا کرد.

 

107. مرکز خرید آرمان

مرکز خرید آرمان

مرکز خرید آرمان از بازارهای نزدیک به حرم است که به تازگی افتتاح شده و در کنار هتل و واحدهای اقامتی در خدمت گردشگران و زائران قرار گرفته است. این هتل و مرکز خرید که در خیابان نواب صفوی قرار گرفته علاوه بر ارائه اقلام و محصولات متنوع از جاذبه های گردشگری بی نظیری نیز برخوردار است. مرکز خرید آرمان دارای فروشگاه های پوشاک، کیف و کفش، عینک دودی، زیورآلات، لوازم خانگی و... ؛ یک شهر بازی و محل نگهداری کودکان، نمازخانه، پارکینگ و امکانات لوکس و جدید است. در ساخت این مرکز خرید از جدیدترین امکانات ساختمانی بهره برده اند. از جذابیت های مرکز خرید آرمان آبنمای بزرگ و منحصر به فرد آن است. در این آبنما که از طبقات گوناگون قابل مشاهده است، مجسمه ها و تندیس های نمادین کوچک و بزرگی در دل صخره های متعدد احداث شده و دراین میان یک رستوران صخره ای در پشت و کافی شاپی در مقابل آبنما قرار گرفته است. گردشگران می توانند سوار بر تندیس پیر خرد شده و خودشان نیز از میان آبنما عبور کنند. این آبنما از مهمترین جاذبه های کشور در شهر مشهد است.

کسب اطلاعات بیشتر درباره این جاذبه: آبنمای 1500 متری مرکز خرید آرمان در مشهد

 

108. بازار رضای مشهد

بازار رضا

بازار رضا گشت و گذاری از نوع متفاوت را پیش روی گردشگران قرار می دهد. بازدید از بازار سرپوشیده و قدیمی مشهد برای کسانی که علاقمند به آشنایی با تاریخ شهرها هستند خالی از لطف نخواهد بود. در این بازار سرپوشیده که یک سوی آن در خیابان امام رضا باز می شود و درب دیگر آن در میان بازار های هفده شهریور است، انواع سوغات مشهد به خصوص زعفران و خشکبار و تسبیح و سنگ های قیمتی در قالب انگشتر و نقره جات به چشم می خورد. در بازار رضا اقلام مختلفی به چشم می خورد ولی اهمیت اصلی آن برای تهیه سوغات و سنگ های قیمتی است. از این گذشته در و دیوار آن که هنوز بر آن ها بقایایی از بازارهای قدیم و آثار تاریخی و باستانی به چشم می خورد، دیدنی است.

 

 

خیابان های مشهد (30 خیابان مهم)

 

شهر توریستی مشهد دومین شهر پهناور ایران پس از تهران است که شما دست کم یک بار با نیت اولیه زیارت به آن سفر کرده اید.برای سفر به شهری چنین وسیع با خیابان‌های بسیار و مناطق مختلف بهتر است با جغرافیای خیابان‌های معروف و کاربردی مشهد آشنا باشید. در مقاله پیش رو مختصر و جامع از سی خیابان مشهد برایتان می‌گوییم. با تورگردان همراه باشید.

 

خیابان شیرازی

خیابان شیرازی مشهد

خیابان شیرازی مشهد از قدیمی ترین خیابانهای منتهی به حرم مطهر بوده که نزد مردم مشهد به بالاخیابان مشهور است. آرامگاه نادرشاه افشار در خیابان پررفت و آمد شیرازی قرار دارد. خیابان شیرازی به میدان شهدا منتهی می‌شود و باتوجه به وجود خطوط ۲ و ۳ قطارشهری مشهد و فعالیت ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی در این محدوده حتی در ساعات طرح زوج و فرد ماشین‌های سواری، تردد در این خیابان برای گردشگران مقدور است.

 

خیابان نواب صفوی مشهد

خیابان نواب صفوی از مهمترین خیابان‌های منتهی به حرم است که مردم مشهد هنوز آن را با نام پایین خیابان می‌شناسند. مغازه‌های کوچک و بزرگ بسیاری به سبک و سیاق جدید و قدیم در خیابان نواب صفوی شکل گرفته اند. مجاورت بافت سنتی ساختمان‌های مسکونی در کوچه‌های این خیابان و وجود هتل‌های مدرن در حاشیه آن، فضای جالب توجهی را در این خیابان بسیار شلوغ و پرتردد فراهم آورده است.

 

خیابان احمد آباد

خیابان احمدآباد مشهد

بعید میدانم نام خیابان احمدآباد مشهد را نشنیده باشید. وجود مغازه‌ها، پاساژها، ساختمان‌های اداری، بازار بزرگ گوشی، مطب های دکتر و شرکت های خصوصی و دولتی مسبب تردد و شلوغی خیابان احمدآباد شده است. با وجود ایستگاه های مترو و اتوبوس باز هم چراغ قرمزهای احمدآباد شبها گاه بسیار طولانی است.  بلوارهای رضا، ابوذر، محتشمی، پرستار، قائم و کلاهدوز از بخش‌های شناخته شده خیابان احمدآباد هستند.

 

بولوار شهیدصادقی (بلوار سازمان آب)

رستوران شورورزی شهید صادقی

خیابان کوتاه، سرسبز و آرام صادقی از بولوارهای دوست داشتنی مشهد است. این خیابان حدفاصل میدان فردوسی تا میدان راهنمایی است. پاساژگوهرشاد (بورس لوازم لوکس خانگی)، پاساژ تک(بورس کامپیوتر و لوازم جانبی) ونمایندگی اسباب‌بازیهای لاکچری بانی‌نیک از جاذبه‌های بولوار شهید صادقی می باشد. عصرها لاین دوچرخه‌سواری این بولوار زیر پای رکاب‌زنان شهر است. کافی‌شاپ سیب، چند پیتزا فروشی در حاشیه خیابان و در کل وقار این منطقه نزد مشهدی‌ها شهرت دارد.

