استانبول گردی


استانبول گردی یک تجربه لذت بخش است چراکه تماشای طبیعت بکر و اماکن گردشگری منحصر به فرد آن بی شک شما را شگفت زده خواهد کرد. در سفر به استانبول می‌توانید انواع جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و طبیعی این شهر را تماشا کنید و با تاریخ و فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوید.


معرفی جزیره های استانبول | جزایر پرنس از دیدنی‌های اطراف استانبول

معرفی جزیره های استانبول | جزایر پرنس از دیدنی‌های اطراف استانبول

جزیره های استانبول امروزه به یکی از پر طرفدار ترین جاهای دیدنی ترکیه تبدیل شده‌اند و گردشگرانی که به استانبول سفر می‌کنند، بخشی از برنامه سفر خود را به گشت و گذار در جزایر استانبول اختصاص می‌دهند. در این مناطق جاذبه‌های گردشگری نظیر مکان های تاریخی، تفریحات آبی، طبیعت بکر و سرسبز و... وجود دارد و با رفتن به این جزایر زیبا، لحظاتی ماندگار را برای خود به ارمغان می‌آورید.

کلیسای چورا یادگاری از دوران بیزانس (پیش از رفتن بخوانید)

کلیسای چورا یادگاری از دوران بیزانس (پیش از رفتن بخوانید)

کلیسای چورا یادگاری از دوران بیزانس است و در استانبول قرار دارد. بنای قدیمی کلیسای چورا نسبت به دیگر اماکن تاریخی شهر استانبول، کمتر شناخته شده است. اگر می‌خواهید در آینده‌ای نزدیک به استانبول سفر کنید و بیش از یک هفته اقامت داشته باشید، سری هم به کلیسای چورا بزنید. این کلیسا با نام‌های موزه چورا و مسجد کاریه (kariye camii) در نقشه‌های اینترنتی شهر استانبول مشخص می شود.

مسجد رستم پاشا (معرفی، جاذبه‌ها و نحوه دسترسی)

مسجد رستم پاشا (معرفی، جاذبه‌ها و نحوه دسترسی)

مسجد رستم پاشا (Rüstem Paşa Camii) از جمله مساجد تاریخی استانبول است و به دوران حکومت سلطان سلیمان تعلق دارد. این مسجد به دستور رستم پاشا (صدر اعظم عثمانیان) بنا شد. نمای بیرونی مسجد رستم پاشا ویژگی چشمگیری ندارد اما معماری داخلی آن بسیار منحصر به فرد است. زمانی که سلطان سلیمان نماز جمعه را واجب اعلام کرد، مسجدهای بسیاری در استانبول ساخته شدند که مسجد رستم پاشا هم جزو آن‌ها بود.

مسجد اورتاکوی (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد اورتاکوی (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد اورتاکوی (Ortaköy Camii) از جمله مساجد تاریخی استانبول است که به اواخر دوران حکومت عثمانیان تعلق دارد. این مسجد زیبا و با شکوه به دستور سلطان عبدالمجید اول ساخته شد و جزو جاهای دیدنی بسیار محبوب در شهر استانبول است. معماری منحصر به فرد، رنگ نمای بیرونی و موقعیت مسجد اورتاکوی باعث شده توریست‌های زیادی به این مکان تاریخی رفت و آمد داشته باشند.

مسجد زیرک (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد زیرک (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد زیرک (Zeyrek Camii) از جمله مساجد تاریخی استانبول است که ساختمان آن به دوره بیزانس تعلق دارد. در‌ واقع بنای این مسجد پیش از فتح استانبول توسط ترکان عثمانی، کلیسای جامع ارتدکس بود. مسجد زیرک از زمان ساخت تا به امروز به دفعات تغییر کاربری داده اما در فراز ونشیب تاریخ استوار باقی‌ مانده است. ساختمان منحصر به فرد و قدمت طولانی مسجد زیرک باعث شده تا در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردد.

