جاهای دیدنی طرقبه | مناطق خوش آب و هوا و تفریحات

جاهای دیدنی طرقبه | مناطق خوش آب و هوا و تفریحات

انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۹     به روزرسانی : ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
نویسنده : عفیفه خدنگی
جاهای-دیدنی-طرقبه

جاهای دیدنی طرقبه شاندیز | جاهای تفریحی طرقبه | بهترین جای طرقبه | مکان های دیدنی طرقبه | روستاهای طرقبه | شاندیز و طرقبه تنها به داشتن ییلاقات متعدد و روستاهای گردشگری معروف نیست بلکه جاذبه های متنوع تفریحی و تاریخی را نیز در بر گرفته است.

جاهای دیدنی طرقبه در میان مشهدی ها و غیر مشهدی ها طرفداران زیادی دارد. این شهر خوش آب و هوا تنها به داشتن ییلاقات متعدد و روستاهای گردشگری معروف نیست بلکه جاذبه های متنوع تفریحی و تاریخی را نیز در بر گرفته است. به دلیل نزدیکی و دسترسی آسان به طرقبه و جاده های خوب و راحت جاهای دیدنی طرقبه مشهدی ها و حتی گردشگران داخلی و خارجی از آنجا استقبال زیادی می کنند. تنوع جاذبه های طرقبه ان را به یکی از مهمترین مناطق گردشگری کشور تبدیل کرده است.

  

پارک جنگلی وکیل آباد

 

پارک جنگگلی وکیل آباد

 

پارک جنگلی وکیل آباد با وسعتی بالغ بر 250 هزار متر مربع هم از سوی خیابان وکیل آباد مشهد و هم از ابتدای طرقبه دسترسی دارد. آن هایی که می خواهند از همان ابتدا به بخش های بالایی باغ جنگلی دسترسی داشته باشند، از طرقبه وارد آن می شوند. پارک جنگلی وکیل آباد از موقوفات حاج حسین ملک، از رجال سیاسی، ادبی و فرهنگی بوده که املاک موقوفه او نه تنها در جای جای شهر مشهد که در تهران و شهرهای دیگر نیز به چشم می خورد.

در این پارک امکان بازدید از قناتی که کل پارک را آبیاری می کند فراهم شده است و این بخش به ورودی پارک وکیل آباد از طرقبه نزدیک تر است. پارک جنگلی تصاویری بسیار زیبا و به واقع بکر و جنگلی را پیش روی گردشگران قرار می دهد. به علاوه امکانات متنوعی همچون رستوران، بوفه، آلاچیق، فضاسازی برای پیاده روی و نشستن در پارک فراهم شده است. پارک جنگلی در بعضی قسمت ها کاملا مسطح و در بعضی بخش ها کاملا پلکانی است.

 

بند گلستان

 

بند گلستان مشهد

 

رودخانه گلستان از سه شاخه رود که از روستاهای مایان، دهبار و جاغرق می آید تشکیل می شود و به روستایی به اسم گلستان می ریزد که به ابتدای جاده طرقبه نزدیک تر است. این رودخانه که در جلوی آن آب بندی ساخته شده بعضی فصول و سال ها بسیار کم آب و در ایام پر آبی سرریز می شود. سدس که جلوی رودخانه گلستان کشیده شده از آثار دوره تیموری است. به لطف این بند در اطراف آن باغستان های زیادی شکل گرفته که همگی متعلق به اهالی روستا و مشهدی هایی است که در طرقبه باغ و ویلا ساخته اند.

رودخانه از قسمت های مختلفی از جاده طرقبه در دسترس است ولی برای رفتن به سمت بند گلستان که امکانات قایقسواری، اقامت، تهیه نوشیدنی و گاهی غذا فراهم شده است، باید از کنار خیابان امامزاده یاسر و ناصر پایین رفت و در کمتر از یک دقیقه تابلوی مجموعه تفریحی بند گلستان را مشاهده نمود.

