فاصله تا شهر شیراز : 80 کیلومتر
زمان بازدید : هر روز
سوغات دشتک : گیوه، گلیم، گردو، بادام و انار

نمایش همه امکانات

هزینه ورودی
رایگان
مدت زمان بازدید
نصف روز تا یک روز
جاذبه‌های گردشگری مهم
درخت چنار کهنسال امامزاده فخرالدین آسیاب‌های قدیمی چشمه‌های معدنی

روستای دشتک شیراز (جاهای دیدنی، آدرس، فاصله)

روستای-دشتک-شیراز

اگر بارها به استان فارس سفر کرده‌اید و حال می‌خواهید جاهای دیدنی کمتر شناخته شده آن را هم بازدید کنید، روستای دشتک شیراز گزینه پیشنهادی ماست. در ادامه به معرفی تاریخچه، خصوصیات، موقعیت جغرافیایی و دیگر ویژگی‌های روستای دشتک می‌پردازیم. امیدواریم در سفر آینده خود به این استان حتما از روستای دشتک شیراز هم دیدن کنید.

فهرست مطالب

تاریخچه روستای دشتک شیراز

 

آثار و شواهدی از روستای دشتک به دست آمده‌اند که نشان می‌دهند قدمت روستا به دوران حکومت هخامنشیان باز می‌گردد. گورستانی  قدیمی در نزدیکی روستای دشتک قرار دارد که سنگ نوشته‌های آن حداقل تاریخ قرن ۷ هجری را حک کرده‌اند. بدیهی است ک سنگ نوشته‌های قدیمی‌تر در اثر بارندگی‌ها و گذر قرن‌ها از بین رفته باشند. مردم روستای دشتک به زبان فارسی و گویش دشتکی صحبت می‌کنند. این گویش یکی از شاخه‌های فارسی قدیم یا پهلوی است که بسیاری از کلمات باستانی همچنان در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

روستای دشتک شیراز با جاذبه هایی همچون تخت جمشید فاصله چندانی ندارد. با این حساب می‌توان گفت روستا در گذشته در جوار تمدن‌های بزرگ و قدرتمند به حیات خود ادامه داده است.

 

دامداری روستای دشتک
عکس تفرجگاه دشتک مرودشت

ویژگی‌های روستای دشتک شیراز

 

روستای دشتک که یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌شود، در یک دشت کوچک قرارگرفته که وجه تسمیه آن همین موضوع است. اطراف روستا را رشته کوه‌های بلند احاطه کرده‌اند و خانه‌ها به حالت پلکانی در دامنه کوه ساخته شده‌اند. آب و هوای روستا با سرزمین‌های اطراف متفاوت است و تحت تأثیر کوهستان می‌باشد. در فصل بهار و تابستان هوای خنک و در پاییز و زمستان هوای سردی را در دشتک تجربه خواهید کرد. یکی از مهم‌ترین دلایل آبادانی روستای دشتک، وجود چندین چشمه و آبشار دائمی است که درختان و باغ‌های میوه را سیراب می‌کنند. این چشمه‌ها باعث سرسبزی روستا شده‌اند، به طوری که در فصل پاییز، هزاران رنگ را در منظره روستا مشاهده خواهید کرد.

 

مردم روستا از دیرباز خود کفا بوده و به مشاغلی مانند پرورش زنبور، دامداری، گیوه دوزی، نمد مالی، باغداری و… مشغول هستند. البته خاطر نشان می‌کنیم که بسیاری از مشاغل متأسفانه به دست فراموشی سپرده شده یا از بین می‌روند. محصولات روستای دشتک در تور شیراز شامل محصولات ارگانیک است که در ادامه به شرح آن می پردازیم. تفرجگاه دشتک شیرازمناظر فوق العاده بکر و زیبایی منحصر به فردی دارد که هر شخصی را به سوی خود می کشاند، کافی است، نگاهی گذرا به عکس روستای دشتک داشته باشید تا عازم سفر به شیراز شوید.

