جاهای دیدنی اصفهان

به این محتوا امتیاز دهید

۱۳۹۹ ۱۲ خرداد
جاهای دیدنی اصفهان  | تور ارزان و لحظه آخری به نقاط مختلف ایران

جاهای دیدنی اصفهان برای آن هایی که به دنبال بازدید از آثار تاریخی اند؛ به باغ و بوستان علاقه دارند؛ شکم گردی را جدی می گیرند و کل گردشگران ایران و جهان جذاب است. این پایتخت فرهنگی کشور چنان شاخص و جهانی است که همه گردشگران برای دیدن آن ها برنامه ریزی می کنند.

شهر اصفهان یکی از شهر های باستانی ایران است که میراث عظیم تمدنی و فرهنگی ایران را در خود جای داده است . اصفهان در گذر زمان نام های مختلفی را به خود دیده است. ریشه نام امروزی این شهر به اسپهان برمی گردد که در دروان ساسانیان به این نام شناخته می شده است. امروزِ نیز این شهر یکی از شهر های مهم ایران می باشد. اصفهان که سومین شهر پرجمعیت کشور است از منظر اقتصادی نیز یکی از قطب های اقتصادی و صنعتی به شمار می آید. این شهر کهن در دروان صفویه پایتخت و مرکز قدرت سیاسی این سلسله بوده است. از دوران پیشا اسلامی این شهر آثار کمی بجای مانده است و اکثر جاهای دیدنی آن متعلق به عصر صفویه می باشد. برخی از جاذبه های تاریخی تور اصفهان را به صورت مختصر معرفی می کنیم.

 

جاهای دیدنی اصفهان. هتل عباسی اصفهان

 

جاهای دیدنی اصفهان ، این پایتخت فرهنگی کشور چنان شاخص و جهانی است که گردشگران سرتاسر جهان برای دیدن آن ها برنامه ریزی می کنند. اصفهان شهری است که هر ایرانی باید دست کم یک بار ببیند و یک بار دیدن همانا و بارها و بارها به اصفهان رفتن همانا. اصفهان شهری بسیار زیبا با جاذبه های تاریخی خوش رنگ و لعاب و گنبدهای فیروزه ای است. اصفهان شهر درخت ها و باغستان های متعدد است. اصفهان شهر منارجنبان است؛ شهر میدان نقش جهان. اصفهان نصف جهان است. امروز با تورگردان همراه باشید تا به معرفی جاهای دیدنی اصفهان بپردازیم. شمارش این جاذبه ها کار آسانی نیست پس تمنا داریم ما را در این مهم یاری رسانید. 

 

میدان نقش جهان و جاذبه های آن

 

کالسکه سواری در میدان نقش جهان

 

مکان ها در ایجاد خاطرات جمعی و فردی گردشگران نقش مهمی دارد تا جایی که معمولا شهرها را با نمادهایش می شناسند. میدان نقش جهان نیز مهمترین نماد اصفهان است. در دوره صفویه این میدان مستطیلی بزرگ کاربری مسکونی، اقتصادی، مذهبی و حکومتی داشت. در آنجا کاخ پادشاهی یعنی همان عالی قاپو قرار داشت. روبرویش مسجد شیخ لطف الله و در سمت راستش مسجد شاه با معماری خیره کننده قرار گرفته بود. این میدان برای هر یک از بخش های اقتصادی، مسکونی و مذهبی ورودی های جداگانه ای داشت. میدان نقش جهان از نظر معماری برای افراد نوعی آسایش و فراخ به ارمغان می آورده است ولی به مرور با اضافه شدن بخش ها و دگرگونی های متعدد این ویژگی ها تا حدودی تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

گنبد شیخ لطف الله در میدان نقش جهان

 

