پارکینگ های اطراف حرم مشهد برای زائران و مجاوران

پارکینگ های اطراف حرم مشهد برای زائران و مجاوران

انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۹     به روزرسانی : ۸ مرداد ۱۴۰۰
نویسنده : عفیفه خدنگی
پارکینگ‌های-اطراف-حرم-مشهد

در مطلبِ پیش رو فهرست کاملی از پارکینگ های عمومی اطراف حرم لیست شده که در خدمت زائرین و مجاورین قرار گرفته است. خواهشمند است شما نیز اگر پارکینگی را می شناسید که در این فهرست نیامده با ما در میان بگذارید. تورگردان همراه همیشگی شماست.

لیست کامل پارکینگ های اطراف حرم

 

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با خودروی شخصی به حرم مطهر رضوی رفته باشید. حال تفاوتی نمی کند که جزو مسافرانِ تور مشهد یا یکی از مجاورین و ساکنین مشهد باشید که برای زیارت به حرم مطهر مشرف می شوید. احتمالا برای پیدا کردن محلی مناسب برای پارک کردن دچار مشکل شده اید. بیشتر افرادی که تجربه کافی برای تردد اطراف حرم را ندارند، همان ابتدا وارد زیرگذر می شوند و تصور می کنند در پارکینگ بزرگ زیرگذر می توانند جا پیداکنند ولی این تصور اشتباه است. این پارکینگ تقریبا همیشه پر است. با این حال جای نگرانی نیست. در محدود حرم پارکینگ هایی وجود دارد که می توانید به راحتی برای هر مدت زمانی که خواستید ماشین های خود را پارک کنید. تنها کافی است ادامه مطلب را دنبال کنید.

نقشه و آدرس پارکینگ های اطراف حرم

 

عکس بنر

 

1-پارکینگ 1 در زیرگذر حرم مطهر امام رضا (ع) که ورودی آن در ابتدای زیرگذر، از سمت خیابان شیرازی قرار دارد. سایر ورودی های پارکینگِ زیرگذر، محل ورود و خروج حقوق بگیران آستان قدس رضوی و خادمان حرم است. در ضمن کسبه خیابان های اطراف حرم نیز عموما خودروهای خود را در همین پارکینگ می گذارند. لازم به ذکر است که طرحی مبنی بر تخریب پارکینگ های زیرگذر برای بهبود خدمت رسانی به زائران حرم مطهر ارائه شده است.  

 

2-پارکینگ طبقاتی میدان شهدا با ظرفیت 250 ماشین به صورت مسقف، واقع در ضلع غربی میدان، کنار پایانه اتوبوسرانی؛ زائران عزیز بعد از پارک کردن ماشین های خود در این محل حدود 900 متر تا حرم مطهر پیاده روی کنند. از آنجا که در این خیابان طرح زوج و فردا اعمال می شود، بیشتر زائران، مسیر را به صورت پیاده طی می کنند و در این میان از مغازه های متنوع سوغات و ملزومات مورد نیاز سفر و زیارت بازدید کرده به خرید نیز مشغول می شوند.

 

3-پارکینگ روباز میدان شهدا با ظرفیت 15 ماشین، به صورت مسطح، واقع در خیابان شیرازی، شیرازی 17، در مکان کارواش، پشت ایستگاه اتوبوس؛ این پارکینگ از پارکینگ طبقاتی میدان شهدا به حرم نزدیک تر است ولی احتمال اینکه ظرفیت آن تکمیل شده باشد زیاد است.

 

4-پارکینگ مسقف بازار مرکزی با ظرفیت 60 ماشین، به صورت مسطح، واقع در خیابان شهید رجایی، کوچه مخابرات، انتهای کوچه چهارباغ؛ این خیابان از کوچه های قدیمی اطراف حرم به شمار می رود که بسیاری از اهالی مشهد از قدیم آن را می شناختد و پیش از افتتاح پارکینگ های بزرگ و طبقاتی جدید، ماشین هایشان را آنجا پارک می کردند. بعضی از کتاب فروشی های مذهبی و مهم شهر در این منطقه واقع است.

 

برای رزرو و مشاهده قیمت تور تبریز کلیک کنید

 

پارکینگ عمومی اطراف حرم

 

5-پارکینگ روباز بازار مرکزی با ظرفیت 400 خودرو، به صورت مسطح، واقع در خیابان نواب صفوی، نواب 11، کوچه باغ حسن خان؛ بعد از پارک کردن ماشین ها در این منطقه می توانید از جاذبه های گردشگری آن نیز بازدید کنید. خانه های تاریخی مثل خانه داروغه، خانه توکلی و خانه امیری، مدارس تاریخی مثل مدرسه عباسقلی خان، مجتمع گردشگری و اقامتی آرمان با آبنمای حیرت انگیز و مراکز خرید و بسیاری دیدنی های اطراف حرم در همین محل قرار گرفته اند.

 

6-محل دیگر در همین خیابان، پارکینگ مسقف معین با ظرفیت 220 خودرو به صورت مسطح است که در خیابان نواب صفوی، نواب 4 قرار دارد.

