صفحه اصلی ویزای کشورهای اروپا
visaEurope

فهرست کشورهای قاره اروپا برای اخذ ویزا

شرایط اخذ ویزا کشورهای اروپایی و ویزای شینگن با هم متفاوت است لذا در جدول زیر فهرست تمام کشورهای قاره اروپا آمده است و شما با کلیک روی هر کدام اطلاعاتی کاملی در مورد اخذ ویزا هر کشور به دست می آورد .

ویزای کشورهای اروپا

ویزای کشورهای اروپا

اروپا به عنوان یکی از جذاب ترین قاره ها برای زندگی ، تحصیل ، کار و مسافرت در نظر گرفته می شود. این امر تا حدی به دلیل توسعه بالای کشورهای بزرگ آن و به دلیل تنوع فرهنگی ، اهمیت تاریخی و چشم اندازهای زیبا و طبیعی است.

سفر به سراسر اروپا ممکن است برای شهروندان بسیاری از کشورها نیاز به ویزا داشته باشد. برخی کشورها بخشی از منطقه سفر آزاد به نام منطقه شنگن هستند. این کشورها نیازی به اخذ ویزای کلی دارند و بعد از آن می توان به واسطه همان ویزا به تمام کشورهای عضو شینگن سفر کرد. شینگن ویزای کوتاه مدت است و فقط برای اهداف مسافرتی و گردشگری صادر می شود. برای اقامت طولانی تر ، شما نیاز به ویزای خاصی دارید که فقط توسط کشور میزبان صادر می شود. از طرف دیگر ، برخی کشورها هنوز عضو این منطقه نیستند و شرایط ویزای خاص خود را دارند.

در این صفحه اطلاعات ویزا را برای همه کشورهای اروپایی به همراه ویزای شینگن ذکر کرده ایم.

 

اتحادیه اروپا کجاست و ویزای شینگن چه مزایایی دارد؟

 

اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی و سیاسی بی نظیر متشکل از 28 کشور عضو در قاره اروپا است. این کشور از طریق یک سیستم استاندارد قوانینی که در همه کشورهای عضو شینگن اعمال می شود ، دارای یک بازار واحد داخلی است. هدف از سیاست های این کشور ، سفر آزاد مردم ، خرید و فروش آزاد کالاها ، ارائه خدمات و جابجایی سرمایه در بازار داخلی است. بنابراین هر شخص که موفق به اخذ ویزای شینگن یا ویزای اروپا شود می تواند آزادانه به چندین کشور بدون اخذ ویزای مجدد سفر نماید.

 

آیا برای کشورهای اروپا ویزا نیاز دارم؟

 

مسافران بدون ویزا، از جمله شهروندان ایالات متحده ، قبل از بازدید از منطقه شینگن ، باید مجوز ETIAS را درخواست کنند. ایالات متحده تنها کشوری نیست که تحت تأثیر این تغییرات است. از سال 2021 ، شهروندان 60 کشور ملزم به درخواست ETIAS قبل از ورود به منطقه شینگن هستند.
اتحادیه اروپا بزرگترین واحد تجارت در جهان و بزرگترین صادر کننده کالاها و خدمات تولیدی است. علاوه بر این ، اتحادیه اروپا در زمینه کمک های بشردوستانه در صدر سایر قاره ها است این اتحادیه متعهد کمک به قربانیان حوادث طبیعی و انسانی در سراسر جهان است.

ارزش های اصلی اتحادیه اروپا حفظ عزت انسانی ، آزادی ، دموکراسی ، برابری ، حقوق بشر و حاکمیت قانون است. اهداف اصلی آن ارتقاء صلح ، آزادی ، امنیت و عدالت ، ارتقاء پیشرفت علمی و فناوری و انسجام اقتصادی ، اجتماعی و سرزمینی و همبستگی در بین کشورهای اتحادیه اروپا است.