این میدان که امروزه یک میراث جهانی می باشد زمانی مرکز قدرت سیاسی در ایران بوده است . قبل از به قدرت رسیدن شاه عباس کبیر در ایران این محل باغی بوده به نام نقش جهان که بعد چهار اثر تاریخی اصفهان از جمله ( مسجد شیخ لطف الله ، مسجد شاه (امام) ، سر در بازار قیصریه و کلخ عالی قاپو ) در آن ساخته شد . در میدان نقش جهان بازی چوگان ، رژه سربازان و ... برگزار می شده است . این مجموعه در دوران پهلوی تعمیر و در میراث ملی ایران به ثبت رسید .هم اکنون میدان نقش جهان تنها محلی برای پیاده روی است و در آن می توان همه روزه توریست های خارجی را نظاره کرد که با شورو و شوق فراوان به سازه ها، تزئینات ابنیه و صنایع دستی نگاه می کنند. کالسکه هایی با اسب در میدان تردد می کنند و آبنمایی بزرگ با کفپوشی به رنگ آبی درست روبروی عالی قاپو و میدان امام قرار گرفته است. فواره ها در وسط آبنما در جوش و خروش اند و زندگی عمیقا در این میدان جریان دارد.

در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری میدان نقش جهان می پردازیم.

 

بازار قیصریه با سر در تاریخی

 

سر در بازار قیصریه

 

قیصریه یا بازار سلطانی در منتهی الیه شمالی میدان نقش جهان قرار گرفته و از بازارهای سرپوشیده دور و دراز مختص صنف فرش فروشان بوده است. در این بازار هم اکنون همه چیز پیدا می شود. راسته سماورسازها، هارونیه، راسته مقصود بیک، نیم آورد گلشن، بازار عریان و مخلص از قدیمی ترین و معروف ترین بخش های بازار محسوب می شوند.

مهمترین بخش بازار قیصریه از نظر هنر معماری سردر قیصریه است که به دلیل تزئینات ویژه و اهمیت تاریخی قابل توجه است. تزئینات بالای سردر که برای دیدن آن باید سرت را حسابی بالا بگیری شامل تزئینات آجری چینی، نقاشی هایی با محتوای جنگ های شاه عباس با ازبکان؛ تصاویری از مردان و زنان اروپایی؛ کاشیکاری های اصیل در لچکی های کناری؛ تصاویر سر انسان با پیکره ببر، شیر و دم اژها نمادهایی افسانه ای و اسطوره ای محسوب می شوند که با زیباترین عناصر هنری به تصویر کشیده شده اند. این سر در مهمترین و بزرگترین سردر حکومتی در دروه صفویه بوده است که خوشبختانه بخش های مهمی از تزئینات آن هنوز سالم است و به خوبی حفظ شده است. این بازار بخش جدید حکومتی یعنی میدان نقش جهان را به میدان کهنه یعنی منطقه مهم زمان سلجوقی وصل می کند.

 

کاخ عالی قاپو

 

تالار موسیقی عالی قاپو

 

عالی قاپو کاخ شاهی و به عبارت دیگر دولتخانه صفوی بوده است که هنوز نیز در ضلع غربی میدان نقش جهان، روبروی مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است. بنای اولیه به سده دهم هجری و میانه سال های 971 تا 977 شمسی بر می گردد. صفوی ها یک کاخ عالی قاپو نیز در قزوین داشتند که دوره حکومتشان در آن شهر بنا کرده بودند. بعد از آمدن به اصفهان کاخی نیز در آنجا احداث کردند. کاخ عالی قاپو به واقع کاخی شاهی است که از دوره شاه عباس تا حکومت جانشینانش اضافاتی در آن ساخته شده است. در پشت کاخ باغی مصفا قرار داشته که هم اکنون در دست ادارات و سازمان های دیگر است ولی از پنجره های پله ها می توان آن را مشاهده کرد.

