کوه های مشهد برای کوهنوردی و تفریح

کوه های مشهد برای کوهنوردی و تفریح

۱۳۹۹ ۱۶ آذر تورگردان
نویسنده : عفیفه خدنگی
کوه-های-مشهد

قبل از هر چیز باید بگوییم آن هایی که می گویند کوهنوردی ورزش گرانی است راه خوبی برای پنهان کردن تنبلی شان پیدا نکرده اند. این ورزش سبک و در عین حال مفید تنها یک جفت کفش مناسب و یک کوله پشتی نیاز دارد. این روزها چه کسی است که این دو قلم را در خانه نداشته باشد.

کوه های مشهد به خصوص رشته کوه بینالود و قله های معروف آن برای همه مشهدی های علاقمند به کوهنوردی و غیر آنها آشناست. دشت مشهد در فاصله کوه های بینالود و هزار مسجد با امتداد شمال غرب-جنوب شرق واقع شده است. از نظر زمین شناسی این شهر به سه محدوده تقسیم می شود. اول ارتفاعات بینالود، دوم محدوده مصلی بین بینالود و کپه داغ و سوم محدوده کپه داغ. امروز تصمیم گرفتیم یادداشتی مجزا درباره قله های مشهد و مسیرهای کوه پیمایی در این شهر منتشر کنیم.

 

قله بینالود مشهد

 

اول از هر چیز باید بگوییم آن هایی که می گویند کوهنوردی ورزش گرانی است راه خوبی برای پنهان کردن تنبلی شان پیدا نکرده اند. این ورزش سبک و در عین حال مفید تنها یک جفت کفش مناسب و یک کوله پشتی نیاز دارد. این روزها چه کسی است که این دو قلم را در خانه نداشته باشد. بالای کوه ها دوچرخه سواران کوهستان را نیز خواهید دید که از مسیرهای مخصوص به خودشان صعود کرده اند، پس اگر با دو عدد چرخ می شود صد در صد با دو پای انسانی هم  شدنی است. همت کنید و بلند شوید. شهر از آن بالا دیدنی است و هوا نیز مطبوع تر است. 

 

 

قله زو؛ بام مشهد

 

قله زو مشهد

 

قله زو را باید با یک راهنما و لیدر طی کرد چون ممکن است سردرگم شوی. با اینکه کوه نوردی قله زو در سطح سبک رده بندی می شود ولی بعد از ساعت ها کوه پیمایی شاید نتوانی راه قله را در این پهنه بیابی. خوشبختانه با پاکوب های فراوانی که در مسیر تعبیه شده کار کوهپیمایی برای آن هایی که مسیر را بلد نیستند آسان شده است. بعد از رسیدن به قله چشمتان به چند درخت می افتد و در آنجا مرکز زلزله نگاری مشهد را خواهید دید. پای درخت ها چشمه آبی به نام چشمه معین قرار دارد که این پوشش های گیاهی را مشروب می کند. بیشتر گروه های کوهنوردی معمولا کنار چشمه توقف می کنند.

برای رزرو کلیک کنید: تور مشهد با قطار

 

قله زو در مشهد

 

چشمه دیگری هم حدود هزار متر پایین تر قرار دارد که برای رسیدن به آن هم باید راهنما داشته باشید. چشمه دوم برکه کوچکی را پدید آورده و پر از ماهی قرمز است. احتمالا امسال که بارندگی ها زیاد بوده این برکه نیز بسیار بزرگتر شده باشد. این چشمه از سوی دیگر در انتهای بلوار نماز قرار می گیرد.

برای صعود به قله زو از مسیرهای مختلفی می توان شروع کرد. بهترین محل برای شروع انتهای بلوار هاشمیه و بوستان کوهستانی خورشید است. این بوستان از جاذبه های طبیعی محله های نسبتا اعیانی نشین شهر است که بسیاری از مشهدی ها و مسافران پیک نیک ها و قرارهای دوستانه را در آن برگزار می کنند. از این پارک حدود یک ساعت تا قله راه است. ارتفاع آن نسبت به دشت اطراف 150 متر است.

