بازارهای مشهد :‌ مراکز خرید جدید ؛ بازار رضا ؛‌ بازارهای خیابانی و بازارهای موقت مشهد

بازارهای مشهد :‌ مراکز خرید جدید ؛ بازار رضا ؛‌ بازارهای خیابانی و بازارهای موقت مشهد

انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۹     به روزرسانی : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
نویسنده : عفیفه خدنگی
بازارهای-مشهد

بازارهای مشهد به همراه آدرس و ساعت کاری در یادداشت حاضر آمده است. این بازارها چند دسته اند و هر کدام محصولات و اقلام متفاوتی عرضه می کنند. اگر تمایل دارید بدانید در تور مشهد هر چیزی را از کجا بخرید ادامه مطلب را از دست ندهید.

بازارهای مشهد به 4 دسته تقسیم می شوند. دسته اول همان خیابان های این شهر است که از گذشته تا کنون به عنوان بازار شناخته می شدند و هر کدام در زمینه اقلام و محصولات خاصی مورد توجه مشهدی ها و گردشگران در شهر مشهد بوده اند. دسته دوم پاساژها و بازارهای سرپوشیده قدیمی است که مهمترین نمونه آن بازار رضای مشهد است. مراکز خرید جدید و بزرگ که علاوه بر جنبه خرید جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارند در دسته سوم قرار می گیرند. بازارهای پروما، برج آرمیتاژ و الماس شرق بهترین نمونه از این مراکز خرید هستند. یک دسته دیگر از بازارهای مشهد وجود دارند که بیشتر مورد استقبال طبقات متوسط و پایین تر قرار می گیرند چون عموما در مناطق حاشیه شهر برپا می شوند و قیمت های بسیار مناسبی دارند. برای آشنایی با بازارهای مشهد با تورگردان همراه باشید.

 

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:

 

لیست کامل بازارهای خیابانی مشهد

لیست کامل مراکز خرید مشهد با رویکرد گردشگری

لیست کامل بازارهای موقت مشهد

لیست کامل بازارهای سرپوشیده سنتی مشهد

 

 

بازارهای مشهد در  خیابان های معروف

 

بسیاری از شهرهای ایران خیابان های مشهوری دارند که به دلیل فروشگاه ها و پاساژهایشان مشهور شده اند و اصطلاحا بورس یک محصول خاص می باشند. بعضی خیابان های مشهور نیز از قدیم به عنوان بازارهای مشهد شناخته می شد. مثلا خیابان دانشگاه برای کیف و کفش، خیابان راهنمایی برای مانتو و خیابان سعدی برای لوازم الکترونیکی مشهور بود. در سال های اخیر مدیران شهری سعی کرده اند با مجوز دادن به ساخت مراکز خرید بزرگ و مال ها این فروشگاه های خیابانی را به آن مراکز منتقل کنند. با این حال بیشتر این بازارهای مشهد هنوز به عمر خود ادامه می دهند و بر رونق سابقِ خود هستند. در ادامه به معرفی هر یک از این خیابان ها می پردازیم.

 

بازار مشهد

 

1. خیابان جنت مشهد

 

خیابان جنت از بازارهای مشهد برای پوشاک به خصوص لباس مجلسی است. این خیابان جزو قدیمی ترین مناطق شهر مشهد است و به ارگ قدیم شهر و محله حکومتی چهارباغ قدیم وصل بوده است. هم اکنون یک سرِ آن در محله قدیمی به باغ ملی و خیابان امام خمینی وصل می شود و سر دیگر آن به خیابان دانشگاه می رسد. خیابان جنت تنها برای عبور عابران پیاده امکان تردد دارد. در دو سوی آن مغازه ها و پاساژهای متعددی ردیف شده اند که در شهر مشهد همیشه مورد توجه گردشگران می باشند.

خیابان جنت پارکینگ ندارد و برای این منظور باید از خیابان های اطراف یا پارکینگ آلتون در خیابان دانشگاه استفاده کرد.

خیابان جنت مشهد

جاذبه های نزدیک خیابان جنت مشهد : باغ ملی، برج آلتون، حرم مطهر.

مسیر دسترسی خیابان جنت مشهد : چندین خط اتوبوس از سمن خیابان امام خمینی و خیابان دانشگاه. اتوبوس حرم از ایستگاه باغ ملی حرکت می کند. اتوبوس های خیابان دانشگاه (یک طرفه، به سمت تقی آباد، کوهسنگی، وکیل آباد و...)

 

بازار جنت مشهد

بازار جنت مشهد

 

2. گشت زدن در بازار خیابان سعدی مشهد 

 

خیابان سعدی بورس لوازم الکترونیکی، وسایل صوتی و تصویری مثل فلش مموری، تلویزیون و این قبیل اقلام است. یک پاساژ قدیمی به نام پاساژ مهتاب هم دارد که از گذشته برای خرید کتاب های درسی مدارس پر طرفدار بوده است. ابتدایِ خیابان سعدی، فلکه سراب است که در طرح های جدید شهرسازی تغییرات زیادی به خود دیده است. در این محل ایستگاه مترو احداث شده و می توان از طریق آن به بخش های مختلف شهر منتقل شد و بازارهای مشهد را به شکلی دیگر تجربه کرد. انتهای این خیابان نیز به انتهای خیابان امام خمینی می رسد و فاصله چندانی با میدان شهدا ندارد. فاصله آن تا اول خیابان شیرازی 0.2 کیلومتر است. از میدان شهدا می توان مستقیم به سمت حرم مطهر مشرف شد.

جاذبه‌های نزدیک خیابان سعدی مشهد : میدان شهدا، بازار شاهین فر(بازار کاغذ دیواری، وسائل نقاشی و آثار هنری)، دروازه طلایی، هتل پردیسان مشهد.