بنای عالی قاپو شش طبقه است و ارتفاع آن به 48 متر می رسد. سه راه پله نسبتا باریک و زیبا با کاشیکاری و نورگیری های دل انگیز طبقات را به هم وصل می کند. طبقه همکف مشتمل بر دو تالار برای کارهای اداری و دیوانی بوده و کشیک خانه نام داشته است. طبقه بالایی اتاق موسیقی نام دارد و معماری منحصر به فرد و تزئیناتی بی نظیر دارد. تراس بزرگ و زیبای عمارت رو به میدان نقش جهان قرار گرفته و ایوان های چوبی و سقف چوبی اش به سختی حفظ شده است. از آن بالا نمایی زیبا از مسجد امام و قابی منحصر به فرد از گنبد مسجد شیخ لطف الله دیده می شود.  

 

مسجد امام اصفهان

 

سر در مسجد امام اصفهان

 

مسجد امام که در گذشته به نام مسجد شاه شناخته می شد در منتهی الیه غربی میدان قرار گرفته و پلانی خاص و تزئیناتی مسحور کننده دارد. کاشیکاری های فیروزه ای این مسجد در بخش های مختلف سر در، شبستان ها و صحن ها و افتادن تصویر آن ها در حوض های آبی این مسجد را میان گردشگران داخلی و خارجی و هنردوستان پر طرفدار کرده است. این مسجد به عنوان شاخص اصلی هنر صفوی شناخته می شود. پلان چهار گوش مسجد برای انطباق با سمت قبله کاملا اریب به میدان نقش جهان است . برای حل این مشکل ورودی مسجد بعد از سر در پیچ هنرمندانه ای خورده و راهرویی سرپوشیده را شکل داده است.

چهار مناره در کنار گنبد بزرگ فیروزه ای مسجد را نمایان می کند و بر ابهت آن افزوده است. گنبد از نوع دو پوششه است و با نقوش اسلیمی و دو کتیبه استادانه تزئین شده است. دو گلدسته بر روی ایوان ورودی و یک جفت نیز بر روی ایوان گنبد قرار گرفته و همگی با کاشیکاری تزئین شده است. کاشیکاری های زیبا با کاشی معرق و هفت رنگ، کتیبه هایی به خط محمد رضا امامی، علیرضا عباسی و دیگر استادان خط دوره صفوی، مقرنس های بی نظیر و خیره کننده و عناصر تزئینی مرمری از مهمترین جذابیت های هنری بنا محسوب می شوند. سنگاب های بزرگ و کنده کاری شده درون مسجد برای وضو و شستن دست ها کاربرد داشته و هنوز یکی از آن ها در ورودی مسجد به چشم می خورد. از دیگر عناصر سنگی بنا می توان به منبری از سنگ یکپارچه از جنس سنگ سماق اشاره کرد.

 

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله روبروی عمارت عالی قاپو همچون نگینی می درخشد و گنبد پیازی شکل و پر تزئینش سوژه عکس برداری بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی شده است. تمام بخش ها و عناصر این مسجد کوچک و عبادتگاه خصوصی با کاشی تزئین شده است. از کف زمین تا سقف ها با هنری استادانه و خیره کننده با کاشیکاری زمینه فیروزه ای و رنگ ها آجری و دیگر کاشی های هفت رنگ و معرق پر شده و گویی آدمی را چون باغی گمشده در بر می گیرد. ایوان ورودی مثل سایر مساجد بزرگ و مهم صفوی با طاقی بزرگ و مقرنس کاری شده و گنبد زیبایش بینندگان را خیره می کند. این مسجد پر از حس خوب، آرامش و امنیت است.

شاه عباس صفوی مسجد شیخ لطف الله را برای یکی از علمای جبل عاملی (در لبنان) حکومتش احداث کرد. او به راحتی می توانست از عالی قاپو به آنجا رفته و به عبادت بپردازد. این مسجد صحن یا حیاط ندارد. راهی زیرزمینی مسجد را به کاخ وصل می کرده است که محل رفت و آمد شاه، شیخ لطف الله جبل عاملی و دیگر بزرگان بوده است. جلوی مسجد سکوییی وجود دارد و برای وارد شدن به مسجد باید چند پله را بالا رفت. این موضوع کمک کرده که ارتفاع مسجد نسبت به عالی قاپو و سایر بناهای پیرامونی خیلی کوتاه تر نباشد بلکه به عنوان بنایی شاخص به چشم بیاید.

