جاهای دیدنی مشهد : تمامی دیدنی ها و تفریحات مشهد

به این محتوا امتیاز دهید

۱۳۹۹ ۸ خرداد
جاهای دیدنی مشهد (معرفی 103 جاذبه گردشگری و متنوع ) | تورگردان

جاهای دیدنی مشهد تنها به حرم امام رضا و بازارها محدود نمی شود. این شهر تفریحات متنوعی برای جوان ها، هنردوستان، کودکان و علاقمندان به بازی های هیجانی و جدید و یا طبیعت گردی دارد. در ادامه به معرفی تمامی جاذبه های مشهد برای تمامی سلیقه ها می پردازیم.

جاهای دیدنی مشهد از توان شمارش خارج است تا جایی که خیلی از مشهدی ها خودشان بسیاری از این جاذبه ها را تا به حال ندیده اند. بسیاری از گردشگران از وجود جاذبه های گردشگری مشهد بی خبرند و کم نیستند افرادی که تصور می کنند مشهد به جز حرم امام رضا چیز دیگری ندارد. اگر شما جزو یان دسته افراد هستید یا اینکه دوست دارید بیشتر با این شهر و گوشه و کنارش آشنا شوید جای درستی آمده اید. چون ما عزممان را جزم کرده ایم که در حد توانمان تمامی جاهای دیدنی مشهد را برای همه گروه های سنی، سلایق و بودجه ها معرفی کنیم. اگر گردشگران با این جاذبه ها آشنا شوند دیگر جمعیت 20 میلیونی که هر ساله به مشهد می آیند برای گردش و سرگرمی سردرگم نخواهند بود. ادامه مطلب را از دست ندهید و با نظارتتان ما ررا در این امر یاری کنید. شاید شما جاذبه ای را بشناسید که ما با آن آشنا نشده باشیم.

با تورگردان همراه باشید تا جاهای دیدنی مشهد را خدمت شما معرفی کنیم.

 

 

پارک های مشهد و ییلاقات خوش آب و هوا

اماکن تاریخی و زیارتی مشهد

موزه های مشهد

شهربازی ها و تفریحات مشهد

اماکن ورزشی مشهد

استخرها و پارک های آبی مشهد

سالن های نمایش و سینماهای مشهد

بازارها و مراکز تجاری مشهد 

خیابان های مهم و تفریحی مشهد

رستوران ها و کافی شاپ های مهم مشهد

 

 

پارک های مشهد و ییلاقات خوش آب و هوا

 

پارک های مشهد

 

 

1. پارک ملت مشهد

 

پارک ملت مشهد

 

هر کس که یک بار نصف جاهای دیدنی مشهد را دیده باشد حتما چرخ و فلک بزرگ پارک ملت را از دورها دیده است. کمی که نزدیک تر برود خواهد دید که این پارک جنگلی محدوده وسیعی از چندین خیابان را در بر گرفته است. مردم اطراف آن به پیاده روی و ورزش مشغول اند و خانواده ها و گروه های جوان ها، گروه گروه وارد پارک می شوند و بیرون می آیند. زیبایی های طبیعی پارک ملت مهمترین عاملی است که همه را به آنجا می خواند. بهار پر از شکوفه و لاله، پاییز پر از برگ های رنگارنگ، زمستان ها نیز یکسره سفید می شود.

شهربازی پارک ملت عامل دومی است که مردم به این پارک توجه نشان می دهند. این شهر بازی قدیم ترین شهربازی مشهد است که از سال 1351 کار خود را شروع کرده است. در آنجا بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و انواع و اقسام بازی های مهیج برای گروه های سنی مختلف تعبیه شده است. خانواده ها با هم به آنجا می روند و هر کردام سرگرمی مخصو به خود را پیدا می کنند.

 

2. بوستان مینیاتوری مشهد

 

بوستان مینیاتوری مشهد

 

بوستان مینیاتوری از پارک های متفاوت و جزو جدیدترین جاهای دیدنی مشهد است که بیشتر جنبه فرهنگی دارد و نسبتا از شهر دور است. این پارک منحصر به فرد که در بلوار سجادیه مشهد قرار گرفته به دلیل سازه ها و المان هایی که در آن به صورت مینیاتوری تعبیه شده است، اینچنین نامیده می شود. ماکت هایی از آرامگاه فردوسی و ایستگاه راه آهن در مشهد؛ پل خواجو در اصفهان؛ تخت جمشید شیراز؛ آرامگاه عطار در نیشابور؛ باغ شازده ماهان در کرمان؛ سد کارون و روستای کندوان و... در آنجا دیده می شود و قرار است بیش از 50 نماد دیگر. به زودی ساخته شود.

هر ایرانی و گردشگری لااقل یک بار باید از باغ مینیاتوری مشهد دیدن کند. این پارک ایرانی در ابعاد کوچک است و برای هر ایرانی فرهنگ دوستی باعث افتخار است. مساحت آن 8 هکتار است و هزینه میلیاردی زیادی برای احداث آن از سوی شهرداری مشهد صرف شده است.

 

3. پارک ملی چهل بازه

 

پارک ملی چهل بازه مشهد با مساحتی 400 هکتاری محدوده وسیعی از خیابان ها و محله ها را در بر گرفته و به زودی به یکی از مهمترین پارک های مشهد و بزرگترنی فضای سبز در میان جاهای دیدنی مشهد تبدیل می شود. این پارک در شمال با بلوار امام علی همسایه است؛ از غرب روبروی بلوار نمایشگاه است؛ از شرق به میدان قائم می رسد و از جنوب بلوار معلم و مناطق مسکونی را خوش آب و هوا کرده است.

پارک چهل بازه در بعضی بخش ها هنوز به صورت کامل افتتاح نشده است ولی در جهت بلوار نمایشگاه با امکاناتی همچون رودخانه، فرهنگسرا، کافی شاپ، رستوران و امکانات متعدد دیگر توجه مردم مشهد و گردشگران را جلب کرده است. به دلیل نزدیکی آن به نمایشگاه بین المللی مشهد مردم رد مناسبت های مختلف به آنجا می آیند واز فضای زیبا و محیط مطبوعش استفاده می کنند.

 

4. پارک کوهسنگی مشهد

 

کوهسنگی مشهد

 

بوستان کوهسنگی از قدیمی ترین تفرجگاه ها در میان جاهای دیدنی مشهد است که تقریبا هیچ کسی در کل ایران نیست که آن را نشناسد. هر مسافری که از گذشته تاکنون به مشهد می آمد، کوهسنگی را مهمترین جاذبه تفریحی داخل شهر می دانست و حتما یک بار برای رفتن به آنجا برنامه ریزی می کرد. کوهسنگی به دو کوه‌ش معروف شده است. کوهی که بعضی گفته اند امام رضا به آن برکت داده است و از آنجا گذشته است.

پارک کوهسنگی که روز به روز بزرگ تر می شود و این روزها فازهای جدیدی از آن بهره بردرای شده است در محدوده کمربندی و جاده سنتو و میدان تلویزیون و خیابان کوهسنگی پهن شده است. در آن انواع تفریحات و برنامه های فرهنگی راه اندازی شده است. انواع فرهنگسراها، میدان های نمایش و تئاتر، جایگاه های نمایشگاهی، موزه، خانه کودک و دیگر اماکن فرهنگی از یک سو و از سوی دیگر امکانات فرهنگی همچون شهربازی، مسیر دوچرخه، پیست اسکی، مونوریل، استخر و حتی امکانات رفاهی مثل تالار پذیرایی در کنار غذاخوری ها و چایخانه های متعدد کوهسنگی را به بوستانی بزرگ و یکی از پر طرفدارترین جاهای دیدنی مشهد تبدیل کرده است.

 

5. پارک پردیس قائم مشهد

 

پارک پردیس قائم یکی دیگر از پارک های تازه تاسیس در جاهای دیدنی مشهد است که در شمال شهر با مساحتی بالغ بر ۱۷ هکتار برای شهروندان و مسافران راه اندزای شده است. از امتیازات پارک پردیس برخورداری از گونه ‌های گیاهی متنوع همچون سرو، اقاقیای چتر و عطری، درخت عرعر، درخت افرا، صنوبر، راش، چنار، کاتالیپا، کاج، ترون، گل ناز، انواع رز و بسیاری گونه های دیگر  را می توان مشاهده کرد.

آدرس پارک پردیس قائم بلوار توس، تقاطع بزرگراه شهید چراغچی است. در این پارک ابنماهای متعدد ، امکانات رفاهی، آلاچیق هایی برای نشستن و پذیرایی، فضاسازی های زیبا و غیره جلوه گری می کند. قرار گرفتن این پارک در مسیر رفتن به آرامگاه فردوسی و ییلاقات مشهد می تواند ایستگاه خوبی برای استراحت باشد.

 

6. پارک خورشید مشهد

 

پارک خورشید مشهد

 

پارک خورشید مشهد پاتوق کوهنوردان آماتور است. این پارک که بر بلندترین جاهای دیدنی مشهد و رشته کوه بینالود قرار گرفته به نام بام هاشمیه یا بام مشهد نیز شناخته می شود. از آن بالا چشم انداز زیبایی از شهر مشهد زیر چشم گردشگران است و ازآن هم مهم تر اینکه اب و هوای بسیار مطبوع و تمیزی دارد. پارک خورشید ایستگاه شروع کوهنوردی و رفتن به قله زو و چشمه های طبیعی است. بسیاری از جوان ها و خانواده ها برای شروع پیاده روی یا تفریح انجا با هم قرار می گذارند.

درختکاری ها و فضای سبز در مسیر پلکان ها و آبنماهایی که مثل ابشار پایین می ریزند پارک خورشید را خیلی خاص و با صفا کرده است. 400 پله از پایین تا بالا وجود دارد که  افراد را به کوه های آب و برق می رساند. افرادی که تمایل داشته باشند می توانند با ماشین تا مسیرهای بالایی پارک آمده وماشین را آنجا پارک کنند.

 

7. پارک میرزا کوچک خان؛ پارکی نزدیک به حرم

 

پارک میرزا کوچک خان بیش از سی هزار متر مربع مساحت دارد و در نزدیکی حرم مطهر در دل هتل های متعدد نزدیک به حرم احداث شده است. اگر از حاشیه خیابان امام رضا برای گشت زدن به خیابان های اطرافش رفته باشید حتما در خیابان دانش شرقی و نرسیده به بازارهای هفده شهریور با پارک میرزا کوچک خان مواجه شده اید. این پارک از امکانات تفریحی و ورزشی کامل برخوردار است و نه تنها مشهدی ها که گردشگران و زائران مشهد نیز از آن استقبال زیادی می کنند.

پارک میرزا کوچک خان امکانات فرهنگی و رفاهی برای محلی ها نیز راه اندازی کرده است. برای نمونه می توان به کتابخانه عمومی کودکان و نوجوانان و استخر پارک اشاره کرد. بعضی قسمت های پارک چنان زیبا و خیره کننده است که جان می دهد برای گم شدن و لذت بردن از طبیعت زیبای جاهای دیدنی مشهد.

 

8. پارک امت مشهد

 

پارک امت مشهد هم از نظر ابعاد تقریبا اندازه پارک میرزا کوچک خان است و به نوعی پارک محلی شناخته می شود ولی به دلیل نزدیکی به بسیاری از هتل و مسافرخانه های منطقه طلاب از گردشگران غیر مشهدی نیز استقبال می کند. وسعت پارک امت بیش از 30 هزار متر مربع است و در خیابان شهید مفتح در سی متری طلاب قرار گرفته است. این پارک نیز جزو زیباترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود.

پارک امت از امکانات رفاهی و تفریحی متعددی برخوردار است. شهر بازی های کودکان و نوجوانان در این پارک انواع بازی های قدیمی و جدید را در اختیار افراد قرار می دهد. فضای بوستان امت بسیار مصفا و دل انگیز و مناسب برای حضور خانواده ها، دوستان و آشنایان و جوانان است.

 

9. پارک حجاب مشهد

 

پارک حجاب مشهد

 

پارک حجاب اولین پارک مختص بانوان در میان جاهای دیدنی مشهد به حساب می آید که اوایل افتتاحش درخت هایش کوچک بود و چندان سایه انداز نبود. با این همه در حال حاضر درخت ها بزرگ شده اند و این پارک به بوستانی پر درخت وبا صفا تبدیل شده است که بانوان می توانند به همراه دوستان یا فرزندانشان بدون رعایت حجاب در آن حاضر شوند و به دوچرخه سواری وسایر تفریحات مشغول شوند. 

