ییلاقات سوباتان با طبیعتی سحرانگیز و جادویی

به این محتوا امتیاز دهید

۱۳۹۸ ۲۷ بهمن
ییلاق سوباتان در استان گیلان میان جنگل های تالش و ییلاقات اردبیل | تورگردان

تابستان که می‌شود طبیعت‌گردان ییلاق سوباتان را برای فرار از گرما و رفع خستگی انتخاب می‌کنند. این منطقه از بکرترین مناطق استان گیلان است و مناظری سحرانگیز و خیره‌کننده دارد. چشم‌اندازهای سوباتان شباهت زیادی به مناظر اروپایی دارد و بعضی قسمت‌های آن را می‌توان با طبیعت سوئیس مقایسه کرد. همه چیز بکر است و طبیعت انسان را فرا می‌خواند.

معرفی ییلاق سوباتان

 

کم کم گرمای هوا به معنای واقعی خودنمایی می کند و فصل امتحانات نیز به پایان می رسد. حالا وقت بستن چمدان ها و رفتن به ییلاقات استان گیلان است. از سحرانگیزترین مناظر این استانِ دوست داشتنی، طبیعت زیبای سوباتان است که در این فصل از سال خنکی و طراوت دلنشینی دارد. سوباتان ییلاقی آمیخته با کوهستان ها و دشت های سرسبز است. دشت هایی که مِه گرفته و پر از گل است. در سوباتان علاوه بر مناظر طبیعی، چشمه ها و آبشارها، جلوه گری های دیگری نیز چشم ها را خیره می کند. کلبه های چوبی، اسب های اصیل، گله های گوسفند، یک پهنه دشت سبز، یک پهنه سفیدیِ مه و یک آسمانِ آبی، دست به دست هم داده اند تا قاب هایی بی نظیر خلق کنند و نگذارند گردشگران به راحتی از سوباتان دل بکنند. این مناظر، روح را نوازش می دهند و از عمر انسان حساب نمی شوند. با تورگردان همراه باشید تا با هم سفری به ییلاق سوباتان و دریاچه نئور داشته باشیم. سخن گفتن از این زیبایی ها به اندازه درک کردن آنها از نزدیک، لذت بخش است.

 

سوباتان

 

سوباتان چیست؟

 

سوباتان در زبان ترکی به معنی محل فرود و ریزش آب است. این منطقه از نعمت باران، آبشار و چشمه های متعدد برخوردار است و با معنی سوباتان ارتباط عمیقی دارد. بعضی نیز می گویند «سو» به معنی گلپر است. ضمن اینکه در زبان محلی «وتون» یعنی روییدن؛ در نتیجه سوباتان به معنی روییدن گلپر است. معنیِ روییدن گلپر نیز به این مناسبت به کار رفته که در سوباتان گلپر فراوان است. حالا که صحبت از گلپر شد بد نیست اشاره کنیم که دشت ها و دره های سوباتان به داشتن گل های فراوان مشهور اند. ای بسا در فصل بهار دشت هایی را به رنگ سفید، صورتی، زرد یا قرمز ببینید که از یک کنار گل هایی از آن ها سر بر آورده اند. دشت یک جا رنگ گل می گیرد و رنگی به رنگ های سوباتان می افزاید.

 

سوباتان

 

 

تور شمال از تهران با ارزان ترین قیمت

 

 

طبیعت سوباتان

 

سوباتان منطقه ای بکر و ناشناخته میان جنگل و دشت است. در یک سو جنگل های انبوه تالش و در سوی دیگرش ییلاقات اردبیل پهن شده اند. کوهستان های متنوع با نمایی از صخره و علف یا گل های رنگارنگ از میان دشت ها و دره ها عبور کرده اند. در میان این دشت های سبز کلبه هایی انگشت شمار خودنمایی می کنند. خبری از ویلاهای متعدد و مناطق گردشگری پر ازدحام نیست. همه چیز بکر است. چشم اندازهایی عریض و رنگارنگ از سرسبزی و گل در زیر آسمانی آبی.

 

سوباتان

 

در سوباتان چشمه های متعدد و آبشارهایی دیدنی وجود دارد که هر کدام ارزش یک روز وقت گذاشتن دارند. چشمه های خنکی مثل باتمان بلاق، آبشارهای کوچک و بزرگی مثل آبشار ورزان، آبشار ماهار و... منطقه را خوش آب و هواتر کرده اند. از این ها مهم تر دریاچه نئور است.  

 

 

  تور سرعین از مسیرهای مختلف با ارزان ترین قیمت  

 

 

 

دریاچه نئور

 

دریاچه نئور در مناطق غربی سوباتان قرار گرفته و جزو ییلاقات اردبیل به شمار می رود. از مهمترین بخش های تور سوباتان پیاده روی از دریاچه نئور تا ییلاق سوباتان است. فصل بهار که به پایان می رسد تورهای سوباتان رونق می گیرد. گردشگران زیادی برای فرار از گرمای هوا به این منطقه سرریز می شوند. این منطقه حتی در فصل تابستان، خنکی مطبوعی دارد. هوای اینجا از جنس دیگری است. طراوتی از جنس طبیعت تالش و به بکریِ اقلیم اردبیل. در شمال نئور رودخانه ای پرخروش به نام لیسار قرار گرفته است. ییلاقات خطبه سرا نیز در این سو برای گردشگران امکانات خوبی فراهم آورده اند. در جنوب نئور نیز مناطق ییلاقی آسبومار قرار دارد.

 

سوباتان

 

از زیبایی های سوباتان کلبه هایی چوبی است که به صورت پراکنده در میان دشت قرار گرفته اند. کلبه هایی از جنس چوب بلوط با پنجره هایی چوبی. بعضی از این کلبه ها سقف هایی رنگی دارند و در میان دشت های سبز تنوعی مثال زدنی به وجود آورده اند. اسب های اصیل، گله های گوسفند و مناظری روستایی نیز در این میان به چشم می خورند که تجربه یک گردشگری روستایی را برای افراد رقم می زنند.

 

 

  تور رشت در انواع هتل های 2 ستاره تا 5 ستاره  

 

 

سوباتان

 

موقعیت مکانی سوباتان

 

سوباتان در 22 کیلومتری شهر لیسار از توابع تالش قرار گرفته است. به عبارت دیگر این منطقه در 36 کیلومتری شمال غرب تالش(هشت پر) قرار دارد و ارتفاعش از سطح دریا 1900 تا 2500 متر است.  

بهترین فصل سفر به سوباتان اواخر بهار و اوایل تابستان به خصوص تیرماه است.

 

برای برخورداری از تورهای خاطره انگیز گیلان و تور شهرهای شمالی کشور به وب‌سایت تورگردان مراجعه کنید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
کد کپچا
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.