مسجد شاهزاده (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد شاهزاده (پیش از بازدید بخوانید)

مسجد شاهزاده یا شهزاده از جمله مساجد تاریخی شهر استانبول در ترکیه است. این مسجد در زبان ترکی به نام Sehzade Camii شناخته می‌شود. معماری زیبای این بنا یادگار دیگری از دوران سلطان سلیمان اول و معمار معروفش سینان است. مسجد شاهزاده همچنان فعال بوده و گردشگران نیز می‌توانند از آن بازدید کنند. از نظر ابعاد و طراحی ساختمان این بنا از دیگر مساجد استانبول متمایز است و قطعا ارزش بازدید کردن دارد.

مسجد ایوب سلطان (تاریخچه، معماری و ساعات بازدید)

مسجد ایوب سلطان (تاریخچه، معماری و ساعات بازدید)

مسجد ایوب سلطان (Eyup Sultan camii) از جمله مساجد شهر استانبول است و به دوران عثمانیان تعلق دارد. بسیاری از تاریخ‌شناسان بر این باور هستند که این مسجد در دوران ابتدایی شکل‌گیری سلسله عثمانی احداث گردید. البته در حال حاضر بنایی که به عنوان مسجد ایوب سلطان می‌شناسیم متعلق به قرن ۱۹ میلادی است. چرا که ساختمان قدیمی و اصلی آن بر اثر زلزله‌ای مهیب از بین رفت. امروزه این مسجد فعال است همچنین امکان بازدید از آن نیز وجود دارد.

مسجد فاتح (تارخچه، معماری و ساعات بازدید)

مسجد فاتح (تارخچه، معماری و ساعات بازدید)

مسجد فاتح (Fatih Camii) از جمله مساجد تاریخی استانبول است که در منطقه شاخ طلایی قرار دارد. این بنای با شکوه به دستور سلطان محمد فاتح در قرن ۱۵ میلادی ساخته شد. مسجد فاتح اولین عبادتگاهی بود که به دستور ترکان عثمانی احداث گردید. به همین دلیل از نظر تاریخی بسیار ارزشمند است. همچنین معماری آن با دیگر مسجد‌های استانبول متفاوت بوده و نمونه‌ای از سبک خالص معماری ترک در آن دیده می‌شود.

روملی حصار (پیش از رفتن بخوانید)

روملی حصار (پیش از رفتن بخوانید)

روملی حصار (Rumeli Hisari) قلعه‌ای قدیمی در شهر استانبول است و به دوران حکومت سلطان محمد فاتح تعلق دارد. این قلعه در ساحل تنگه بسفر ساخته شده و از جمله مشهورترین بناهای تاریخی ترکیه است. قلعه روملی حصار به دستور سلطان محمد فاتح احداث گردید و در ابتدا کاربردی نظامی داشت. پس از آنکه استانبول فتح شد، از روملی حصار به عنوان قلعه دیده‌بانی استفاده می‌کردند.

کاخ ییلدیز (پیش از بازدید بخوانید)

کاخ ییلدیز (پیش از بازدید بخوانید)

کاخ ییلدیز (Yildiz Sarayi) در قرن ۱۹ ساخته شده و در محله بشیکتاش استانبول قرار گرفته است. در‌ واقع سرای ییلدیز به معنی کاخ ستاره بوده که به مجموعه‌ای از ویلاها و عمارت‌های سلطنتی اطلاق می‌شد. این مجموعه زیبا به دستور عبدالحمید دوم احداث گردید و اطراف آن را پارک جنگلی فرا گرفته است. برای سال‌های طولانی کاخ ییلدیز به عنوان استراحتگاه تفریحی پادشاهان عثمانی و درباریان به کار می‌رفت.

سفر به استانبول

 

استانبول یکی از شهرهای فوق العاده زیبا، جذاب و گردشگر پسند ترکیه است که هر ساله تعداد زیادی توریست را از سراسر جهان به سمت خود جلب می‌کند، از این رو تور استانبول یکی از پرطرفدارترین تورهای خارجی به خصوص در میان ایرانیان است. این شهر خارق العاده یکی از بزرگترین شهرهای کشور ترکیه به حساب می‌آید و نکته بسیار جالب توجه در مورد استانبول این است که این شهر به وسیله یک تنگه به نام تنگه بسفر آسیا و اروپا را از هم جدا می‌کند، بنابراین بخشی از استانبول واقع در اروپا و بخش دیگر آن در آسیا قرار دارد.