این پارک 12 هکتار مساحت دارد و امکانات متعددی همچون زمین های ورزشی، اسکیت، دوچرخه و... را در اختیار بانوان قرار می دهد. خانم ها تا قبل از غروب آزادند که در این پارک به صورت اختصاصی حضور اشته اند ولی از آن ساعت به بعد ورود اقایان نیز آزاد است. از این ساعت به بعد روبروی پارک در حاشیه بلوار بساط دست فروشی و بازار خیابانی به پا می شود. این پارک به عنوان یکی از مکان های تفریحی مشهد شناخته می شود و فضاسازی زیبای که شهرداری مشهد در آن انجام داده باعث شده است که هر بیننده‌ای با دیدن پارک حجاب شگفت زده شود. 
آدرس پارک حجاب مشهد: بلوار خیام، بلوار هدایت

 

10. پارک ارم مشهد؛ از شهربازی های نزدیک به حرم

 

پارک ارم مشهد از جذاب ترین و هیجانی ترین جاهای دیدنی مشهد و نزدیک به حرم مطهر در خیابان پنج تن است. این پارک که بیشتر به شهربازی بزرگش معروف است 7 هزار متر مربع را به عنوان محل بازی مشتمل بر زمین های ورزشی، باشگاه ها و وسایل بازی ارائه کرده است. به علاوه بخش هایی مجزا برای بازی کودکان داشته و بخشی را به بانوان اختصاص داده است.

پارک ارم مشهد که از سال 1386 راه اندازی شده است، در مجموع 7 هزار و 500 متر مربع مساحت دارد. طبیعت زیبای پارک با درخت ها ودریاچه ها و آبنماهای متعدد شکل گرفته است. این پارک از پارکینگ، بوفه، سرویس های بهداشتی، کافی شاپ و غیره برخوردار است.   

 

11. پارک باباقدرت مشهد

 

پارک باباقدرت مشهد

 

پارک بابا قدرت مشهد در نزدیکی فرودگاه قرار گرفته و در نزدیکی کمپ زائر به وسعت حدود 20 هکتار خودنمایی می کند. این پارک جنگلی از مهمترین جاهای دیدنی مشهد است که از سال 1380 به عنوان پارک در اختیار عموم قرار گرفته است از نام یک روستا به همین نام در دوره نادشاه افشار گرفته شده است. از مزایای پارک باباقدرت امکان کمپ زدن و اتراق کردن شبانه است که برای مسافران امتیاز زیادی محسوب می شود.

امکانات رفاهی و سرویس های بهداشتی تمیز، شهربازی های مخصوص کودکان و نوجوانان، همایش ها و جنگ های شاد و پر هیجان همگی دست به دست هم داده تا این فضا را نه تنها از نظر طبیعی که از نظر فرهنگی نیز بی رقیب کند.  

 

12. بوستان زیارت مشهد

 

فرهنگسرا و بوستان زیارت از دیگر پارک های مشهد در نزدیکی حرم امام رضاست. این بوستان نزدیک به 160 هزار مترمربع مساحت دارد و  15 میلیارد ریال برای ساخت آن بودجه صرف شده است. بوستان زیارت و فرهنگسرایش در دل بوستان وحدت مشهد قرار گرفته است. از برنامه های فرهنگی آن می توان به نمایشگاه مفهومی زیارت، نمایشگاه تجلی آفتاب مختص کودکان و نوجوانان، سالن سینما و آمفی تئا‌تر، گرادیان نمایش سینمایی، المان ها، مسابقات دیجیتالی متعدد و... اشاره کرد.

بوستان زیارت با استقبال خوبی از سوی مشهدی ها و گردشگران مشهدی مواجه شده است. خانواده ها می توانند با حضور در آن از امکانات فرهنگی آن به صورت رایگان بهره ببرند و در عین حال از فضایی بکر و طبیعی بهره مند شوند.

 

13. باغ ملی مشهد

 

باغ ملی مشهد

 

باغ ملی مشهد از قدیمی ترین بوستان ها در میان جاهای دیدنی مشهد است که این روزها نسبت به گذشته اش بسیار کوچک تر شده است ولی هنوز حس و حال همان روزهایی را دارد که بوستانی اعیانی در دل ارگ مشهد بوده است. باغ ملی در خیابان امام خمینی قرار گرفته و فاصله چندانی با حرم امام رضا ندارد. فواره های زیبا، کانال آبی آب، تندیس های بزرگ هنرمندان، همه و همه به این باغ کوچک شده صفایی خاص داده است. در انتهای باغ محل بازی کودکان قرار گرفته است.

از مهمترین جاذبه های نزدیک به باغ ملی می توان به بازار اشاره کرد. بازار جنت درست چسبیده به باغ ملی است. خیابان خسروی که بورس خرید کیف و کفش، لوازم ارایشی و لباس عروس و سفره عقد است، تنها یک خیابان با این بوستان فاصله دارد. ساعت فروشی های معروف مشهد و صرافی ها نیز در همین خیابان قرار گرفته اند.

 

14. باغ نادری مشهد

 

باغ نادری بوستانی نسبتا خصوصی است که برای ورود به آن باید هزینه ای مختصر پرداخت کنید. پرداخت این هزینه به دیدن ارامگاه ناردشاه افشار و موزه ای که دراین بوستان زیا قرار گرفته می ارزد. این موزه به ادوات نظامی و جنگ های نادر اختصاص یافته است. ادوات نظامی این موزه از عراده های جنگی تا شمشیر مخصوص نادر گرفته ت اانواع سپرها و کلاهخودها و وسایل جنگی است.

باغ نادری در چهار راه شهدا درست میان آن همه هتل، مغازه، مراکز فرهنگی و مذهبی قرار گرفته است . از دور به مجسمه بزرگ نادر که بر اسبش سوار شده و شمشیرش را به دست گرفته است خودنمایی می کند. این باغ زا هر کسی حداقل یک بار باید ببیند.  

 

15. باغ گل ها در مشهد

 

باغ گل های مشهد بهشتی رنگارنگ به مساحت 3 هکتار است. شکل کلی باغ شبیه به گل بنفشه است و همچون این کل در هشت گلبرگ هشت نوع باغ دراد. باغ گل های فصلی، باغ گل رز، باغ صخره ای، باغ گیاهان دارویی، باغ گیاهان پیازی و... در واقع گلبرگ های گل بنفشه اند. همه ایام سال با طراحی و گل آرایی از گردشگران استقبال می کند.

گونه های گیاهی موجود در این باغ نمونه هایی هستند که با اقلیم خشک و منطقه آب و هوایی مشهد سازگار باشد ولی در فصل های مختلف با تنوع گل های رنگارنگ تنوعی به آنجا می دهند. آبنما، برکه نیلوفرهای آبی باغ گل ها تنها محدود به گل ها نیست. امکانات رفاهی و فرهنگی متعددی از قبیل تئاتر، محوطه بازی و... نیز در آنجا قرار گرفته است.  رفتن به چنین باغ زیبایی بی شک برای همه بسیار فرح بخش و دل نشین خواهد بود، به خصوص در زمان هایی که عطر گلها در هوا پیچیده بود تمام این باغ زیبا را پر کرده است. باغ گلهای مشهد امکاناتی مانند گلخانه آموزشی، محوطه بازی کودکان، آبنما و محوطه تئاتر روباز را برای بازدیدکنندگان آماده کرده است. 

آدرس باغ گل های مشهد: بلوار معلم، بین معلم 71 و 73

 

16. پارک جنگلی بهمن طرقبه

 

پارک جنگلی بهمن طرقبه یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد است که در امتداد ورودی منطقه طرقبه قرار دارد. این پارک به عنوان یکی از تفریحگاه های طبیعی اطراف مشهد شناخته می شود. این پارک جنگلی حدود ۸۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و درختان بلند و سرسبز آن مکانی زیبا و دلپذیر برای گردشگران را فراهم کرده‌اند. این پارک جنگلی دارای امکاناتی مانند: رستوران را آشپزخانه، نیمکت کجاوه ای، سالن اجتماعات، نمازخانه، بوفه و فروشگاه خوراکی های مختلف، محوطه بازی مخصوص کودکان، سرویس بهداشتی و… است که به شما اجازه می دهد تا کمی در این پارک زیبا استراحت کنید و اوقات فراغت خود را بگذرانید.
آدرس پارک جنگلی بهمن طرقبه: در امتداد ورودی منطقه طرقبه

 

پارک جنگلی بهمن طرقبه مشهد

 

17. سد چالیدره

 

سد چالیدره از پر طرفدارترین و معروف ترین جاهای دیدنی مشهد است که بر روی رودخانه جاغرق در سال 1376 احداث شده است. سد چالیدره این روزها به عنوان یک منطقه توریستی و تفریحی در شهر مشهد مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه زیادی برای گسترش امکانات رفاهی و ساختن قسمت های مختلف در اطراف سد شده است. با رفتن به سد چالیدره شما می‌توانید از منطقه تفریحی چالیدره دیدن کنید و از آب و هوای خوب این منطقه لذت ببرید، در ضمن فراموش نکنید که چشم اندازهای زیبایی که در محیط اطراف سد خواهید دید برای شما بسیار جالب و جذاب خواهند بود. در صورتی که قصد دارید از شلوغی های شهر مشهد فرار کنید و یک محیط طبیعی ناب و زیبا ببینید قطعاً منطقه چالیدره برای شما یک گزینه ایده‌آل است. با رفتن به سد چالیدره میتوانی از امکاناتی مانند: آموزش قایق سواری، آموزش غواصی، کشتی تفریحی شناور، انواع قایق موتوری یا پدالی و پارویی، چای خانه، تله سیژ، ماهیگیری در دریاچه، بانجی جامپینگ، ترن هوایی و برج گردان استفاده کنید.
آدرس سد چالیدره: جاده مشهد طرقبه، جاده عنبران، انتهای بلوار، سد چالیدره

 

چالیدره مشهد

  

18. بوستان بسیج مشهد

 

یکی از مجهزترین پارک های شهر مشهد بوستان بسیج است که دارای امکانات رفاهی بالا برای بزرگسالان و کودکان می باشد. در ضمن تزییناتی که در بوستان بسیج انجام شده و درختان سرو، کاج، زیتون، افرا و اقاقیا که در اطراف آبنمای میان این بوستان زیبا قرار دارند باعث طراوت بیشتر در آن اطراف شده است. مساحت تقریبی بوستان بسیج 16 هکتار می باشد که فضای پهناور و امن را در اختیار گردشگران و مسافران مختلفی که به شهر مشهد مسافرت می‌کنند قرار داده است. امکانات مذهبی بسیار زیادی در بوستان بسیج مشهد قرار دارند که برخی از آنها عبارتند از: نمازخانه، مسجد، قرائت خانه، کتابخانه مذهبی و… است. 
آدرس بوستان بسیج مشهد: شمال شرقی شهر مشهد، حاشیه 100 متری کمربندی، بین پل فجر و تقاطع گلشهر 

 

19. پارک جنگلی طرق

 

یکی از بزرگترین مکان هایی که خدمات را به اسکان و گردشگری را به شهروندان و مسافرانی که به شهر مشهد می‌آیند ارائه می‌دهد، پارک جنگلی طرق می باشد که در قسمت جنوبی شهر مشهد واقع شده است. این پارک جنگلی ظرفیت 4000 هزار چادر را دارد و به جز آن 280 کلبهدر آن قرار گرفته که در اختیار مسافران قرار می‌گیرد که از این منطقه عبور می‌کنند. پارک جنگلی طرق با عنوان کمپ مسافرتی غدیر نیز شناخته میشود و فضا سازی طبیعی که در آن انجام شده برای اکثر مسافران دوست داشتنی است. این پارک امکانات رفاهی اولیه مانند سرویس بهداشتی، بوفه فروشگاه خرید مواد غذایی سبک، زمینه بازی مخصوص کودکان و سکوهای مناسب برای چادر زدن را در اختیار شما قرار میدهد.
آدرس پارک جنگلی طرق: جاده شهید کلانتری، بین شهرک سیدی و ابوذر

 

پارک طرق مشهد

 

20. پارک طبیعی هفت حوض

 

هفت حوض منطقه ای طبیعی و از پاتوق های طبیعت گردی مردم مشهد بوده است که به دلیل برخورداری از حوضچه های سنگی عمیق به این نام مشهور شده است. این حوضچه ها همچون تنگه در دل کوه های سنگی خشک قرار گرفته است. این پارک در هفت کیلومتری مشهد قرار گرفته و حدود 570 هکتار مساحت دارد. در سال های اخیر پارک وبوستانی نیز در ورودی هفت حوض افتتاح شده که با تعبیه آلاچیق ها و انواع امکانات رفاهی شرایطی برای اتراق خانواده ها و طبیعت گردان فراهم کرده است.

پارک طبیعی هفت حوض بخشی از منطقه طبیعی خلج بوده که همیشه گردشگران برای کوهنوردی و گشت و گذار به آنجا مراجعه می کنند. اگر قصد پیاده روی و دیدن هفت حوض سنگی این پارک طبیعی را دارید حتما کفش مناسب بپوشید و لباس گرم به همراه داشته باشید.

