راهنمای کامل سفر به مشهد

به این محتوا امتیاز دهید

۱۳۹۹ ۷ خرداد
راهنمای کامل سفر به مشهد ؛ از دیدنی‌ها و تفریحات تا حرم | تورگردان

نیازی به ترغیب کردن افراد برای انتخاب تور مشهد نیست چون سالانه نزدیک به سی میلیون نفر به مشهد سفر می کنند. بعضی از ایام سال، جمعیت گردشگران و مسافرانِ تور مشهد از شهروندانش بیشتر می شود. مسافران بیش از هر چیز با هدف زیارت به این شهر سفر می کنند ولی سایر جاذبه های مشهد را نیز نباید نادیده گرفت. امروز با تورگردان همراه باشید تا به تنوع جاذبه ها و تفریحات مشهد پی ببرید.

نیازی به ترغیب کردن افراد برای انتخاب تور مشهد نیست چون سالانه نزدیک به سی میلیون نفر به مشهد سفر می کنند. بعضی از ایام سال، جمعیت گردشگران و مسافرانِ تور مشهد از شهروندانش بیشتر می شود. مسافران بیش از هر چیز با هدف زیارت به این شهر سفر می کنند ولی جاذبه ها و بازار مشهد را نیز نباید نادیده گرفت. این کلان شهر، سابقه ای دور و دراز دارد و مقصد بسیاری از تجار، کسب و کارها و علاقمندان به تفریح و سرگرمی است. بد نیست امروز با تورگردان همراه باشید تا به تنوع جاذبه ها  و تفریحات مشهد پی ببرید. ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

تور مشهد

 

علت انتخاب تور مشهد

 

همانطور که اشاره کردیم اولین دلیل انتخاب تور مشهد زیارت است. این شهر، زیارتی ترین شهر در ایران و در واقع قبله آمال شیعیان دوازده امامی جهان است. مسافران این شهر که به نام زائر شناخته می شوند از شهرستان های مختلف در استان های خراسان، از تهران، از شهرهای کوچک و بزرگ ایران و کشورهای عرب و همسایه های ایران مدام به این شهر رفت و آمد دارند. استقبال روزافزون از این شهر را می توان از ازدحام جمعیتی که همه روزه در حرم امام رضا(ع) موج می زند، دریافت. مشهد، پایتخت معنوی جهان اسلام است و بسیاری به امید پیوند زدن روح و جانشان به پنجره فولاد رضوی رهسپارش می شوند. این قبله نورانی، علت اصلی رونق دائمی تور مشهد بوده است.

از موضوع زیارت که بگذریم بد نیست بدانید که مشهد شهری پر از جاذبه تفریحی و تاریخی است. در سال های اخیر با هدف رونق دادن به جنبه های تفریحی تور مشهد مجموعه های گردشگری و جاذبه های بسیاری در این شهر در معرض دید عموم قرار گرفته است. بسیاری از خانه های تاریخی، بازسازی شده و مراکز خرید بزرگ با زمینه های گردشگری آغاز به کار کرده است. در ادامه این مقاله در قسمت «جاذبه های گردشگری مشهد» به طور مفصل جاهای دیدنی مشهد را معرفی خواهیم کرد.

همانند بسیاری از کلان شهرها مشهد نیز مسافرانی با هدف کار و تجارت دارد. بعضی افرادی که تور مشهد را انتخاب می کنند از سوی ارگان، سازمان یا شرکتی خصوصی با هدف ارتقای شغلی و پروسه های اداری به این شهر تردد می کنند. اهمیت شغلی، آموزشی (دانشگاه های مشهد) و فرهنگی همواره در خراسان رضوی و پایتخت آن اهمیت داشته است.

 

تور مشهد، خیابان احمد آباد

کوچه شمعدانی‌ها در خیابان احمد آباد مشهد

جاذبه های تور مشهد

 

همانطور که اشاره شد مهمترین جاذبه شهر مشهد حرم مطهر و زیارت امام رضا (ع) است. زائران پس از مراجعه به حرم با ورود به صحن ها و رواق های متعدد آستان قدس رضوی علاوه بر زیارت از انواع خدمات فرهنگی حرم استفاده می کنند. مراکزی مثل کتابخانه مرکزی، کبوترانه، مهمانسرای حضرت، دارالقرآن، مدرسه پریزاد، مدرسه دو در، سقاخانه، برج های ساعت، مقبره شیخ بهایی، مقبره حر عاملی، ساعت آفتابی، پنجره فولاد، مقبره حسنعلی نخودکی، کاشیکاری ها، طلاکاری ها، آیینه کاری ها، درب های قدیمی و نفیس، حوض ها و فواره ها همگی جزو جاذبه های تاریخی، هنری و فرهنگی حرم امام رضا محسوب می شوند.