مسیر دسترسی خیابان سعدی مشهد : ایستگاه مترو در فلکه سراب. یک ایستگاه اتوبوس در داخل خیابان سعدی به سمت میدان شهدا و مرکز شهر

 

پاساژ مهتاب مشهد

پاساژ قدیمی مشهد در خیابان سعدی

 

3. خیابان هفده شهریور مشهد

 

خیابان 17 شهریور در انتهای بازار رضای مشهد است. این خیابان مرکز خرید لوازم آرایشی و پوشاک به خصوص لباس زیر است. از آنجا که تمرکز خیابان 17 شهریور بر عمده فروشی است قیمت ها مناسب تر از سایر نقاط شهر به نظر می رسد ولی در چند سال اخیر با افتتاح مراکز خرید و پاساژهای بزرگ احتمالا بسیاری از اقلام آن از نظر قیمتی با سایر نقاط شهر برابری می کند. اگر به مشهد آمده اید و به دنبال قیمت مناسب تر هستید فروشگاه های این خیابان را خوب بگردید و مغازه های ارزانش را پیدا کنید چون اختلاف قیمت در این مغازه ها خیلی به چشمتان خواهد آمد. اگر به این سمت از شهر رفتید سراغ خیابان عنصری را هم بگیرید چون آنجا می توانید شلوارهایی با قیمت مناسب پیدا کنید. انواع شلوار پارچه ای، جین و کتان با قیمت های یکدست در مغازه های این خیابان به فروش می رسد.

جاذبه های نزدیک خیابان هفده شهریور مشهد : مرکز خرید و مجتمع گردشگری آرمان، بازار رضای مشهد.

 

بازار هفده شهریور

خیابان هفده شهریور مشهد

 

4. خیابان-بازار طلاب مشهد

 

خیابان طلاب از بازارهای مشهد و بورس مانتو و شلوار به خصوص فرم های اداری زنانه است. با این حال مانتوهای اسپرت و مجلسی هم در آنجا فراوان است. قیمت پوشاک در این منطقه نسبت به سایر نقاط شهر مناسب تر است و در آن هم محصولات با کیفیت و هم اقلام  کم کیفیت مشاهده می شود. اگر عازم مشهد شده اید و جزو افراد خوش پسند هستید باید خیابان ایثار را کامل زیر و رو کنید تا فروشگاه های شیک تر و پوشاک زیباتر را پیدا کنید.

مرکز خرید ایثار تقریبا به حرم مطهر نزدیک است. بعد از خیابان طبرسی بین خیابان مفتح و علیمردانی می توانید مغازه هایی را که به ردیف شده و پوشاک عرضه می کنند ببینید.

جاذبه های نزدیک بازار طلاب مشهد : بازار فردوسی، حرم مطهر.

مسیر دسترسی بازار طلاب مشهد : برای تردد با وسیله شخصی می توانید به سمت کمربندی صدمتری رفته و ترافیک ها را دور زده به مقصد مورد نظرتان برسید و برای استفاده از خطوط اتوبوسرانی باید به سمت خیابان طبرسی آمده و از اتوبوس های و خط های تندرو استفاده کنید.

 

بازار طلاب مشهدمانتو فروشی های طلاب در مشهد

 

5. خیابان راهنمایی مشهد

 

خیابان راهنمایی محله ای شیک و از بازارهای مشهد برای فروش مانتو است ولی در کنار آن انواع پوشاک زنانه مثل روسری و کفش و تا حدودی بچه گانه نیز به چشم می خورد. می توانید به این خیابان بیایید و کیف و کفش و روسری سِت را به راحتی خریداری کنید. مغازه های خیابان راهنمایی تنها در راسته خیابان اصلی مشغول هستند و داخل کوچه ها عموما منازل مسکونی است. با این حساب تعداد مغازه ها چندان زیاد نیست ولی در بین مشهدی ها و مسافرانِ مشهد خیلی معروف است و عموما به روز ترین مدها و مدل ها در آنجا عرضه می شود.

خیابان راهنمایی از سه راهی راهنمایی در تقاطع احمدآباد شروع و در میدان راهنمایی ( اول خیابان دستغیب و بلوار سازمان آب) به پایان می رسد ولی بیشتر مغازه های پوشاک در سمت سه راه قرار گرفته اند. در سال های اخیر چند پاساژ و مرکز خرید مثل برج سلمان در این خیابان افتتاح شده که علاوه بر عرضه انواع پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه از مراکز گردشگری شهر نیز به شمار می روند. با اینکه خیابان راهنمایی پوشاک نسبتا شیک و به روز ارائه می کند ولی در فصل های مختلف سال تخفیف هایی بسیار خوب دارد و می توان بهترین تولیدات را با قیمت هایی بسیار خوب در آنجا پیدا کرد.

جاذبه های نزدیک خیابان راهنمایی مشهد : برج سلمان، بازار گوهرشاد در بلوار سازمان آب، بیمارستان قائم و ساختمان های پزشکی مهم برای گردشگری سلامت مشهد در خیابان احمد آباد

مسیر دسترسی  خیابان راهنمایی مشهد : اولِ خیابان راهنمایی با کمی پیاده روی می توان به ایستگاه مترو (ایستگاه طالقانی) رفته یا از خطوط متعدد اتوبوسرانی در خیابان احمدآباد استفاده کنید. از داخل خیابان راهنمایی نیز چند خط عبور می کنند که وارد بلوار شهید صادقی شده به سمت جنوب مشهد می روند.  