 

21. باغ گیاهشناسی مشهد

 

باغ گیاهشناسی مشهد به نمایش گل ها و گیاهان مختلف اختصاص یافته است و در نزدیکی بوستان های دیگری در حاشیه شهر مشه دقرار گرفته است. بهتر است روزها به باغ گیاهشناسی مراجعه کنید تا بتوانید انواع گیاهان کوچک و بزرگر آنجا را به خوبی دیده و تشخیص بدهید و توضیحات قرار گرفته در کنارش را بخوانید. این باغ اولین باغ گیاهشناسی در میان جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود و در آن کلکسیونی از گل های بومی منطقه و حتی گونه های گیاهی سایر اقلیم ها و کشورها نیز قرار گرفته است.

در باغ گیاهشناسی مشهد از شیوه های معماری منظر و معماری باغ بهره گرفته شده و در لابلای باغ و مناظر گیاهی از آلاچیق ها و فضاهایی برای رفت و آمد بهره گرفته شده است. با این حال باغ گیاهشناسی فضای مناسبی برای اتراق و نشستن ندارد و بیشتر باید از آنجا بازدید کرد. البته باید خاطر نشان کرد که در ایام اوج سفر نمایشگاه هایی در آن برپا می شود که افراد را بیشتر در باغ ماندگار می کند.   

 

22. طرقبه و شاندیز

 

طرقبه شاندیز


منطقه طرقبه و شاندیز چند سالی است که جزو شهرستان بینالود به شمار می رود ولی هنوز مشهدی ها و غیر مشهدی ها آن را از مشهد می دانند. مشهدی ها آخر هفته ها خودشان را به رستوران ها و روستاهای دیدنی طرقبه و شاندیز و مناطق موجود در آن ها میهمان می کنند. آن هایی که خودشان دارای باغ می باشند نیز در طول هفته از هر فرصتی استفاده کرده و به آنجا می روند. جاهای دیدنی طرقبه بیشتر به روستاها و مناطق گردشگری مثل چالیدره، روستای تاریخی کنگ، نغندر، روستاهای مایان، حصار، ارغند و غیره و مراکز خرید معروف است.
در صورتی که به دنبال رفتن به شاندیز هستید توصیه می کنیم مقاله « جاهای دیدنی شاندیز » را حتما بخوانید تا با مهمترین مراکز خرید ، مناطق تفریحی، ورزشی و گردشگری شاندیز و همچنین رستوران های معروف آنجا آشنا شده و قبل از رفتن برای تفریحاتتان برنامه ریزی کنید.

 
23. ییلاقات کلات


کلات نادری شهری خوش آب و هوا و نزدیک به مشهد است که در واقع جزو تفریحات اطراف مشهد به شمار می رود. کلات از یک سو به داشتن جاذبه های تاریخی مثل کاخ خورشید و بناهای مربوط به آن دوره تاریخی معروف است. از سوی دیگر مشهدی ها به دلیل مناطق خوش آب و هوای کلات مثل آبشارهای ارتکند و قره سو که جزو زیباترین جاذبه های طبیعی منطقه محسوب می شوند به سمت کلات می روند و جاده پر پیچ و خم آن را پشت سر می گذارند عده ای نیز در طول مسیر و قبل از رسیدن به منطقه ای مشخص توقف می کنند و از طبیعت زیبای کنار جاده برای اتراق کردن و پیک نیک بهره مند می گردند. 


24. ییلاقات توس و جاده چناران


جاده چناران در میان مشهدی ها شهرت زیادی دارد چرا که از یک سو برای خارج شدن از شهر و رفتن به سمت تهران واز سوی دیگر برای رفتن به ییلاقات از آن استفاده می کنند. در مسیر جاده چناران بسیاری از روستاهای زیبا و مناطق بکر برای طبیعت گردی پهن شده است. در ابتدای جاده با سه راهی فردوسی روبرو می شوید که می توایند از آنجا به سمت آرامگاه فردوسی یا باغستان های خصوصی اطرافش بروید. می توانید از همینجا به سمت روستاها و ییلاقات نزدیک به گلبهار استفاده کنید. 
در جاده چناران دیدنی هایی همچون آبشار آبقد، دره اجنه، چشمه گیلاس، گلمکان و چشمه سبز، پیست اسکی شیرباد و غیره در انتظار علاقمندان به طبیعت گردی است. در عین حال این منطقه جاذبه های دیگری نیز دارد. 

 

 

 

جاهای دیدنی مشهد : اماکن تاریخی و زیارتی

 

25. حرم امام رضا

 

حرم امام رضا

 

در مقالات متعدد در بخش های مختلف وبلاگ به معرفی حرم امام رضا و بخش های مختلف آن به عنوان سردمدار جاهای دیدنی مشهد پرداخته ایم. باز هم بد نیست بگوییم که این حرم قبله آمال بسیاری از شیعیان در ایران و جهان است. هر ساله جمعیتی نزدیک به سی میلیون نفر به مشهد می آیند و امسال هم که به علت شیوع کرونا دربهای حرم امام رضا به روی زائران بسته شد، قلب بسیاری از عاشقان امامت به درد آمد. با این حال اگر تمایل دارید با گوشه و کنار حرم و جاذبه های مختلفی که درون آستانه مقدسه وجود دارد آشنا شوید حتما مقاله ما تحت عنوان « راهنمای کامل جاهای دیدنی حرم ؛ از کبوترانه تا موزه » را مطالعه کنید.

 

26. آرامگاه فردوسی

 

آرامگاه فردوسی

 

بسی رنج بردم در این سال سی / عجم زنده کردم بدین پارسی

واقعا انصاف نیست که ایرانی باشی و به زبان پارسی سخن بگویی ولی زادگاه و آرامگاه فردوسی را که در کشور خودت قرار دارد ندیده باشی. در شهر مشهد هم می توان منزل و محل سکونت فردوسی یعنی آنجایی را که احیانا در آنجا شاهنامه را می سروده و هم محل دفن او را بازدید کرد. منزل فردوسی در روستای پاژ قرار دارد که ما در مقاله ای مفصل به آن پردا خته ایم. در صورت تمایل به مشاهده و آشنایی با خانه فردوسی مقاله « معرفی روستای پاژ در مشهد » را مطالعه کنید.

آرامگاه فردوسی نیز در مجموعه ای بسیار بزرگ که روز به روز بزرگ تر نیز می شود و باغی با صفا و دلباز به فاصله 20 کیلومتری شمال مشهد قرار گرفته است. در این منطقه از جاهای دیدنی مشهد جاذبه های دیگری نیز برای بازدید کردن وجود داد. هر چند که تنها بازدید از بنای آرامگاه فردوسی، موزه ها و کگالری های اطراف آن نصف روز وقتتان را خواهد گرفت.

 

27. بقعه هارونیه

 

هارونیه

 

بقعه هارونیه یکی از بناهای تاریخی بسیار با ارزش در چند قدمی آرامگاه فردوسی است. برای رفتن به آرامگاه در آن سوی بلوار توس بقعه را مشاهده خواهید کرد که شکوهش توجهتان را جلب می کند. عده ای معتقدند بقعه هارونیه زندان هارون الرشید بوده است؛ بعضی معتقدند هارونیه خانقاه بوده و بعضی آن را محل دفن و یا مدرسه ای متعلق به امام محمد غزالی می دانند. برای اینکه پاسخ درست را بیابید بهتر است مقاله بقعه هارونیه را در بلاگ مطالعه کنید تا هنگام بازدید از این بنای تاریخی اطلاعات درست و دقیقی از آن داشته باشید.  

 

28. کلیسای مسروپ مقدس

 

کلیسای مسروپ مقدس

 

اگر از سمت جنوب به حرم مطهر مشرف شوید در میدان ده دی کلیسایی کوچک با ناقوس و برجی زیبا چشمتان را می گیرد که از مهمترین جاهای دیدنی مشهد برای مسیحیان و ارمنیان است. این کلیسا که در کنار مکتب نرجس (حوزه علمیه بانوان) قرار گرفته است، نماینده وحدت ادیان در شهر مشهد است. کلیسای ارمنی های در سال 1941 به دوره پهلوی در اینجا ساخته شد و داستان های جالبی را در خود شکل داد. این منطقه که در نزدیکی منطقه ارگ قدیم قرار داشته منطقه ای ارمنی نشین بوده است.

معماری کلیسا ستون دار است و مشتمل بر محراب، نورگیرهای روی دیوار، زیرزمین، برج ناقوس، گنبد داخلی با نورگیرهای متعدد و سقف شیروانی است. همانطور که به نورگیرهای متعدد اشاره می کردیم می توانید به راحتی حدس زده باشید که فضای این کلیسا در وقت عبادت مثل سایر کلیساها نورانی و معنوی می شود. این کلیسا تنها کلیسای فعال مشهد است. پیش از آن ارمنیان کلیسایی در کنار گنبد سبز داشتند. در کنار کلیسای مسروپ مقدس مدرسه ارمنی ها و ساختمان اداری شان نیز قرار گرفته است.

 

29. خواجه مراد در خلج

 

خواجه مراد مشهد

 

آرامگاه خواجه مراد تقریبا برای خیلی از گردشگران و حتی مشهدی ها ناشناخته است با اینکه جاذبه ای تقریبا قدیمی است. علت این است که چندان برای جذب گردشگر به این منطقه تلاش نشده است. با این حال آن دسته از گردشگران و مشهدی ها که معمولا برای کوهنوردی یا اتراق کردن در منطقه خوش آب و هوای خلج رهسپار می شوند با این بقعه به خوبی آشنا هستند.

روایات مختلفی در مورد اینکه خواجه مراد واقع چه کسی بوده است موجود است. با این حال گفته شده که خواجه مراد در واقع هرثمه بن اعین، یکی از یاران امام رضا بوده است. آرامگاه خواجه مراد بر بلندی های رشته کوه بینالود در منطقه خلج و مسیر جاده فریمان قرار گرفته است. در اطراف این آرامگاه در مشهد امکانات رفاهی و اقامتی برای رفاه حال زائرین ساخته شده  است.

آدرس آرامگاه خواجه مراد : جاده مشهد فریمان، دوازده کیلومتری شرق مشهد

 

30. میل اخنگان در روستای اخنگان

 

میل اخنگان

 

میل اخنگان سازه ای زیبا و چشم نواز در 22 کیلومتری مشهد است که جزو برج های تاریخی متعلق به شش سده گذشته محسوب می شود. در این محدوده برج را میل می نامیدند و به این برج نیز به همین علت میل می گویند. به نظر می رسد این برج آرامگاه بوده ولی مشخص نیست فرد مدفون در آن چه کسی است. میل اخنگان که به ثبت ملی رسیده است .

میل اخنگان از نظر معماری چند ضلعی مدور است و آجرکاری بسیار زیبایی دارد. نمای بیرونی را با آجر و به شکل طرح لانه زنبوری تزئین کرده اند و بر روی گندب مخروطی اش از کاشیکاری ابی و فیروزه ای استفاده کرده اند. این گنبد مخروطی به صورت ردیف های دو تایی کاشی و آجر به صورت یک در میان به کار رفته اند و جلوه بسیار زیبایی به بنا داده اند. دور تا دور پایه برج از نیم ستون هایی استفاده شده است که هم به استحکام برج و هم به زیبایی آن کمک کرده است. درست زیر گنبد محفظه ای شبیه به پنجره به چشم میخ ورد که به نظر می رسد به عنوان محل دیده بانی کاربرد داشته است.

 

31. مدرسه عباسقلی خان

 

مدرسه عباسقلی خان

 

مدرسه عباسقلی خان بنایی بسیار زیبا و استادانه در دل شلوغی های نزدیک درب ورودی حرم در خیابان نواب صفوی است. این مدرسه حکایت از اهمیت علم و آموزش در شهر مشهد در دوره تاریخی .... دراد. از سوی دیگر کاشیکاری ها و پلان مدرسه نیز مثال زدنی است. شاید قبل از تشرف به حرم سر در این مدرسه و مقرنس هایش زیبای ایوان ورودی اش به چشمتان خورده باشد ولی ساده از کنار آن گذشته باشید. پیشنهاد می شود حتما سری هم به داخل بنا بزنید و حجره ها و حیاط و طاق و ایوان ها را از درون نیز مشاهده کنید.

مدرسه عباسقلی خان چهار ایوانی و دو طبقه است. ضمن اینکه یک طبقه زیرزمینی نیز وجود دارد. پلان اصلی مستطیل شکل است و 104 حجره دور تا دور حیاط را در بر گرفته اند. این مدرسه دارای سه ایوان بزرگ است که در گذشته به عنوان کلاس درس از آن استفاده می شده است. این مدرسه هم اکنون پیوند عمیقی با بناهای پیرامونی اش برقرار کرده است. از جانب غرب جزو طرح توسعه حرم امام رضاست. از شرق با مغازه ها پیوند خورده، از یک سو به کارگاه سنگ بری می رسد و از سوی دیگر به بازار وصل می شود.  

