ماهیگیری در مشهد و معرفی مکان های ماهیگیری تفریحی

امتیاز 4.2 از 5

از بین 1 رای

به این محتوا امتیاز دهید

۱۳۹۸ ۱۳ اسفند
ماهیگیری در مشهد | در سد طرق، سد دوستی، چشمه سبز و سایر سدهای استان خراسان

یکی از تفریحات مهم در شهر مشهد ماهیگیری است. افرادی که مجوز شکار و صیادی دارند می توانند برای صید آبزیان به این مناطق مراجعه کنند. تجربه صیادی و ماهیگیری عموما یکی از تفریحات طبیعت گردان به شمار می رود. این افراد عموما به کنار طبیعت زیبای سدها و دریاچه های شهرستان می روند و علاوه بر گذراندن لحظاتی خوش در کنار خانواده و دوستان به ماهیگیری هم مشغول می شوند.

ماهیگیری در مشهد و دریاچه های اطراف آن

 

یکی از تفریحات مهم در شهر مشهد ماهیگیری است. افرادی که مجوز شکار و صیادی دارند می توانند برای صید آبزیان به این مناطق مراجعه کنند. تجربه صیادی و ماهیگیری عموما یکی از تفریحات طبیعت گردان به شمار می رود. این افراد عموما به کنار طبیعت زیبای سدها و دریاچه های شهرستان می روند و علاوه بر گذراندن لحظاتی خوش در کنار خانواده و دوستان به ماهیگیری هم مشغول می شوند. در مجوزهای ماهیگیری باید نوع آبزی، ابزار صید، استان و محل صید مشخص شده باشد.

در ادامه مطلب لیستی 10 تایی از دریاچه ها و سدهایی که برای این منظور استفاده می شود معرفی شده است. با تورگردان همراه باشید.

 

ماهیگیری تفریحی در مشهد

 

1. دریاچه بزنگان

بزنگان یا کل بی‌ بی تنها دریاچه استان خراسان رضوی است. این دریاچه در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری شهرستان سرخس و در جنوب رشته ‌کوه‌ های هزارمسجد قرار دارد. وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتاراست و عمیق‌ ترین نقطه آن ۱۲  متر است. کل‌ بی ‌بی در فصل های مختلف سال، محل تجمع پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی است.

دریاچه بزنگان زیستگاه کپورماهیان به ویژه کپور معمولی (Cyprinus carpio) است و قزل آلای رنگین کمان (Oncorhynchus mykiss) نیز در آن رهاسازی می شود. همچنین تعدادی گونه های بومی نیز در آن زیست می کنند. در خرداد امسال یعنی سال 1389 برای اولین بار توسط شیلات حدود 10هزار قطعه بچه ماهی سفید در آن رهاسازی شدند. مسابقات ماهیگیری نیز هر از گاهی با نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست در این دریاچه برگزار می گردد.

 

دریاچه بزنگان اطراف مشهد

 

البته بعضی فصول سال ماهی ها کم می شود و ماهیگیری در آنجا به سختی صورت می گیرد.

اخيرا اخباري مبني بر تملک بخشي از نيزارهاي حاشيه اثر طبيعي ملي درياچه از سوي افراد محلي شنيده مي شود که قبلا هم سابقه داشته است. این موضوع نشان از ضعف حفاظت اين اثر طبيعی ملي دارد.

 

دریاچه بزنگان

 

2. سد طرق

سد طرق در 25 کیلومتری جنوب شرقی مشهد بر روی رودخانه طرق احداث و عملیات اجرایی آن در سال 67 تکمیل شده است. سد طرق به دلایل زیادی برای ماهیگیری مورد توجه قرار می گیرد. نخست اینکه به مشهد نزدیک است و برخلاف سدهایی مثل یعقوبی و تبارک تنها 20 کیلومتر با مشهد فاصله دارد. مسیر آن حتی در زمستان ها هموار است و با توجه به اینکه چنین موقعیت هایی نزدیک مشهد کم پیدا می شود سد طرق همیشه مورد توجه علاقمندان به ماهیگیری قرار دارد.

در این سد علاوه بر ماهی کپور و شیر ماهی ماهی های دیگری نیز می توان صید کرد.