 

برج سلمان مشهد

برج برج سلمان در خیابان راهنمایی

 

6. شب گردی در بازارهای بلوار سجاد مشهد

 

بلوار سجاد از محله های قدیمی و مرفه نشین شهر مشهد است. بازارهای مشهد در بلوار سجاد به صنف خاصی اختصاص ندارد ولی بسیاری از برندهای مطرح در اصناف مختلف از لوازم الکترونیکی تا پوشاک و کیف و کفش در آن پیدا می شود. شیک ترین و لوکس ترین محصولات را می توان در این منطقه پیدا کرد. جوان ها معمولا شب ها برای گشت و گذار در بازار سجاد و یا رفتن به کافه ها و بوستان های این منطقه به آنجا می روند. در این خیابان می توان مراکز خرید لوکسی برای محصولات مختلف سراغ گرفت.

جاذبه های نزدیک به بلوار سجاد مشهد : پارک ملت مشهد، مجموعه آبی ارمغان

مسیر دسترسی به بلوار سجاد مشهد : بلوار سجاد ایستگاه مترو ندارد ولی از آنجا اتوبوس هایی به سمت مرکز شهر و جاهای دیدنی مشهد وجود دارد.

 

بلوار سجاد مشهد

 

7. بازار خیابان دانشگاه مشهد

 

خیابان دانشگاه مرکز کیف و کفش است. مغازه های کفش فروشی در این خیابان آنقدر فراوان و متنوع است که یک خانواده با سلایق مختلف می توانند وارد آن شوند و کفش مورد نظرشان را از کوچک تا بزرگ در آن پیدا کنند. قیمت اجناس مغازه ها تقریبا یکسان و همگی در حد معمول است. در این خیابان خبری از برند به خصوصی نیست مگر اینکه وراد برج آلتون شوید. خیابان دانشگاه از ابتدای میدان شریعتی شروع می شود و تا میدان شهدا ادامه پیدا می کند ولی تقریبا بخش عمده آن از میدان شهدا تا چهارراه دکترا یک طرفه است و فقط اتوبوس ها و تاکسی های خطی می توانند از لاین مخصوص تردد کنند. گردشگرانی که به مشهد آمده اند حتما از این خیابان هم عبور خواهند کرد. 

 

بازار کتاب گلستان

بازار کتاب گلستان در خیابان دانشگاه

 

جاذبه های نزدیک به خیابان دانشگاه مشهد : پردیس سینمایی هویزه، سینما آفریقا، پارک کوهسنگی( در امتداد خیابان دانشگاه)

مسیر دسترسی به خیابان دانشگاه مشهد : اتوبوس های داخل خیابان دانشگاه به سمت مرکز شهر (میدان شهدا) و از سوی دیگر به سمت شرق مشهد و پارک ملت و ییلاقات می روند. ابتدا و انتهای این خیابان نیز ایستگاه متروی شریعتی(خیابان تقی آباد) و ایستگاه فلکه سراب است.

 

برج آلتون مشهد

برج تجاری آلتون در خیابان دانشگاه مشهد

 

8. بازارهای خیابان هاشمیه مشهد

 

بسیاری از مغازه های تازه ساز و پاساژهای جدید و مدرن لباس فروشی شهر در این خیابان وجود دارد. در بلوار هاشمیه می توانید محصولات متنوعی را پیدا کنید ولی بیش از همه می توان به دنبال جدیدترین مدهای بازار پوشاک رفت. بلوار هاشمیه از بلوار ملک آباد منشعب می شود و تقریبا از مرکز شهر به دور است ولی جزو مناطق نسبتا جدید شهر مشهد به شمار می رود. تا چند سال پیش بیشتر باغات شهر در این بخش قرار داشت ولی هم اکنون ساخت و سازهای زیادی در آنجا صورت گرفته و به منطقه پر جمعیتی برای تور مشهد تبدیل شده است.

جاذبه های نزدیک به خیابان هاشمیه مشهد : پارک خورشید و قله زو، پارک ملت، ییلاقات مشهد مثل طرقبه و شاندیز، مجتمع گردشگری کوهسر و...

 

بلوار هاشمیه

 

9. خیابان شیرازی؛ از پرجاذبه ترین بازارهای مشهد

 

خیابان شیرازی از خیابان های قدیمی شهر مشهد است که در گذشته به نام بالا خیابان شناخته می شده است. این خیابان از یک سو به حرم مطهر و از سوی دیگر به میدان شهدا می رسد بنابراین طبیعی است که این بخش از بازارهای مشهد همیشه شلوغ و مرکز تجمع زوار امام رضا باشد. این خیابان بیش از همه به مغازه های سوغات فروشی یا محصولات دم دستی ارزان قیمت شهرت دارد. در واقع بیشتر محصولاتی که مورد نیاز زوار و مسافران است در این خیابان یافت می شود. سوغاتی های خوراکی از قبیل زرشک و زعفران، سوغاتی هایی مثل تسبیح و جانماز، موارد مصرفی همچون لباس های راحت، دمپایی و اقلامی از این دست. در عین حال این خیابان به دلیل نزدیکی به حوزه های علمیه مهمترین کتابفروشی های علوم دینی و پاساژهایی برای فروش محصولات مذهبی مثل آثار صوتی و تصویری و پوستر و غیره را در خود جای داده است. در سال های اخیر برج های خرید بزرگ و لوکسی در این خیابان افتتاح شده که در مقابل حرم مطهر قرار گرفته و علاوه بر مرکز خرید، هتل نیز می باشند. این مراکز از مهمترین جاذبه های شهر مشهد به شمار می روند. 

جاذبه های نزدیک به خیابان شیرازی : حرم مطهر، باغ نادری، راه آهن مشهد ( مورد توجه افرادی که تور مشهد با قطار را تجربه کرده اند).

مسیر دسترسی به خیابان شیرازی : اتوبوس های خطی از مسیرهای مختلف وارد خیابان شیرازی می شوند ولی این خیابان ایستگاه مترو ندارد.