 

جاذبه های تاریخی تور مشهد

 

-آرامگاه فردوسی در توس مهمترین بخش از تور مشهد

-بقعه هارونیه در بلوار شاهنامه در توس

-خانه تاریخی داروغه در خیابان نواب صفوی؛ زیباترین خانه تاریخی در تور مشهد

-خانه ملک در خیابان امام خمینی، محل آفرینش های هنری و صنایع دستی تور مشهد

-خانه توکلی در خیابان نواب صفوی

-خانه امیری در خیابان نواب صفوی

-خانه پیشه وران در خیابان آخوند خراسانی

-خانه رجایی در کوچه پرتو (سرشور 20) از خیابان های قدیمی و تاریخی تور مشهد

-فرهنگسرای بهشت از بخش های مهم تاریخی و فرهنگی تور مشهد در خیابان جنت و محله سراب

-مدرسه دو در واقع در حرم مطهر، واقع در صحن جمهوری

-مدرسه پریزاد واقع در حرم مطهر روبروی مدرسه دو در و چسبیده به مسجد گوهرشاد

-مدرسه عباسقلی خان در ابتدای خیابان نواب صفوی

-پیر پالان دوز در خیابان نواب صفوی، چسبیده به حرم

-مدرسه غیاثیه خرگرد از آثار دوره تیموری در خواف

-مدرسه باقریه، مدرسه بهزاد، مدرسه سلیمان خان، مدرسه میرزا جعفر و دیگر مدارس دیدنی تور مشهد

-باغ نادری و آرامگاه نادرشاه افشار واقع در چهارراه شهدا مشتمل بر موزه و پارک و از مهمترین دیدنی های تور مشهد

-باغ ملی در خیابان امام خمینی واقع در ارگ قدیم مشهد و روبروی کنسولگری پاکستان

-موزه های فرش، قرآن، مسکوکات، موزه فرشچیان، موزه آبزیان و بسیاری موزه های دیگر واقع در حرم مطهر

-موزه مردم شناسی یا حمام مهدی قلی بیگ در بیرون بازار فرش فروش ها و روبروی ورودی حرم از دیدنی های تور مشهد

-مصلی تاریخی مشهد واقع در بلوار مصلی

-گنبد خشتی در خیابان طبرسی از مهمترین خیابان ها در تور مشهد که هتل های بسیاری در آن قرار گرفته است.

-گنبد سبز در خیابان خاکی (شهید باهنر) از شاخص های مهم شهری و جاذبه ای مهم در تور مشهد به عنوان مقبره شیخ مومن

-میامی و امامزاده یحیی نیز از جاهای دیدنی مشهد است که هم جاذبه ای مذهبی و تاریخی و هم تفریحی و درمانی به شمار می رود.

-خواجه مراد مقبره هرثمه بن عین در جنوب شرقی مشهد و در ارتفاعات بینالود از مناطق مهم برای ییلاق و کوهنوردی در تور مشهد

-خواجه اباصلت در جاده مشهد فریمان در 10 کیلومتری مشهد

 

این را نیز می پسندید: لیست کامل بازارها و مراکز خرید مشهد

 

تور مشهد و بقعه هارونیهبقعه هارونیه در مشهد

 

جاذبه های تفریحی و هیجانی در تور مشهد

 

جاذبه های تفریحی و هیجانی در تور مشهد حرف های زیادی برای گفتن دارد. مجموعه های آبی این شهر با امکانات و تفریحات متنوع و هیجان انگیز از سوی گردشگران ایرانی و توریست های خارجی استقبال می شود. این مراکز به عنوان مراکز درمانی نیز استفاده می شوند چرا که دارای بخش های نمک درمانی، ماساژ درمانی و غیره است. به علاوه انواع پردیس های سینمایی و سالن های تئاتر و نمایش، پیست اسکی و تفریحات افرود و چتر بازی در این شهر مهیا شده تا مسافرانِ تور مشهد از هیچ نظر احساس کمبود نکنند و همه سلایق و روحیات از انتخاب تورهای مشهد راضی باشند. در ادامه به مهمترین جاذبه های هیجانی تور مشهد به اختصار اشاره می کنیم.

