پارک ملی چهل بازه مشهد و ورودی های آن

پارک ملی چهل بازه مشهد و ورودی های آن

انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۹     به روزرسانی : ۸ مرداد ۱۴۰۰
نویسنده : عفیفه خدنگی
پارک-چهل-بازه-مشهد

پارک ملی چهل بازه مشهد از پروژه های عظیم ملی در شهر مشهد و حتی کشور است. این پارک که مدتی است به بهره برداری رسیده در نزدیکی نمایشگاه بین المللی مشهد و در چند قدمی ییلاقات طرقبه شاندیز است. پارک چهل بازه مشهد از وسعتی نزدیک به ۱۱۵ هکتار برخوردار است و رودخانه ای به نام چهل بازه در میان آن جریان دارد.

پارک ملی چهل بازه مشهد از پروژه های عظیم ملی در شهر و حتی کشور است. این پارک که مدتی است به بهره برداری رسیده  در نزدیکی نمایشگاه بین المللی مشهد و در چند قدمی ییلاقات طرقبه شاندیز است. پارک چهل بازه مشهد از وسعتی نزدیک به ۱۱۵ هکتار برخوردار است و رودخانه ای به نام چهل بازه در میان آن جریان دارد. این رودخانه از مفرح تر ین و زیباترین المان های پارک به شمار می رود. بیشتر گردشگران در دوسوی آب تجمع می کنند و از هوای پاک و مناظر زیبا لذت می برند. پارک چهل بازه مشهد به دلیل برخورداری از پوشش گیاهی و عنصر آب در این وسعت زیاد نقش زیادی در کاستن از آلودگی شهری مشهد داشته و در این خصوص به کمک پارک وکیل آباد در آن سویِ دیگر بلوار وکیل آباد آمده است.

 

پارک چهل بازه مشهد

 

پارک چهل بازه مشهد جزو جاهای دیدنی مشهد و از مراکز تفریحی و گردشگری شهر قلمداد می شود و کم کم در حال جا باز کردن در میان شهروندان مشهدی و گردشگرانی می شود که از نقاط مختلف کشور، تور مشهد را بر می گزینند. در فضای سبز پارک چهل بازه مشهد انواع درختان بلند سایه دار و گل کاری های زیبا و خاص، با طراحی مدرن و پیشرفته در زمینه باغ سازی همراه بوده است. بخش های تفریحی، دریاچه مصنوعی و امکان استقرار در کنار دریاچه ای کم عمق، امکاناتی برای اتراق و اقامت، رستوران ها و کافی شاپ های متعدد متناسب با سلیقه و ذائقه افراد، چایخانه، طرح های گردشگری، مجموعه آبی، پیست اسکی، تاسیسات رسوب گر، مخزن های ذخیره آب، کانال های ارتباطی برای پیاده روها، پل های زیبا، تراموای سبک و زمین های ورزشی متعدد در مناطقی همچون بلوار معلم( حدود ۲۵۰۰ متر زمین) و در بلوار نمایشگاه (حدود ۲۵۰۰ متر زمین ) با تجهیزات کامل ورزشی و بازی از امکانات گردشگری پارک چهل بازه به شمار می رود. وجودِ مسیر دوچرخه سواری و مسیر پیاده روها در کنار پارکینگ های ورودی در بلوار نمایشگاه، شهرک ارمغان، بلوار مسجد و بلوار وکیل آباد رفت وآمد به این پارک ملی و پهناور را آسان کرده است.

 

پارک چهل بازه مشهد

 

مدیریت شهری مشهد بعد از سال ها فراز و فرود بالاخره تصمیم گرفت این منطقه وسیع را به پارک و منطقه گردشگری اختصاص دهد. این منطقه وسیع که مناطق و خیابان های متعددی از مشهد و بافت های متنوعی را در خود جای داده، از امتیازات پارک ملی چهل بازه محسوب می شود. پارک چهل بازه به زودی به یکی از منحصر به فردترین اماکن تفریحی کشور تبدیل خواهد شد. بین ۶۰ تا ۷۰ درصد پارک ملی چهل بازه به فضای سبز و پوشش گیاهی اختصاص دارد و با گذشت زمان با بزرگ شدن نهال ها و درخت های این پارک به جنگلی در میان شهر مشهد تبدیل خواهد شد.  