 

بولوار سجاد

بلوار سجاد

بولوار سجاد از بولوارهای اصیل و پررونق شهر مشهد محسوب می ‍‌شود که از بزرگراه آزادی تا بولوار خیام امتداد می‌یابد. تعداد و تراکم بالای پاساژهای کوچک و لوکس، مجتمع‌های تجاری با ارائه برندهای خاص، وجود شعبی از تمامی بانکها، کافه ها و رستوران های لاکچری، همه و همه بولوار سجاد را به یکی از اعیانی ترین خیابانهای مشهد بدل کرده است. قیمت ملک در این منطقه بسیار نجومی است اما جمعیت بسیاری از مردمِ مناطق مختلف برای برخورداری از امکانات تفریحی، خرید و شبگردی در آنجا حاضر می شوند.

 

خیابان راهنمایی

خیابان راهنمایی از خیابان‌های محبوب مشهدی‌هاست. اگر بدون بطلان وقت، قصد خرید پوشاک دارید حتما خیابان راهنمایی مشهد را در نظر داشته باشید. بوتیک‌های مد روز، فروشگاه های طلا و زیورآلات، عطرفروشی‌ها، دفاتر فنی و طراحی گرافیک، فست‌فودها و کافی‌شاپ‌های خاص سبب کمبود جای پارک در شب‌های روشن و شلوغ خیابان راهنمایی گردیده است. هتل ناهید نیز در این خیابانِ یک‌طرفه قرار دارد.

 

خیابان امام رضا

چشم‌انداز حرم در خیابان امام رضا یک شاهکار معماری محسوب می‌شود. به محض ورود به این خیابان قدیمی، گنبد و گلدسته‌های حرم امام مهربانی به شما سلام می‌دهند. خیابان امام رضا، میدان بیت‌المقدس (فلکه آب) را به پایانه مسافربری در جنوب مشهد وصل می‌کند. خیابان امام رضا در ایام عزاداری محل تجمع مردم و دسته‌های عزاداری است. سوغاتی‌های مشهد نظیر مهر و سجاده، تسبیح، زعفران و زرشک از فروشگاه‌های متعدد حاشیه خیابان امام رضا قابل خریداریست. از خیابان‌های اندرزگو، عنصری، ملک‌‌الشعرای بهار و... می‌توان به خیابان امام رضا رسید.

 

بولوار طبرسی

خیابان طبرسی مشهد

بولوار طبرسی از بولوارهای اصلی و از طولانی ترین خیابان های مشهد است. این خیابان پررفت وآمد از حرم مطهر تا صدمتری و پس از آن تا بولوار طبرسی دوم ادامه می‌یابد. میدان شهید گمنام (چهارراه مقدم)، میدان و پل فجر از قسمت های اصلی بولوار طبرسی است. وجه تسمیه این بولوار وجود آرامگاه علامه طبرسی مفسر برجسته قرآن در قسمت شمالی حرم مطهر می باشد. بسیاری از هتل های مشهور از قبیل هتل آرمان، مدینه‌الرضا و هتل سی‌نور در خیابان طبرسی واقع شده‌اند. هر چه به انتهای طبرسی دوم نزدیک می  شویم از کیفیت منطقه و تقسیم امکانات شهری کاسته می شود.

 

پنجراه

پنجراه پایین خیابان که به پنج مسیر خیابان وحدت، خیابان هفده شهریور، بولوار مصلی، خیابان نواب صفوی و حرم مطهر می رسد از شلوغترین و پرجاذبه ترین مناطق مشهد است. مصلی تاریخی مشهد، خانه تاریخی توکلی و خانه تاریخی داروغه از مکان های تاریخی و ارزنده منطقه و پارک بزرگ وحدت، بوستان فهمیده و پارک کودک از قسمتهای تفریحی این منطقه می باشند.

 

بولوار مجد

بلوار مجد

بولوار نسبتا شلوغ مجد، نزد زائران و مجاوران به برج‌های تجاری‌اش شناخته می‌شود. به دلیل نزدیکی این بولوار به حرم می‌توانید قبل یا پس از زیارت از برج‌های تجاریِ این خیابان برای خرید لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم تحریر و خرازی، لوازم خانگی و لباس عروس و مجلسی دیدن کنید. این خیابان معمولا شلوغ و پرهیاهوست و از لحاظ تجاری و مسکونی حائز اهمیت است.

 

خیابان دانشگاه

خیابان دانشگاه مشهد

مشهدی‌ها و گردشگران فروشگاه‌های حاشیه خیابان دانشگاه و برج آلتون را به عنوان مرکزی برای خرید کیف و کفش با کیفیت عالی و البته قیمت متوسط رو به گران می‌شناسند. خیابان دانشگاه با وجود کتابفروشی‌های قدیم و جدید و سینما هویزه و آفریقا، پاتوق دوستداران کتاب و فرهنگ نیز به حساب می‌آید. خوابگاه دانشجویی، بازار کتاب گلستان و المان های مرتبط با کتاب به این حس و حال کمک زیادی کرده است. وجود بیمارستان امام رضا و چند آزمایشگاه و داروخانه مهم، خیابان دانشگاه را به خیابانی کاربردی و مهم بدل کرده است.

 

بولوار معلم

بلوار معلم در منطقه ۱۱ شهری مشهد و از بولوارهای مهم و پرتردد شهر است که در موازات یک ضلع پارک ملت قرار دارد. بولوار معلم از مناطق خوب و نسبتاً گران مشهد است که در کوچه‌های تمیز و عریض آن از آپارتمان‌های لوکس تا ویلایی‌های کمی قدیمی‌تر به چشم می‌خورد. اخیرا با گران شدن مسکن برای خرید یک آپارتمان در خیابان معلم باید دست کم دو سه میلیارد هزینه کنید. در حاشیه بولوار معلم فروشگاه‌های مختلفی قرار دارد که معمولا شب ها شلوغترند.