 

7-پارکینگ روباز بازار مرکزی با ظرفیت 400 خودرو به صورت مسطح، واقع در خیابان 17 شهریور، کوچه تنباکویی؛ این پارکینگ نیز در دل بازار قرار گرفته و بیشتر از سوی کسبه و بازاری های این خیابان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

8-پارکینگ مسقف عدالت با ظرفیت 60 خودرو به صورت مسطح، واقع در میدان پنجراه، کوچه بهره؛ میدان پنجراه در منتهی الیه خیابان نواب صفوی قرار دارد و همچون میدان شهدا در مقابل حرم قرار گرفته است. این منطقه بر خلاف خیابان شیرازی و میدان شهدا که به بالا خیابان معروف بود، به نام پایین خیابان شناخته می شد و به نام پایین پای حضرت نیز از آن یاد می شود.

 

9-پارکینگ عباسقلی خان با ظرفیت 60 ماشین  به صورت مسطح و مسقف در خیابان وحدت، بازار عباسقلی خان برای خدمت رسانی به زائران و مجاوران راه اندازی شده است. این پارکینگ در محله ای قدیمی با بازارهای سنتی و سرپوشیده قرار گرفته و در اطراف آن مناطق تاریخی و جاهای دیدنی حرم به چشم می خورد.

 

10-پارکینگ روباز عباسقلی خان نیز با ظرفیت 15 ماشین به صورت مسطح، واقع در بلوار مفتح، در شهر بازی مفتح قرار گرفته است.

 

برای رزرو و مشاهده قیمت تور اصفهان کلیک کنید

 

پارکینگ عمومی اطراف حرم

 

11-پارکینگ روباز خیابان شاهین فر با ظرفیت 30 خودرو به صورت مسطح واقع در خیابان امام خمینی، خیابان بازارچه سراب، جنب دانشکده علوم پزشکی؛ اگر اهل اندکی پیاده روی باشید با پارک کردن ّماشین در این خیابان می توانید کلی ترافیک خیابان های اطراف حرم را دور بزنید. انتهای این خیابان به خیابان آخوند خراسانی منتهی می شود و از آنجا تا حرم با توجه به مسیری که به تازگی از کنار ساختمان دفتر تبلیغات اسلامی بازگشایی شده است، راه چندانی نیست و دسترسی آسانی به صحن جامع رضوی دارد.

 

12-پارکینگ طبقاتی خیابان خسروی نو با ظرفیت 250 ماشین به صورت مسقف، واقع در خیابان آخوند خراسانی، آخوند خراسانی 4.

 

13-پارکینگ طبقاتی خسروی نو با ظرفیت 200 خودرو به صورت مسقف واقع در خیابان شهید اندرزگو، مقابل پمپ بنزین

 

14-پارکینگ روباز کسری با ظرفیت 60 ماشین به صورت مسطح واقع در میدان بیت المقدس، خیابان اندرزگو 1؛ ای پارکینگ از پارکینگ قبلی به حرم نزدیک تر است.

 

این دو پارکینگ در نزدیکی ورودی باب الجواد حرم مطهر قرار گرفته و دسترسی به بازار فرش فروش ها، مسجد صدیقی ها، موزه مردم شناسی(حمام مهدی قلی بیگ) و صحن جامع  رضوی را آسان کرده است.

 

اگه تا به حال شیراز نرفتی،

قیمت تورشو اینجا چک کن

 

15-پارکینگ شبانه روزی امید از نزدیک ترین مراکز خرید به حرم مطهر و از جدیدترین جاهای دیدنی مشهد است که از سه طبقه پارکینگ با ظرفیت 282 ماشین برخوردار است و درست مقابل ورودی حرم مطهر در خیابان شیرازی قرار دارد. پارکینگ مجتمع امید دسترسی آسانی به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، صحن انقلاب و بست شیرازی دارد.

 

برای رزرو تور ارزان مشهد و سایر تورهای این شهر از همه شهرهای کشور به منوی تور در سایت تورگردان مراجعه کنید. 

 

اشتراک گذاری

تصاویر مرتبط

 پارکینگ های اطراف حرم
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

 کد کپچا
2 دیدگاه در رابطه این مطلب وجود دارد.
1   نفر این مطلب را پسندیده اند.

صیادی
باسلامتعداد پارکینگ های اطراف حرم زیاداست اما از حرم بسیار دور است و برای افراد مسن اصلا خوب نیست و مشکلاتی را به دنبال دارد.لطفا در فضای معینی از خود حرم در ضلعهای مختلف پارکینگ های طبقاتی مثل پارکینگ بازار فردوسی مشهد که بسیارهم عالیست ، درست کنیدو تا سالیان متمادی مردم راضی از این خدمت شما باشند.یاعلیباتشکر
0
خدنگیخدنگی
حق با شماست. متاسفانه ما از سیاست های معماری و ساخت و ساز آستان قدس بی اطلاعیم. تنها می تونیم توصیه کنیم که با خودرو تا جلوی حرم برید تا سالمندان و ناتوانانِ همراهتون از نفربرهای برقی(زائربرها) که تا ایستگاه های اتوبوس زائران را منتقل می کنند استفاده کنند. بعد از اون خودروی خود رو به پارکینگ منتقل کنید.
1