کاخ چهلستون

باغ چهلستون بخشی از باغی بزرگ تر در اصفهان قدیم به نام باغ جهان نما بوده است. شاه عباس در میان این باغ کوشکی مجلل احداث کرد که همان چهل ستون معروف است. همه می دانند که این کاخ چهل ستون ندارد بلکه به دلیل انعکاس ستون هایش درون آب و دوبرابر شدن تصویر آن اینگونه نامگذاری شده است. این نوع باغ سازی به نام باغ ایرانی شناخته می شود که در آن آبنمایی بزرگ در برابر عمارت اصلی و کاخ قرار می گیرد تا نه تنها ستون ها و تزئینات کاخ را چند برابر کند، تصویر باغ و درختان و گل ها را نیز منعکس سازد. شب ها انعکاس ستارگان و روزها آبی آسمان نیز در پس زمینه این تصویر قرار می گیرد.

کاخ چهلستون در خیابان سپه اصفهان که هم اکنون بورس کفش فروشی هاست قرار گرفته و از یک سو به چهار باغ پایین و از سوی دیگر به میدان نقش جهان می رسد. بخش های مسکونی کاخ و تالارهای داخلی، با نقاشی های دیواری و گچبری های نفیس تزئین شده است. این تالارها مخصوص پذیرایی از میهمانان خاص شاهی بوده و در مناسبت های مختلف از مقامات در آن پذیرایی می شده است.

 

 

پل های اصفهان

زاینده رود در گذشته ای نه چندان دور آنقدر پرخروش بوده و تمامی مزارع و باغستان های مسیر را سیراب می کرده که به همین مناسبت و به دلیل زندگی بخش بودنش به نام زاینده رود شناخته می شده است. این رود تاریخی اصفهان را به دو بخش تقسیم می کرده است و مردم این دو بخش برای رفت آمد از طریق پل ها استفاده می کردند. پل های روی زاینده رود از دوره های مختلف سابقه داشته و هم اکنون پل هایی از دوره باستان مثلا دوره ساسانی نیز به جای مانده است. در عین حال معروف ترین پل های اصفهان سی و سه پل و پل خواجو هستند که در دل شهر قرار گرفته و به عنوانی بنایی تاریخی و جاذبه ای گردشگری مورد توجه توریست های ایرانی و خارجی و خود اصفهانی قرار گرفته اند.

سی و سه پل

سی و سه پل یا پل الله وردی خان زیباترین پل در میان پل های اصفهان به شمار می رود که با وجود گذر سال های دراز هنوز از استحکام و زیبایی برخوردار است. این پل 300 متر طول و 14 متر پهنا دارد. 33 چشمه یا دهانه طاقی شکل آن و یک طبقه نیز در بالا با طاق های بیشتر قرار گرفته است. در گذشته جشن های آیینی و ملی مثل جشن نوروز، خاج شویان ارامنه، و آبریزان بر روی این پل انجام می شده است. در آن ایا نقاشی هایی دیواری نیز روی پل وجود داشته که هم اکنون اثری از آن نیست. طبیعتا محافظت از آن ها در زیر باد و باران کار اسانی نبوده است.

هم اکنون سی و سه پل مخصوص عابران پیاده است که خیابان چهار باغ کهنه عباسی را به چهار باغ بالا و باغ هزار جریب و منطقه عباس آباد وصل می کند. در کنار پل چندین کافی شاپ رو باز دایر شده که گردشگران می توانند روی آب و کنار پل از خود پذیرایی کنند. شب ها که طاق های پل نورپردازی می شود نشستن روی پل حال و هوای دیگری دارد.  