 

بازار سنتی مشهد

 

10. بازار خیابان های خسروی و اندرزگوی مشهد

 

خیابان خسروی نو یا همان اندرزگوی جدید از خیابان های متصل به حرم مطهر است. ورودی باب الجواد از سمت صحن جامع رضوی به این خیابان می رسد. در این خیابان هم انواع سوغات مشهد از زرشک و زعفران تا فیروزه و تابلوفرش را می توان پیدا کرد. در کنار این محصولات نسبتا گران قیمت محصولات ارزان قیمت دیگر از جمله ساک، اسباب بازی و انواع موارد مورد نیاز زائران یافت می شود. در این خیابان چندین هتل وجود دارد و کوچه پس کوچه های آن پر از هتل و مهمانسراست. این خیابان به سمت فلکه آب یک طرفه است و تنها اتوبوس ها و وَن های مشهد می توانند از آن تردد کنند.

در امتداد خیابان خسروی نو(اندرزگو) خیابان دیگری به نام خسروی وجود دارد که بورس اقلام عروس و داماد است. محصولاتی مثل لباس عروس، سفره عقد و نامزدی و غیره در این خیابان کرایه داده می شود و سایر اقلامی که عروس و دامادهای قبل از ازدواج خرید می کنند از کیف و کفش تا لوازم آرایشی آنجا یافت می شود. قیمت ها نیز مناسب است. مشابه این بازار در خیابان طلاب نیز وجود دارد و عده ای که لاکچری تر خرید می کنند برای خرید عروسی به خیابان سجاد می روند.

مسافرانی که در هتل درویشی یا هتل قصر طلایی اقامت دارند، دسترسی راحتی به این خیابان دارند.

جاذبه های نزدیک : حرم مطهر، باغ ملی، بازاچه سراب، گنبد سبز، بازار رضا

مسیر دسترسی بازار خیابان های خسروی مشهد : اتوبوس های خطی داخل این دو خیابان که به سمت الماس شرق، کوهسنگی، شرق و شمال شهر می روند.

 

 

این را نیز می پسندید: راهنمای کامل سفر به مشهد ؛ پارک ها، تفریحات، سرگرمی ها

 

 

بازار فروش فروش ها مشهد

بازار فرش فروش ها که یک سرش از خیابان اندرزگو باز می شود و سر دیگرش روبروی حرم است

 

11. بازار خیابان احمدآباد مشهد

 

احمدآباد از خیابان های معروف و از بازارهای مشهد است که مغازه هایی پراکنده و دور از هم دارد ولی بسیاری از پاساژها و برندهای معروف در این خیابان قرار گرفته اند. مراکز خریدی مثل قسطنطنیه (از پاساژهای قدیمی)، ورسیج، پاساژ خورشید و غیره در این منطقه وجود دارد. اگر به دنبال لباس مردانه هستید در راسته احمدآباد می توانید برندهای خوبی پیدا کنید. در ابتدای خیابان احمد آباد از سمت میدان تقی آباد(شریعتی) مغازه ها و پاساژهای موبایل فروشی فراوان است. مشابه این پاساژها برای خرید موبایل و کامپیوتر مجتمع تک در تقاطع بلوار خیام و سجاد است. به دلیل وجود بیمارستان قائم و بسیاری از مراکز درمانی در ابتدای این خیابان، تقریبا همیشه شلوغ است و جای پارک به راحتی در آن پیدا نمی شود پس بهتر است از طریق مترو و اتوبوس تردد کنید. شب ها این خیابان پر از مردمی می شود که برای قدم زدن و تماشای مغازه ها به شب گردی مشغول اند.

جاذبه های نزدیک بازار خیابان احمدآباد مشهد : سینما آفریقا

دسترسی خیابان احمدآباد مشهد : در راسته احمدآباد چندین ایستگاه مترو و خط اتوبوس وجود دارد که مسافران را از ماشین سواری بی نیاز می کند.

 

هتل هما در خیابان احمد آباد

 

12. فروشگاه های خیابان سید رضی مشهد

 

خیابان سید رضی از بازارهای مشهد در امتداد خیابان هاشمیه است و از طریق یک پل هوایی به آن وصل می شود. سید رضی هم جزو خیابان های منشعب از بلوار وکیل آباد است و برای عرضه محصولات اداری و میز و صندلی و مبلمان شناخته می شود. مغازه های سمساری و امانتکده نیز وجود دارد که نمونه آن ها در سطح شهر مشهد یافت نمی شود.

جاذبه های نزدیک: پارک خورشی و سایر پارک ها و تفریحگاه های هاشمیه، برج آرمیتاژ و پردیس سینمایی گلشن

مسیر دسترسی به بازار خیابان سید رضی مشهد : ایستگاه مترو در داخل بلوار ملک آباد.

 

امانتکده های خیابان سید رضی مشهد

 

13. خیابان کلاهدوز مشهد

 

همین که وارد بلوار کلاهدوز می شوید مبلمان و سرویس های راحتی رنگارنگ توجهتان را جلب می کند. انواع مبلمان، روکش مبل، سرویس های نهارخوری و میزهای زیبا در این بلوار عرضه می شود که تقریبا در اواسط این بلوار متمرکز شده اند. قیمت ها نسبتا مناسب است و نوسان قیمت ها تنها مربوط به نوع مبلمانی است که به فروش می رسد. مشابه این صنف در خیابان سناباد مشهد نیز وجود دارد. فروشگاه های سناباد محدودترند ولی تولیداتی نسبتا شیک تر و به روزتر را ارائه می کنند. شاید مسافران مشهد با قطار نتوانند به راحتی مبلمان خریده و با خود به سوغات ببرند ولی فقط تماشای محصولات این خیابان می تواند برایشان سرگرم کننده باشد. 