 

برای رزرو و مشاهده تور کیش از مشهد 

کلیک کنید

 

پارک چهل بازه مشهد

 

طراحی و معماری پارک چهل بازه مشهد

پلان معماری بستر پارک چهل بازه، در محدوده 100 هکتاری به پهنه طولی، در آغاز به ۸ قسمت یا ۸ زون تقسیم شده است. تقریبا در مرکزیت هر زون یک کاسه یا دریاچه با بیشترین عمق تا کف بستر تعبیه شده است. تراز لبه این دریاچه ها، همسطح متوسط هر قسمت (زون) در اتوبان امام علی مشهد بوده است. وسعت هر دریاچه یا کاسه آبگیر در حدود ۱.۵ تا ۴ هکتار، بسته به وسعت هر قسمت (زون) مشخص می‌ شود. اختلاف سطح و فاصله هر دریاچه با دریاچه بالادست و پایین دست به‏ صورت پله ‌ای، شیب ‌دار، آبشار و طرح های دیگر به هم ربط داده می شوند.

در حاشیه های بیرونی و محیطی پارک، زمین ‌هایی کوچک و ورزشی شکل گرفته که مردم محل در آن به ورزش و تشکیل تیم‌ های محلی بسکتبال و والیبال مبادرت می ورزند. در جعبه‌ های داخلی و نزدیک به زمین‌ های ورزشی، در بدنه دیگر تپه ماهورها، پارک ‌هایی برای کودکان پیش بینی شده که حد فاصل زمین‌های ورزشی و پارک ‌های کودک را تونل هایی در دل تپه به هم ربط می دهد.

 

پارک چهل بازه مشهد

 

در هر قسمت (زون) و در پهنه کنار دریاچه ‌ها بخش هایی گردشگری و فرهنگی مثل نمایشگاه گل و گیاه، تالار شهر، فرهنگ سرا، برج چشم انداز، هتل چهل ستاره، ورزشگاه، رصد خانه، باغ وحش، بازارهای روز و دریاچه ها و ساختمان های مختلف شکل گرفته اند. در دریاچه‌ های مختلف گسترده در پارک چهل بازه، اسکله‏ های قایقرانی، اسکی روی آب، ماهیگیری، و تفریحاتی از این دست برنامه ریزی شده است. رستوران ‌ها و کافه ها و تریاها در جای جای پارک برای پاسخگویی به نیاز گردشگران جای می گیرد.

این پارک از منظر معماری، فارغ از زون بندیِ ارتفاعی و اختلاف سطح دریاچه‏ ها، از نظر دکوراسیون شهری و المان ها و تندیس ها و دیگر زمینه ‌ها، دارای هویتی یکپارچه است. چهره شیب این پارک، با نور آبی دریاچه‌ ها و تاورهای بلند ورودی ‌ها، چراغ‌ ها و پروژکتورهای موضعی، چهره‌ ای نمایان از پایین و از آسمان پیدا می کند.

 

برای رزرو و مشاهده قیمت تور قشم

کلیک کنید

 

پارک چهل بازه مشهد

 

رزرو تورهای ارزان قیمت مشهد با مقایسه قیمت

 

تالار بزرگ شهر مستقر در پارک چهل بازه با ظرفیتی حدود هفت تا هشت هزار نفر برای مسابقات و کنسرت ‌ها در دل پارک و حد میانی دریاچه‌ ها، هتل بزرگ با ۲۰۰ اتاق در ۲۰ طبقه در غربی ‏ترین نقطه پارک نزدیک به میدان نمایشگاه، با چشم انداز سرتاسری از پارک، همچنین رستورانی بزرگ و یک تریا در مجاورت هر دریاچه به همراه دو کمپینگ برای چادر زدن و اقامت صحرایی در حاشیه پارک در طرح برنامه ریزی شده است.

پیش بینی شده حدود ۵۰۰۰ پارکینگ خودرو در طرح جای بگیرد. همچنین در قالب پارکینگ های زیر  سطحی و همچنین طراحی رینگهای مناسب جهت حرکت سواره رو و خدمات اضطراری در حاشیه محور بلوار امام علی احداث گردد.

 

آدرس پارک ملی چهل بازه مشهد

پارک ملی چهل بازه از شرق به میدان قائم (روبروی دانشگاه پیام نور مشهد) ، از شمال به بلوار امام علی، از جنوب به بلوار معلم و محله های مسکونی و از غرب به بلوار نمایشگاه و میدان نمایشگاه بین المللی مشهد می رسد.

 

برای رزرو تور ارزان مشهد و تورهای لحظه آخری با تورگردان همراه باشید.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

تصاویر مرتبط

پارک چهل بازه مشهد
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

 کد کپچا