پل خواجو

پل خواجو از دیگر پل های تاریخی اصفهان است که در جانب شرقی سی و سه پل قرار گرفته و به دوره شاه عباس اول بر می گردد. طول پل 133 متر و عرض آن 12 متر است. بنابراین از نظر ابعاد تقریبا نصف سی و سه پل است. این پل از گذشته تا کنون نزد گردشگران به عنوان شاهکار معماری ایرانی شناخته می شود. بنای آن چهار طبقه است و تزئینات کاشیکاری آن در بعضی بخش ها هنوز پابرجاست. از تزئینات زیبای باقیمانده پل در وسط آن قرار گرفته که در گذشته برای اقامت موقت پادشاه و خانواده اش استفاده می شده است. این ساختمان دارای چند اتاق با تزئیناتی از نقاشی های دیواری است.

هدف شاه عباس از احداث این پل وصل کردن محله خواجوی فعلی به محله تخت فولاد و مسیر دسترسی به شیراز بوده است. پل خواجو در زمان خودش از برترین سیستم های پل سازی بهره برده است. این پل قابلیت بالابردن آب تا 6 متر را داشته و از نظر کاربردی و منظره و چشم انداز مثال زدنی است. در گذشته که آب زاینده رود زیادتر بوده مسابقات شنا و قایقرانی در جلوی پل صورت می گرفته و امیران و شاهزادگان از این بالا تماشا می کرده اند.  

 

کوشک-باغ های اصفهان

اصفهان به دلیل برخورداری از زاینده رود و رودهایی که از آن منشعب شده و شهر را مشروب می کرده است از گذشته تاکنون شهری سرسبز و از باغستان بوده است. همین حالا نیز اگر به اصفهان سفر کرده باشید با پارک های بزرگ و دلگشایی در جای جای شهر مواجه می شوید. در گذشته نیز اصفهان باغستان های زیادی داشته که در آن ها کوشک ها و باغ هایی احداث شده و کاربری مسکونی داشته اند. این کاخ های شاهی از پیش از اسلام تا دوره حکومت های اسلامی طرفدار داشته و نمونه های آن از دوره ساجوقی تا صفوی باقی مانده است. در دوره شاه عباس اول اصفهان به باغی سرتاسری تبدیل شده بود. در این دوره ده ها باغ احداث شده است که از جمله می توان به باغ هشت بهشت، باغ هزار جریب، باغ نگارستان، باغ نارنجستان، باغ ماما سلطان، باغ کلاه شاه، باغ کاج، باغ فرنگ، باغ صفی آباد، باغ داروغه، باغ چهلستون، باغ سپهسالار، باغ ارم و... اشاره کرد.

هشت بهشت

باغ هشت بهشت در جنوب بازارچه هنر، غرب خیابان چهار باغ پایین و شرق خیابان متاخری قرار گرفته و بخش اعظمی از خیابان های اصفهان را سرسبز و خوش آب و هوا کرده است. از نظر باغسازی هشت بهشت جزو باغ های مسطح و غیر پلکانی است. همچون باغ چهلستون اینجا نیز عمارت و کاخی بزرگ در مقابل یک آبنمای دراز همچون کانال آب احداث شده که نه تنها تصویر عناصر کاخ را منعکس کرده، سایر عناصر پیرامونی را نیز در خود نمایان می سازد.

تمام بخش های کاخ هشت بهشت پر تزئین و آراسته به گچبری های زیبا، نقاشی های شاهانه و مجلل، مقرنس های خوش ساخت و... است. تمامی رواق ها، اتاق ها، طاق ها و پنجره ها به زیباترین شکل ممکن تزئین شده اند و دیوارها نیز به دلیل آیینه کاری می درخشند.