جاذبه های نزدیک به خیابان کلاهدوز مشهد : بازار راهنمایی، بیمارستان تخصصی چشم خاتم الانبیا، رستوران رضایی.

 

14. خیابان شاهین فر

 

خیابان شاهین فر در مقابل خیابان سعدی قرار گرفته و بخش مهمی از بازارهای مشهد را به خود اختصاص داده است. یک سر آن به خیابان امام خمینی و سر دیگر آن به خیابان آخوند خراسانی می رسد. اگر علاقه به کار هنری داشتید و دنبال انواع رنگ ها، قلم موها و کاغذها و بوم های نقاشی بودید، باید بدانید که شاهین فر از قدیم به این محصولات مشهور بود. در سال های اخیر فروشگاه های کاغذ دیواری، صحافی طلاکوب و غیره نیز در آنجا متمرکز شده اند. در ضمن برای کرایه ملزومات جشن تولد از شرشره و بادکنک گرفته تا کلاه بوقی و ظرف های یک بار مصرف هم می توان روی این خیابان حساب کرد. دانشکده آزاد پزشکی و کتابخانه تخصصی امیرالمومنین در این خیابان قرار گرفته است.

جاذبه های نزدیک به خیابان شاهین فر: حرم مطهر، گنبد سبز

مسیر دسترسی خیابان شاهین فر : اتوبوس های خیابان امام خمینی و خیابان آخوند خراسانی

 

15. خیابان آخوند خراسانی مشهد

 

از خیابان آخوند خراسانی که عبور کنید مغازه های برق می زنند. فروشگاه هایی که لوستر و انواع وسایل روشنایی را ارائه می کنند در این خیابان متمرکز شده اند. از لوسترهای مجلل و خیره کننده گرفته تا لامپ های ال ای دی و چراغ مطالعه در آن یافت می شود. مسافرانی که عازم مشهد شده اند در مسیر رفتن به حرم مطهر معمولا این خیابان را می بینند.

جاذبه های نزدیک به خیابان آخوند خراسانی مشهد : مرقد مطهر، گنبد سبز

 

16. خیابان وحید مشهد

 

خیابان وحید یا خیابان دریا از بلوار مفتح منشعب می شود و در آن می توان بازارهای مشهد با تمرکز انواع کیف را با قیمت های مناسب مشاهده کرد. برای دور زدن ترافیک می توانید از جاده کمربندی صدمتری وارد بلوار مفتح شده و آدرس خیابان وحید را بگیرید. اگر تمایل دارید در مشهد سری به مناطق محروم تر شهر بزنید حتما به این محله بروید و به بهانه خرید کمی با فرهنگ شهری آنجا آشنا شوید.

 

17. خیابان دانش مشهد

 

خیابان دانش از بازارهای مشهد از گذشته بوده که لوازم خانگی از ظروف چینی و ملامین تا لوازم برقی، سرویس آشپزخانه و محصولاتی از این دست در آنجا مشهد عرضه می شده است. خانواده هایی که به دنبال تهیه جهیزیه هستند عموما برای خرید کلی به این خیابان مراجعه می کنند. بازار قماش، از جاذبه های شهر مشهد، نیز در نزدیکی همین خیابان قرار گرفته است.

جاذبه های نزدیک به خیابان دانش مشهد : حرم مطهر

مسیر دسترسی خیابان دانش مشهد : اتوبوس های خیابان امام رضا

 

بازارهای مشهد

 

 

بازارهای مشهد با رویکرد گردشگری و تفریح

 

می توان گفت مجلل ترین و جدیدترین بازارهای مشهد مراکزی هستند که علاوه بر موضوع خرید بر جنبه های دیگر گردشگری تمرکز یافته اند. این مراکز با احداث شهربازی، پردیس های سینمایی، سالن های هنری، کافه، فود کورت، رستوران های ملل و انواع جاذبه های شهر مشهد، فضایی تفریحی فرهنگی را برای گردشگران فراهم می کنند. یک خانواده با سلایق مختلف می توانند به صورت گروهی وارد این مراکز خرید شده و راضی از آن بیرون بیاید. آن هایی که حوصله خرید و چرخ زدن در میان مغازه ها را دارند به قدم زدن میان پاساژ مشغول می شوند و سایر اعضای خانواده از کوچک و بزرگ نیز سرگرمی های مخصوص به خودشان را پیدا می کنند. جاذبه ای که بیش از همه در این مراکز به چشم می خورد شهربازی هایی کوچک و بزرگ است. بعضی از این مراکز بازی کودکان را به مدت یک ساعت یا بیشتر نگه می دارند تا خانواده ها با خیال راحت به خرید و برنامه های خودشان بپردازند و کوچولوها هم از همراهی با والدین خسته نشوند. در این بخش لیستی کامل از این مراکز خرید برایتان جمع آوری کرده ایم تا هنگام انتخاب تور مشهد به راحتی بتوانید برنامه سفرتان را بچینید.

 

1. مجتمع تجاری آرمیتاژ مشهد

 

مرکز خرید آرمیتاژ مشهد برجی 34 طبقه شبیه به برج های لوکس دوبی و اروپاست. 5 طبقه پایینی آن تجاری است و مرکز خرید به شمار می رود و در آن انواع محصولات و برندها برای ارائه خدمات مشغول به کار هستند. برج آرمیتاژ به لحاظ معماری و امکانات جزو برترین ها و اولین های ایران به شمار می رود. امکانات گردشگری این برج از قبیل شهر بازی کارالند ( از پارک های موضوعی کشور)، پردیس سینمایی، کافی شاپ، فودکورت با غذاهای ایرانی و بین المللی، روف گاردن با منویی لاکچری و اعیانی، موزه، بیزینس سنتر با لابی اختصاصی، آرایشگاه، مجموعه های ورزشی برای بولینگ، بیلیارد، سونا، ماساژ و... است. در برج آرمیتاژ گلشن می توان همان ابتدا کارت توریستی تهیه کرد و تجربه ای متفاوت از سفر مشهد را برای خود رقم زد.  