 

بولوار امامت

بلوار امامت مشهد

بولوار امامت با فروشگاه‌های مختلف پوشاک مردانه و زنانه در یک سو و بخشی از پارک ملت در سوی دیگرش، روزهای پررونق و شب‌های پرشوروحالی دارد. از نظر مسکونی بیشتر ساختمان‌های بولوار امامت، آپارتمانی می باشند و قیمت نسبتا بالایی دارند که البته به دلیل آرامش منطقه، در دسترس بودن تمامی امکانات رفاهی، کوچه‌های عریض و مرتب و نام خوب منطقه نزد مشهدی‌ها ارزش هزینه کردن را دارد.

 

رضاشهر

قنادی یزدیها رضاشهر مشهد

قنادی یزدیها در رضاشهر

رضاشهر مشهد منطقه‌ای آرام و دلنشین با آپارتمان ها و خانه های ویلایی متراژبالا و خیابان هایی دلباز و عریض از مناطق متوسط به بالای مشهد به حساب می آید. محله های انوری، کسائی، ملک‌الشعرا، رودکی و دعبل از بهترین قسمت های رضاشهراند. شیرینی فروشی بزرگ و قدیمی یزدیها که بسیار محبوب مشهدی هاست در منطقه رضاشهر قرار دارد. بولوار رضوی که اصلیترین محله در رضاشهر است به ورودی جنوبی دانشگاه فردوسی متصل است. رضاشهر از چهارسو به بولوار وکیل آباد، بزرگراه کلانتری، بولوار نماز و بولوار دلاوران راه می‌یابد.

 

بولوار کوثر

بلوار کوثر مشهد

بولوار کوثر خیابانی اصیل و در نوع خود زیبا و دلپذیر است. در گذشته کارخانه کوکاکولا در انتهای همین بولوار قرار داشته پس اگر سه راه کوکا به گوشتان خورد بدانید مقصود همین بلوار کوثر می‌باشد. موسسه های آموزش عالی همچون خردگرایان مطهر، عطار، کاویان و... در بلوار کوثر پای جوانان پرشور را به این خیابان باز کرده است. قطار شهری مشهد در ابتدای بولوار کوثر، دسترسی به آن را آسان‌تر نموده است. خیابان کوثر مکانی دنج برای زندگی است البته قیمت ملک در این منطقه بالاست. در تقاطع کوثر و وکیل‌آباد بیمارستان فارابی واقع شده است. این بولوار بی‌سروصدا از سه سوی دیگر به بلوار پیروزی، باهنر و هاشمیه متصل می‌شود.

 

بولوار مجیدیه

یکشنبه بازار مجیدیه

بلوار مجیدیه بزرگترین جمعه بازار خودرو کشور را در خود جای داده است. این خیابان در منطقه قاسم آباد مشهد واقع شده و غالب شکل سکونت در آن آپارتمان‌نشینی است. در سالهای اخیر، جمعیت بسیار زیادی در این منطقه ساکن شده‌اند و این مسئله موجب ایجاد ترافیک و نیاز بیشتر به فضای سبز و امکانات تفریحی و ورزشی در بولوار مجیدیه شده است. بافت همه قسمت‌های بولوار مجیدیه یکسان نیست اما برخی از سکونتگاه‌های آن از نظر امکانات چیزی از ساختمان‌های مدرن محلات مرفه‌نشین مشهد کم ندارد.

 

اقبال لاهوری

انتهای بزرگراه وکیل‌آباد به بولوار اقبال لاهوری می رسد. اقبال لاهوری پر از آرامش و سکوت و هوای خوب است. این محله پانزده ساله روبروی بولوار دندانپزشکان واقع شده است و از یک طرف به کوه‌های بینالود می‌رسد. هتل چهارستاره میثاق در انتهای بولوار اقبال با داشتن کافه و رستوران و زمین تنیس از جاذبه‌های بولوار اقبال لاهوری است. مرکز خرید خاصی در این خیابان وجود ندارد و نزدیکترین مکان برای خرید بولوار صیاد شیرازی می باشد.

 

بولوار خیام

بلوار خیام

بولوار خیام مشهد خیابانی باصفا و کاربردی است که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. بوار خیام از بولوار ملک‌آباد شروع شده و تا میدان سپاد ادامه می‌یابد. هر تقاطع و هر قسمت از بولوار خیام دنیای خاص خود را دارد. از یک تقاطع خیام جنوبی به خیابان شلوغ فرهاد و گالری‌های شیک البسه‌اش می‌رسید و از یک تقاطعش به بولوار سجاد راه می‌یابید.

در حاشیه سرسبز خیام جنوبی عدد فروشگاه‌ها بیشتر از انگشتان دست نیست اما تا دلتان بخواهد شعب مرکزی بانکها و ادارات دولتی در آن قرار دارد و البته چند کافه برای زدودن خستگی از تن مردمی که در پیاده‌روهای سرسبز این خیابان به پیاده‌روی مشغولند. 

بولوار خیام برای دوچرخه‌سوارها امکانات استانداردی فراهم نموده است. هتل هما شماره دو نیز در تقاطع ارشاد واقع شده است. خیام جنوبی نسبت به خیام شمالی منطقه‌ای مرفه‌نشین و گران محسوب می شود. در خیام شمالی به بازار فتح‌آباد (بورس گل طبیعی و مصنوعی) و مجتمع گردشگری سپاد، شهربازی، مجتمع الماس شرق، بازار وصال و باغ پرندگان دسترسی خواهید داشت.

 

بولوار فردوسی

بلوار فردوسی مشهد

بولوار فردوسی از میدان فردوسی آغاز شده، از میدان جانباز گذشته و به میدان استقلال ختم می‌شود. هتل سه ستاره صبا، مجموعه ورزشی شهید بهشتی، مجموعه ورزشی آستان قدس، آپارتمان‌های مرتفع ده طبقه که قدمتشان به پنجاه سال می‌رسد از عناصر اصلی بولوار فردوسی هستند. این خیابان وسیع و زیبا مشهورترین سالن‌های آرایشی و زیبایی بانوان را نیز در خود جای داده است. خیابان فردوسی در مجاورت خیابان های مهم شهید صادقی، بولوار فرامرز عباسی و بولوار جانباز است.

