دشت ارژن شیراز | جاهای دیدنی و تفریحات

دشت ارژن شیراز | جاهای دیدنی و تفریحات

۱۴۰۰ ۲۱ فروردین تورگردان
نویسنده : شیوا معین
دشت-ارژن-شیراز

دشت ارژن شیراز از جمله مقاصد گردشگری در استان فارس می‌باشد. این دشت پهناور و زیبا نقش مهمی در زندگی مردمان فارس در قرن‌های گذشته داشته است. اگر از تخت جمشید بازدید کرده باشید می‌توانید نقش‌هایی از شیر، گوزن و آهوی ایرانی را بر کتیبه‌ها مشاهده کنید. به این ترتیب متوجه می‌شوید شاهان هخامنشی برای شکار به دشت ارژن می‌رفتند.

دشت ارژن شیراز از جمله مقاصد گردشگری در استان فارس می‌باشد. این دشت پهناور و زیبا نقش مهمی در زندگی مردمان فارس در قرن‌های گذشته داشته است. اگر از تخت جمشید بازدید کرده باشید می‌توانید نقش‌هایی از شیر، گوزن و آهوی ایرانی را بر کتیبه‌ها مشاهده کنید. به این ترتیب متوجه می‌شوید شاهان هخامنشی برای شکار به دشت ارژن می‌رفتند. دشت ارژن با موهبت‌های فراوان از قرن‌ها پیش آغوش خود را برای همه جانوران و انسان‌ها با سخاوتمندی گشوده است. استان فارس را با آثار تاریخی و ارزشمندش می‌شناسیم، حال ما از شما دعوت می‌کنیم در سفر آینده خود به فارس حتما از دشت ارژن هم دیدن کنید. در ادامه می‌خواهیم دشت ارژن شیراز را به شما معرفی کنید. با مطالعه این مطلب برای بازدید از دشت ارژن شیراز تشویق خواهید شد.

 

دشت ارژن

 

دشت ارژن شیراز کجاست؟

 

دشت ارژن در منطقه‌ای حد فاصل شیراز و کازرون می‌باشد. این دشت میان دو شهر شیراز و کازرون قرار گرفته به طوری که فاصله دشت ارژن با هر کدام از شهر‌ها دقیقا ۶۰ کیلومتر می‌باشد. اگر آوازه دشت‌های سرسبز شیراز را شنیده‌اید می‌دانید که دشت ارژن طبیعت بسیار زیبایی دارد. در‌ واقع دشت ارژن شیراز در نزدیکی کوه‌های زاگرس در استان فارس قرار گرفته و به همین دلیل بارندگی‌های منظم در آن اتفاق می‌افتد. رطوبت هوا و خاک حاصلخیز باعث شده پوشش گیاهی یک‌دست و سرسبزی در این دشت به وجود بیاید.

 

هوای کوهستانی، درختان و علفزار‌های سبز، چند دریاچه و آبشار از جمله جاهای دیدنی در دشت ارژن شیراز می‌باشند. به یاد داشته باشید که این خطه سرسبز، قرن‌ها پیش گسترده‌تر بوده و نقش اساسی در شکل‌گیری تمدن‌های منطقه فارس ایفا کرده است. چندین اثر تاریخی مهم هم در دشت ارژن شیراز و یا نزدیکی آن وجود دارند که این واقعیت را برای ما روشن می‌سازند. اجازه بدهید سفری داشته باشیم به جاهای دیدنی دشت ارژن شیراز استان فارس...

 

دشت ارژن کجاست

 

چرا باید از دشت ارژن شیراز بازدید کنیم؟

 

اگر در گوگل عبارت دشت ارژن شیراز عکس را جستجو کنید، تصاویر این منطقه زیبا شما را مسحور خود خواهند کرد. این دشت جزو جاهای دیدنی شیراز می‌باشد که کمتر شناخته شده است. می‌خواهیم جاهای دیدنی دشت ارژن را نام ببریم تا بدانید چرا سفر به دشت ارژن پیشنهاد می‌شود.

 

دریاچه ارژن

 

دریاچه ارژن در دشت ارژن شیراز قرار گرفته است. این دریاچه حدود ۲ هزار هکتار بوده و آب آن از رودخانه دالکی و بارندگی‌ها تأمین می‌گردد. منظره‌ای در دریاچه و محیط اطراف آن به وجود آمده بسیار زیبا و کم نظیر است. تصویر رشته کوه‌های اطراف دریاچه، در آب منعکس می‌شود، علاوه بر آن تک درختان زیبا، گل‌های شقایق وحشی و بوته‌های زالزالک جزو زیبایی‌های دریاچه ارژن هستند. محیط اطراف دریاچه برای پیک نیک با خانواده یا دوستان مناسب است. همچنین اگر می‌خواهید برای ساعتی از مشغله و آلودگی شهر دور باشید، دریاچه ارژن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. وقتی نسیم ملایمی از کوه‌های زاگرس به دریاچه می‌وزد، عِطر طبیعت از علفزار‌های اطراف شنیده می‌شود که تجربه‌ای لذت بخش از سفر به طبیعت خواهد بود.

 

اگر این تصاویر زیبا را از دریاچه ارژن برای خود تداعی کردید، انگیزه کافی برای سفر به این خطه زیبا را در خود به وجود آورده‌اید.