 

سد طرق مشهد

 

3. سد کارده

کارده سدی بتنی در 40 کیلومتری شمال مشهد بر روی رودخانه ای به همین نام است. در این محل می توان ماهی های هامون آزاد بزرگ، ماهی شیر و انواع ماهی ها در اندازه های کوچک و بزرگ را صید کرد.  

 

سد کارده

 

4. سد تبارک

سد تبارک قوچان در فاصله 21 کیلومتری شمال شرقی قوچان و در فاصله 8/1 کیلومتری پایین‌ دست روستای تبارک‌ آباد قرار دارد. این رودخانه‌ یکی از سرشاخه‌ های رودخانه ‌های اترک به شمار می رود.

سد تبارک ماهی هایی مثل کپور به تعداد زیاد دارد و ماهیگیران معمولا به آنجا مراجعه می کنند.

 

5. سد شیروان

سد شیروان در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان در خراسان شمالی قرار گرفته است. در این دریاچه، هزاران قطعه ماهی و آبزی وجود دارند که با کاهش حجم آب با کمبود اکسیژن روبه رو می شوند. کاهش اکسیژن منجر به استرس و فشار برای این آبزیان می شود و احتمال تلف شدن آن ها زیاد است. همین موضوع باعث شده برای جلوگیری از کاهش کیفیت آب سد بارزو در شیروان و کاهش میزان جمعیت آبزیان در مخزن این سد، مجوز صید ماهی در آنجا داده شود.

 

سد شیروان مشهد

 

6. سد چری

سد شیروان در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان در خراسان شمالی قرار گرفته است. چری با برخورداری از طبيعتي زيبا لبریز از حیات وحش و آبزیان است. پرندگان شكاري مثل عقاب، پرندگان آبزی، حیوانات و پرندگانی مثل سینه سرخ، مارمولک، لاک پشت، قورباغه و... در آنجا به چشم می خورند.

در دریاچه نیز همین پویایی و زیست جانوری جریان دارد. درياچه محل پرورش و صيد ماهي هايی با طبيعت گرمابي است. از سال 83 هزاران قطعه بچه ماهي از نوع ماهي هاي كپور مثل كپور نقره اي، فيتوفاگ، بيگ هد و آمور در درياچه رها شده بودند و اكنون موقع صید آن ها فرا رسیده است.

 

7. سد دوستی

سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان و روی رودخانه مرزی هریرود در ۷۵ کیلومتری شهرستان سرخس در شمال شرق خراسان رضوی احداث شده ‌است.

در پشت این سد دریاچه بسیار زیبائی ایجاد شده‌ که هنوز نامی ندارد و اهالی، آن را دریاچه دوستی می خوانند. این سد ماهی های مختلفی مثل كپور، شير و سفيد دارد و بسیاری از ماهیگیران فصل صید به آنجا راهی می شوند.

 

سد دوستی

 

8. سد یعقوبی

سد شهید یعقوبی در شهرستان رشتخوار قرار دارد و محل مناسبی برای صید میگو و ماهی است. میزان برداشت ماهی های گرمابی از این آب ها در سال های اخیر به 10 تن نیز می رسد.

 

9. چشمه سبز

چشمه سبز در بلندترین قله رشته کوه بینالود میان توس و نیشابور قرار گرفته که می توانید اینجا بخوانید. چشمه سبز یا چشمه سو در جاده آسفالته مشهد–تهران و 40 کیلومتری قوچان قرار گرفته و بعد از آن می توان به سمت روستای گلمکان رفت. این چشمه با مشهد حدود 50 کیلومتر فاصله دارد. از گلمکان تا چشمه سبز حدود 3 فرسنگ راه کوهستانی است.

 

چشمه سبز

 

10. سد فریمان

سد فریمان سدی تاریخی در شهرستان فریمان است. این سد بر روی رودخانه فریمان در 11 کیلومتری فریمان و 70 کیلومتری جنوب شرقی مشهد احداث شده است. از آب این سد سه بخش تقی آباد، قلعه نو و لوشاب و کارخانه قند فریمان و شهر فریمان مشروب می شوند.

سد فریمان مکان خوبی برای یک روز پرکار و پر صید است. این سد داری ماهی های کپور و انواع ماهی های دیگر است. ماهیگیران بسیاری با تهیه لنسر و طعمه خوب به آنجا می روند و لحظاتی خوش را سپری می کنند.

 

این را نیز می پسندید: ماهیگیری تفریحی در کیش

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
کد کپچا
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.