 

 

قله معجونی؛ پاتوق کوهنوردان قدیمی

 

قله های مشهد

 

قله معجونی از مسیرهای قدیمی کوهنوردی در اطراف مشهد است و پیشکسوتان این رشته آن را خوب می شناسند. شاید این قله را نشنیده باشید ولی قطعا با نام کوه های خلج آشنا هستید. قله معجونی در واقع در کوه های خلج قرار دارد و فاصله چندانی با مشهد ندارد. ایستگاه کوه های خلج از نظر زمین شناسی دارای مونزو گرانیت است. مسیر صعود به قله معجونی یک پاکوب عریض است که در ادامه به چند پاکوب تبدیل می شود و از هر کدام از آن ها می توان به قله رسید. پاکوب به مسیرهای مالرویی گفته می شود که در کوه تعبیه شده و صعود را برای افراد آسان می کند.

برای آشنایی با تمامی جاذبه ها و دیدنی های مشهد حتما مقاله « جاهای دیدنی مشهد  » را از همینجا مطالعه کنید. 

 

قله معجونی مشهد

 

برای رفتن به قله معجونی باید به انتهای خیابان سیدی بروید که تقریبا منطقه ای محروم تر از مشهد به شمار می رود. وارد خیابان خلج شوید و مسیر روستایی مغان (جاده خلج) را پیدا کنید. از آنجا می توانید کوه پیمایی را شروع کنید. آن هایی که علاقه به طبیعت زیبا و منطقه گردشگری هفت حوض دارند از همین منطقه باید سراغ تابلوهای راهنمای هفت حوض را بگیرند. برای کوه پیمایی به سمت قله ابتدا چشمتان به تاسیسات وزارت دفاع خواهد افتاد از اینجا حدود یک ساعت و نیم تا قله فاصله است. ارتفاع آن نسبت به دشت اطرافش 1500 متر است و سطح کوهنوردی آن هم سبک به شمار می رود.

 

 

چین کلاغ؛ قدرت نمایی کوهنوردان

 

چین کلاغ مشهد

 

چین کلاغ قله ای مخروطی شکل و معروف در میان کوهنوردان قدیمی است. اگر بپرسید چین کلاغ به چه معنی است باید شما را به گویش مشهدی ها ارجاع بدهیم  و بگوییم این عبارت به معنی نوک کلاغ است. احتمالا اشاره ای به دورنمای کوه از منظر دید مشهدی ها دارد که شبیه به نوک این پرنده است. مسیر بالا رفتن از چین کلاغ به دلیل وجود پرتگاه برای آماتورها کار ساده ای نیست. مسیر نسبتا سخت است و باید با کفش مناسب و تجهیزات کوهنوردی وارد مسیر شده باشید.

 

بینالود مشهد

 

کوه های چین کلاغ هم جزو کوه های خلج به شمار می رود. باید به منطقه سیدی بروید. با ورود به این منطقه پیش از هر چیز پردیس سینمایی اطلس توجهتان را جلب می کند. حتما یک روز هم برای سینما رفتن در این پردیس مجلل وقت بگذارید. از این مسیر باید تا انتهای خیابان سیدی رفته، وارد خیابان خلج شوید. از ابتدای مسیر روستایی مغان (جاده خلج) می توانید کوهنوردی را شروع کنید. از کنار ویرانه های روستای قدیمی خلج گذشته و خودتان را به معدن سنگ برسانید. از آنجا وارد منطقه گردشگری هفت حوض شوید. مسیر صعود به چین کلاغ، مسیر فرعی معدن سنگ گرانیت است. مدت صعود نیم ساعت بیشتر نیست و ارتفاع آن از جبهه شمالی 2800 متر است.

 

فریزی چناران ؛ مناسب کوهنوردی و رود نوردی

 

فریزی و رشته کوه بینالود

 

فریزی روستایی معروف در میان طبیعت گردان و کوهنوردان است. این روستا در بخش گلبهار شهرستان چناران قرار گرفته و 70 کیلومتر با شهر مشهد فاصله دارد. فریزی مثل بیشتر مکان های کوهنوردی مشهد در دامنه رشته کوه بینالود قرار گرفته است. این روستا در دهستان گلمگان که دارای جاذبه های بی نظیری مثل چشمه سبز است، قرار گرفته که از طرقبه و جاده چناران می توان به آنجا رفت. از جاذبه های روستای فریزی می توان به ارامگاه عبیدالله اعرج، رودخانه زو، تغارای ججی، آبشار اویگ و از همه مهم تر مسیر کوهنوردی بینالود است.  