 

 

32. مدرسه گوهرشاد

 

 

مسجد گوهرشاد

 

خیلی ها گنبد مسجد گوهرشاد را با گنبد حرم امام رضا اشتباه می گیرند. واقعیت این است که آن گنبد آبی بزرگ نزدیک به گنبد طلای حرم امام رضا، در واقع گنبد زیبای مسجد گوهرشاد است که بر بالای ایوان زیبای مقصوره با اوج هنرنمایی استادکاران معمار، خطاط، کاشیکار و غیره بنا شده است. مسجد گوهرشاد یادگار بانوی خیر و همسر شاهرخ میرزای تیموری از بانوان درگاه تیموری است.

بنای اصلی مسجد گوهرشاد که از مهمتین جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود، چهار ایوانی است که از یک سو به ضریح مطهر وصل می شود و از سوی دیگر به صحن قدس و بست طوسی منتعی به صحن جامع رضوی می رسد. زائران حرم عموما از این سو به مسجد گوهرشاد وارد شده و از آنجا وارد صحن های آزادی شده یا از همان گوهرشاد به زیارت ضریح مطهر مشرف می شوند. از پنجره داخل صحن گوهرشاد ضریح نمایان است. این مسجد در ایام اعتکاف در اختیار معتکفین قرار می گیرد.

 

33. مدرسه پریزاد

 

مدرسه پریزاد از مدارس داخل حرم مطهر است که در گذشته در اطراف حرم قرار داشته است. مدرسه پریزاد را ندیمه گوهرشاد خاتون به قولی با اضافات مصالحی که از ساخت و سازهای مسجد گوهرشاد باقی مانده بود احداث کرده است. گوهرشاد و ندیمه اش دو بانوی خیری هستند که یادگارهای با ارزشی از خود در مشهد و آن هم در حرم مطهر به جای گذاشته اند. این مدرسه هم اکنون روبروی مدرسه دودرب قرار گرفته که از سوی دیگ به صحن جمهوری وصل می شود. مدرسه پریزاد با نمای آجری و حجره های دو طبقه در گذشته سرپوشیده نبوده ولی هم اکنون سقف حیاط آن پوشیده شده است.

هم اکنون مدرسه پریزاد در اختیار دفتر تبلیغات اسلامی است و برای خدمات مشاوره خانواده و پرسش و پاسخ های دینی مورد استفاده قرار می گید. حلقه های معرفت و سخنرانی ها و پرسش و پاسخ های درون حرم از این محل مدیریت می شود. به علاوه در حال حاضر این بخش در بخش اقایان قرار گرفته و خانم ها به آنجا دسترسی ندارند مگر پرسنل اداره تبلیغات.  

 

34. مدرسه دو در

 

مدرسه دو در از مدارس دینی تاریخی است که هنوز کارکرد خود را از دست نداده است. این مدرسه هم مثل مسجد گوهرشاد و مدرسه پریزاد از آثار عصر تیموری است و دقیقا روبروی مدرسه پریزاد قرار گرفته است. در گذشته میان درهای این دو مدرسه کوچه ای بوده و اطرافشان مغازه های متعددی قرار داشته است. در حال حاضر تمامی این بخش ها به فضاهای داخلی حرم تبدیل شده است و از راهروهای منتهی به ضریح مطهر محسوب می شود.

مدرسه دو در که هم اکنون به عنوان دارالقرآن مورد استفاده قرار می گیرد محل آموزش قرآن و جلسات قرآنی و فعالیت های مرتبط است. یکی از خدمات این بخش نگهداری از کودکان و ارائه خدمات فرهنگی و اموزشی به آن هاست. خانواده ها می توانند کودکان بالای 5 سال خود را ساعاتی به دارالقرآن بسپارند و خودشان به زیارت مشرف شوند. در مهد کودک دارالقرآن برای بچه ها برنامه های اجرای نمایش مذهبی و فعالیت های خلاقانه و نقاشی تدارک دیده می شود.

 

35. مدرسه باقریه مشهد

 

مدرسه باقریه مشهد

 

مدرسه باقریه از مدارس عهد صفوی یعنی سده دهم و یازدهم هجری است و در کوی امیرالمونین مشهد هم اکنون به عنوان مدرسه پسرانه به فعالیت خود ادامه می دهد. این مدرسه بنایی تاریخی دارد و جزو مدارس علمیه و مختص طلاب علوم دینی به شمار می رفته است. در ابتدا به دلیل انتساب به بانی اش مدرسه سمیعیه نام داشته، بعدها به دلیل تدریس ملا محمد باقر سبزواری در آنجا مدرسه ملامحمدباقر نام گرفته و پس از آن کم کم به نام باقریه شهرت یافته است.

مدرسه باقریه از همان ابتدا اوقافی از املاک، میهمانخانه ها و مغازه های اطرافش داشته است و به دلیل همین حمایت وقفی تا کنون به عمر خود ادامه داده است. املاک و مغازه های اطراف و تعدادی کتاب در زمره موقوفات مدرسه به شمار می رورفته و این موقوفات در طی سده های مختلف اضافه نیز شده است. از نظر معماری در وسط حیاط مدرسه یک حوض بزرگ و چهار باغچه وجود داشته است که یادآور طرح چهارباغ در بناهای ایرانی است. پس از واقعه کشف حجاب این مدرسه در اختیار اداره فرهنگ قرار می گیرد ولی بعد از برکناری رضاخان دوباره به مدرسه دینی تبدیل می شود. هم اکنون این مدرسه 34 حجره، یک کتابخانه، اتاق های دفتری و آبدارخانه و غیره را داراست.  

 

36. دبیرستان شریعتی مشهد(شاهرضای سابق)

 

این دبیرستان پسرانه که هنوز در مرکز شهر مشهد یعنی خیابان میدان شهدا به فعالیت خود با عزت تمام ادامه می دهد همان مدرسه شاه رضای سابق است. تاریخ افتتاح مدرسه به سال 1304 بر می گردد. تا چند سال به عنوان ضمیمه مدرسه رضویه در آستان قدس فعالیت می کرده است. به دلیل تغییر و تحولات عصر صفوی  این مدرسه به اداره معارف تحویل داده شده است. بعد از آن این اداره را آستان قدس می خرد و مدرسه در دوره های مختلف در میان مقامات مختلف دست به دست می شود و همیشه مدرسه موفقی بوده است.

این مدرسه از ابتدا سیستم اداری و آموزشی مدونی داشته است و از نظر ساختمان و بنای اولیه در زمان خود جزو برترین ساختمان های مشهد به شمار می رفته است. در جلوی عمارت باغچه ها و گل کاری هایی داشته و میدان هایی برای بازی بسکتبال، والیبال و میدان های ورزشی داشته است.

 

37. مدرسه بهزاد مشهد

 

مدرسه بهزاد که به نام مدرسه حاج حسن نیز شناخته می شود از دیگر مدارس عهد صفوی در مشهد است. این مدرسه به همت شخصی به نام بهزاد خان احداث شده است و به دوره شاه سلیمان صفوی (1026-1073ش) بر می گردد. بر روی کتیبه ای که در تزئینات مدرسه به چشم می خورد تاریخ 1090 هجری به چشم می خورد که بعد از دوره شاه سلیمان است که احتمالا به بازسازی ها و اضافات در دوره های بعدی بر می گردد. علت معروف شدن به مدرسه حاج حسن نیز احتمالا به دیگر بانیان و واقفان مدرسه بر می گردد.

از مهمترین بخش های مدرسه از نظر تاریخی و هنری سر در مدرسه است که انتساب آن به دوره صفوی را اثبات می کند. این اثر تاریخی در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است ولی متاسفانه خیلی از گردشگران و حتی خود مشهدی ها آن را نمی شناسند.

 

38. مدرسه میرزا جعفر

 

مدرسه میرزا جعفر

 

اگر به مدارس تاریخی و بناهای قدیمی علاقه دارید باید سری هم به مدرسه میرزا جعفر بزنید که جزو مدارس عهد صفوی در مشهد است. مقبره شیخ حر عاملی، میرزا جعفر واقف اصلی بنا و فرزندش در سرداب مدرسه قرار دارد و هم اکنون از داخل صحن انقلاب می توانید به آن وراد شیود. این مدرسه هم اکنون به حجره های اطراف صحن انقلاب تبدیل شده است. از همانجا می توانید به زیرزمین و ارامگاه حر عاملی مشرف شوید. این مدرسه هنوز به عنوان مدرسه علمیه به فعالیت خود ادامه می دهد. این مدرسه در دل بناهای حرم مطهر گم شده است.

این مدرسه نیز وقف طلاب علوم دینی شده است و هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد. مدرسه میرزا جعفر چسبیده به حرم مطهر است. از جنوب به صحن انقلاب، از غرب به بست شیخ طبرسی، از شرق به دانشگاه رضوی که درون حرم قرار دارد می رسد. در اطراف مدرسه حجره هایی در دو طبقه احداث شده و هر یک ایوانی مجزا دارد. نمای داخلی با کاشیکاری تزئین شده و بر روی آن ها کتیبه هایی به چشم می خورد. در دوره مظفر الدین شاه والی خراسان مدرسه را مرمت کرد.

 

39. مدرسه نواب

 

آن هایی که از سمت خیابان شیرازی به حرم مطهر امام رضا مشرف شوند در سمت چپ خیابان درست روبروی حرم با مدرسه نواب مواجه می شوند. این مدرسه آجری و قدیم که خیلی خوب به تداوم حیات و فعالیت خود ادامه می دهد، از دیگر مدارس علمی سنتی و مهم مشهد است. مدرسه نواب در سال 1086 هجری به دستور یکی از سران صفوی در دوره شاه سلیمان به نام بهزاد خان ساخته شد. معمار بنا نیز یکی از سادات و رجال مشهدی به نام ابوصالح رضوی بود.

مدرسه نواب بعد از انقلاب تخریب شد و باری دیگر از نو ساخته شد. به سبک دیگر مدارس تاریخی این مدرسه هم دارای حیاطی داخلی و بزرگ با حجره هایی در اطراف است. سردرهای مدرسه که یکی در خیابان شیرازی و دیگری درست روبروی سردرب ورودی شیرازی حرم مطهر است تزئینات و کاشیکاری هایی استادانه دارد. مدرسه دارای کتابخانه ای غنی ونسخه های خطی فراوان است. این مدرسه گاه در فعالیت های سیاسی نیز ورود می کند.

 

40. خانه تاریخی داروغه

 

خانه داروغه مشهد

 

خانه داروغه از خانه های زیبا و با صفا در نزدیکی حرم (خیابان نواب صفوی ) است که به تازگی بازسازی شده و در معرض دید عموم قرا گرفته است. این منطقه که به همت شهرداری و شرکتی ساختمانی به همراه کوچه ها و دیگر بناهای اطرافش مورد بازسازی قرار گرفته است از یونسکو جایزه دریافت نموده است. این بنای تاریخی که تاثیرات معماری روسی را در ارسی ها، شومینه، تندیس ها و پلکان های فلزی اش نشان می دهد، همزمان به عنوان بنایی ایرانی و اصیل شناخته می شود. دیوارها، تراس ها، سقف ها، فضاهای داخلی، همه و همه دارای تزئینات زیبا و چشم نواز است.

خانه داروغه مثل سایر خانه های مجلل تاریخی دارای تابستان نشین و زمستان نشین، مطبخ، حیاط، حوض وباغچه است. در عین حال از امتیازات این بنا می توان به نانوایی اختصاصی ، نخستین گرمابه اختصاصی در منزل و... اشاره نمود. خانه داروغه مشهد در ایام خاص و پیک سفر مشهد برای ورود گردشگر تجهیز می شود و با اجرای برنامه های مختلف و گذاشتن تخت و گل کاری های زیبا درون حیاط و موزه ای از زندگی بومی مشهد قدیم از میهمانان استقبال می کند.

 

41. خانه توکلی مشهد

 

خانه توکلی مشهد

 

خانه توکلی نیز از دیگر خانه های تاریخی در خیابان نواب صفوی و نزدیک به حرم امام رضاست. شهر مشهد در گذشته در اطراف حرم شکل گرفته بود و مهمترین خانه ها و بخش های شهری در همین محدوده قرار داشت. سایر بخش ها و خیابان های مشهد که امروزه جزو خیابان های اعیانی مشهد محسوب می شوند در گذشته باغستان، روستا و یا برهوت بوده اند. خانه توکلی که جزو آثار ملی به ثبت رسیده است.

خانه توکلی مشهد از آثار دوره قاجار است که متعلق به یکی از تجار مشهد به نام کشمشیان بوده است. بعد از کشمشیان فردی به نام توکلی حدودا چهل سال پیش این خانه را خریداری کرد. پلکان هایی زیبا از دو سوی دیوارهای حیاط به درب های ورودی وصل می شوند. درهای چوبی که دو طبقه فضای داخلی را به حیاط وصل می کنند از مهمترین جاذبه های خانه به شمار می روند. به علاوه ایوان ستوندار که از شاخصه های بنا در این دوره تاریخی و در کل معماری ایرانی است، از دیگر شاخصه های خانه توکلی است. کاشیکاری ها و آجرکاری ها و ارسی ها نیز جذابیت خاصی به بنا داده اند.