آدرس مجتمع تجاری آرمیتاژ مشهد : بلوار وکیل آباد؛ بلوار هفت تیر؛ مجتمع تجاری آرمیتاژ گلشن.

 

2. مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

 

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد از بازارهای نسبتا قدیمی و معروف مشهد است که در زمان آغاز به کارش علاوه بر موضوع خرید به دلیل آبنمای شگفت انگیزش مشهور شده بود. آبنمایی که در مرکز پاساژ قرار گرفته و فواره های آن تا طبقات پایینی بالا می رود و نمایشی از آب را به گردشگران در مشهد تقدیم می کند. در مرکز خرید الماس شرق اقلام متنوع و متفاوتی مثل کالاهای صوتی و تصویری، چینی جات و لوازم خانگی، رایانه و موبایل، کیف و کفش، صنایع دستی، البسه و انواع دکوری ها و کالای لوکس و جدید عرضه می شود. به علاوه مشتمل بر شهربازی سرزمین عجایب، سینما 5 بعدی، آکواریوم شهر دریایی شرق،  پارکینگ اختصاصی و امکانات متنوع بسیار است.

آدرس مجتمع تجاری الماس شرق مشهد : آخر بلوار خیام؛ بلوار بهارستان؛ روبروی مرکز خرید پروما.

 

3. مجتمع تجاری اطلس مشهد

 

مجتمع تجاری اطلس مشهد از بزرگترین بازارهای مشهد برای تهیه جهیزیه و لوازم منزل در کل کشور به شمار می رود. تا پیش از افتتاح این مرکز خرید، پاساژهای همان خیابان که هنوز هم به فعالیت ادامه می دهند به این صنف اختصاص داشتند. با این حال مجتمع اطلس تنها به این موضوع اختصاص ندارد. پردیس سینمایی اطلس هم اکنون بزرگترین سینمای مشهد به شمار می رود که از سالن های متعدد، سالن های وی آی پی، سالن اختصاصی کودک و یک سالن هفت بعدی برخوردار است. این پردیس مشتمل بر بوفه ها، کافی شاپ، فود کورت بی نظیر، شهربازی و مرکز نگهداری کودکان، شهر کتاب، آتلیه عکاسی و پارکینگی با ظرفیت هزار خودرو است.

آدرس مجتمع تجاری اطلس مشهد : میدان حافظ؛ حاشیه بلوار کوشش؛ کوشش ۳۹؛ مجتمع تجاری اطلس.

 

4.  مجتمع تجاری وصال مشهد

 

مجتمع تجاری وصال از مراکز خرید  جدید مشهد به شمار می رود. در ساختمان 6 طبقه آن انواع پوشاک به خصوص برندهای پوشاک مردانه، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع عینک، لوازم چوبی، لوازم خانگی و دکوری به فروش می رسد. از مهمترین بخش های مجتمع وصال شهر بازی موضوعی سرزمین پروفسور بازیما است که گروه های سنی مختلفی را درگیر کرده است. آبنمای موزیکال، رستوران ها، فست فودها، هایپر مارکت، پروژکتور 3D، کلبه وحشت، گیم نت و امکانات تفریحی و رفاهی متعدد دیگر در مجتمع وصال باعث شده بسیاری از میهمانان مشهد بازدید از آن را جزو برنامه های خود قرار دهند. این مجتمع از پارکینگ طبقاتی نیز برخوردار است.

آدرس  مجتمع تجاری وصال مشهد : آخر بلوار خیام شمالی؛ بلوار بهارستان؛ حاشیه مجتمع تجاری الماس شرق.

 

 

این را نیز می پسندید :  پارکینگ های اطراف حرم 

 

 

5. مجتمع تجاری پروما مشهد

 

مجتمع تجاری پروما مشهد از مجموعه فروشگاه های زنجیره ای پروما در سطح کشور است که در آن انواع اصناف و برندهای معروف مثل محصولات بهداشتی و آرایشی، قنادی، خشکبار، فرآورده های گوشتی، زیورآلات، پوشاک، کیف و کفش، سیسمونی کودک، لوازم خانگی، صوتی و تصویری و کالاهای فرهنگی به فروش می رسد. این مرکز خرید از امکانات تفریحی و رفاهی نظیر شهربازی، بولینگ، بیلیارد، کافی شاپ و... برخوردار است. پروما نیز پارکینگ اختصاصی دارد. پروما در شهرهای تهران، کرج، قزوین، اردبیل و محمد شهر شعبه دارد.

هتل همای 2 ، هتل ارس، هتل صبا و چند هتل دیگر در نزدیکی این مرکز خرید قرار دارند.

آدرس مجتمع تجاری پروما مشهد : ضلع شمال شرق میدان جانباز؛ مجتمع تجاری پروما.

 

پروما مشهد

 

6. مجتمع تجاری ویلاژ توریست مشهد

 

مرکز خرید ویلاژ توریست از مجتمع های خوب مشهد است که در ابتدای بلوار امام رضا در طرقبه قرار گرفته است. اگر عازم مشهد شده اید حتما متوجه شده اید که طرقبه از مهمترین بخش ها ییلاقی مشهد به شمار می رود و همیشه آخر هفته ها شلوغ است. ویلاژ توریست هم پردیس سینمایی و شهربازی و کافی شاپ در پشت بام مجتمع دارد و در آن انواع برندها عرضه می شوند. اقلام و اصنافی مثل پوشاک، کیف و کفش، شال و روسری، لوازم خانگی، صوتی و تصویری و... در ویلاژ توریست ارائه می شود. این مرکز خرید به جاذبه های طبیعی و ییلاقی مشهد مثل بند گلستان، چالیدره و ییلاقات دیگر نزدیک است.