 

روستای دشتک در پاییز
عکس روستای دشتک شیراز

 

آب و هوای دشتک فارس

 

آب و هوای دشتک فارس کاملا بکر و فوق العاده است و در فصل بهار با داشتن دمای 9 تا 20 درجه سانتی گراد، گردشگران را به وجد می‌آورد. میزان رطوبت در روستای دشتک شیراز به 27 درصد می‌رسد. بنابراین اگر در فصل بهار به این روستای زیبا سفر کنید، یک روز کاملا پر نشاط و انرژی بخش را زیر پرتوهای گرم خورشید تجربه خواهید کرد. دشتک فارس نامی آشنا برای گردشگران است. چرا که با داشتن آب و هوای بکر از شهرت بالایی برخوردار است.

جاهای دیدنی دشتک فارس کجاست؟

 

اگر به روستای دشتک سفر کردید از آبشار‌ها و جنگل‌های چنار دیدن کنید. چناری کهنسال در روستا وجود دارد که به گفته اهالی عمر آن حدود ۴ هزار سال است و هسته به وجود آمدن روستا می‌باشد. امامزاده ای نیز در ارتفاعات روستا وجود دارد که درخت سروی ۴۰۰ ساله در کنار آن به حیات خود ادامه می‌دهد. آسیاب‌های قدیمی نیز در این روستا وجود دارد که نشان از آثار تاریخی روستای دشتک شیراز است. در این روستا چشمه معدنی خنار، نهروم، مرشدی، آبگرم و ده گاه از خاصیت درمانی برخوردار است و از جاذبه‌های طبیعی دشتک شیراز محسوب می‌شود. 

 

سایر چشمه‌های دشتک شامل بید چنگ، آب چغور، باغ جمال، سی چاه، باغک، سیبکی و چشمه گل است. جالب است بدانید روستای دشتک شیراز به نوبه خود دارای سوغات می‌باشد و صنایع دستی خود را به گردشگرانش هدیه می‌دهد. گیوه بافی، گلیم بافی و قالی بافی از هنرهای زنان و مردان روستای شیراز است که می‌توانید برای عزیزان‌تان هدیه ببرید. علاوه بر این، گردو، بادام، انار و گیوه را می‌توانید از این روستا تهیه کنید و به عنوان محصولات ارگانیک هدیه بدهید. 

 

موسیقی محلی روستای بسیار مشهور است. شاید شما هم نام مقام های شوشتری را شنیده باشید که با نی نواخته می‌شود و هر گردشگری را با شنیدن نغمه‌های محلی‌اش به وجد می‌آورد.

 

باغ های روستای دشتک
عکس جاهای دیدنی دشتک

 

از اینجا رزرو کنید: تور مشهد‌‌ برای سفرهای زیارتی و گردشگری

 

راهنمای سفر به دشتک ابرج فارس

 

روستای دشتک از روستاهای سرسبز اطراف شیراز است که در همه فصل‌های سال می‌توانید از آن بازدید کنید. با این حال پیشنهاد می‌کنیم در اواخر بهار و اوایل پاییز به این روستا سفر کنید تا زیبا‌یی‌ها و طبیعت بکر آن را در بهترین حالت خود مشاهده نمایید.

 

روستای دشتک در پاییز
عکس روستای دشتک ابرج فارس در پاییز

 

منطقه دشتک ابرج در شهرستان اقلید واقع شده است. این مکان دارای مناظر چشم نوازی است که جذاب‌ترین آنها دو آبشار باشکوه است که به عنوان مکان تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

این روستا مثل بهشت ​​گمشده واقعی است که میان گردشگران به خوبی هم شناخته می‌شود. واحه‌ای مرتفع، پنهان در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا، بر فراز فلات کویر ایران، درون دهانه کوه محافظی که پر از جنگل‌های سرسبز گردو و انار است. آری روستایی به نام دشتک در دل ابرج فارس بوی نشاط و طراوت در فضا می‌پراکند.