 

بولوار جانباز

بولوار جانباز که در گذشته به کارخانه آبکوه شهرت داشته؛ پاتوق شکموها و عاشقان خرید و پوشاک است. مراکز تجاری پروما، کیان‌سنتر یک و دو و همچنین وجود مراکز خوراکی بسیار بزرگ و متنوع مانند شهر غذا و پیتزافروشی‌های نامی شهر مشهد، بلوار جانباز را به یکی از مهمترین خیابان‌های مشهد تبدیل کرده است. در صورت حضور در مراکز خرید خیابان جانباز با مشکل پارکینگ مواجه نخواهید شد.

 

بولوار دستغیب

خیابان شلوغ دستغیب از چهار جهت به وسیله بلوار ارشاد، ملک آباد، راهنمایی و خیام احاطه شده است. در سرتاسر خیابان دستغیب فروشگاه‌های مختلف از لوازم خانگی گرفته تا بورس پلاستیک‌جات و ترشیجات قرار دارند. پاساژ تک در بولوار دستغیب بورس کامپیوتر، لپتاب و لوازم جانبی آنهاست. کوچه‌های این خیابان دارای بافت سنتی با خانه‌های ویلایی کوچک و قدیمی‌ساز است.

 

بولوار کلاهدوز

بولوار کلاهدوز مشهد از احمدآباد تا بولوار مجد ادامه می‌یابد و در نزدیکی بوار شهیدصادقی و راهنمایی قرار دارد. مسکن در این منطقه تقریبا گران است. در کوچه‌های خیابان کلاهدوز منازل ویلایی و نیز آپارتمان‌های نوساز زیادی به چشم می‌خورد. بعد از خیابان سناباد، بولوار کلاهدوز محل ارائه شیک‌ترین و به‌روزترین مبل و سازه‌های چوبی است. کلاهدوز از محله‌های شیک و نسبتا آرام مشهد است.

 

میدان توحید

میدان توحید مشهد معروف به فلکه دروازه قوچان از قدیم به عنوان محل فروش انواع پرندگان زینتی، آکواریوم‌های آب شیرین و شور و نیز انواع زغال و قلیان شناخته می شود. بیمارستان دکتر شیخ که ویژه پذیرش کودکان میباشد در این خیابان قرار دارد. میدان توحید از چهار سو به سه‌راه کاشانی، خیابان سنایی، میدان شهدا و چهارراه میدان بار میرسد.

 

بولوار هاشمیه

بلوار هاشمیه

در خیابان هاشمیه مشهد از فروشگاه‌‌هایی خرید کنید و در رستوران‌هایی غذا میل نمایید که در سطح شهر بزرگ مشهد نظیر ندارند. برج باران، مجتمع تجاری آبان، پارک خورشید و مجتمع تفریحی کوهسر از جاذبه‌های مهم خیابان لاکچری هاشمیه هستند. هاشمیه در منطقه ۹ مشهد واقع گردیده و از سمت شمال به خیابان آب و برق میرسد. بولوار هاشمیه چه از جهت سکونت و چه تجاری از گرانترین خیابانهای مشهد است.

 

بولوار وکیل آباد مشهد

بولوار وکیل‌آباد از بزرگترین بولوارهای شهر مشهد است که از میدان آزادی تا دوراهی طرقبه و شاندیز ادامه دارد. در میان همهمه و آلودگی قسمت‌های مرکزی شهر بزرگ مشهد، وکیل آباد منطقه‌ای ییلاقی با آب و هوای مطبوع و عاری از این آلاینده‌هاست البته هرچه به سمت انتهای آن پیش برویم این موضوع بهتر صدق میکند. کوهستان پارک شادی، باغ وحش و پارک جنگلی وکیل برای مشهدی‌ها و مسافران از قدیم خاطره‌ساز بوده است. در ابتدای بزرگراه وکیل آباد؛ دانشگاه فردوسی و پارک ملت قرار دارد و در انتهای آن بوستان وکیل آباد. از این بولوار طویل و عریض خیابان‌های مهمی چون امامت، جلال آل احمد، سیدرضی، دانش‌آموز، دانشجو، صدف، دندانپزشکان، شهیدقانع، فارغ‌التحصیلان، نمایشگاه، شهید برونسی، اقبال‌لاهوری، لادن، صیاد شیرازی، حافظ، هفت تیر، هنرستان، هاشمیه، کوثر و شهید باهنر منشعب می‌شود.

 

بولوار هفت تیر

خیابان هفت تیر مشهد

بولوار هفت تیر یا همان خیابان آب و برق از بولوارهای اصلی مشهد است که در منطقه وکیل آباد و درمیان بلوار هاشمیه و صیاد شیرازی قرار دارد. بولوار هفت تیر از پل دانشجو شروع و به کوه های آب و برق که منطقه ای زیبا برای کوهنوردی هستند ختم می شود. بولوار هفت تیر اراضی و ساختمان هایی گران قیمت داشته و برج سازی در آن رواج دارد. برج باران و بلندترین برج مشهد یعنی برج آرمیتاژ گلشن در خیابان هفت تیر واقع شده اند. کتابخانه مرکزی مشهد، هتل شرکت نفت و پارک لاله از نقاط پررنگ بلوار هفت تیر می باشند.

 

بولوار برونسی

 مشهد شهر وسیعی که هرچه می‌روی تمام نمی‌شود، در انتهای بلوار برونسی به کوه‌ها می‌رسد؛ کوه‌های بینالود که طبیعتی زیبا و دوست‌داشتنی دارند و بسیاری از مردم مشهد برای گریز از شلوغی و آلودگی به آسمان آبی آن پناه می‌برند. نمایشگاه بین‌المللی مشهد در نزدیکی بلوار برونسی قرار دارد. ایستگاه قطار شهری در ابتدای این بلوار برونسی را به راحتی به تمام شهر وصل می‌کند.