 

دشت ارژن در شیراز

 

دریاچه پریشان

 

شاید نام دریاچه پریشان را در لیست جاذبه های تور شیراز یا استان فارس دیده باشید. دریاچه پریشان نسبت به دریاچه ارژن وسعت کمتری دارد ولی زیبایی‌های آن با دریاچه ارژن قابل مقایسه است. دریاچه پریشان همچون نگین آبی میان کوهستان قرار گرفته و اطراف آن را بوته‌های گل‌های وحشی احاطه کرده است. اگر در فصل بهار و مخصوصا فروردین و اردیبهشت ماه به دشت ارژن و اطراف دریاچه پریشان بروید، بوته‌های گل وحشی را مشاهده خواهید کرد. اگر بارندگی به میزان کافی بوده باشد، در قسمت‌های زیادی از دشت، شقایق‌های وحشی می‌رویند. عکاسی در اطراف دریاچه پریشان تجربه لذت بخشی است. شاید بتوانید بهترین تصاویر را از طبیعت استان فارس ثبت کنید. مطمئن باشید در این منطقه سوژه‌ها کلیشه‌ای نیستند و تمام کادر‌ها شبیه به زیباترین کارت پوستال‌ها خواهند بود.

 

دشت ارژن شیراز

 

آبشار چرونیز

 

آبشار چرونیز با نام آبشار ارژن هم شناخته می‌شود. این آبشار در دشت ارژن قرار گرفته و یکی دیگر از جاهای دیدنی این دشت محسوب می‌گردد. آبشار چرونیز یک آبشار با عرض زیاد است که از صخره‌ها خزه پوش سرازیر می‌گردد. زیباترین و پر آب‌ترین حالت آبشار چرونیز را در بهار مشاهده خواهید کرد. البته در فصل زمستان هم این آبشار زیبایی‌های خاص خود را دارد. آبشار یخ می‌بندد و قندیل‌های یخی به وجود می‌آیند. در نزدیکی این آبشار چندین رستوران، بوفه، نمازخانه و سرویس بهداشتی ساخته شده است.

 

شهر تاریخی بیشاپور

 

شهر تاریخی بیشاپور در دشت ارژن و در نزدیکی شهر کازرون قرار گرفته است. در این شهر باستانی می‌توانید کتیبه سنگی بزرگی را مشاهده کنید که به دوران ساسانیان تعلق دارد. شهر بیشاپور با پیشرفته‌ترین علم مهندسی در دوران خود ساخته شده و در دوره‌ای دیگر تبدیل به مکانی متروکه شده است. دشتی سرسبز شهر بیشاپور را در میان گرفته است بنابراین سفر به شهر تاریخی بیشاپور، بازدید از طبیعت و آثار تاریخی به طور هم‌زمان است.

 

کوه آبشار دشت ارژن

 

چادر‌های عشایر

 

اگر در زمان ییلاق به دشت ارژن سفر کنید می‌توانید چادر‌های عشایر را مشاهده نمایید. عشایر در طول کوچ خود و در فصل ییلاق به دشت ارژن می‌آیند. در دشت، چادر‌های عشایر جلب توجه می‌کنند. همچنین دام‌ها آزادانه به چرا مشغول هستند و چشم انداز زیبایی در دشت ارژن شیراز به وجود می آید. بهتر است در سفر به این دشت، زندگی مسالمت آمیز انسان را با طبیعت، از عشایر بیاموزیم.

 

امکانات در دشت ارژن شیراز

 

در نزدیکی آبشار چرونیز، امکانات مختلفی وجود دارد که در بخش مربوطه از آن‌ها نام بردیم. همچنین در نزدیکی روستا‌ها، فروشگاه‌های کوچکی دایر هستند. این غرفه‌ها توسط روستاییان گردانده می‌شوند و محصولاتی مانند لبنیات محلی، ترشی‌، صنایع دستی و... در آن‌ها عرضه می‌گردد.

 

 

 

زمان بازدید از دشت ارژن شیراز

 

مانند بسیاری از جاهای دیدنی شیراز و استان فارس، بهترین فصل برای بازدید از دشت ارژن فصل بهار است. پیشنهاد می‌کنیم در ماه‌های فروردین و اردی‌بهشت از این دشت زیبا بازدید کنید. در فصل بهار بوته‌های وحشی به گل می‌روند، دریاچه‌ها و آبشار‌ها پرآب هستند، مرتع‌ها سرسبز‌تر از همیشه به چشم می‌خورند و دشت ارژن به زیبایی قرن‌های گذشته خواهد بود.

 

سخن آخر

دشت ارژن علاوه بر اینکه یکی از دشت‌های زیبای ایران است از نظر تاریخی نیز ارزش زیادی دارد. بسیاری از داستان‌های کهن شاهنامه در این دشت اتفاق می‌افتند، زمانی بزرگترین سلسله ایرانی یعنی هخامنشیان در نزدیکی این دشت شکل گرفتند، عشایر دشت ارژن را برای مقصد کوچ ییلاقی انتخاب کردند. می‌توان گفت دشت ارژن قرن‌ها است که با دست و دلبازی پذیرای ما و نیاکان ما بوده است.

 

برای رزرو تور به مقاصد داخلی و خارجی با تورگردان همراه باشید. 

 

اشتراک گذاری

تصاویر مرتبط

دشت ارژن
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

 کد کپچا