 

42. خانه ملک

 

خانه ملک

 

خانه ملک مشهد از موقوفات مرحوم حاج حسین ملک در خیابان امام خمینی است که هم اکنون در دست میراث فرهنگی است و برای معرفی هنرهای تجسمی و صنایع دستی ایرانی استفاده می شود. هنرمندان در موضوعات هنری مختلف مثل قلمزنی، سنگ هرکاره، سوزن دوزی، قالیبافی، نقاشی و انواع هنرها در این خانه حضور دارند و به خلق آثار هنری می پردازند. بنای عمارت اصلی خانه ملک از خیابان دیده می شود ولی در پشت این بنای دو طبقه حیاطی بزرگ به شکل باغ  که هم اکنون با باغچه های گل کاری شده زیباسازی شده است پنهان شده است.

در انتهای حیاط خانه ملک حمامی تاریخی وجود داشته است که در حال بازسازی و قرار گرفتن در معرض دید عموم است. این حمام نیز دارای بینه، گرمخانه، سرویس بهداشتی، انبار چوب، نمازخانه، آتش دان و غیره بوده و نشان دهنده اهمیت خانه ملک مشهد است. چرا که چنین حمام های پیشرفته ای اختصاص به حمام های عمومی داشته و وجود آن ها در یک ملک خصوصی بر امتیازات آن خانه می افزاید.

 

43. خانه امیری

 

خانه امیری مشهد

 

خانه امیری بنا بر حدس های اولیه متعلق به دوره قاجار با اضافاتی در عصر پهلوی است که باستان شناسی های صورت گرفته در آنجا نشان می دهد که قدمت آن از سال 1330 هجری شروع شده است. این خانه تاریخی که جزو دیدنی های نزدیک به حرم مطهر محسوب می شود در دل بازار و مغازه های اطراف حرم جا خوش کرده است. خانه دارای یک حیاط مرکزی است که دو عمارت آن را احاطه کرده اند. درها و ارسی های چوبی با کاشیکاری های طاقدار نمای عمارت را از داخل حیاط زیبا کرده است.

خانه امیری هنوز در دست مرمت و احیاست و احتمالا قرار است به سفره خانه ای سنتی تبدیل شود. این خانه در نواب صفوی 9 و نزدیک خانه توکلی قرار گرفته است. تعداد 14 در و ارسی در طبقه دوم به یک شکل و اندازه در کنار هم قرار گرفته اند که درهای بالایی با نزده هایی آهنی ایمن شده است.

 

44. خانه پیشه وران

 

خانه پیشه وران مشهد را آنهای که اهل گشت و گذار در بازارهای انبوه و شلوغ اطراف حرم را داشته اند، حتما دیده اند. این خانه نیز به دوره قاجار می گردد و پس از آن اضافات و الحاقاتی به خود دیده است. بنای دو طبقه خانه پیشه وران از جانب شرقی رو به حیاط درونی است. مثل سایر خانه های تاریخی در ایران نمای اصلی آن از درون حیاط مشاهده می شود و بیرون خانه از سوی کوچه هیچ نمایی جز دیواری بلند ندارد. این سبک به معماری درونگرا در معماری ایرانی شناخته می شود.

خانه پیشه وران  در خیابان خسروی، کوچه رازقی و نزدیک به گنبد سبز قرار دارد. در آنجا برنامه های هنری و فرهنگی در مناسبت های مختلف برگزار می شود و برای گردشگران امکاناتی همچون چایخانه و قهوه خانه و غذاخوری سنتی به راه افتاده است.

 

45. فرهنگسرای بهشت

 

فرهنگسرای بهشت

 

فرهنگسرای بهشت از یک سو همچون بوستانی به روی خیابان جنت (بازار سنتی ) باز می شود و از سوی دیگر به خیابان مدرس می رسد. این فرهنگسرا جزو بناهای محله سراب محسوب می شود و جزو آثار ثبت ملی کشور است. بنای اصلی به دوره پهلوی اول بر می گردد و در ابتدا به عنوان دبیرستان مستوفی کارکرد داشته است. در سال 1383 نیز به فرهنگسرا تبدیل شده است. هم اکنون کانون مشهدشناسی در آنجا قرار گرفته است.

طرح های گردشگری متعددی در فرهنگسرای بهشت راه اندازی شده است که برای نمونه می توان به بازار قدیم مشهد، شخصی های برجسته مشهد، نمایشگاه منظومه شمس، هفت خوان رستم و سهراب، نمایشگاه منظومه شمس و غیره اشاره کرد. این طرح ها در پارک موضوعی سرای مفاخر اجرا می شود.

 


46. خانه رجایی

 

خانه رجایی مشهد

 

خانه های تاریخی از قدیمی ترین و در عین حال جدیدترین جاهای دیدنی مشهد محسوب می شوند. قدیمی اند چون دیگر کاربری مسکونی ندارند و جزئی از گذشته و تاریخ به شمار می روند و جدیدند چون به تازگی در مرمت شده و در معرض دید عموم قرار گرفته اند. خانه تاریخی رجایی یکی از همین جاذبه هاست. برای دیدن آن باید به خیابان سرشور از خیابان های معروف و تاریخی نزدیک به حرم مطهر بروید.

خانه رجایی قدمتی تا عصر قاجار دارد و تا اوایل عصر پهلوی نیز مسکونی بوده است. هم اکنون این خانه به مهمانسرا تبدیل شده است و در خدمت میهمانان سفر مشهد قرار می گیرد. مصالح اصلی خانه رجایی آجر است ولی از گچبری و پنجره های چوبی نیز برای تزئین آن استفاده زیادی شده است.

آدرس خانه رجایی مشهد: خیابان خسروی نو، کوچه سرشور

 

47. خانه اردکانی

 

خانه اردکانی یا خانه دولابیان از خانه های قاجاری است که در میان جاهای دیدنی مشهد قرار گرفته و به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. بعضی بخش های بنا الحاقاتی است که دوره پهلوی در آن صورت گرفته است. خانه از سال 1353 به تملک آقای دولابیان می رسد و او هم در آن سکونت می کند. این بنا هم اکنون در انتهای یک کوچه بن بست قرار گرفته و هنوز هم کاربری مسکونی دارد.

خانه اردکانی دو بخش زمستان نشین و تابستان نشین دارد که در شمال و جنوب بنا احداث شده اند. مثل سایر بناهای سنتی ایرانی این خانه نیز درونگرا ست و حیاط ی در میانه ساختمان ها و بخش های مسکونی دارد.  اتاق های سکونت اهالی منزل، اتاق های پذیرایی از میهمانان، تنورخانه، آشپزخانه، حوضخانه و.. از بخش های مهم این خانه است.

آدرس خانه اردکانی مشهد: بلوار وحدت، وحدت 21، کوچه صفار هرندی

 

48. خانه کوزه کنانی مشهد

 

خانه کوزه کنانی مشهد

 

خانه کوزه کنانی نیز از دیگر خانه های تاریخی مشهد است که بنای اولیه آن به دوره قاجار بر می گردد. مالک آن یکی از تجار مشهدی به نام کوزه کنانی بوده است که نامش هنوز بر روی این خانه مانده است. وی آشنایی نزدیکی با ایت الله بروجردی داشته و به همین مناسبت او همیشه در سفرش به مشهد در خانه او اقامت می کرد.حتی گفته شده رضاشاه نیز یک ماه در این خانه اقامت داشته است.  با خانه بسیار مجلل است.

خانه کوزه کنانی که مدتی به عنوان کنسولگری آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت، هم اکنون در اختیار میراث فرهنگی است و به عنوان موزه مشروطه از آن استفاده می شود.

آدرس خانه کوزه کنانی: خیابان شیرازی، 30 متری باب الجواد

 

49. آرامگاه پیر پالان دوز

 

50. گنبد خشتی

 

51. چهار طاقی بازه هور

 

52. خانه فردوسی در روستای پاژ

 

53. گنبد سبز

 

54. مصلی

 

55. خواجه ربیع

 

56. خواجه اباصلت

 

57. آتشکده بازه هور 

 

جاهای دیدنی مشهد: موزه های مشهد

 

58.  موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان در پارک بزرگ کوهسنگی و در حاشیه بلوار قرار گرفته است. این موزه ساختمانی 12 طبقه و مدرن و مجهز دارد که در حال حاضر دو طبقه از آن به موزه اختصاص یافته است. بقیه طبقات به کارگاه های هنری، کتابخانه، آزمایشگاه؛ کارگاه های مرمت، ماکت هایی از آثار باستانی مهم کشور و... اختصاص یافته است. طرح کلی موزه بزرگ خراسان از بیرون با الهام از عمارت خورشید در کلات نادری ساخته شده است.

موزه بزرگ خراسان در سال 1393 تاسیس شد و به احترام اهالی فن در آن سالن ها و بخش هایی به نام دکتر میرفندرسکی، دکتر باقر آیت الله زاده شیرازی و مهندس کازرونی نامگذاری شده است.

 

59. موزه های آستان قدس

موزه آستان قدس رضوی باارزش ترین و نفیس ترین گنجینه های تاریخی کشورمان را در خود جای داده است. بسیاری از این اآثار موقوفاتی است که عاشقان درگاه علی بن موسی الرضا از گذشته تا کنون وقف این آستان کرده اند. بسیاری از آثار هنری، گنجینه های حرم مثل ضریح های قدیمی ، دربهای قبلی حرم و غیره در این موزه نگهداری می شوند.  

موزه های آستان قدس رضوی مشتمل بر موزه های مستقلی به نام موزه قرآن و نفایس، موزه فرش، موزه هدایای مقام معظم رهبری، تالار استاد فرشچیان، موزه مردمشناسی و موزه مرکزی است. به علاوه در مناسبت های مختلف نمایشگاه هایی فصلی و موقف در مجموعه موزه های آستان قدس برپا می شود که در جای خود ارزش زیادی دارند.

 

60.  باغ موزه نادری

 

61. موزه آیین های پهلوانی(شه لافتی)

 

62. موزه توس

 

63. موزه نان

 

64.  موزه آب

 

65. موزه مردمشناسی(حمام مهدی قلی بیگ)

 

 

 

شهربازی ها و تفریحات مشهد برای سنین مختلف

 

مکان های تفریحی مشهد اولین چیزی نیست که با شنیدن اسم این شهر به ذهن شما برسد چرا که شهر مشهد به مکان های زیارتی و به خصوص حرم امام رضا شهرت دارد. با این حال باید بدانید که ورود مسافران زیاد به این شهر باعث شده که مکان های تفریحی مشهد از محبوبیت بسیار بالایی بین مسافران برخوردار باشند. مجموعه های تفریحی مختلف در مشهد مانند شهربازی ها، استخرها، پارک های آبی، پارک های جنگلی و کوهستانی، باشگاه های اسب سواری، آکواریوم، باغ وحش، سینما و... باعث شده اند که مسافران زیادی برای تفریح به شهر مشهد بیایند.

تعداد زیاد مسافرانی که در طول سال جاهای دیدنی مشهد را برای بازدید انتخاب می کنند باعث شده است که شاهد شدت گرفتن رقابت بین مراکز تفریحی مختلف باشیم و صد البته باید به یاد داشته باشید که چنین رقابتی به نفع مشتریان خواهد بود و شما می توانید با شناخت مکان های تفریحی مشهد به راحتی قبل از سفر مکان هایی که قصد دیدن آنها را دارید را مشخص کنید و اینطور زمان کمتری را در طول مسافرت خود از دست بدهید. 