آدرس مجتمع تجاری ویلاژ توریست مشهد : ابتدای جاده طرقبه؛ ویلاشهر؛ مجتمع تجاری و گردشگری ویلاژتوریست.

 

7. مجتمع تجاری کیان سنتر ۲مشهد

 

مجتمع تجاری کیان سنتر 2 بعد از استقبال بی نظیر مشهدی ها و مسافرانِ مشهد از کیان سنتر 1 احداث شد. کیان سنتر ۲ در مقابل مجتمع تجاری کیان سنتر ۱ قرار دارد و در آن برندهای مختلف و صنف پوشاک، دکوری و لوکس فروشی متمرکز است. این مجتمع هایپر مارکت و شهربازی پر طرفداری نیز دارد که آن را به مرکزی گردشگری تبدیل کرده است.

آدرس مجتمع تجاری کیان سنتر ۲مشهد : بلوار جانباز؛ تقاطع بلوار فرامرز عباسی؛ مجتمع تجاری کیان سنتر ۲.

 

8. مجتمع تجاری آرمان مشهد

 

مجتمع تجاری آرمان از نزدیک ترین مراکز خرید تجاری و تفریحی به حرم مطهر است. مجتمع آرمان به دلیل آبنمای فوق العاده خیره کننده و امکانات تفریحی مورد استقبال زیاد مسافران داخلی و خارجی مشهد قرار گرفته است. در این مجتمع انواع پوشاک، لوازم خانگی، کیف و کفش، عینک، محصولات صوتی و تصویری و غیره به فروش می رسد. در ضمن امکانات تفریحی مثل شهربازی، گالری، رستوران صخره ای، هتل و پارکینگ دارد.

آدرس مجتمع تجاری آرمان مشهد : خیابان نواب صفوی؛ نرسیده به بلوار وحدت؛ مجتمع تجاری آرمان؛ 500 متری مرقد مطهر.

 

 

 

بازارهای موقت مشهد

یکشنبه بازار در بلوار مجیدیه

عکس از: سعیده عالمکار

 

مشهد هم مثل سایر نقاط ایران و جهان بازارهای موقتی دارد که در یک روز از هفته مثل جمعه ها یا ساعاتی خاص از شبانه روز برپا می شود. این بازارها؛ سیار است و بسیاری از دست فروشان و فروشندگان غیربومی در آنجا جمع می شوند. محصولاتی که در بازارهای موقت عرضه می شود معمولا تنها در بین مردم بومی مشهد شناخته شده است ولی بد نیست مسافرانِ مشهد نیز با آن ها آشنا شوند چون محصولاتی که در این بازارها پیدا می شود معمولا در مراکز خرید و فروشگاه های معروف شهر یافت نمی شود.

از آنجا که مشهد مقصد زیارتی بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است؛ مغازه داران و دست فروش ها؛ که آن ها نیز ممکن است از شهرها و کشورهای دیگر باشند می توانند بازار خوبی برای محصولاتشان پیدا کنند. در شهر مشهد به لطف همین فروشندگان بالغ بر ۲۳ بازار سیار وجود دارد. این بازارها به نام هایی مثل شب بازار؛ عصر بازار؛ روز بازار؛ جمعه بازار و بازار کتاب در بین مردم شناخته می شوند. بازارهای موقت در مشهد قدمت زیادی دارند ولی روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود.

در ادامه به معرفی مهمترین بازارهای موقت و سیار مشهد می پردازیم.

 

جمعه بازارها

1.جمعه بازار مادر واقع در بوستان مادر؛ بولوار شاهد؛ کنار پردیس سینمایی سیمرغ.

2.جمعه ‌بازار دور و دراز کتاب در بولوار مدرس: از جلوی مجتمع قضایی تا آخر بلوار.

3.جمعه بازار بلوار شاهنامه؛ نرسیده به آرامگاه فردوسی: مختص پلاستیک جات.

4.جمعه بازار موتورسیکلت و دوچرخه واقع در بلوار حر؛؛ پایانه راه ابریشم.

5.جمعه بازارِ مهرآباد؛ بلوار صدمتری؛ بلوار ۷۵ متری رضوی: میامی.

6.جمعه بازار خودرو واقع در بلوار مجیدیه؛ مقابل مجیدیه ۳۳.

7. جمعه بازار کتاب در انتهای بولوار امامت: از ساعت ۸ صبح الی ۲ ظهر.

 

روز بازارها

1.روز بازار انگشتر فروش ها در خیابان خواجه ربیع.

2.روز بازار خیابان امام رضا.

3.انگشتر فروشی های باغ نادری.

4.روز بازار آرامگاه خواجه ربیع؛ مقابل درب ورودی آرامگاه؛ اول خیابان مهر مادر؛ جنب نرده های پارکینگ: از۷ صبح لغایت غروب آفتاب.

 

عصربازارها

1.عصر بازار واقع در خیابان های امامت.

2.عصر بازار خیابان هدایت؛ واقع در هدایت غربی؛ جنب پارک بانوان حجاب.

3.عصر بازار طلاب واقع در خیابان مفتح؛ چهارراه امت؛ کنار پارک امت.

 

 مقایسه قیمت تورهای مشهد از تهران

یکشنبه بازار

عکس از: سعیده عالمکار

 

شب بازارها

1.شب بازار بلوار اندیشه: همه اقلام.

2.شب بازار بلوار طبرسی؛ بلوار شارستان؛ کوچه گرمابه ابوالفضلی: از ساعت ۹:۳۰ الی۱:۳۰ بامداد.