بولوار صیاد شیرازی

بولوار صیاد شیرازی ازجهت تفریحی، تجاری و مسکونی حائز اهمیت است. مجتمع‌های تجاری زمرد، یاقوت، ستاسنتر و فیروزه در حاشیه بولوار صیاد شیرازی از مرکز خریدهای مورد استقبال مردم هستند. وجود ایستگاه قطار شهری در بولوار صیاد شیرازی دسترسی به آن را راحت نموده است. صیاد شیرازی از منطقه‌های آرام با هوای تمیز و هزینه خرید و کرایه متوسط به بالا است. در انتهای بولوار صیاد شیرازی به کوه‌های بینالود می‌رسیم که به خصوص در نیمه اول سال منظره‌ چشم نوازی دارد.

 

بولوار الهیه

 محله الهیه از جدیدترین قسمت بافت شهری مشهد است. هوای پاک الهیه جبران بعد مسافت تا مرکز شهر را کرده است. ساخت آپارتمان‌های شیک و مدرن در سال‌های اخیر بلوار الهیه را از منطقه‌ ارزان به منطقه ‌متوسط در مشهد تبدیل کرده‌ است. بولوار الهیه به بزرگراه هاشمی رفسنجانی و بزرگراه آسیایی منتهی می‌شود. طبق چشم‌انداز شهری مشهد، به زودی خط ۳ مترو از بزرگترین خیابان الهیه یعنی بولوار امیریه عبور می‌کند که این موضوع حتماً در افزایش قیمت زمین و مسکن و نیز آبادانی منطقه جوان الهیه بسیار موثر خواهد بود.

 

قاسم آباد

 قاسم آباد یا شهرک غرب از محلات جدید مشهد محسوب می‌شود که بسیاری از ساکنین آن از مهاجرین سایر شهرها هستند. قاسم‌آباد منطقه‌ای وسیع می‌باشد که در خیابان‌های مختلف آن با وضعیت متفاوت قیمت مسکن مواجه هستیم. بولوار شریعتی، امامیه و چهارراه مخابرات از بهترین مناطق قاسم‌آباد برای سکونت محسوب می‌شوند. سرزمین موجهای آبی، اولین پارک آبی سرپوشیده ایران در قاسم آباد واقع شده است. قاسم آباد نسبت به بخش مرکزی شهر بسیار آرام و کم تراکم است البته بعضی قسمتها دارای کوچه‌های باریک و شلوغ است که قیمت زمین و خانه در آنها پایینتر است .

 

 

وضعیت جاهای دیدنی مشهد بعد از کرونا

 

بسته بودن بخش هایی از حرم

 

شهر مشهد از آغاز سال 99 در وضعیت هشدار بالا قرار گرفت و به همین علت حرم امام رضا برای مدتی به کل بسته شد. تعداد مبتلایان به بالاترین حد خود رسیده بود ولی تمامی مراکز خرید، مراکز تفریحی و گردشگری، سینماها، پارک ها و بوستان ها با رعایت پروتکل های بهداشتی فعالیت می کردند. تعداد بستری شدگان بر اثر ابتلا به عفونت‌ های حاد تنفسی همواره رو به افزایش است و آمار روزانه تعداد بستری شدگان بر اثر کرونا تنها  در بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تکان دهنده است. هم اکنون بالغ بر مبتلایان به کرونا در مشهد مبتلا به نوع هندی می باشند که احتمال محدودیت های جدید را در بر دارد. 

در حال حاضر (مردادماه 1400) شهر مشهد همچون سایر شهرهای کشور به مدت یک هفته تعطیل است؛ تمامی مراکز خرید، بوستان ها و امان و مشاغل غیر ضوروی تعطیل است. حرم امام رضا با رعایت پروتکل های بهداشتی باز است و هیئت های عزاداری در فضای باز برگزار می شود. 

 

پروتکل بهداشتی در حرم

 

وضعیت تعطیلی جاهای دیدنی مشهد (وضعیت کرونایی)

 

-حرم مطهر امام رضا با رعایت پروتکل های بهداشتی به روی زائران باز است. در صحن ها(حیاط های رو باز) فرش های کوچک با فاصله از هم انداخته می شود و روی هر فرش تنها 4 نفر با فاصله می توانند برای زیارت و نماز بنشینند. معمولا هر خانواده روی یک فرش ساکن می شوند. ماسک بین زائران توزیع می شود و اسپری در صحن ها و از سوی گلاب پاشان قدیم در صحن ها و رواق ها پخش می شود. از ابتدای کرونا تا کنون ضریح مطهر بسته است و زائران می توانند از مسیری که روبروی آن بریا عرض ادب تعبیه شده عبور کرده و سلامی به حضرت رضا عرض کنند. 

-مترو و اتوبوس های درون شهری به صورت عادی فعالیت می کنند ولی فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و مسئولین رعایت می شود.

-پارک ها و بوستان ها جز در ایام وضعیت قرمز باز می باشند. هم اکنون (مرداد 1400) همه بوستان ها بسته است. مسیر رفتن به سمت طرقبه و شاندیز نیز بسته شده است. 

-مراکز خرید عموما باز می باشند(به جز ایام عزاداری و تعطیلات کشوری از 25 تا 30 مرداد) ولی از ساعت 10 شب به بعد تردد در شهر ممنوع است و به همین علت تنها سوپر مارکت ها و اصناف مرتبط با خوار و بار و مشاغل ضروری باز می باشند. 

تردد خودروها (به جز تاکسی های اینترنتی و وسایل حمل و نقل عمومی و خودروهای خاص دارای مجوز) از ساعت 10 ممنوع بوده و مشمول 200 هزار تومان جریمه می شود. این ساعت کاری شامل مترو و اتوبوس های درون شهری نیز می شود.هم اکنون شهر مشهد در وضعیت قرمز قرار گرفته و سخت گیری ها بیشتر شده است. 