 

جاغرق

 

جاغرق

 

دره جاغرق از زیباترین و معروف ترین بخش های طرقبه است که به دلیل استقبال مردم از امکانات رفاهی به خصوص رستوران لبریز شده است. جاغرق در 7 کیلومتری جنوب غربی طرقبه قرار گرفته و آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. این روستا که پیش از اسلام نیز مسکونی بوده رودخانه ای فصلی، تعدادی قنات و یک چشمه و آبشار دارد.

از دیدنی های مهم جاغرق درخت چنار 700 ساله ای است که دو متر قطر دارد. قبرستان جاغرق نیز به دوره تیموری بر می گردد و به ثبت ملی رسیده است. علاقمندان به کوهنوردی و آن هایی که به دنبال شکم گردی در بهترین رستوران های اطراف مشهد می باشند، تقریبا هفته ای یک بار حتی زمستان ها نیز به جاغرق می روند. این روستا تابستان های بسیار خنکی دارد ولی به دلیل ارتفاع 1500 متری از سطح دریا زمستان هایش سرد و طاقت فرساست.

 

مجموعه گردشگری چالیدره

 

چالیدره

 

رودخانه چالیدره از رودخانه جاغرق تغذیه می کند و در گذشته تنها تفریح آن نشستن کنار دریاچه و قایق سواری بود ولی در دهه اخیر تفریحات متنوعی همچون تله سیژ، تله کابین، غواصی، ماهیگیری، اسکی روی آب، برج گردان، بانجی جامپینگ، زیپ لاین، ترن و.. در آنجا راه اندازی شده است که توجه گردشگران ایرانی و خارجی را به خود جلب کرده است. سد چالیدره به سال 1376 بر می گردد ولی امکانات تفریحی آن متعلق به دهه 90 است.

از امکانات رفاهی مجموعه گردشگری چالیدره می توان به مر کز ماساژ، فیش اسپا، رستوران و کافی شاپ اشاره کرد. در ادامه منطقه گردشگری چالیدره با وسعت 16 هکتار می توان به سمت روستاهای نغندر، روستای کنگ و مناطق خوش آب و هوای دیگر رفت. در فصل بهار و تابستان تمامی امکانات تفریحی دریاچه باز است ولی با رفتن به سمت فصل سرما کم کمک بعضی بازی ها بسته می شود.

 

روستای تاریخی کنگ

 

کنگ

 

کنگ روستایی تاریخی و یکی از جذاب ترین روستاهای پلکانی در کشور است. روستای پلکانی یا طبقانی به معنی ساخته شدن خانه های در روی کوه میباشد؛ به نحوی که پشت بام خانه پایینی حیات خانه بالایی باشد. گردشگران بعد از رفتن به سمت کنگ راه های زیادی پیش رو دارند. عده ای در ابتدای مسیر در باغستان و کنار رودخانه مستقر می شوند و برای خودشان کمپ میزنند و عده ای به رستوران هیا کنار جاده می روند. با این حال آن هایی که دوست دارند به روستای تاریخی کنگ بروند باید با پرداخت ورودی برای ماشین هایشان به اخر مسیر بروند.

روستای تاریخی کنگ بخش های جذاب دیگری همچون آبشار و باغستان هایی دارد. در آنجا دو اقامتگاه بومگردی بسیار جذاب و خانه های مردم در اختیار گردشگران قرار می گیرد تا بتوانند شب را در منطقه اقامت داشته باشند. خاطره خوابیدن روی تراس هایی که رو به کوه های بلند و طبیعتی سحرانگیز قرار گرفته، هیچ وقت فراموش نمی شود.    