 

تقریبا پایین تر از جاده، آرامگاه کوروش کبیر قرار دارد. دو هزار و پانصد سال پیش، کوروش فرهنگ‌ها را متحد و امپراتوری ایران را پایه‌گذاری کرد. بزرگترین امپراتوری که جهان تاکنون شناخته شده بود. در همین حوالی، اولین منشور جهان که در مورد حقوق بشر نوشته شده بود (که اکنون در موزه بریتانیا در لندن به نمایش گذاشته می شود)، در شهر تشریفاتی قدرتمند تخت جمشید ساخته شد و آرامگاه پادشاهانی که زمانی حاکم ایران بودند را خواهید دید. در اطراف دشتک، ویرانه‌هایی وجود دارد، که گویای شکوه و عظمت امپراطوری قدیم ایران است.

 

بسیاری از این مکان‌های دیدنی توسط مسافرانی از سراسر جهان بازدید می‌شود. در واقع، شهر نزدیک شیراز و ویرانه‌های باورنکردنی امپراتوری ایران، نقاط برجسته گردشگری در روستای دشتک ابرج فارس است. تماشا و بازدید از این مناطق هر گردشگری را به وجد می‌آورد. خیابان های دشتک از پشت بام خانه دشتکی نیز منظره‌ای فوق العاده صمیمی را به شما نشان می‌دهد. اگر از این خیابان‌ها گذر کنید، اهالی روستا را که در حال نان پختن هستند؛ خواهید دید و همین بس که بوی نان تنوری تازه در دل روستا، شما را به نشاط آورد.

 

دشتک شیراز، دشتک ابرج فارس
عکس دشتک مرودشت

 

دشتک در واقع به معنای مردمی است که به دشت آمدند. بیش از هزار پله در کناره‌های این کوه با شکوه حک شده است و تا همین اواخر این پیاده‌روی طولانی تنها راه ورود به یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران بود. مردم ابرج و مرودشت که مشاهده می‌کردند، برخی افراد از دامنه کوه پیاده به سمت دشت‌های دامنه کوه می‌رفتند و آن ها را دشتکی نام نهادند. یکی از نکات مهم سفر و گردشگری در دشتک، داشتن راهنما است. چرا که اگر با راهنما به روستای دشتک ابرج سفر کنید، به راحتی می‌توانید همه جاهای دیدنی را ببینید. 

 

خوشبختانه حتی اگر راهنما هم نداشته باشید، می‌توانید از این دشت‌های زیبا و مناطق بکر بازدید کنید. کافی است مسیر رودخانه را طی کنید تا به زیباترین نقاط برسید و یا حس کنجکاوی‌تان را دنبال کنید و پا به مسیرهای زیبا برای پیاده روی بگذارید.

 

این روستا تلفیقی از سبک‌های دیدنی شبیه به دیگر روستاهای ایران باستان است. اما دشتک، قدمت بیشتری دارد و با معماری زیبایش شما را شگفت‌زده می‌کند. صدها خانه دشتکی یکی بر روی دیگری، بالا و پایین تپه‌های با شیب کم قرار گرفته‌اند. از دیوارهای گلی تا ضخامت دو متر ساخته شده‌اند، از هر پشت بامی می‌توانید در اطراف محله به سمت خیابان‌ها، خانه‌ها و حیاط‌ها قدم بزنید و سبک زندگی‌ را ببینید که کم و بیش برای همیشه به همین شکل باقی مانده است. مناطق گردشگری اطراف مرودشت چون دشتک فرصت مناسبی را برای اتراق فراهم می‌کند. پیشنهاد ما این است با سفر گروهی، شبی آرام و به یادماندنی را تجربه کنید.

آدرس روستای دشتک شیراز

 

فاصله شیراز تا دشتک مرودشت بسیار کم است. وارد جاده مرودشت شوید و به سمت کامفیروز بروید. سپس به دشتک مرودشت می‌رسید.