استانبول گردی و گشت و گذار در جای جای این شهر، تجربه ای منحصربه فرد را برای شما به همراه دارد. در استانبول می‌توانید انواع جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی را مشاهده کنید که شاید نمونه آن را نیز در هیچ شهر دیگری ندیده باشید و از تفریحات هیجان انگیز و متنوع موجود در این شهر لذت ببرید. استانبول به دلیل قرار گرفتن در میان دو دریای سیاه و دریای مرمره دارای تعداد زیادی سواحل بسیار دیدنی است که چشم اندازی زیبا دارند و برای شنا، آفتاب گرفتن و انجام انواع تفریحات آبی مناسب اند و این دو دریا همچنین سبب به وجود آمدن آب و هوایی بسیار خاص و متنوع در این شهر شده اند.  یکی از نکات جالب در مورد شهر استانبول این است که شما در هر فصلی از سال که به آن سفر کنید، ممکن است با بارش باران مواجه شوید که آب و هوایی معتدل و مطلوب را برای شما رقم خواهد زد بنابراین بهتر است در هر فصلی از سال که به استانبول سفر می‌کنید حتما یک چتر همراه خود داشته باشید. با این حال اگر قصد سفر به استانبول را دارید برای داشتن تجربه‌ای بهتر و لذت‌بخش‌تر پیشنهاد می‌کنیم سفر خود را در فصول بهار و پاییز برنامه ریزی کنید.

 

معرفی جاذبه‌های گردشگری استانبول

 

جاهای دیدنی استانبول بسیار متنوع و فوق العاده اند و شما می‌توانید در طول سفر خود از انواع جاذبه‌های مختلف دیدن کنید. یکی از زیباترین و بهترین اماکن دیدنی استانبول، مساجد آن هستند. این مساجد با معماری بسیار بی‌نظیر و خاص، نمونه ای از بهترین جاذبه‌های مذهبی این شهر به حساب می‌آیند که حتما توجه شما را به خود جلب می‌کنند. مساجد ایاصوفیه، سلطان احمد و سلطان سلیمان جزء معروف‌ترین و زیباترین مساجد استانبول اند که باید حتما از آن‌ها دیدن کنید. در گشت و گذار خود در شهر استانبول باید حتما سری به بازارهای این شهر نیز بزنید. جنب و جوش مردم، انواع مغازه‌های مختلف و رنگارنگ و هیاهوی خاص موجود در این بازارها، شور و اشتیاقی وصف نشدنی برای شما به همراه دارد. حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، تنها قدم زدن و بازارگردی در بازارهای استانبول تجربه ای هیجان انگیز و متفاوت برای شما خواهد بود. موزه‌ها و کاخ‌های استانبول نیز بخشی از جاهای دیدنی این شهر است که بازدید از آن‌ها از واجبات سفر به استانبول است. علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی، استانبول دارای طبیعتی بسیار خاص، بکر و منحصربه فرد است بنابراین اگر علاقه‌مند به طبیعت گردی نیز هستید، استانبول یکی از مناسب‌ترین شهرها برای شماست.

 

تور استانبول زمینی یا هوایی؟

 

کشور ترکیه، یکی از کشورهای همسایه ایران است و بنابراین سفر به شهرهای این کشور برای ایرانیان بسیار ساده‌تر از سایر کشورها و شهرهای گردشگری در جهان است. هر ساله تعداد زیادی تور استانبول به صورت هوایی یا زمینی برگزار می‌شود که مسافران می‌توانند با توجه به بودجه و زمانی که برای سفر در نظر گرفته اند یکی از انواع این تورها را انتخاب نمایند. تنها تفاوت میان این دو مدل تور در هزینه آن است. بی شک قیمت تور هوایی استانبول از قیمت تور زمینی آن گران‌تر است اما مدت زمان رسیدن به مقصد کوتاه‌تر است و کمتر شما را خسته می‌کند. سفر به استانبول با تور زمینی ارزان‌تر است اما مدت زمان بسیار بیشتری را در مسیر سپری می‌کنید که شما را بسیار خسته می‌کند اما در طول مسیر می‌توانید از تماشای طبیعت زیبای اطرافتان لذت ببرید. به طور کلی تنوع و تعداد تورهای هوایی استانبول از تورهای زمینی آن بسیار بیشتر بوده و گزینه‌ی پرطرفدارتری در میان گردشگران است.