ییلاقات مشهد و اماکن تفریحی خارج از شهر به روال سابق به کار خود ادامه می دهند ولی برای مراجعه به هر مرکزی بهتر است از قبل با آنجا تماس تلفنی گرفته شود چون امکان تعطیلیِ بعضی از مشاغل مرتبط با گردشگری وجود دارد. 

استخرهای مشهد برای مدت کوتاهی فعالیت خود را از سر گرفتند و به صورت 50 درصد ظرفیت بازگشایی شدند ولی در حال حاضر تعطیل می باشند. پارک های آبی از ابتدای کرونا تا کنون  همچنان تعطیل بوده اند. 

شهربازی های سرپوشیده عموما تعطیل هستند ولی کافه گیم ها، شهربازی های روباز و تفریحاتی از این دست دایر است. 

اماکن تاریخی و موزه های مشهد به دلیل کاهش بازدید ساعت مشخصی برای بازگشایی ندارند و توصیه می شود قبل از مراجعه از طریق شماره تلفن های موجود در همین صفحه با آن ها هماهنگ کنید و از باز بودن آن مرکز مطمئن شوید. 

 

انتخاب نوع سفر به مشهد

 

راه های مختلفی برای سفر مشهد پیش روی گردشگران قرار دارد. عده ای راحت ترین راه را انتخاب می کنند و با خریدن تور هوایی مشهد از طریق هواپیما با سرعت خود را به این شهر می رسانند و بقیه وقتشان را به زیارت و تفریح در مشهد می گذرانند. فرودگاه شهید هاشمی نژاد در مشهد همه روزه برای پروازهای داخلی و خارجی با ایرلاین های مختلف در حال فعالیت است. دسته دوم سفر به مشهد با قطار را انتخاب می کنند واز طریق قطارهای مختلف فدک، قطار زندگی، قطار بن ریل، قطار سفیر و.. به این شهر می آیند. خطوط ریلی موجود در مشهد در کلاس های مختلفی مثل قطارهای لوکس و چند ستاره و قطارهای سریع السیر یا اتوبوسی موجودند. دسته سوم از مسافرانِ ترو مشهد به صورت گروهی یا انفرادی از طریق اتوبوس به این شهر می آیند. بیشتر افرادی که از تور گروهی مشهد استفاده می کنند، برای اینکه در طول سفر در کنار سایر همسفرانشان باشند و از لذت مصاحبت و همنشینی با آن ها بهره مند گردند، این نوع تور را انتخاب می کنند. باید خاطر نشان کرد که این راه برای مسیرهای نزدیک می تواند لذت بخش باشد ولی در مسیرهای دورتر شاید برای افراد مسن کمی خسته کننده به نظر برسد.

 

سفر هوایی مشهد

برای تهیه تور مشهد راه های زیادی پیش روی گردشگران است. عده ای تور هوایی مشهد را انتخاب می کنند و بسته به فاصله محل اقامتشان تا این شهر در مدت زمانی بین 1 تا 2 ساعت به داخل شهر می رسند. این نوع سفر بیشتر برای آن هایی توصیه می شوند که فرصت کافی ندارند یا برای کار به این کلان شهر سفر کرده اند. مسیر هوایی به بعضی شهرها مثل تهران، همه روزه برقرار است ولی در بعضی شهرهای کم تردد تر ممکن است یک یا دو روز در هفته پرواز وجود داشته باشد. ایرلاین های مختلف و کلاس های پروازیِ متعدد از فرودگاه شهید هاشمی نژاد پرواز می کنند و این امتیاز باعث شده که گزینه های مختلفی با قیمت های متفاوتِ ارزان و اقتصادی یا گران و وی آی پی پیش روی خریداران باشد.

 

سفر به مشهد با قطار

دسته دوم به سراغ سفر زمینی مشهد می روند. عده ای بلیط  تور مشهد با قطار را انتخاب می کنند و دسته دیگر سفر با اتوبوس را بر می گزینند. سفر با قطار مزایای خاص خودش را دارد. در مسیر ریلی می توان از شهرهایی مثل طبس، نیشابور و شاهرود عبور کرد و اقلیم های متفاوتی را در طول مسیر به چشم دید. بعضی از این مسیرها، کویری و بعضی سرسبز و خوش آب و هوا هستند. ضمن اینکه امکان استراحت و خوش گذراندن با همسفران در طول سفر، بیشتر فراهم می شود. قطارهای این کلان شهر در انواع مختلف قطار چهارتخته، شش تخته یا اتوبوسی به نام های فدک، قطار زندگی، قطار کویر و... همه روزه در تردد هستند. قطارهای فدک همانند هواپیما کلاس های متفاوتی دارند.

 

سفر به مشهد با اتوبوس

گردشگران عزیزی که برای سفر به مشهد اتوبوس را انتخاب می کنند دلایل مختلفی برای این امر دارند. از یک طرف بلیط اتوبوس ارزان تر از سایر وسایل حمل و نقل است و از سوی دیگر برای سفر مشهد به صورت گروهی بسیار مفرّح است. افرادی که علاقمندان به تورهای گروهی هستند ترجیح می دهند با اتوبوس سفر کنند چون در اتوبوس همه به هم دسترس دارند وفضای صمیمی تری بین همسفران شکل می گیرد. برای خرید بلیط اتوبوس هم مثل بلیط قطار و هواپیما می توان به صورت آنلاین اقدام کرد.