 

66. کارالند مشهد

 

کارالند مشهد یک مکان تفریحی و آموزشی برای کودکان 3 تا 12 سال است که می تواند برای بزرگسالان نیز جالب باشد. کارالند از جذاب ترین و علمی ترین جاهای دیدنی مشهد برای کوچولوهاست. این شهر کوچک که توسط کودکان اداره می شود به فرزندان شما اجازه می دهد که در قالب یک بازی مهیج  وارد شغل مورد علاقه خود شوند. یکی از مزایای کارالند این است که شما می توانید قسمت های پنهان از شخصیت فرزند خود را ببینید و به او اجازه دهید که شغلش را انتخاب کنید و همزمان با یک بازی دوست داشتنی، موارد زیادی را در خصوص آن شغل آموزش ببیند. از آنجایی که آموزش های مختصر این مجموعه به صورت عملی است، ماندگاری بسیار زیادی در ذهن کودکان خواهد داشت..
آدرس کارالند مشهد: بلوار هفت تیر، طبقه سوم برج تجاری آرمیتاژ
شماره تماس کارالند مشهد: 05138335300

 

شهر بازی و شهر مشاغل کارالند مشهد

 

67. هلیوم پارک مشهد

 

اولین پارک پرشی ایران، هلیوم پارک مشهد و از مهمترین مراکز هیجانی در میان جاهای دیدنی مشهد است. هلیوم پارک از مکان های تفریحی جدید و جذاب مشهد به شمار می رود که توانسته توجه مسافران زیادی را به خود جلب کند. این پارک محیط امنی را برای کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و این امکان را به آنها می دهد که هیجان بالای بازی های پرشی را تجربه کنند، این پارک دارای 2 سالن 1500 متری است است که در طبقه های 5 و 4 برج مروارید گوهر قرار دارند. در ضمن بزرگ سالان نیز می توانند از بازی در هلیوم پارک مشهد لذت ببرند. بازی‌های هلیوم پارک عبارتند از: فری جامپینگ، ژیمناستیک، نینجا کورس، صخره نوردی، بسکتبال ترامپولین، والیبال ترامپولین، ایربگ، فایتینگ، کیک بال، بیلیارد با پا، فوتبال حبابی، دوج بال و... این مجموعه در تعطلیلات خاص مانند ایام شهادت تعطیل است.
آدرس هلیوم پارک مشهد: بلوار جانباز، بین جانباز 5 و 7 برج مروارید گوهر
شماره تماس هلیوم پارک مشهد: 05135869683

 

هلیوم پارک مشهد

 

68. کلوپ پاندا مشهد

 

اولین مجموعه سرپوشیده تخصصی برای کودکان در میان جاهای دیدنی مشهد کلوپ پاندا می باشد که در سال 1390 تاسیس شده و به عنوان یک مجموعه فرهنگی – ورزشی فعالیت دارد. این مجموعه تمرکز زیادی روی موضوع ورزش گذاشته و ایستگاه های ورزشی مختلفی درون آن وجود دارند که عبارتند از: ورزشهای توپی، دارت، قایق رانی، اتومبیل رانی، پلهای معلق، ترامپولین، فوتبال دستی، تیرو کمان، دیواره صخره نوردی و بازی های ورزشی سنتی می باشد که بی شک می تواند برای تمامی سنین جالب باشند.
آدرس کلوپ پاندا مشهد: کوی آب و برق، نبش صیاد شیرازی 18
شماره تماس کلوپ پاندا مشهد: 05135869683

 

کلوپ پاندا مشهد

 

اگرکودکی دارید و به دنبال سرگرم کردن او در شهربازی ها هستید حتما مقاله ما تحت عنوان « لیست کامل شهر بازی های کودکان در مشهد » را مطالعه کنید. 

 

69. پیست اسکیت در مشهد

 

اگر دوست دارید ورزش زمستانی اسکی را تجربه کنید، یکی از بهترین مکان ها برای شما در مرکز تعطیلات سرگرمی، واقع در مرکز خرید پدیده شاندیز مشهد خواهد بود. پیست اسکی روی یخ این مرکز خرید توسط یک شرکت هلندی طراحی شده حدود 1600 متر مساحت دارد. این مجموعه اولین پیست اسکی روی یخ ایران می باشد. پپیست اسکی روی یخ پاتیناژ در پدیده شاندیز مشهد برای کودکان و بزرگسالان قابل استفاده است.
آدرس پیست اسکی مشهد: شاندیز مشهد، شهر رویایی پدیده شاندیز، بلوک پنجم مرکز تعطیلات سرگرمی
شماره تماس پیست اسکی مشهد: 09156841090

 

پیست اسکی پدیده شاندیز مشهد

 

70. پاراموتور شانديز مشهد

 

پاراموتور شانديز تجربه بسیار نابی از معلق بودن در هوا در میان جاهای دیدنی مشهد به شما می دهد و برای افراد ماجراجو بی شک یکی از تفریحات منحصر به فرد شهر مشهد خواهد بود. هیجان پرواز با استفاده از پاراگلایدر یا پاراموتور مطمئنا باعث می شود که حس بی نظیری داشته باشید. پیشنهاد ما این است که حتما دوربین عکاسی مناسبی داشته باشید تا بتوانید در زمانی که بین زمین و آسمان شناورید عکس های یادگاری زیبا و تکرار نشدنی بگیرید.
آدرس پاراموتور شاندیز: میدان ولیعصر شاندیز
شماره تماس پاراموتور شاندیز: 09153199361

 

پاراموتور مشهد

 

71. شهربازی هپی لند مشهد

 

یکی دیگر از شهربازی های سرپوشیده در میان جاهای دیدنی مشهد شهربازی هپی لند است که بین مشتریان به داشتن ابزارها و وسایل پیشرفته معروف است. وجود این امکانات باعث شده است که این شهر بازی به یک محیط امن و شاد برای کودکان تبدیل شود. در این شهر بازی حدود ۵۰ بازی سرگرم کننده و متنوع منتظر شما هستند که محبوب ترین آنها عبارتند از: پلی استیشن، ایکس باکس، تیر و کمان، فوتبال دستی، بیلیارد، ماشین کوبنده، صخره نوردی، دربی، دارت، سیمیلاتور، سینما هفت بعدی، قطار، هلیکوپتر، کاروس و سرگرمی های مهیج دیگر.
آدرس شهربازی هپی لند: مشهد، مجتمع تجاری آرمیتاژ
شماره تماس شهربازی هپی لند: 05133693673

 

72. اتاق فرار مشهد

 

یکی از بازی های مهیج ای که در سال‌های اخیر توانسته طرفداران زیادی پیدا کند اتاق فرار می باشد. اتاق فرار مشهد یکی از چندین پرطرفدار ترین اتاق فرار های ایران است که افراد علاقه مند را به خود جذب می کند. در این بازی شما وارد یک اتاق میشوید که سناریو و تم مشخصی دارد، شما باید بتوانید در زمان مشخص معمایی که مربوط به اتاق است را با همکاری دیگر دوستان خود حل کنید. به یاد داشته باشید که همه معماها به راحتی و فقط با قدرت ذهن حل می شوند و نیازی به زور ورزی نیست، همچنین اگر نتوانستید پاسخ این معما را پیدا کنید می توانید از مدیر بازی کمک یا سرنخ بخواهید.
آدرس اتاق فرار مشهد: بلوار سجاد، خیابان امین، نبش کوچه امین 4
شماره تماس اتاق فرار مشهد: 09359691412

 

اتاق فرار مشهد

 

73. تونل باد صبا مشهد

 

اگر دوست دارید تجربه سقوط آزاد از هواپیما را داشته باشید، تونل باد می تواند یکی از گزینه های بسیار مناسب برای شما باشد. جالب است بدانید که استفاده از تونل باد برای آموزش سقوط آزاد کاران حرفه‌ای و چتربازان است. تونل باد صبا مشهد این امکان را به شما می دهد که بدون پرداخت هزینه های زیاد و سقوط آزاد واقعی با خطر بالا، وارد یک فضای شبیه سازی شده شوید که به شدت برای شما هیجان انگیز و جالب خواهد بود. تونل باد صبا اولین و تنها تونل باد واقع در ایران است که شما می توانید در  میان جاهای دیدنی مشهد از آن دیدن کرده و لحظات خوبی را در آن تجربه کنید.

آدرس تونل باد صبا مشهد: آخر بلوار خیام شمالی،میدان بهارستان، کوچه بهارستان 3، روبروی مرکز خرید الماس شرق

شماره تماس تونل باد صبا مشهد: 09152200828

 

74. سرزمين عجايب پاساژ الماس شرق

 

اگر به دنبال این هستید که به یکی از جاهای دیدنی مشهد بروید و خاطراتی زیبا برای کودکان خود بسازید، بی شک سرزمین عجایب پاساژ الماس شرق مشهد می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. سرزمین عجایب الماس شرق توانسته بازی های متنوعی را در فضایی امن و دوست داشتنی چه طراحی مناسب برای کودکان دارد قرار دهد. در ضمن شما می توانید زمان دیدن سرزمین عجایب از فروشگاههای واقع در پاساژ الماس شرق دیدن کنید مدتی را در این مرکز خرید و یکی از شهربازی های مشهد به تفریح بپردازید.
آدرس سرزمین عجایب پاساژ الماس شرق: بلوار خیام شمالی، طبقه سوم و چهارم پاساژ الماس شرق.
شماره تماس سرزمین عجایب پاساژ الماس شرق: 05137113327

 

سرزمین عجایب

 

 75. كوهستان پارک شادی

 

کوهستان پارک شادی در دامنه تپه های شمال غرب باغ وکیل آباد قرار دارد و وسعت آن حدود 18 هکتار است. این پارک کوهستانی دارای امکاناتی مانند پارکینگ رایگان، بوفه و غرفه های متنوع، فوریت های پلیسی، بانک، اورژانس و شهربازی می باشد. این پارک در ارتفاع بالایی قرار دارد و در شب ها نمای بسیار زیبایی از جاهای دیدنی مشهد را در اختیار مسافرانی قرار می ‌دهد که برای گذراندن اوقات فراغت و کوهستان پارک شادی آمده اند. در گذشت این پارک به مدت چند ماه تعطیل بوده است و متاسفانه کسی نمی توانست وارد آن شود. دلیل پلمپ شدن این پارک تمام شدن استاندارد ۶ ماهه آن عنوان شد و خوشبختانه رایزنی های لازم برای باز شدن مجدد آن در حال انجام است. این گردشگاه چندین سال است که به حالت تعطیلی درآمده است. 

آدرس کوهستان پارک شادی: انتهای بلوار وکیل آباد مشهد

 

76. باغ پرندگان مشهد

 

اولین باغ پرندگان در منطقه شرقی کشور و از زیباترین و دل انگیزترین جاهای دیدنی مشهد باغ پرندگان است که در آن گونه های کمیاب پرندگان آفریقایی، آسیایی و ایرانی نگهداری می شود. یک تیم پزشکی در باغ پرندگان مشهد به صورت شبانه روزی مستقر هستند که بتوانند بر روی سلامت پرندگان و همچنین بازدیدکنندگان نظارت کامل داشته باشند و چنین ویژگی باعث بالا رفتن امنیت کلیه این مجموعه خواهد شد. در بیشتر تور های مشهد بازدید از باغ پرندگان یکی از بخش‌های اصلی تور مسافرتی به مشهد به حساب می آید، چرا که طراحی زیبا و فضاسازی بسیار دلنشینی که در باغ پرندگان انجام شده برای همه جالب و دیدنی است. آبشارهای مصنوعی، پیاده روها و خیابان های سنگفرش شده، پلهای چوبی متعدد و پوشش گیاهی فوق العاده ای که در این مجموعه به چشم می خورد باعث شده که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این باغ پرندگان به مشهد بیایند.
آدرس باغ پرندگان مشهد: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، کنار مجتمع الماس شرق.
شماره تماس باغ پرندگان مشهد: 09159077585

 

77. آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد

 

اگر به دنبال دیدن یک آکواریوم بسیار زیبا پر از ماهیان آب شور در ایران هستید، بدون شک آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد که در مجتمع تجاری الماس شرق واقع شده گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود. تنوع ماهیان در آکواریوم شهر دریایی شرق بسیار زیاد است و شما می توانید هزاران ماهی رنگارنگ، سفره ماهی و کوسه ماهی را در این آکواریوم زیبا ببینید. از آنجایی که مجتمع تجاری الماس شرق مشهد علاوه بر مراکز خرید متنوع دارای مکانهای تفریحی مختلفی است، شما می توانید یک روز را به بازدید از این مرکز خرید بزرگ و زیبا اختصاص دهید و از آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد دیدن کنید.
آدرس آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد: مجتمع تجاری الماس شرق، طبقه چهارم
شماره تماس آکواریوم شهر دریایی شرق مشهد: 05137113013 

 

78. باغ وحش وكيل آباد

 

باغ وحش وکیل آباد در دل یک از قدیمی ترن جاهایدیدنی مشهد یعنی مجموعه پارک جنگلی وکیل آباد واقع شده است. این باغ وحش در ضلع جنوب غربی شهر مشهد قرار دارد. این باغ وحش با مساحت 4 هکتار به عنوان بزرگترین باغ وحش کشور شناخته می شود و بازدیدکنندگان می توانند گونه ‌های مختلف جانوری که در این باغ وحش گردآوری شده‌اند را ببینند. در باغ وحش وکیل آباد شما می توانید پنج گونه از خزندگان، 10 گونه از آبزیان، 49 گونه پرنده و 61 گونه پستاندار ببینید. یکی از نکات جالب در خصوص باغ وحش وکیل آباد گونه های جانوری کمیاب و در حال انقراض است که در نوع خود بی نظیر هستند، همچنین با رفتن به موزه باغ وحش که در آن حیوانات تاکسیدرمی شده نگهداری می شوند توانید صحنه های بسیار جذابی را ببینید که بی شک برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود.
آدرس باغ وحش وکیل آباد: مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد
شماره تماس باغ وحش وکیل آباد: 05135014433

 

 

 

اماکن ورزشی مشهد

 

79. پیست دوچرخه سواری ثامن الائمه مشهد

 

یکی از پیست های باکیفیت کشور برای دوچرخه سواری پیست دوچرخه سواری ثامن الائمه مشهد است که برای غیر دوچرخه سواران نیز جزو جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود. جالب است بدانید دومین پیست دوچرخه سواری احداث شده در ایران است. این پیست از آنجایی که روباز می باشد فقط در نیمی از سال آماده خدمت رسانی به دوچرخه سواران است و با رفتن به پیست ثامن الائمه مشهد شما می توانید از امکاناتی مانند پارکینگ رایگان و بوف استفاده کنید. این پیست از نظر استاندارد جهانی قابل قبول است و چندین مسابقه کشوری و مسابقات بین المللی را در آن برگزار کرده‌اند.
آدرس پیست دوچرخه سواری مشهد: جاده شاندیز

 

اگر به دنبال سرگرم شدن از طریق بازی های متنوع و مهیج در مشهد هستید توصیه می کنیم مقاله « لیست 10 بازی و تفریح هیجان انگیز در مشهد » را از دست ندهید. 