 

تور مشهد و تله سیژ چالیدره

تله سیژ چالیدره طرقبه در مشهد

 

پارک ها و مناطق ییلاقی و تفریحی در تور مشهد

 

شهر مشهد طبیعتی کوهستانی دارد ولی از گذشته در دل این منطقه مناطقی سرسبز و ییلاقی قرار داشته است. بسیاری از مناطقی که الان جزو مناطق پر تردد و خیابان های اصلی شهر محسوب می شود در گذشته باغستان های مردم بوده است. برای نمونه در سرتاسر بلوار ملک آباد از یک سو باغی بزرگ وجود داشته که هم اکنون نیز در اختیار آستان قدس رضوی است. این قبیل باغ های موقوفه در اختیار عموم مردم نیست ولی نقش زیادی در کاستن از آلودگی هوا و بهبود طراوت شهر داشته اند. با این حال بسیاری از مناطق مهم شهری مشهد مشتمل بر پارک هایی بزرگ و جنگلی است و یا بوستان هایی بسیار بزرگ است که هم شهر را زیبا می کند هم محل خوبی برای جمع شدن مردم و پیک نیک های دوستانه و خانوادگی است. 

 

تور مشهد در اخلمد

روستای اخلمد مشهد

 

تفریحات کودکانه در تور مشهد

 

-پارک علمی پروفسور بازیما

-شهر مشاغل کارالند در مرکز خرید آرمیتاژ در خیابان هفت تیر

-کلوپ پاندا در خیابان آب و برق با تفریحاتی برای سنین 3 تا 10 سال

-باغ وحش وکیل آباد

-پارک های آبی مشهد با بخش هایی مختص کودکان

-باشگاه کودک و آینده

-سینماهای چند بعدی در زیست خاور، الماس شرق، پارک ایرانیان و غیره

-سینمای مخصوص کودکان در پردیس سینمایی اطلس

-شهربازی در پارک های ملت، کوهسنگی و سایر پارک های مشهد

-شهر بازی سرزمین عجایب در الماس شرق و سایر شهربازی های سرپوشیده در مراکز خرید بزرگ

-سرزمین بازی ها در تور مشهد

-کبوترانه در صحن جامع رضوی حرم

-مجتمع تفریحی جام جم در ابتدای شاندیز

 

شهر مشاغل کارالند در تور مشهد

 

 

انتخاب نوع سفر به مشهد

 

راه های مختلفی برای سفر مشهد پیش روی گردشگران قرار دارد. عده ای راحت ترین راه را انتخاب می کنند و با خریدن تور مشهد هوایی از طریق هواپیما با سرعت خود را به این شهر می رسانند و بقیه وقتشان را به زیارت و تفریح در تور مشهد می گذرانند. فرودگاه شهید هاشمی نژاد در مشهد همه روزه برای پروازهای داخلی و خارجی با ایرلاین های مختلف در حال فعالیت است. دسته دوم تور مشهد با قطار را انتخاب می کنند واز طریق قطارهای مختلف فدک، قطار زندگی، قطار بن ریل، قطار سفیر و.. به این شهر می آیند. خطوط ریلی موجود در تور مشهد در کلاس های مختلفی مثل قطارهای لوکس و چند ستاره و قطارهای سریع السیر یا اتوبوسی موجودند. دسته سوم از مسافرانِ ترو مشهد به صورت گروهی یا انفرادی از طریق اتوبوس به این شهر می آیند. بیشتر افرادی که از تور گروهی مشهد استفاده می کنند، برای اینکه در طول سفر در کنار سایر همسفرانشان باشند و از لذت مصاحبت و همنشینی با آن ها بهره مند گردند، این نوع تور را انتخاب می کنند. باید خاطر نشان کرد که این راه برای مسیرهای نزدیک می تواند لذت بخش باشد ولی در مسیرهای دورتر شاید برای افراد مسن کمی خسته کننده به نظر برسد.