 


انتخاب هتل در سفر به مشهد

 


در این شهر هتل های بسیار مجللی وجود دارد که بعضی از آن ها جزو برترین های ایران و خاورمیانه به شمار می روند. این هتل ها عموما علاوه بر اقامت به دلیل ارائه خدمات تفریحی مثل استخر و امکانات ورزشی و تفریحی طرفدار پیدا کرده اند. از سوی دیگر رستوران ها و غذاخوری این نوع هتل ها نیز با استقبال زیادی از سوی مشهدی ها و مسافران مواجه شده اند. علاوه بر هتل های چند ستاره، هتل آپارتمان ها، مهمانسراهای سازمانی و شرکتی، زائرسراها و انواع اقامتگاه های دیگر برای این منظور در شهر مشهد مستقر شده اند که امکان رزرو آن ها به صورت آنلاین از طریق سایت تورگردان یا به صورت تلفنی وجود دارد.

افرادی که بلیط مشهد را خریداری می کنند عموما در کنار بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس، هتل را نیز رزرو می کنند. رزرو هتل پیش از آمدن به یک شهر به خصوص شهر پر گردشگری مثل مشهد، مطمئن ترین راه است. البته باید خاطر نشان کرد افرادی که در این شهر اقوام یا آشنایی دارند، فرهنگیان و کارمندان بسیاری از سازمان ها معمولا به شیوه های دیگری برای اقامت خود اقدام می کنند چون بیشتر سازمان ها در این شهر مهمانسراها و هتل آپارتمان هایی رزرو کرده اند. با این حال این افراد نیز بعضی مواقع به ناچار (به علت پر شدن هتل آپارتمان یا هتلِ اختصاصی سازمان یا شرکتشان) یا از روی انتخابِ شخصی به سراغ هتل ها می روند. هتل های مشهد امتیازاتی دارد که آن را از سایر اقامتگاه های شهر برتر می کند. بد نیست توضیحات بیشتری بدهیم.

هتل های مشهد از تنوع زیادی بر خوردارند. در این شهر انواع هتل های پنج ستاره، چهارستاره، سه ستاره و پایین تر و انواع هتل آپارتمان با امکاناتی مثل اتاق های معمولی و کانکت(اتاق هایی که به همدیگر راه دارند) و سوئیت های متنوع وجود دارند. بسیاری از این هتل ها نزدیک به حرم احداث شده اند و روز به روز بر تعداد آن ها افزوده شده و با بازسازی و رسیدگی، بر کیفیت آن ها نیز به روز می شود.

 

هتل های پنج ستاره مشهد

هتل های پنج ستاره از امکانات اقامتی متناسب با تعداد ستاره های هتل برخوردار است. این هتل ها از امکاناتی مثل استخر، سونا، جکوزی، ماساژ، اسپا، حمام ترکی و نمک درمانی بهره برده اند و خدماتی مثل اینترنت رایگان، ترنسفر فرودگاهی و راه آهن رایگان (عموما تنها برای استقبال)، ترنسفر رفتو برگشت به حرم و غیره ارائه می کنند. بعضی از این هتل ها سالن های آرایشی مخصوص خانم ها و اقایان و تقریبا همگی آن ها سالن های ورزشی دارند. گران ترین هتل ها در مشهد هتل های لوکس و پنج ستاره ای همچون هتل مجلل درویشی و هتل بین المللی قصر طلایی می باشند. این هتل ها با چندین رستوران و کافی شاپ و بخش های گردشگری تجهیز شده اند و میهمانانشان را از همه چیز بی نیاز کرده اند.

 

هتل های چهار ستاره و پایین تر در مشهد

هتل های چهار ستاره دست کمی از هتل های پنج ستاره ندارد. این هتل ها از جمله هتل رفاه مشهد، هتل الماس مشهد، هتل جواد مشهد، هتل اترک مشهد، هتل تارا مشهد، هتل کیانا مشهد، هتل الماس نوین از امکاناتی مثل رستوران های چندگانه، پارکینگ های رایگان، سونا و جکوزی، ترنسفر رفت و برگشت به حرم امام رضا و بسیاری امکانات و خدمات دیگر بهره برده اند. هتل های سه تاره و پایین تر نیز امکانات کمتری دارند ولی همگی دارای اتاق های تمیز و سرویس های شیک و مرتبی هستند. از همه مهم تر اینکه پرسنل و کارکنان هتل های مشهد همگی آموزش دیده و مجرب هستند، به نحوی که میهمانان مشهد همیشه از کارکنان هتل ها رضایت کامل داشته اند.

 

حمل و نقل و ترافیک مشهد

 

طبیعی است که مشهد با این همه جمعیت و گردشگر شهر پر ترافیکی باشد. با این حال خوشبختانه روز به روز تدابیری جدید برای کاستن از حجم ترافیک شهری اندیشیده می شود. بعد از راه افتادن مترو و قطار شهری مشهد بخش مهمی از ترافیک شهر کاسته شده است.

خط 1 مترو از شرق مشهد یعنی انتهای وکیل آباد (مسیر دسترسی به ییلاقات طرقبه وشاندیز) تا فرودگاه شهید هاشمی نژاد امتداد دارد و بخش مهمی از ترافیک شهری را دور می زند. بخشی از مسیر این قطار، زیرزمینی و بخش دیگر روگذر است.

خط 2 قطار شهری از انتهای خیبان طبرسی تا بلوار فضل بن شاذان ادامه دارد که هم اکنون بعضی از ایستگاه های آن هنوز راه اندازی نشده است.

خط 3 از قاسم آباد تا شهرک ابوذر و خط 4 از خیابان خواجه ربیع تا شهرک شهید باهنر امتداد دارند. علاوه بر این در مناطق پر ترافیک مثل محدوده خیابان های منتهی به حرم مطهر طرح ترافیکی زوج و فرد نیز اجرا می شود.