تالار اشرف

تالار اشرف از بناهای تاریخی و کوشک-باغ های زیبای اصفهان از دوره صفوی است. این عمارت زمانی محل سکونت پادشاه و حرمسرای شاه عباس دوم صفوی و شاه سلیمان بوده است. در دوره قاجار کاخ اشرف در دست فرماندهان نظامی اصفهان افتاد و مدتی به اقامتگاه سربازان روس تبدیل شد. هم اکنون این باغ در اختیار استانداری اصفهان است. از ویژگی ها تالار اشرف تعبیه آن با چوب بست و برخورداری از بامی مسطح بر پایه های بلند ضخیم است.

عمارت معروف به تالار اشرف در کنار سایر کاخ های شاهی در منطقه دولت خانه مثل کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، تالار سرپوشیده و غیره قرار داشته است. از زیبایی های تالار اشرف می توان به نقاشی و مقرنس های زیبا و گچبری های استادانه بر روی طاق های ضربی اشاره کرد.  

 

 

بناهای تاریخی اقلیت ها در اصفهان

ارمنی های اصفهان مهم ترین گروه اقلیت های این شهر محسوب می شوند که آزادانه به فعالیت های دینی و فرهنگی شان می پردازند و در نهایت همزیستی در کنار دیگر همشهریان اصفهانی زندگی می کنند. این محله به دلیل سبک زندگی مردمش و همچنین برخورداری از جاذبه هایی همچون کلیسای جلف در میان گردشگران محبوبیت پیدا کرده است.

 

محله جلفا

محله جلفا از همان تاریخ که اصفهان به عنوان پایتخت انتخاب شد حیات خود را آغاز کرد. ارامنه از همان تاریخ آنجا منازل مسکونی و کلیساهایی احداث کردند. بسیاری از این بناها به دست استادکاران و هنرمندان ماهر ساخته شده است و باعث شده محله با وجود قدیمی و تاریخی شدن هنوز شیک و قابل توجه باشد. هر سال به مناسبت جشن سال نوی میلادی و کریسمس محله جلفا حال و هوای خاصی به خود می گیرد و بسیاری از مردم از سایر محله ها به آنجا می آیندمیدان جلفا، هتل جلفای اصفهان و کلیسای وانک مهمترین بخش های این محله محسوب می شوند. در این محله علاوه بر ارمنی ها، زردشتیان و کلیمیان و حتی مسلمانان نیز زندگی می کنند.

اولین چاپخانه، اولین کتاب چاپی ایران، اولین عکاسخانه، اولین مدارس نوین، اولین کارخانه لیموناد، اولین دوچرخه و... جزو جنبه های مهم منسوب به محله جلفاست. موسیقی کلاسیک و آداب و رسوم حاکم بر محله نیز مثال زدنی است.

کلیسای وانک

این کلیسا که مهمترین و شناخته شده ترین اثر مسیحیان ایران می باشد در دوران شاه عباس دوم بنا شده است بعد از حمله عثمانی ها به مناطق شمالی ایران و منطقه ارمنستان کنونی ارامنه در زیر سایه حکومت صفوی به اصفهان آمده و این بنای با شکوه و زیبا را ساختند . روی دیوار ها و طاق های و گنبد این کلیسا نقاشی های محصور کننده ای از رنگ روغن دارد همچنین طلاکارها و تذهیبی زیبا نیز به کار رفته است که زیبای این بنا را چندین برابر کرده است.

کلیسای وانک که باز هم یادگار حکومت شاه عباس اول به شمار می رود کلیسای جامع ارامنه در اصفهان است. در ساخت وانک از کلیسای سنت استپانوس جلفای آذربایجان الگوبرداری شده است. این کلیسا طلاکاری های بسیار مجللی بر روی سقف و داخل گنبد دارد. دور تا دور دیوارهای اطراف گنبد با نقاشی های فاخر دیواری رنگ روغن و آب طلا  با مضامین آیینی مثل داستان حضرت مسیح پر شده است. این نقاشی ها گردشگران را به یاد کلیساهای ایتالیا می اندازد.