 

انتخاب هتل در سفر به مشهد

 

افرادی که تور مشهد را خریداری می کنند عموما در کنار بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس، هتل را نیز رزرو می کنند. رزرو هتل پیش از آمدن به یک شهر به خصوص شهر پر گردشگری مثل مشهد، مطمئن ترین راه است. البته باید خاطر نشان کرد افرادی که در این شهر اقوام یا آشنایی دارند، فرهنگیان و کارمندان بسیاری از سازمان ها معمولا به شیوه های دیگری برای اقامت خود اقدام می کنند چون بیشتر سازمان ها در این شهر مهمانسراها و هتل آپارتمان هایی رزرو کرده اند. با این حال این افراد نیز بعضی مواقع به ناچار (به علت پر شدن هتل آپارتمان یا هتلِ اختصاصی سازمان یا شرکتشان) یا از روی انتخابِ شخصی به سراغ هتل ها می روند. هتل های مشهد امتیازاتی دارد که آن را از سایر اقامتگاه های شهر برتر می کند. بد نیست توضیحات بیشتری بدهیم.

هتل ها در تور مشهد از تنوع زیادی بر خوردارند. در این شهر انواع هتل های پنج ستاره، چهارستاره، سه ستاره و پایین تر و انواع هتل آپارتمان با امکاناتی مثل اتاق های معمولی و کانکت(اتاق هایی که به همدیگر راه دارند) و سوئیت های متنوع وجود دارند. بسیاری از این هتل ها نزدیک به حرم احداث شده اند و روز به روز بر تعداد آن ها افزوده شده و با بازسازی و رسیدگی، بر کیفیت آن ها نیز به روز می شود.

 

تور مشهد هتل قصر طلایی

هتل پنج ستاره قصر طلایی مشهد

 

هتل های پنج ستاره مشهد

 

تور مشهد در هتل های پنج ستاره از امکانات اقامتی متناسب با تعداد ستاره های هتل برخوردار است. این هتل ها از امکاناتی مثل استخر، سونا، جکوزی، ماساژ، اسپا، حمام ترکی و نمک درمانی بهره برده اند و خدماتی مثل اینترنت رایگان، ترنسفر فرودگاهی و راه آهن رایگان (عموما تنها برای استقبال)، ترنسفر رفتو برگشت به حرم و غیره ارائه می کنند. بعضی از این هتل ها سالن های آرایشی مخصوص خانم ها و اقایان و تقریبا همگی آن ها سالن های ورزشی دارند. گران ترین هتل ها در تور مشهد هتل های لوکس و پنج ستاره ای همچون هتل مجلل درویشی و هتل بین المللی قصر طلایی می باشند. این هتل ها با چندین رستوران و کافی شاپ و بخش های گردشگری تجهیز شده اند و میهمانانشان را از همه چیز بی نیاز کرده اند.

 

هتل های چهار ستاره و پایین تر در تور مشهد

 

تور مشهد در هتل های چهار ستاره دست کمی از هتل های پنج ستاره ندارد. این هتل ها از جمله هتل رفاه مشهد، هتل الماس مشهد، هتل جواد مشهد، هتل اترک مشهد، هتل تارا مشهد، هتل کیانا مشهد، هتل الماس نوین از امکاناتی مثل رستوران های چندگانه، پارکینگ های رایگان، سونا و جکوزی، ترنسفر رفت و برگشت به حرم امام رضا و بسیاری امکانات و خدمات دیگر بهره برده اند. هتل های سه تاره و پایین تر نیز امکانات کمتری دارند ولی همگی دارای اتاق های تمیز و سرویس های شیک و مرتبی هستند. از همه مهم تر اینکه پرسنل و کارکنان هتل های مشهد همگی آموزش دیده و مجرب هستند، به نحوی که میهمانان تور مشهد همیشه از کارکنان هتل ها رضایت کامل داشته اند.

 

برای رزرو انواع تور لحظه آخری به مقصد مشهد، کیش، چابهار، اصفهان، شیراز و همه نقاط کشور با ارزان ترین قیمت، از طریق سایت تورگردان اقدام کنید.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
کد کپچا
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.