3. شب بازارهای بولوار دانش؛ بین دانش شرقی ۱۳ و ۱۴؛

4. شب بازار بلوار امام رضا.

5. شب بازار چهارراه دانش.

6. شب بازار ابتدای خیابان دانش شرقی.

 

شنبه بازارها

شنبه بازار در بلوار صدمتری؛ پارک بسیج؛ کنار پمپ گاز.

 

یکشنبه بازارها

یکشنبه بازار مجیدیه مشهد

1.یکشنبه بازار در بلوار مجیدیه؛ مقابل مجیدیه ۳۳: خرید و فروش خودرو.

2.یکشنبه بازار واقع در خیابان سیدی؛ بلوار خلج؛ کنار پارک غدیر یا همان کمپ طرق.

3.یکشنبه بازار واقع در قاسم آباد: بازار پارچه فروش ها.

 

دوشنبه بازارها

1.دوشنبه بازار مهرگان واقع در جاده سیمان؛ شهرک مهرگان؛ آخر بلوار؛ میان فاز ۱ و ۲.

2.دوشنبه بازار مختص همه اقلام و اصناف واقع در خیابان خواجه‌ ربیع؛ در مقابل بقعه؛ داخل پارکینگ: ۷ صبح لغایت غروب آفتاب.

 

سه شنبه بازارها

سه ‌شنبه بازار امام هادی واقع در بولوار توس؛ میدان معراج؛ کنار ایستگاه آتش ‌نشانی. در این بازار همه چیز از سبزیجات تا پلاستیک جات و پوشاک زنانه و مردانه و بچه گانه به فروش می رسد.

 

چهارشنبه بازارها

1.چهارشنبه بازارِ لوازم منزل در بلوار مجیدیه؛ روبروی مجیدیه ۳۳.

2.چهارشنبه بازار شهرک طرق واقع در بلوار ساعی؛ کنار مجموعه ورزشی طرق.

3.چهارشنبه بازارهای حجاب واقع در بلوار اندیشه؛ میان اندیشه ۷۹ و ۸۳؛ روبروی سرزمین موج‌ های آبی.

 

پنجشنبه بازارها

1.پنجشنبه بازار جاهدشهر در بلوار مجیدیه؛ میدان نیایش؛ خیابان بوستان؛ کنار فضای سبز.

2.پنج ‌شنبه بازار آزادگان؛ بولوار سرافرازان؛ سرافرازان ۴۲؛ سمت راست: ۷ صبح لغایت غروب آفتاب.

بازارهای موقت باعث می شود دست فروشان در نقاط مختلف شهر پراکنده نشوند و ظاهر شهر را به هم نزنند ولی ای کاش بازارهای موقت از امکانات بیشتری برخوردار شود و ظاهری خوش منظرتر و منظم تر به خود بگیرد. بازارهای موقت ظرفیت حدود ده هزار و 200 غرفه دارند. حدود ۵۰۰۰ غرفه مختص آقایان است و بقیه غرفه ها را بانوان اداره می کنند. غرفه داران برای کرایه این غرفه ها به شهرداری کرایه هایی محدود می پردازند. بعضی از آن ها تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند وتخفیف هایی در این خصوص دریافت می کنند.

مشکلات بازارهای موقت

تاکنون 40 هزار دست فروش در سطح شهر مشهد ساماندهی شده اند. از این تعداد 11 مورد روز بازار است که در سطح شهر فعال اند و از ساعت 7 صبح تا غروب آفتاب محصولاتشان را عرضه می کنند.

علی رغم استقبالی که کسبه و مردم از این بازارها داشته اند مشکلاتی وجود دارد که بیش از همه مربوط به کمبود امکانات در بازارهای موقت است. برای مثال این بازارها عموما فاقد پارکینگ و سرویس های بهداشتی می باشند. به علاوه به علت قرار گرفتن در حاشیه شهر مسیرهای غیر آسفالته و نامناسبی دارند. در بازارهایی که مختص پوشاک است امکان پرو لباس وجود ندارد. 

ظرفیت این بازارها در کل 10197 غرفه است که از این تعداد تنها حدود 7000 غرفه از مجوز برخوردارند. حدود 5000 غرفه مختص آقایان است و بقیه اختصاص به بانوان دارد. غرفه داران برای کرایه این غرفه ها به شهرداری کرایه های ناچیزی هم پرداخت می کنند. در ضمن بعضی از غرفه داران تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و آن ها از تخفیف 50 درصدی برخوردار می شوند.

 

ادامه دارد...

 

 

اشتراک گذاری

تصاویر مرتبط

بازار مشهد
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

 کد کپچا
8 دیدگاه در رابطه این مطلب وجود دارد.
8   نفر این مطلب را پسندیده اند.

سید محمد
خوب بود واز شما تشکر می کنم
0
خدنگیخدنگی
زنده باشید. ممنون از اظهار نظرتون
1
ALI
سلامعالی بود بیشتر مکان ها رو گفته بودیداما کاش مکان های معتبر برای خرید اینترنتی هم بگیدمثلا برای اسباب بازی و بازی فکری فروشگاه مک گیم عالی هستش برای خریدhttps://macgame.ir/
0
خدنگیخدنگی
سلام. خیلی خوبه که توجهتون رو جلب کرده. حتما پیشنهاد شما هم اعمال میشه
1
زهره خسروی
ممنون از مقاله خوبتون خانم خدنگی عزیز. امیدوارم همیشه خوب و موفق باشید.
1
خدنگیخدنگی
زنده باشید دوست عزیز. شما هم همیشه موفق باشید
3
الف
خیلی ممنون از اطلاعات مفید تون.تشکر
0
خدنگیخدنگی
ممنونم از شما که وقت می گذارید و مطالعه می کنید
2