 برای رزرو تور شیراز و سایر تورهای داخلی و خارجی با تورگردان همراه باشید.

فاصله دشتک تا شیراز و مرودشت چقدر است؟

روستای دشتک شیراز منطقه‌ای پلکانی و کوهستانی در نزدیکی مرودشت است. این روستا از توابع بخش درود زن دهستان ابرج است که زیر مجموعه شهرستان مرودشت به شمار می‌رود. آب و هوای کوهستانی، طبیعت بکر، باغ‌های میوه و دیگر خصوصیات این روستا باعث شده که به یکی از مقاصد گردشگری استان فارس تبدیل شود. مسافت بین روستای دشتک تا شیراز، حدودا 106 کیلومتر است. از شیراز تا دشتک هم با خودروی شخصی، تقریبا 1 ساعت و 36 دقیقه راه است. مسافت و فاصله زمانی دشتک تا مرودشت هم به ترتیب 71 کیلومتر در 1 ساعت و 8 دقیقه است.

 

روستای پلکانی دشتک شیراز
عکس روستای دشتک شیراز

وضعیت آب و هوا
خلاصه مقاله

روستای دشتک شیراز روستایی پلکانی و کوهستانی در نزدیکی مرودشت می‌باشد. این روستا از توابع بخش درود زن، دهستان ابرج است که زیر مجموعه شهرستان مرودشت می‌باشند. در ادامه به معرفی تاریخچه، خصوصیات، موقعیت جغرافیایی و دیگر ویژگی های روستای دشتک می‌پردازیم. امیدوارم در سفر آینده خود به این استان حتما از روستای دشتک شیراز هم دیدن کنید.

انتشار :  8 فروردین 1401 به روزرسانی :  30 اردیبهشت 1403 نویسنده :   سحر علیزاده
تصاویر مرتبط
باغ های روستای دشتک
  • باغ های روستای دشتک
  • روستای دشتک در پاییز
  • روستای پلکانی دشتک شیراز
  • روستای دشتک در پاییز
  • دامداری روستای دشتک
  • دشتک شیراز، دشتک ابرج فارس
اشتراک گذاری
نظرات کاربران
16 دیدگاه در رابطه با این مطلب وجود دارد .
دنیاپنج شنبه 23 فروردین 1403
واااای نگو از مردمش که فقط دنبال پول هستن ولی در اراش امکانات زیر صفر. متاسفم برای این طبیعت زیبا و دست و دلباز که همچین مردم خسیس و تنگ نظری داره
بنده خداپنج شنبه 23 فروردین 1403
متاسفانه خیلی ندید بدید هستن. ما که رفتیم یه پیرزن را راه انداختن یه دستگاه پوز هم دستش از همه پول میگرفت. حالا هرچقدر که زورش برسه. البته بلد شدن پول بگیرن ولی در اراش امکانات زیر صفر. میگن ماسوله فارس دقیقا ماسوله شمال هم که رفتیم همين جور خسیس بازی بود حالا جدیدا یه کم بروز شدن. متاسفم برای این طبیعت که انقد دست و دل باز هست اما مردمش انقد خسیس و تنگ نظر
امیر ارسلانشنبه 15 مهر 1402
طبیعت زیبا ولی متاسفانه مردمی به شدت وحشی و عقب افتاده دارد وارد کردن خسارت به خودرو و پنچر کردن لاستیک های مهمانان و مسافران ،از کارهای عادی و روزمره این مردم هست.روز خود را با تماشای این مکان به هیچ عنوان خراب نکنید.اطراف شیراز بخصوص به سمت جاده سپیدان و نورآباد ، صدها منطقه بکر و بسیار زیبا هست که باید عطای دیدن ای مکان را به لقایش .بخشید.
بهرامدوشنبه 25 اردیبهشت 1402
با وجود دارا بودن از طبیعت زیبا و جذاب ولی متاسفانه ساکنین و مردم بومی برخورد مناسبی با مسافرین ندارن و بسیار تنگ نظرانه رفتار میکنن
بهرامدوشنبه 25 اردیبهشت 1402
دشتک جای قشنگیه ولی متاسفانه مردمانی بشدت عقب مانده و تکامل نیافته با تنگ نظری شدید داره معیار مردم آنجا متاسفانه فقط و فقط پوله ،اون هم بدون کوچکترین سرویسی که بهت بدن بر خورد اهالی هم با مسافران اصلا مناسب نیس
محمدحسینیسه شنبه 26 مهر 1401
سلام، چنین گویشی در منطقه دشتی استان بوشهر با مرکزیت شهرخورموج نیز وجود دارد که مردم این خطه به گویش دشتی که از گویشهای پهلوی قدیم باستانی است صحبت می کنند
فاطمه فردوسیچهارشنبه 9 شهریور 1401

