استانبول گردی
کلیسای چورا یادگاری از دوران بیزانس (پیش از رفتن بخوانید)

کلیسای چورا یادگاری از دوران بیزانس (پیش از رفتن بخوانید)

کلیسای چورا یادگاری از دوران بیزانس است و در استانبول قرار دارد. بنای قدیمی کلیسای چورا نسبت به دیگر اماکن تاریخی شهر استانبول، کمتر شناخته شده است. اگر می‌خواهید در آینده‌ای نزدیک به استانبول سفر کنید و بیش از یک هفته اقامت داشته باشید، سری هم به کلیسای چورا بزنید. این کلیسا با نام‌های موزه چورا و مسجد کاریه (kariye camii) در نقشه‌های اینترنتی شهر استانبول مشخص می شود.

مسجد رستم پاشا (معرفی، جاذبه‌ها و نحوه دسترسی)

مسجد رستم پاشا (معرفی، جاذبه‌ها و نحوه دسترسی)

مسجد رستم پاشا (Rüstem Paşa Camii) از جمله مساجد تاریخی استانبول است و به دوران حکومت سلطان سلیمان تعلق دارد. این مسجد به دستور رستم پاشا (صدر اعظم عثمانیان) بنا شد. نمای بیرونی مسجد رستم پاشا ویژگی چشمگیری ندارد اما معماری داخلی آن بسیار منحصر به فرد است. زمانی که سلطان سلیمان نماز جمعه را واجب اعلام کرد، مسجدهای بسیاری در استانبول ساخته شدند که مسجد رستم پاشا هم جزو آن‌ها بود.

مسجد اورتاکوی (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد اورتاکوی (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد اورتاکوی (Ortaköy Camii) از جمله مساجد تاریخی استانبول است که به اواخر دوران حکومت عثمانیان تعلق دارد. این مسجد زیبا و با شکوه به دستور سلطان عبدالمجید اول ساخته شد و جزو جاهای دیدنی بسیار محبوب در شهر استانبول است. معماری منحصر به فرد، رنگ نمای بیرونی و موقعیت مسجد اورتاکوی باعث شده توریست‌های زیادی به این مکان تاریخی رفت و آمد داشته باشند.

مسجد زیرک (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد زیرک (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد زیرک (Zeyrek Camii) از جمله مساجد تاریخی استانبول است که ساختمان آن به دوره بیزانس تعلق دارد. در‌ واقع بنای این مسجد پیش از فتح استانبول توسط ترکان عثمانی، کلیسای جامع ارتدکس بود. مسجد زیرک از زمان ساخت تا به امروز به دفعات تغییر کاربری داده اما در فراز ونشیب تاریخ استوار باقی‌ مانده است. ساختمان منحصر به فرد و قدمت طولانی مسجد زیرک باعث شده تا در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردد.

مسجد شاهزاده (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد شاهزاده (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد شاهزاده یا شهزاده از جمله مساجد تاریخی شهر استانبول در ترکیه است. این مسجد در زبان ترکی به نام Sehzade Camii شناخته می‌شود. معماری زیبای این بنا یادگار دیگری از دوران سلطان سلیمان اول و معمار معروفش سینان است. مسجد شاهزاده همچنان فعال بوده و گردشگران نیز می‌توانند از آن بازدید کنند. از نظر ابعاد و طراحی ساختمان این بنا از دیگر مساجد استانبول متمایز است و قطعا ارزش بازدید کردن دارد.

مسجد ایوب سلطان (تاریخچه، معماری و ساعات بازدید)

مسجد ایوب سلطان (تاریخچه، معماری و ساعات بازدید)

مسجد ایوب سلطان (Eyup Sultan camii) از جمله مساجد شهر استانبول است و به دوران عثمانیان تعلق دارد. بسیاری از تاریخ‌شناسان بر این باور هستند که این مسجد در دوران ابتدایی شکل‌گیری سلسله عثمانی احداث گردید. البته در حال حاضر بنایی که به عنوان مسجد ایوب سلطان می‌شناسیم متعلق به قرن ۱۹ میلادی است. چرا که ساختمان قدیمی و اصلی آن بر اثر زلزله‌ای مهیب از بین رفت. امروزه این مسجد فعال است همچنین امکان بازدید از آن نیز وجود دارد.

مسجد فاتح (تارخچه، معماری و ساعات بازدید)

مسجد فاتح (تارخچه، معماری و ساعات بازدید)

مسجد فاتح (Fatih Camii) از جمله مساجد تاریخی استانبول است که در منطقه شاخ طلایی قرار دارد. این بنای با شکوه به دستور سلطان محمد فاتح در قرن ۱۵ میلادی ساخته شد. مسجد فاتح اولین عبادتگاهی بود که به دستور ترکان عثمانی احداث گردید. به همین دلیل از نظر تاریخی بسیار ارزشمند است. همچنین معماری آن با دیگر مسجد‌های استانبول متفاوت بوده و نمونه‌ای از سبک خالص معماری ترک در آن دیده می‌شود.

روملی حصار (پیش از رفتن بخوانید)

روملی حصار (پیش از رفتن بخوانید)

روملی حصار (Rumeli Hisari) قلعه‌ای قدیمی در شهر استانبول است و به دوران حکومت سلطان محمد فاتح تعلق دارد. این قلعه در ساحل تنگه بسفر ساخته شده و از جمله مشهورترین بناهای تاریخی ترکیه است. قلعه روملی حصار به دستور سلطان محمد فاتح احداث گردید و در ابتدا کاربردی نظامی داشت. پس از آنکه استانبول فتح شد، از روملی حصار به عنوان قلعه دیده‌بانی استفاده می‌کردند.

کاخ ییلدیز (پیش از بازدید بخوانید)

کاخ ییلدیز (پیش از بازدید بخوانید)

کاخ ییلدیز (Yildiz Sarayi) در قرن ۱۹ ساخته شده و در محله بشیکتاش استانبول قرار گرفته است. در‌ واقع سرای ییلدیز به معنی کاخ ستاره بوده که به مجموعه‌ای از ویلاها و عمارت‌های سلطنتی اطلاق می‌شد. این مجموعه زیبا به دستور عبدالحمید دوم احداث گردید و اطراف آن را پارک جنگلی فرا گرفته است. برای سال‌های طولانی کاخ ییلدیز به عنوان استراحتگاه تفریحی پادشاهان عثمانی و درباریان به کار می‌رفت.

کاخ بیلربی (تاریخچه، آدرس و ساعات بازدید)

کاخ بیلربی (تاریخچه، آدرس و ساعات بازدید)

کاخ بیلربی (Beylerbeyi Sarayi) بنایی متعلق به دوره امپراطوری عثمانی است و در استانبول قرار دارد. سرای بیلربی به معنی کاخ بیگلربیگی (بزرگ بزرگان) در قرن نوزدهم میلادی ساخته شد و از جمله زیباترین کاخ‌های پادشاهان عثمانی شناخته می‌شود. این بنای تاریخی در نزدیکی تنگه بسفر و در ساحل احداث گردید به طوری که می‌توان منظره زیبای آن را از دریا مشاهده کرد.