 

 
اشتراک گذاری

تصاویر مرتبط

جاهای-دیدنی-مشهد
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

 کد کپچا
47 دیدگاه در رابطه این مطلب وجود دارد.
44   نفر این مطلب را پسندیده اند.

mahdi
سلام ببخشید الان یعنی یک روز مونده ب محرم از سرزمین آبی ها یا استخر ها کدوم باز هست؟تو چالیدره میشه شنا کرد؟خانوادگی؟ممنون میشم اگه جواب بدید
0
خدنگیخدنگی
سلام دوست عزیز. وضعیت مشهد از نظر کرونا سیاهه. همه مراکز تفریحی حتی بوستان ها در حال حاضر تعطیل اند.
0
رضا عبدی
خانه های تاریخی مشهد امکان پذیرایی مثل کافه و رستوران هم دارن؟
0
خدنگیخدنگی
خانه های داروغه، ملک و بیشتر خانه های تاریخی مشهد، کافه و قهوه خانه هایی با صفا دارند ولی داخل خانه ها رستوران وجود ندارد. برای غذا خوردن باید به خیابان های اطراف مراجعه کنید
0
بهار
سلام مرسی از مطالب خوبتون, بیرون شهر کجا برای چادر زدن امن هست و محدودیت نداره؟؟؟
1
خدنگیخدنگی
سلام دوست عزیز. اگر از جاده نیشابور به سمت مشهد بیایید کمپ جنگلی طرق پیشنهاد میشه ولی اگر از سمت بجنورد و چناران آمدید پارک پردیس نزدیک تره. در هر حال با توجه به شیوع کرونا در حال حاضر مشهد به سمت محدودیت ها می ره. بهتره ریسک نکنید و فعلا به مشهد سفر نکنید.
2
شهرزاد رسولی
فوق العاده و جامع دمتون گرم
1
خدنگیخدنگی
سپاس از دلگرمی تون. ممنون میشیم اگر نکته ای به نظرتون رسید تورگردان رو یاری کنید
3
FATEMEH
خیلی خوب بود...یک سفر مجازی بی نظیر
0
خدنگیخدنگی
زنده باشید. ممنون از انرژی مثبتی که دادید
2
علی
عالی بود مرسی فقط کاش چندتا کافیشاپ و محل های سرگرمی بیشتری میزاشتین
1
خدنگیخدنگی
سلام دوست عزیز. چشم اضافه می کنیم ولی توی چند مقاله مجزا کافه گیم ها و کافی شاپ های مشهد معرفی شدن
1
Saji
کدام شهر بازی ها بازند
0
خدنگیخدنگی
بیشتر شهربازی ها بازن مگر اون هایی که کلا بعد از کرونا تعطیل شده باشن. مثلا سرزمین عجاب الماس شرق بازگشایی شده
1
مشهدی
شهربازی های بچه ها این روزا بخاطر کرونا بازن؟ مثلا کلوپ پاندا
0
خدنگیخدنگی
دوست عزیز بیشتر مراکز تفریحی بازگشایی شدند. حتی مراکز ورزشی تابستانه کودکان نیز دایرند. برای اطمینان با شماره تماس هایی که در همین صفحه، ذیل هر جاذبه تفریحی آمده تماس بگیرید
0
حسینی کلات/مشهد
عااااالی بود
0
خدنگیخدنگی
چه خوب که پسندیدید. ممنون از حمایتتون
0
فاطمه
چرا اخلمد رو نگفتین؟ که هفت تا ابشار بزرگ و خطرناک داره و یک منطقه جنگلیه
1
خدنگیخدنگی
اخلمد جزو جاهای دیدنی چناران یعنی نزدیک به مشهده. به همین دلیل در مقاله (جاهای دیدنی چناران) به طور مفصل معرفی شده
0
خدنگیخدنگی
..
2
علی
عالیییی بود مخصوصا اینکه توضیحات همراه با عکس آدرس و ش تماس اونجاسمرسی از زحماتتون
0
خدنگیخدنگی
برقرار باشید. خوشحالیم که پسندیدید
0
مهری بهار
عالی بود جامع و مانع
1
خدنگیخدنگی
ممنونم از توجهتون دوست گردشگر عزیز
0
حسین
عالی بود مرسی از بابت زحمتی کشیدی درخصوص جمع آوری اطلاعات جامع و کافی ات.
0
خدنگیخدنگی
ممنونم. مرسی از شما که مطالعه کردید
1
amin
به کارتون ادامه بدین واقعا عالی بود و تصاویر بیشتر بزارین ممنون
0
خدنگیخدنگی
ممنون از دلگرمی تون. به روی چشمِ... تصویر هم اضافه می کنیم
0
احسان
بسیاری از مدارس تاریخی که معرفی کردید هنوز کاربری دارند، من خودم در یکی از این مدارس یعنی دبیرستان شریعتی مشهد درس خواندم . ولی فکر نکنم امکان بازدید از آنها برای عموم آزادباشه
0
خدنگیخدنگی
دقیقا همینطوره. دبیرستان شریعتی هم از معروف ترین هاست که دانش آموخته های خوبی رو تحویل جامعه داده. تبریک میگم به شما
1
حسینی
بسیار عالی بود ممنون
4
خدنگیخدنگی
زنده باشید. ممنون که وقت گذاشتید و مطالعه کردید
1
امیر غلامی
عالی بود
2
خدنگیخدنگی
ممنون از حسن توجهتون
0
مریم یوسفی
برای گردشگری مشهد مجموعه اطلاعات خوب و جامعی است . استفاده کردم خدا قوت ودستمریزاد
7
خدنگیخدنگی
چقدر خوب که براتون مفید بوده. موفق باشید
0
کاربر
عالی عالی عالی
2
خدنگیخدنگی
سپاس سپاس
1
فرنوش
مقاله بسیار جامع و خوبی است،آیا این جاذبه ها بعد از کرونا هنوز بازدید دارند؟
5
خدنگیخدنگی
سلام دوست عزیز. تقریبا تمامی جاهای دیدنی مشهد به جز مجموعه های آبی و استخرها هم اکنون باز است
5
خدنگیخدنگی
سلام دوست عزیز. تقریبا تمامی جاهای دیدنی مشهد هم اکنون باز است
0
علی گودرزی
از اطلاعات جامعی که دادید سپاسگذارم،
0