 

پیست دوچرخه مشهد

 

80. پیست موتور کراس مشهد

 

سوار شدن روی موتور کراس و رانندگی با آن ها یکی از تفریحات هیجان انگیزی است که شما می توانید در پیست موتور کراس مشهد تجربه کنید. در صورتی که به موتورسواری علاقه مندید و حتی گواهینامه معتبری در این خصوص ندارید به راحتی میتوانید به این قسمت مراجعه کنید و آموزش‌های لازم را زیر نظر مربیان فعال در این مجموعه ببینید. نکته مهمی که باید در خصوص پیست موتور کراس مشهد به یاد داشته باشید، قابلیت خدمت رسانی به بانوان است. همچنین وجود امکانات مختلفی مانند سرویس بهداشتی باعث شده است که در مدت زمان تفریح به طور کامل احساس راحتی کنید.
آدرس پیست موتور کراس مشهد: مشهد، جاده شاندیز

 

81. باشگاه های پینت بال مشهد

 

یکی از تفریح های مهیجی که درمیان جاهای دیدنی مشهد می توانید با دوستان و خانواده خود به سراغش بروید، پینت بال است. بازی پینت بال یک بازی ورزشی هیجان انگیز است که این روزها همه با آن آشنایی دارند و قبلا هم در خصوص پینت بال های مشهد مطلب مفصل نوشتیم که می توانید برای اطلاع بیشتر در خصوص این باشگاه ها از آن دیدن کنید. در ادامه این بخش به صورت مختصر نام، آدرس و شماره تلفن سه مورد از این باشگاه ها را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار میدهیم.

  • باشگاه پینت بال جام جم مشهد: برای دسترسی به باشگاه پینت بال جام جم می توانید به ابتدای جاده شاندیز، روبروی نمایندگی سایپا، مجموعه ورزشی جام جم مراجعه کنید. در ضمن برای هماهنگی بیشتر با شماره 09158900089  تماس بگیرید.
  • پینت بال هتل ثامن مشهد: برای استفاده از خدمات این باشگاه پینت بال شما می توانید به آدرس انتهای وکیل آباد، امام رضا 2، هتل ثامن بروید و برای هماهنگی بیشتر شماره تماس 09128459097 پاسخگوی شما خواهد بود.
  • پینت بال شوت ایکس مشهد: باشگاه پینت بال شوت ایکس در قاسم آباد، ابتدای بلوار حجاب، روبروی حجاب 1، کنار مجموعه آبی هشتم قرار دارد و برای هماهنگی بیشتر با مسئولین آن می توانید با شماره 09300396699  تماس بگیرید.

 

باشگاه سوارکاری در مشهد 

 

82. باشگاه سوارکاری ارشاد مشهد

 

یکی از باشگاه های سوارکاری بزرگ و مجهز در مشهد، باشگاه سوارکاری ارشاد می باشد که علاوه بر امکانات سوارکاری، یک پیست کارتینگ و یک زمین اسکیت نیز در اختیار شما قرار می دهد تا بسته به سلیقه خود از یکی از تفریحات هیجان انگیز در این مجموعه استفاده کنید. در این باشگاه آموزش های مربوط به اسب سواری به صورت ابتدایی و پایه به شما آموزش داده می شود و در صورتی که تاکنون تجربه سوارکاری نداشته‌اید، اصلاً نیاز به نگرانی نیست؛ چرا که مسئولین این باشگاه و مربیان فعال در آن آماده اند که آموزش‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

آدرس باشگاه سوارکاری ارشاد: بلوار وکیل آباد، نرسیده به دوراهی طرقبه شاندیز، فرعی سمت راست

شماره تماس باشگاه سوارکاری ارشاد: 09151152246

 

83. باشگاه سوارکاری کاشانی مشهد

 

 این باشگاه اسب سواری که در سال 1379 افتتاح شده مساحتی در حدود 8 هکتار دارد و جزو جاهای دیدنی مشهد نیز محسوب می شود. این باشگاه که در آن امکاناتی مانند بوفه، مانژ تمرینی، مانژ مسابقه‌ای، یک پادوک و دو اصطبل در آن قرار گرفتن است. این باشگاه دو مربیه حرفه ای خانوم و آقا در اختیار مشتریان خود قرار داده تا به متقاضیان فنون مختلف سوارکاری از مبتدی تا حرفه ای را آموزش دهند. در ضمن شما می توانید با مدیریت این باشگاه هماهنگ کنید و از یکی از برنامه‌های گشت گروهی و تفریحی با است که در محیط سرسبز اطراف این منطقه انجام می شود لذت ببرید، یکی از مزایای این تورهای گروه این است که شما در فصول مختلف سال می توانید در طبیعت زیبای آن منطقه به سوارکاری بپردازید. 

آدرس باشگاه سوارکاری کاشانی مشهد: کیلومتر 20 جاده مشهد به کلات، جاده سد کارده، روستای معین آباد

شماره تماس باشگاه سوارکاری کاشانی مشهد: 09159759159

 

84. باشگاه سوارکاری فردوسی مشهد

 

باشگاه سوارکاری فردوسی در سال 1366 توسط شرکت توسعه ورزشی احداث شده و به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد شروع به کار کرده است. افرادی که در استان خراسان رضوی ساکن هستند و علاقه دارند که رشته ورزشی سوارکاری را به صورت حرفه‌ای دنبال کنند، می‌توانند از خدمات حرف های این باشگاه استفاده کنند. مربیان این باشگاه‌ ها می‌توانند آموزش‌های لازم برای از سطوح مبتدی تا پیشرفته را در اختیار علاقمندان بگذارند و همچنین باید در نظر داشته باشید که این آموزش ها برای تمامی سنین از کودک تا بزرگسال امکان پذیر است. یکی از موارد جالب این باشگاه سوارکاری برای کودکان وجود پونی پارک های کوچک است که به کودکان و خردسالان اجازه می‌دهند با آنها بازی کرده، به آنها غذا دهند و سوار آنها شوند. یکی دیگر از امکانات این باشگاه سوارکاری پونی کارت می باشد که در آن شما سوار کالسکه های دونفره کوچک می‌شوید که توسط اسب های پونی کشیده می شوند. همچنین شما می توانید از سایر امکانات این باشگاه ماننده کافی شاپ، رستوران و محل بازی کودکان استفاده کنید.
آدرس باشگاه سوارکاری فردوسی مشهد: جاده سنتو، سه راهی فردوسی
شماره تماس باشگاه سوارکاری فردوسی مشهد: 09153111240

 

85. سایر باشگاه های سوارکاری مشهد

 

سایر باشگاه های سوارکاری مشهد که در ادامه این قسمت خدمت شما معرفی می کنیم امکاناتی شبیه به موارد بالا دارند و برای همین ما فقط نام باشگاه و روش‌های دسترسی به آن را در اختیار شما قرار میدهیم تا بتوانید با توجه به موقعیت جغرافیایی خود باشگاه سوارکاری مورد نظر خود را پیدا کنید.

  • باشگاه سوارکاری کاظمیان: این باشگاه در جاده طرقبه و در امام رضا 17 واقع شده است، برای هماهنگی بیشتر شما می توانید با شماره: 09151157080 تماس بگیرید.
  • باشگاه سوارکاری ویلا مشهد: برای دسترسی به باشگاه سوارکاری ویلا شما باید به جاده چناران و روستای ناظریه بروید، در ضمن برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره 09151150955 تماس بگیرید.
  • باشگاه سوارکاری پویا مشهد: باشگاه سوارکاری پویا در کیلومتر 20 جاده چناران قرار دارد و شما برای هماهنگی بیشتر میتوانید با شماره 09153116245 تماس بگیرید. 

 

 

 

استخرها و پارک های آبی مشهد

 

86. استخر مولی المتقیان مشهد

 

این استخر که در قاسم آباد مشهد واقع شده و جزو مفرح ترین جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود، دارای پرسنل وظیفه شناس و دلسوزی است. این استخر کلاس های خصوصی و آموزش های گروهی برای شنا را در اختیار شما قرار می دهند و در زمان شنا نیز مراقب اوضاع  شما هستند. سانس ویژه آقایان هر روز از ساعت 17 تا 22:30 و سانس ویژه بانوان در روزهای زوج و بین ساعت 8 تا 16 برگزار میگردد و هر سانس 2 ساعت است. در نظر گرفتن این زمانبندی مورد نظر میتوانید به این استخر مراجعه کرده و از خدمات آن استفاده کنید.
آدرس استخر مولی المتقیان مشهد: قاسم آباد، حجاب 52، چهارراه اول
شماره تماس استخر مولی المتقیان مشهد: 05136226090 

 

87. استخر ارمغان مشهد

 

استخر ارمغان مشهد که بخشی از مجموعه ورزشی ارمغان است به عنوان یکی از مکان های تفریحی جوانهای طرفدار ورزش های آبی به شمار می رود. در این مجموعه شما علاوه بر استفاده از استخر می توانید از قسمتهای ورزشی مختلف آن نیز استفاده کنید و از آن لذت ببرید. این استخر امکانات متنوعی را در اختیار خانم ها و آقایان قرار میدهد که عبارتند از: سالن بدنسازی، سونا خشک، سونا بخار، آموزش شنا، آموزش غواصی، استخر آقایان، محوطه استخر روباز و حمام آفتاب برای بانوان و… که با رفتن به استخر ارمغان می توانید از آنها استفاده کنید.
آدرس استخر ارمغان مشهد: بلوار فردوسی، خیابان رسالت، رسالت 2
شماره تماس استخر ارمغان مشهد: 05136062507

 

استخر ارمغان مشهد

 

88. استخر آبی هشتم مشهد

 

یکی از بهترین جاهای دیدنی مشد و تفرجگاه ها برای افرادی که به ورزش های آبی مانند شنا علاقمند هستند، استخر آبی هشتم مشهد است که امکانات متنوعی را در اختیار مشتریان خود قرار میدهد و به آن ها کمک میکند که تجربه بسیار خوب و به یاد ماندنی داشته باشند. امکاناتی که در این استخر در اختیار مشتریان قرار میگیرند عبارتند از: سالن بدنسازی، سونا خشک، سونا بخار، جکوزی، سکوی پرش با امنیت بالا، استخر بزرگ با اعماق مختلف و... در ضمن بهتر است بدانید که استخر آبی مشهد دارای بخش مخصوص کودکان است که می توانید فرزند خود را در آن قسمت آزاد بگذارید تا با امنیت کامل آب تنی کند.
آدرس استخر آبی هشتم مشهد: قاسم آباد، بلوار حجاب، روبروی حجاب شرقی 1
شماره تماس استخر آبی هشتم مشهد: 05136619341

 

89. مجموعه آبی کارگران مشهد

 

یکی از بهترین مجموعه های آبی در شهر مشهد مجموعه آبی کارگران است که امکاناتی مانند جکوزی، سونا، استخر بزرگسالان و استخر کودکان را در اختیار شما قرار میدهد و فضای راحت و دنج این استخر بی شک برای شما می تواند لذت باشد. سانس های این استخر 2 ساعته است و زمانبندی سانس ها به این صورت می باشد که بین ساعات 10 تا 14 سانس های ویژه بانوان و سانس های مربوط به آقایان در روزهای فرد 18 تا 23 و در روزهای زوج 16 تا 23 است.
آدرس مجموعه آبی کارگران مشهد: میدان فردوسی، مجموعه آبی کارگران
شماره تماس مجموعه آبی کارگران مشهد: 05137250853

 

استخر کارگران مشهد 

 

90. استخر راد مشهد

 