سلام وعرض ادب .خدمت ان مقام عالی می رسانم درمورد روستای دشتک که کامل درموردان توضیح داده شده است ایا به به ثبت بین المللی رسیده است ؟اگر رسیده است پس چرا ساکنان این روستای زیبا و پربرکت از ان بی اطلاع هستند درتحقیقی که من درمورخه ۱۴۰۱/۶/۸ که انجام دادمم وصحبت کردم از این موضوع جهت اشناشدن همه ی کشورها با چنین مکان جالب و بسیار لبریز از رزق وروزی که می تواند ابتدا به افراد این منطقه جهت پیشرفت بیشتر مثل احداث یک دانشگاه وتوجه بیشتر به محصولات وصادرات انها بی اطلاع بودند ؟؟؟!!!مطلبی که دربالا گفته شده فقط یک بیوگرافی از این مکان کاملا مخفی ولی بسیار زیبا وسرشار نعمت خداوندیست درسطح بین المللی ثبت نشده؟وایا من به عنوان یک فرهنگی وطن دوست می توانم این کار را با کمک مردمان این روستا وکنکاش بیشتر ثبت بین المللی نمایم؟ لطف حضرتعالی مستدام

زارعیدوشنبه 27 تیر 1401
فضایی بکر وبسیار زیبا دارد.اما متاسفانه فاقد سرویس بهداشتی وامکانات دیگر میباشد.سرویس فاقد آب و شوینده وفوق العاده کثیف.افراد محلی با تنگ نظری تمام فقط منتظر گرفتن پول هستند.
رضادوشنبه 16 خرداد 1401

با سلام متاسفانه تعدادی از اهالی روستا با نظر تنگی و برخورد بد با بازدید کنندگان باعث افت گردشگری شده عضو شورای شهر شده دلال اجاره منازل دهیاری شده دلال اجاره باغ و به هر قیمتی که زورشان برسد از مردم پول میگرن و هیچ گونه امکانات وجود ندارد ریختن فاضلاب در رودخانه و عدم جمع آوری پسماندها و عدم خدمات دهی مناسب در واقع سومر مارکت های کوچک و نداشتن آب خنک فقط آب معدنی خارج از یخچال و بد عهدی صاحبان منزل در اجاره منازل در زمان تخلیه و تقاضای وجه بیشتر همچنین عدم امکانات در باغهای اجارهای دستشویی ها فاقد آب بود افتضاح بود همه چیز که بر میگرده به مسئولین و شورا و دهیاری اونجا وجود کک در همه محله ها که باعث گزش و خارش بدن میشد زیاد بود سمپاشی انجام نشده خواهش اگر خودتون دوست دارید نرید به دشتک