 

روستای نغندر

 

نغندر

 

روستای نغندر در فاصله 10 کیلومتری طرقبه قرار گرفته و منطقه ای سرسبز با چشم اندازهای طبیعی و دل انگیز است. مسیر دسترسی به نغندر بعد از جاده چالیدره است. نغندر در گذشته نوغان دره نامیده می شده است. نغندر از واژه نوغان به معنی ابریشم گرفته شده است و علت این نامگذاری پرورش کرم ابریشم در این روستا از گذشته تا کنون است. علاوه بر این محصول درختان توت نیز در نغندر فراوان است.

روستای نغندر زمستان هایی سرد و تابستانی هایی گرم و خشک دارد. این روستا بیشتر مورد توجه مردم محلی است ولی به دلیل نزدیکی به مشهد، مردم مشهد نیز زیاد به این منطقه در دامنه های شمالی بینالود مراجعه می کنند.

 

روستای مایان

 

مایان طرقبه

 

مایان یا مایون از دیگر روستاهای پلکانی و بسیار زیبای شهر طرقبه است. دره مایان مشتمل بر بخش های مایان سفلی، مایان وسطی و مایان علیاست. خانه های با سقف شیروانی و رنگی در مایان، آدمی را به یاد روستاهای شمال کشور می اندازد. مایان روستایی مسکونی است که اهالی آن از راه دامداری و کشاورزی روزگار می گذرانند. باغستان های این روستا پر از آلبالو، گردو، توت و ارغوان است. رودخانه ای که از این روستا می گذرد همان رودی است که از دامنه های بینالود سرچشمه می گیرد و از ازغد و حصار نیز گذشته به بند گلستان می ریزد.

 

روستای مایان

 

از دیگر جاذبه های روستای ییلاقی مایان می توان به مزار امامزاده میرزا عرب، سنگ قبر های تاریخی، درختان کهنسال ارس و باز هم طبیعت زیبا و جادویی آن اشاره کرد.

 

بنر عکس بنر

 

روستای دهبار

 

روستای دهبار

 

روستای دهبار یا همان «بار» قدیم، منطقه ای کوهستانی و بسیار زیبا در 14 کیلومتری طرقبه و در دامنه کوه های بینالود است. این روستا نیز مثل سایر روستاهای طرقبه در دل یک دره زیبا قرار گرفته و برای رفتن به آن باید در بعضی قسمت ها مسیری پر پیچ و خم را پشت سر گذاشت. در ابتدای جاده می توان از بالا، نمای کلی روستا را به تماشا نشست و کم کم با پای پیاده به سمت باغستان ها پایین رفت. خانه های روستا در بالای دره قرار گرفته ولی باغستان ها همه در پایین دره پهن شده است. این باغ ها اغلب درختان میوه از قبیل سیب، گیلاس، گردو و گلابی است.

 

روستای دهبار طرقبه

 

مهمترین بخش روستا برای کسانی که در آنجا دارای باغستان نیستند و نمی خواهند از باغ های مردم عبور کنند رفتن به کنار پل روی رودخانه و حاشیه آب است. در اینجا می توان کنار رودخانه اتراق کرد و از مناظر زیبای طبیعت لذت برد.

 

روستای حصار

 

روستای حصار

 

حصار روستایی بعد از بند گلستان دارای چهار مسجد، یک حسینیه، سه مدرسه، مرکز بهداشت و امکانات متعدد است. بنابراین خیلی راحت می توان حدس زد که این روستا، روستای کوچکی نیست. حصار از همه نوع امکانات رفاهی مثل برق و تلفن برخوردار است. شغل اصلی اهالی روستا باغداری، کشاورزی، دامداری و قالیبافی است.

 

روستای حصار

 

روستای حصار تابستان های معتدلی دارد و زمستان های آن تا حدودی سرد است. بیشتر مردم روستا در شهرهایی مثل مشهد زندگی می کنند ولی باغستان هایشان را در روستا حفظ کرده اند و در فصل مناسب به آنجا مراجعه می کنند. عده ای از اهالی نیز به شهرهایی مثل تربت و نیشابور مهاجرت کرده اند.