 

تاریخچه مختصر اتحادیه اروپا و نقش آن در ویزای اروپا

 

ایده منطقه مشترک تجارت اروپا اولین بار در حدود 5 سال پس از جنگ جهانی دوم توسط فرانسه و آلمان مطرح شد. هدف از ایجاد چنین اتحادیه ایجاد منطقه ای صلح آمیز در اروپا بود که از نظر اقتصادی با یک دیگر همکاری کنند.

بعداً در سال 1957 ، پیمان روم توسط شش عضو مؤسس بلژیک ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، لوکزامبورگ و هلند امضا شد. بنابراین این کشورها بازار مشترک اروپا را ایجاد کردند. در سال 1972 دانمارک ، ایرلند و انگلیس به این معاهده پیوستند. هفت سال بعد ، اولین پارلمان اروپا ایجاد شد.

در سال 2009 ، کشورهای اتحادیه اروپا پیمان لیسبون را امضا کردند که موجب افزایش اختیارات پارلمان اروپا شد. علاوه بر این ، این پیمان اختیارات بیشتری به اتحادیه اروپا در زمینه کنترل مرز ، مهاجرت ، همکاری قضایی در امور مدنی و کیفری و همکاری پلیس داده است.
عملکرد اتحادیه اروپا براساس قوانینی است که همه کشورهای عضو آن توافق می کنند و چهار نهاد اصلی اتحادیه اروپا آن را اداره می کنند. 

 

ویزای اروپا برای ورود به منطقه تجارت آزاد

 

EFTA مخفف اتحادیه تجارت آزاد اروپا است که چهار کشور عضو دارد که عبارتند از : ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ، سوئیس!  
هیچ یک از اعضای EFTA عضو اتحادیه اروپا نیستند بنابراین برای سفر به این کشورها ویزای شینگن کاربردی ندارد. با این حال ، EFTA در مورد دسترسی به بازار واحد اتحادیه اروپا مذاکره کرده و بخشی از قوانین اتحادیه اروپا را که مربوط به تجارت در بازار میشود  را  پذیرفته است.

EFTA ، سیاستهای مشترک اتحادیه اروپا مانند کشاورزی ، ماهیگیری ، حمل و نقل و مناطق آزاد را ندارد و هیچ برنامه ای برای ادغام اقتصادی و سیاسی از جمله عضویت در منطقه ارزی یورو را ندارد.

تفاوت هایی بین اتحادیه اروپا و منطقه شینگن وجود دارد که برای متقاضیان اخذ ویزا قابل توجه است. 
در حالی که 28 کشور در اتحادیه اروپا وجود دارد ، منطقه شینگن متشکل از 22 عضو کشور است و چهار کشور عضو EFTA هستند.

اتحادیه اروپا بیشتر در مورد بازار واحد بدون تعرفه داخلی است و سفر آزادانه تمام شهروندان اتحادیه اروپا بین 28 کشور را تضمین می کند. در حالی که منطقه شینگن با رعایت معیارهای تعیین شده توسط کشورهای شنگن ، دسترسی به کشورهای عضو را برای اتباع خارجی امکان پذیر می کند.

جمهوری ایرلند و انگلیس تنها کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند که از امضای توافقنامه شینگن خودداری کردند. از طرف دیگر اعضای اتحادیه اروپا همچون قبرس ، بلغارستان ، رومانی و کرواسی - به دلیل مسائل فنی یا داخلی هنوز وارد منطقه شینگن نشده اند پس با اخذ ویزای شینگن نمی توان به این کشورها سفر کرد.

 

تفاوت اتحادیه اروپا و منطقه یورو و نقش ویزا اروپا در سفر به این دو منطقه

 

 
منطقه یورو زیر گروهی از اتحادیه اروپا است که متشکل از کشورهای عضو آن می باشد. این کشورها از ارز مشترک یعنی یورو استفاده می کنند و به شرح زیر هستند : اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، کشور پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا... پس اگر با اخذ ویزای شینگن و تنها با داشتن ارز یورو می توان به تمامی این کشورها سفر کرد و یا در آنها به تجارت مشغول شد.