رضادوشنبه 16 خرداد 1401
با سلام متاسفانه تعدادی از اهالی روستا با نظر تنگی و برخورد بد با بازدید کنندگان باعث افت گردشگری شده عضو شورای شهر شده دلال اجاره منازل دهیاری شده دلال اجاره باغ و به هر قیمتی که زورشان برسد از مردم پول میگرن و هیچ گونه امکانات وجود ندارد ریختن فاضلاب در رودخانه و عدم جمع آوری پسماندها و عدم خدمات دهی مناسب در واقع سومر مارکت های کوچک و نداشتن آب خنک فقط آب معدنی خارج از یخچال و بد عهدی صاحبان منزل در اجاره منازل در زمان تخلیه و تقاضای وجه بیشتر همچنین عدم امکانات در باغهای اجارهای دستشویی ها فاقد آب بود افتضاح بود همه چیز که بر میگرده به مسئولین و شورا و دهیاری اونجا وجود کک در همه محله ها د بافه که باعث گزش و خارش،بدن میشد زیاد بود سمپاشی انجام نشده خواهش اگر خودتون دوست دارید نرید به دشتک
مصیبجمعه 19 فروردین 1401
مطالبتون عالیه ولی بهتر نیست بجای دشتک شیراز بگین دشتک درودزن یا مرودشت؟عادت کردین به اسم شیراز مثل پتروشیمی که تمام مریضی هاش برای مرودشتی هاست ولی امتیاز و پول و همه چیزش به نام شیرازه نکنین عزیزم
Sepehrجمعه 6 اسفند 1400
با سلام .بر طبق اسناد واثار بجا مانده درمنطفه دشتک یا دشت کیان هخامنشی ومحل نگهداری خزاین آنها بوده است ودرانجا غاری است که به شکفت مالی معروف است ودر قدیم برای رفت وامد آنها مجبور بودند مسیر ی پلکآنی بست حصار بروندوحصاردیواری بدورشهربوده وورودی آن بنام گلوگاه که امروزه گلیگو میگویند ودشتک دارای چندین ابشاربوده که کنارشان ده هاغاردستسازدارای ستون که محل زندگی بوده وجود دارد. درکنارجاده مال روقدیمی آتشکده ای است که امروزه به قدمگاه مشهوراست.ودربالای کوهستان چشمه ای است که بنام آب چغورمعروف است و در واقع آب چغاوپرستشگاهی بشکل چغازنبیل بوده است درسفرنامه فرصت آلدوله شیرازی و در سفرش به دشتک ازکتابخوانه و دارالعلم بودن آنجا آورده شده است. از دشتک مردان بزرگی مانند مرحوم آراسته که به استانداری خوزستان رسید ودخترش که اکنون در صدایی آمریکا حظورداردودهادکترومهندس که در جاهای مختلف دنیاودرایران مشغول خدمت هستندودر زمان باستان نگهبانان گنجینه شاهی بوده‌اند. زبان آن ها بیشتر به گویش هخامنشی نزدیک است تا ساسانی.این روستاازدوره فرا هخامنشی تاادوار بعد سابقه تاریخی دارد. وبافت قدیمی آن همچون ماسوله میباشد.
سحر علیزادهیکشنبه 8 اسفند 1400

با سلام 

بله همین طور است. تل دشتک پیشینه تاریخی دارد و از همین رو گردشگران زیادی برای کسب اطلاعات بیشتر از تاریخچه استان فارس به این جاذبه روی می آورند.
متشکرم از مطلب مفیدتون.

یوسفییکشنبه 3 بهمن 1400
خوب بود . با وجود فصل زمستان که ما از دشتک دیدن کردیم چیزی از زیبایی ها کم نداشت بناهای پلکانی و سبک معماری کوهستانی و درختان تنومند گردو و سایر درختان و گذر رود خانه از کنار روستا و صدای شر شر اب و اواز پرنده ارامش بخش بود .به امید دیدار دوباره بهار و پاییز دیگر از دشتک
حسینیسیده تکتم حسینیسه شنبه 12 بهمن 1400

ممنونم از اینکه تجربه خوبتونو با ما به اشتراک گذاشتید.

یوسفییکشنبه 3 بهمن 1400
خوب بود