 

دره ارغوان

 

دره ارغوان

 

دره ارغوان از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای طرقبه در دامنه های بینالود است  که دلیل اصلی شهرتش درخت ها با بوته های ارغوان می باشد. ارغوان گیاهی به رنگ سرخابی و بنفش است که در اوایل اردیبهشت ماه کل دشت را صورتی می کند.

 

دره ارغوان مشهد

 

فارغ از اردیبهشت و فصل روییدن ارغوان ها در سایر ایام سال نیز گردشگران با نشستن در کنار رودخانه پرخروش دره و رفتن به سمت آبشار از طبیعت زیبای دره ارغوان لذت می برند. در آنجا یک مرکز رفاهی و گردشگری نیز وجود دارد که می توان در آنجا تخت کرایه کرد و از سوپر مارکتش خرید نمود ولی امکاناتی مثل رستوران در آنجا موجود نیست. سرویس بهداشتی نیز محدود به یک سرویس در همان مرکز رفاهی است. بیشتر افراد علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی کل مسیر رودخانه را می پیمایند و به سمت آبشارو سرچشمه رود می روند.

 

امامزاده یاسر و ناصر

 

امامزاده یاصر و ناصر

 

یاسر و ناصر از فرزندان امام موسی کاظم و طبیعتا برادران امام رضا می باشند. آرامگاه این دو امامزاده در 5 کیلومرتی غرب مشهد و ابتدای جاده طرقبه قرار گرفته است. این بقعه نه تنها از زائران ایرانی که استقبال خوبی هم از زائران عرب زبان داشته است. مساحت فعلی کل مجموعه آرامگاهی حدود 1000 متر مربع است ولی قرار است تا هفت هکتار نیز توسعه پیدا کند چون مناطق اطرافش وقف شده یا خریداری شده است.

در ایام عزاداری و مناسبت های مذهبی معمولا دسته ها و هئیت ها در آنجا فعال می شوند و حال و هوایی خاص به امامزاده می دهند. بقعه یاسر و ناصر که در ابتدای جاده حصار و بند گلستان قرار گرفته روز به روز رشد بیشتری می کند و بودجه خوبی برای رسیدگی به آن صرف می شود.

 

روستای ازغد طرقبه

 

روستای ازغد طرقبه

 

روستای ازغد نیز یکی دیگر از مناطق خوش آب و هوای طرقبه است که علاوه بر برخورداری از مناظر دیدنی و چشم اندازهای خیره کننده، بناهای باستانی و با ارزش تاریخی دارد. بنابراین روستای ازغد برای همه سلیقه ها حرف برای گفتن دارد؛ چه آن هایی که به طبیعت گردی علاقمند میباشند و چه آن هایی که اهل بازدید از اثار باستانی هستند، همه از این روستای زیبا و تاریخی لذت می برند.

 

روستای ازغد در بهار

 

در ازغد یا زغی مقبره هایی چندهزار ساله کشف شده است. همچنین دارای مسجد تاریخی با معماری بومی متعلق به عصر تیموری است. رودخانه از میان روستا می گذرد و خانه های آن به سبک پلکانی بر وی ارتفاعات بنا شده است. این روستا همچنین دارای مدرسه علمیه، امکانات رفاهی و گردشگری است.

 

کمر مقبولا ؛ اولین پارک سنگ نگاره های ایران

 

کمر مقبولا

 

کمرمقبولا جاذبه های متفاوت در طرقبه است که تمدن تاریخی منطقه طرقبه را به رخ می کشد. در آنجا دست افزارهایی سنگی در میانه دشت به دست آمده که به دوران پارینه سنگی بر می گردد. این نقش های صخره ای در حاشیه دشت توس پراکنده بوده اند و یادآور صحنه های شکار و سبک زندگی اولیه می باشند.