در حال حاضر بخش گنبد خانه کلیسا و نقاشی ها در معرض دید عموم قرار گرفته ولی کلیسا هنوز کاربری خود را از دست نداده و حتی محل اقامت خلیفه ارامنه ایران و هندوستان است. ناقوس کلیسا، گنبد بزرگ، حیاط بسیار دلباز، دیوارها و طاق هایش جزو مهمترین بخش های آن محسوب می شود. در ورودی کلیسا غرفه ای قرار گرفته که در آن صنایع دستی خرده ریزه اصفهان مثل ظروف مینا کاری، قلمزنی و دیگر هنرها در شکل محصولات کوچک مثل کیف، آیینه، جاکلیدی و محصولاتی از این دست عرضه می گردد.  

 

آتشگاه

آتشکده ها از یادگارهای دوره باستان و بناهای زردشتیان ایران است. اتشگاه اصفهان نیز از قدیمی ترین بناهای این شهر محسوب می شود و به دوران ساسانی (پادشاهی قباد) بر می گردد. برای بازدید از آن باید کمی از شهر فاصله بگیرید و به سمت غرب اصفهان بروید. این بنا بعد از مسیر منارجنبان و به فاصله 2 کیلومتری آن قرار گرفته است. آتشگاه بر بلندی و محل کوهی که نام آن را به خود گرفته از دور خودنمایی می کند. دیوارهای خشتی آن یادگار معماری ایران باستان است. به علاوه اتشگاه آنقدر بزرگ است که به عنوان سومین اثر بزرگ در کل استان اصفهان شناخته می شود.

آتشگاه جزو 7 آتشگده بزرگ تاریخی ایران شناخته می شود. سبک معماری آن به سبک بین النهرین گرایش دارد و ظاهرا بنایی مشابه آن در بین النهرین وجود داشته است. عمر آن تا هفت هزار سال نیز می رسد و نه تنها در دوره سات اولیه که تا دوره های بعدی نیز در بین ایرانیان اهمیت آیینی و سیاسی زیادی داشته است. در دوره اسلامی نیز بر روی کوه آتشگاه اثاری صورت گرفته است که کنده کاری هایی از آن دوران هنوز باقی مانده است. حدس هایی زده شده که قلعه باقی مانده در آتشگاه به دوره اسلامی و تسلط باطنیان (اسماعیلیه) در اصفهان می رسد.

 

پارک ها و مناطق طبیعی اصفهان

همانطور که پیشتر اشاره کردیم اصفهان به دلیل برخورداری از نعمت زاینده رود شهری زنده بود. این رود اصفهان را زنده می کرد ولی امروزه نیز با وجود بی آبی آن هنوز نیز از تدابیر مختلف بهره گرفته می شود تا اصفهان باز هم سرسبز و زنده بماند. اصفهان از یک سو پر از باغستان های تاریخی و از سوی دیگر مملو از پارک های شهری است. از سوی دیگر جذابیت های طبیعی دیگری نیز در این شهر وجود دارد که می تواند علاقمندان به طبیعت را به خود مشغول کند.

 

باغ پرندگان

باغ پرندگان ، باغ گل های و همچنین آکواریوم ناروژن اصفهان دیگر مناطق دیدنی این شهر می باشند که با سفر و گشت گذار در این شهر تاریخی می توانید هرچه بیشتر با آنها و شهر اصفهان آشنا شوید در سفر به اصفهان ه بخش ها و گوناگونی های این شهر توجه کنید و سفر خود را لذت بخش تر و دلچسب تر نمایید .

باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان در پارکی به نام ناژنان با امکاناتی بی نظیر قرار گرفته است. حیوانات در این باغ کاملا آزادند و به ندرت با چیزی مثل قفس مواجه می شوید. مساحت باغ 50 هزار متر مربع است و در آن خزندگان، پرندگان و آکواریوم نیز وجود دارد. برکه و فضای سبز باغ پرندگان بسیار زیبا و دل انگیز است و سرسبزی و تمیزی آن قابل تقدیر است. چرا که همانطور که می دانید تمیز نگه داشتن یک باغ که متعلق به حیوانات باشد کار آسانی نیست. با این حال مسئولین باغ پرندگان اصفهان به خوبی از پس مدیریت این باغ بر آمده اند. حصاری بزرگ در ارتفاع بر بالای باغ قرار گرفته که این پرندگان زیبا از محدوده باغ فراتر نروند. گیاهان باغ نیز گونه های گیاهی مختلف متناسب با نوع حیوانات هر قسمت طراحی شده اند.

مسیر دوچرخه سواری و تله سیژ نیز برای تفریح گردشگران راه اندازی شده است. امکانات تفریحی در انتهای پارک قرار گرفته تا آرامش جانوران به هم نخورد. مسیر تله سیژ از بالای درختان و رودخانه در عرض چند کیلومتر حدود یک ربع برای هر دور حرکت می کند. موزه پرندگان خشک شده و محل نمایش صدف ها و مارها نیز در این باغ دیدنی است.

تونل آکواریوم

احتمالا تا به حال در کشورهای خارجی تونل های آکواریوم زیادی دیده اید. بد نیست بدانید که در اصفهان نیز آکواریومی احداث شده که با نمونه های خارجی رقابت می کند. در این آکواریوم صدها گونه آبزی از ماهی های قاره های مختلف زیست می کنند. از جمله چندین نوع کوسه در آن وجود دارند. این آکواریوم نیز در پارک ناژوان قرار گرفته و به باغ خزندگان نزدیک تر است. بعد از بازدید از باغ پرندگان می توانید به آنجا نیز سر بزنید.

مسافت اکواریوم 4 هزار متر مربع در عمق 7 متری زمین و مشتمل بر 33 آکواریوم مختلف است. در آن انواع ماهی های کوچک و بزرگ و حتی خطرناک یافت می شود. طول آکواریوم 35 متر و گنجایش آن 1.5 میلیون لیتر آب است. هر یک از آکواریوم های تونل برای نگهداری از آبزیانی خاص با شرایط زیستی متفاوت است. مدت پیشنهادی برای بازدید از این تونل بین 2 تا 3 ساعت است. آکواریوم از 9 صبح تا 8:30 شب به روی علاقمندان باز است.

 

کوه صفه

کوه صفه از پر طرفدارترین تفرجگاه های اصفهان است که طرفداران کوهنوردی، پیک نیک، پیاده روی و گشت و گذار پای ثابتشان انجاست. صفه یکی از کوه های رشته کوه زاگرس است که در جنوب اصفهان قرار گرفته و چشمه ها، غارها و جاذبه های فراوانی را در بر گرفته است. این غارها در گذشته پناهگاه اقوام ایرانی بوده است.

از مهمترین بخش های گردشگری صفه می توان به پارک حیات وحش با انواه گونه های جانوری گوشت خوار و علف خوار، پرندگان و غیره؛ گردنه بادها به خصو در فصل پاییز و بهار؛ پل رنگین کمانی در پشت صفه؛ چشمه سرسبز و با صفای پاچنار؛ چشمه درویش یا خاچیک در شرق پاچنار به عنوان حوضی طبیعی با حفره های سنگی آب و سبزی؛ چشمه نقط به عنوان یک سنگاب با سرچشمه ای قطره ای؛ چشمه گل زرد با زیبایی خیره کننده ولی راهی صعب العبور؛ چشمه چاه درویش یا چشمه گچی و پاتوق کوهنوردان اشاره کرد. قلعه شاهدژ از دیگر جاذبه های مهم کوه صفه است که اهمیت تاریخی زیادی دارد و بقایایی از آن هنوز بر دوره اوجش حکایت می کند. 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
کد کپچا
دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
  نفر این تور را پسندیده اند.