اگر به دنبال یک استخر آرام و خلوت میگردید که مدتی در آن به تفریح و استراحت بپردازید، بی شک استخر راد مشهد گزینه  بسیار خوبی برای شما خواهد بود، مشتریان قبلی این استخر از تمیز بودن آب، خلوت بودن، وضعیت نظافت کلی و موقعیت جغرافیایی آن در مشهد راضی بوده اند. همچنین امکاناتی مثل سونا بخار، سونا خشک، بوفه، استخر کودکان، حمام سنتی، استخر آب درمانی و... به همراه پرسنلی حرفه‌ای در این مجموعه باعث شده‌اند که بتوانید به راحتی به تفریح بپردازید. نکته مهمی که باید در خصوص استخر راد مشهد در نظر داشته باشید این است که خدمات آن فقط مربوط به آقایان است و سانس ها از ساعت 14 شروع شده و ساعت 23 تمام می شوند.
آدرس استخر راد: میدان تلویزیون، آخر نوفل لوشاتو
شماره تماس استخر راد: 05138794998

 

91. سرزمین موجهای آبی

 

بی شک یکی از معروف ترین مجموعه های مربوط به بازی های ابی در شهر مشهد که به عنوان یکی از بهترین مکان تفریحی مشهد نیز شناخته می شود، سرزمین موج های آبی است. این پارک آبی که به عنوان یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده در خاورمیانه شناخته می شود دارای امکاناتی به روز و جدید است که مدت زمان تفریح در این پارک آبی را برای شما بسیار هیجان انگیز خواهد کرد. این مجموعه به عنوان یکی از قطب های گردشگری در شهر مشهد به حساب می آید و باید در نظر داشته باشید که سالانه افراد زیادی برای استفاده از امکانات این پارک آبی به شهد مشهد سفر میکنند. سرسره های آبی متنوع با شیب و ارتفاع مختلف، چاله فضایی، حمام ترکی، سرسره تورنادو، سقوط آزاد، تیوب سواری روی موج و امکانات و تفریحات بسیار زیاد دیگر این مجموعه باعث می شود شما بعد از ورود به سرزمین موج های آبی مشهد فراموش کنید که دنیای بیرون وجود دارد. اگر به دنبال هیجان هستید یا فقط دوست دارید که در محیطی آرام استراحت کنید، این مجموعه برای شما می تواند بسیار مناسب باشد، چرا که امکانات متنوع این مجموعه برای همه افراد مناسب است. زمان بندی سرزمین موج های آبی به این صورت است که روزهای فرد مخصوص آقایان و روزهای زوج مخصوص خانم ها است.
آدرس سرزمین موجهای آبی مشهد: شهرک غرب، بلوار اندیشه، بزرگراه امام علی، نبش اندیشه 83
شماره تماس سرزمین موجهای آبی مشهد: 05136008

 

موج های ابی

 

92. پارک آبی ایرانیان

 

پارک آبی ایرانیان از پر طرفدارتین و مفرح ترین جاهای دیدنی مشهد است که وسعت بالای آن باعث شده که شما بتوانید در آن موج سواری با تخته را بر روی موج های با ارتفاع 5.3 متر تجربه کنید همچنین جالب است بدانید که این پارچه آبی با همکاری شرکت کانادایی White Water Park ساخته شده و از پستی و بلندی های طبیعی محل احداث این پارچه آبی برای خلق سرسره ها و تونل های پیچیده استفاده شده است که قطعاً باعث جذابیت بالای این پارک می شود. وسعت این مجموعه پارک آبی تقریباً 14 برابر یک زمین فوتبال است و همین باعث شده که فضای باز و بسیار عالی در اختیار استفاده کنندگان از خدمات این پارک باشد. پارک آبی ایرانیان بازی های متنوعی را در اختیار مشتریان خود قرار داده است و می‌توان گفت از نظر تنوع بازی و امکانات با سرزمین موج های آبی در رقابت هستند. امکانات مجموعه پارک آبی ایرانیان عبارتند از: سورتمه وحشت، شاتل فضایی، حمام ترکی، اتاق ماساژ، سالن بدنسازی، رستوران، کافی شاپ، حوضچه آب سرد، جکوزی، سرسره کودکان، سونا بخار و خشک، اسکی روی آب، موج سواری با تخته های مخصوص، رودخانه خروشان، سرسره های رنگین کمان، سرسره های سرعتی، سرسره های آهسته و چاله فضایی و… که بی شک برای همه افراد با هر سن و سال و سلیقه ای جالب خواهند بود. بانوان می توانند در روزهای زوج از ساعت 9 تا 22  و آقایان در روزهای فرد از ساعت 9:30 تا 22:30 از تفریحات آبی در این مجموعه استفاده کنند.
آدرس پارک آبی ایرانیان: قاسم آباد
شماره تماس پارک آبی ایرانیان: 0516632123

 

93. کلوپ سرزمین سلامتی

 

اگر به دنبال یک مجموعه خصوصی با کیفیت برای ارائه خدماتی مانند ماساژ، اسپا و آرام بخشی روح و جسم در مشهد می گردید؛ بدون تردید کلوپ سرزمین سلامتی گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود. این مجموعه کاملا VIP است و حدود 600 متر زیربنا دارد، همچنین حداکثر ظرفیت پذیرش 20 نفر می باشد. مجموعه سرزمین سلامتی دارای سه بخش اصلی است که عبارتند از: 

  • باغ استوایی: که حیاط، کافی شاپ، اتاق جلسه و… در آن قرار دارند.
  • طبقه آرامش: که امکاناتی مانند اتاق ماساژ، ماسک صورت، اتاق نشاط، ماساژ سروگردن، اتاق یوگا و… را در خود جای داده است.
  • دریاچه طلایی: این طبقه که طراحی بسیار منحصر به فرد و زیبایی دارد و شامل قسمت های مختلفی مانند: حمام سنتی، جکوزی، حوضچه آب سرد و سونای بخار و خشک است.

آدرس کلوپ سرزمین سلامتی مشهد: بلوار هاشمیه، هاشمیه 3 و پلاک 3
شماره تماس کلوپ سرزمین سلامتی مشهد: 09154008326 و 0538829919

 

94. پارک ساحلی آفتاب

 

95. موج های خروشان  

 

 

 

باغ وحش مشهد

 

 

 

سالن های نمایش و سینماهای مشهد

 

96. سینما پیروزی مشهد

 

یکی از سینما های با کیفیت خصوصی مشهد که در سال 87 شروع به کار کرده و توانسته توجه زیادی را در میان جاهای دیدنی مشهد به خود جلب کند، سینما پیروزی است. از ویژگی های اصولی سینما پیروزی می توان به امکانات مناسب برای تماشاگران، برخورد مناسب کارمندان و پرسنل با علاقمندان به سینما، ایجاد فضایی مناسب برای تماشای فیلم و استفاده از سیستم های به روز صوتی و تصویری برای مشتریان اشاره کرد. این سینما که دارای 2 سالن است به عنوان یکی از سینماهای با کیفیت مشهد شناخته می شود.
آدرس سینما پیروزی مشهد: بلوار پیروزی، حدفاصل میدان حر و چهار راه کوثر
شماره تماس سینما پیروزی مشهد: 05138837011

 

97. پردیس سینمایی ویلاژتوریست مشهد

 

پردیس سینمایی که در مرکز خرید ویلاژتوریست مشهد واقع شده، یکی از مدرن ترین سینماهای مشهد و از جاهای دیدنی مشهد است که توانسته تجربه خوبی از رفتن به سینما و تماشای فیلم را به مخاطبان خود بسازد. طبق گفته مسئولین در آینده پردیس های سینمایی و به طور کلی سینماهای با کیفیت و دنجی را در مراکز خرید و پاساژ های شهر مشهد خواهیم دید. این پردیس سینمایی که دارای سیستم صوتی و تصویری مناسبی است توانسته توجه دسته‌ای از مشتریان را به خود جلب کند، اما از آنجایی که در یک مرکز خرید  قرار گرفته و رفتن به پردیس های سینمایی هنوز جای خود را در بین مخاطبان باز نکرده، ممکن است که ببینید معمولا این سینما خلوت است؛ البته این موضوع قطعا برای افرادی که دوست دارند به این سینما بروند خبر خوبی خواهد بود.
آدرس پردیس سینمایی ویلاژتوریست: بلوار امام رضا، بین شهرهای مشهد و طرقبه
شماره تماس پردیس سینمایی ویلاژتوریست: 05135595300

 

ویلاژ توریست

 

98. سینما سیمرغ مشهد

 

سینما سیمرغ مشهد دارای پنج سالن نمایش با ظرفیت های 168، 176، 243، 312 و 444 نفر و سه سالن VIP  است و داشتن چنین امکاناتی باعث شده است که سینما سیمرغ به عنوان یکی از مجهزترین و بهترین سینماهای کشور به حساب بیاید. امکاناتی که برای پخش فیلم استفاده می شود همگی کاملا به روز است و به همین علت صدا و تصویری که در زمان نمایش فیلم می بینید کیفیت بسیار مناسبی دارد. البته باید در نظر داشته باشید که فضاسازی ها و کیفیت نهایی پخش فیلم در سالن های VIP  به مراتب بهتر است.
آدرس سینما سیمرغ: شهرک غرب (قاسم آباد)، ضلع شمالی میدان مادر
شماره تماس سینما سیمرغ: 05136224550

 

99. سینما اطلس مشهد

 

سینما اطلس مشهد یکی از بزرگترین سینماهای شهر مشهد و از مدرن ترین جاهای دیدنی مشهد است که با 11 سالن در بازار بزرگ اطلس قرار گرفته است. این سینما دارای سالن VIP با امکانات فوق العاده است که به شما اجازه می دهد در حین دیدن فیلم ناهار، شام یا عصرانه خود را نوش جان کنید. این سینما دارای بوفه ها و غرفه های مختلف است که انواع خوراکی، وسایل سرگرمی، فودکورت، شهر کتاب، عکاسخانه سنتی و... را در اختیار شما قرار میدهد. در ضمن اگر قصد رفتن به سینما اطلس مشهد را دارید لازم نیست نگران پارکینگ باشید، چرا که پارکینگ بازار بزرگ اطلس با گنجایش 1000 خودرو در اختیار شما خواهد بود.
آدرس سینما اطلس مشهد: بزرگراه کلانتری، میدان حافظ، طبقه چهارم بازار بزرگ اطلس
شماره تماس سینما اطلس مشهد: 5133001

 

پردیس سینمایی اطلس مشهد

 

100. سینما هویزه مشهد

 

تاریخ ساخت این سینما به سال 1347 باز میگردد و در آن زمان با ظرفیت 2200 صندلی به عنوان بزرگترین و لوکس ترین سینما در خاورمیانه شناخته میشد، اما در طول انقلاب اتفاقاتی برای این سینما رخ داد و دیگر از آن استفاده نشد؛ تا این که در سال 1391 این سینما با نام پردیس سینمایی هویزه دوباره شروع به کار کرد. امروزه سینما هویزه دارای 8 سالن و ظرفیت 1134 نفر است و زیر نظر موسسه بهمن سبز فعالیت می کند.
آدرس سینما هویزه مشهد: خیابان دانشگاه، نبش چهارراه گلستان
شماره تماس سینما هویزه مشهد:05138437575

 

101. سینما آفریقا مشهد

 

این سینما که در سال 1350 ساخته شده یکی از سینماهای قدیمی شهر مشهد است. سینما آفریقا دارای یک سالن است که 566 نفر ظرفیت دارد، همچنین بهتر است بدانید که این سینما در سال 1394 مورد بازسازی قرار گرفت و فضای داخلی و خارجی آن زیبایی زمان قدیم خود را دوباره پیدا کرد. از آنجایی که این سینما در یکی از منطق پر رفت و آمد مشهد است، تقریبا بیشتر اوقات شلوغ می باشد. به یاد داشته باشید که بلیط های این سینما در روزهای  سه شنبه نیم بها هستند و می توانید فیلم مورد نظر خود را با 50 درصد تخفیف ببینید.
آدرس سینما آفریقا مشهد: ضلع جنوب غربی میدان شریعتی (میدان تقی آباد)
شماره تماس سینما آفریقا مشهد: 05138597454

 

102 سینما قدس مشهد

 

بنای اصلی ساختمان سینما قدس مربوط به سینما آریا بوده است که در سال 1348 افتتاح شد و در آن زمان ظرفیت 1200 نفر بیننده را داشت. متاسفانه یک روز قبل از سوختن سینما رکس آبادان در تاریخ 27 مرداد 1357 سینما آریا در آتش سوخت. بعد از انقلاب سینمای سوخته بازسازی شد و با عنوان سینما قدس شروع به کار کرد و هنوز هم به فعالیت خود ادامه میدهد. این سینما زیر نظر موسسه بهمن سبز اداره و هنوز هم به عنوان یکی از سینما های محبوب مشهد شناخته می شود.
آدرس سینما قدس: خیابان پاسداران، کنار هتل جم
شماره تماس سینما قدس: 0513854230 

 

103. سینمای آرمیتاژ گلشن

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
کد کپچا
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.