در منطقه کمر مقبولا در حدود 5 کیلومتر تخته سنگ هایی آتشفشانی، سنگ نوشته ها و... با مضامین یکدست در طرح و اندازه های مختلف به چشم می خورد. این آثار در کل منطقه پراکنده اند و در دره هایی به نام های کمرسیاه، کلاته زیری، چشمه عسل، داغستان، بیلدر، کلاته عبدل، کلاته درخت بید و باغو به چشم می خورند.  

 

سوارکاری ارشاد

 

باشگاه سوارکاری ارشاد

 

اگر علاقمند به اسب سواری هستید می توانید از باشگاه های سوارکاری مشهد در مقاله جاهای دیدنی مشهد دیدن کنید ولی باشگاه های سوارکاری ارشاد در طرقبه نیز با استقبال خوبی مواجه می شود و مشتریان آن در واقع مشهدی ها می باشند. این مجموعه بزرگ ورزشی از مراکز تفریحی مهم مشهد و طرقبه محسوب می شود. مراجعه به آنجا برای همه افراد حتی آن های که اسب سواری را بلد نیستند آزاد است. می توانند از کل مجموعه دیدن کنند وبا اسب ها عکس بیندازند.

مدیریت باشگاه سوارکاری ارشاد با حمید نیکوئی است و آدرس آن در ابتدای دو راهی طرقبه و شاندیز است. در این مجموعه یک پیست کارتینگ ماشین سواری نیز راه اندازی شده است که با استقبال خوبی مواجه می شود.

 

بازار بعثت طرقبه

بازار بعثت از مهمترین مراکز خرید طرقبه محسوب می شود که امکانات تفریحی و تجاری را توامان ارائه می کنند. در آنجا می توان صنایع دستی متنوع خشکبار های وسوسه کننده، صنایع چرمی و کالای لوکس را تهیه نمود. این بازار از نوع بازارهای جذابی است که تنها قدم زدن در آن می تواند سرگرم کننده باشد.

بازار بعثت روباز است و تفریحاتی همچون سینمای چند بعدی، مونو ریل و.. را نیز در بر گرفته است. به علاوه امکاناتی همچون نمازخانه، رستوران، شهربازی و بوفه نیز برای گردشگران ارائه می کند.

 

پیست اسکی ابرده

 

ابرده

 

هوا که رو به سرما می رود مردم به دنبال پیست های اسکی می گردند. در اطراف مشهد پیست اسکی کم پیدا می شود و معروف ترین آن ها یکی پیست اسکی شیرباد در چناران و روستای دولت آباد است. دیگری همین پیست اسکی ابرده است. روستای ابرده از مناطق ییلاقی طرقبه به شمار می رود که در فصل سرما کوه هایش به شدت برف گیر می شود. علاقمندان از این فرصت استفاده کرده و برای اسکی حرفه ای و آماتور به آن مناطق می روند.

روستای ابرده در 4 کیلومتری شهرستان شاندیز و مسیر شاندیز به زشک قرار گرفته است. ابرده دارای دو بخش علیا و سفلی است. رودخانه زشک نیز از همین منطقه می گذرد.

 

مجتمع تجاری گیلاس طرقبه

 

مجتمع گیلاس طرقبه

 

مجتمع تجاری گیلاس برجی ده طبقه است که با استفاده از مدرن ترین تجهیزات معماری بنایی بسیار زیبا و لوکس را رقم زده است. زمین مرکز خرید 21 هزار متر مربع را در بر گرفته است و واحدهای تجاری آن همه اصناف و اقلام را در بر می گیرند.

 

ویلاشهر طرقبه

ویلاشهر روستایی دیگر از توابع طرقبه است که در آنجا خرید و فروش ویلا و زمین رونق زیادی دارد. این روستا تا سال 1385 حدود 1500 نفر جمعیت داشته است ولی با مهاجرت مشهدی ها و اقامت اهالی جدید جمعیت آن رو به افزایش است.  

 

 

اشتراک گذاری

تصاویر مرتبط

پارک جنگگلی وکیل آباد
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

 کد کپچا