فریزی جبهه شمالی دسترسی به قله بینالود است. این مسیر شامل یال فریزی است. برای رفتن به آنجا می توان از شهر جدید گلبهار نیز عازم شد و پس از عبور از یک جاده پر پیچ و خم به دره سیب رسیده و از آنجا به شمالی ترین نقاط رشته کوه بینالود صعود کرد.

 

 

کوهسنگی مشهد؛ کوهی تاریخی و همگانی

 

کوهسنگی

 

کوهسنگی مشهد مشتمل بر دو کوه نه چندان بلند ولی پر طرفدار است که اطراف آن بوستانی بزرگ و خوش آب و هوا شکل گرفته است. این کوه ها پاتوق کوهنوردان نیست ولی مردمی که برای پیک نیک و گشت و گذار به پارک کوهسنگی می آیند معمولا بالای کوه نیز می روند. برای آن هایی که واقعا اهل کوهنوردی نیستند یا کودکان و افراد سالمند، پلکان هایی از پای کوه تا قله تعبیه شده است. با این اوصاف صعود به قله کوهسنگی کار آسانی است. امیدورایم شما از آن دسته افرادی نباشید که همین کوهنوردی آسان را نیز از خود دریغ کنید. برای بالا رفتن از کوه کوهسنگی تنبلی و بی حوصلگی از خود نشان ندهید. 

 

 

روستای نغندر و ارتفاعات بینالود

 

نغندر

 

روستای نغندر یکی از مناطق خوش آب و هوا و مناسب برای کوهنوردی است. این روستا در دامنه کوه های شمالی بینالود قرار گرفته و در دل چند دره محصور شده است. روستای نغندر در ده کیلومتری طرقبه بوده و دسترسی آسانی از مشهد دارد. در ارتفاعات روستا بقایای قلعه ای کهن نیز وجود دارد که تنها کوهنوردان می توانند به آنجا سر بزنند.  

 

 

روستای کنگ در شمال شرقی بینالود

 

کوه های روستای کنگ

 

کنگ روستایی پر طرفدار و 1500 ساله در نزدیکی مشهد رد شهر طرقبه است که برای کوهنوردان به مناسبت ارتفاعاتش اهمیت دارد. لغت کنگ به معنی پرنده ای قوی پنجه است که در مناطق کوهستانی زندگی می کند. این روستا در دامنه  شمال شرقی کوه های بینالود قرار گرفته و پاتوق و اقامتگاهی مختص کوهنوردان نیز در آنجا فراهم شده است. زیبایی های کنگ و چشم انداز روستای تاریخی آن با معماری پلکانی توجه عموم گردشگران را جلب کرده است. در این منطقه رودخانه ای پر خروش، چشمه ای جوشان و آبشاری دل انگیز و صخره ای وجود دارد. جاذبه هایی دیگر همچون رباط پای کوه، مزار شیخ عبدالله غرجستانی، قبرستان تاریخی و باغستان های روح بخش روستای کنگ را جذاب کرده است. از جاذبه های نزدیک به روستای کنگ می توان به منطقه گردشگری چالیدره، نغندر و دیگر ییلاقات و بازارها، رستوران ها و مراکز تفریحی طرقبه اشاره کرد.

 

اگر به این قله ها صعود کردید لطفا نظرتان را درباره امکانات پای کوه و نکات لازم برای پیمودن این مسیر با ما در میان بگذارید. به زودی سایر قله ها در تور مشهد برای کوهپیمایی را نیز خدمتتان معرفی خواهیم کرد. پیروز باشید.

 

اشتراک گذاری

تصاویر مرتبط

کوه-های-مشهد
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

کد کپچا
2 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0   نفر این تور را پسندیده اند.