تورگردان - مرجع صنعت تور و گردشگری ایران

اصفهان

۱۳۹۷ ۱۴ اسفند نویسنده : عفیفه خدنگی

چکیده مطلب

اصفهان یکی شهر مهم و پر جمعیت ایران است که دارای باغ ها خانه و عمارت های تاریخی می باشد برای آشنای هرچه بیشتر با این شهر این مقاله میتونه کمکتون کنه

اصفهان

شهر اصفهان یکی از شهر های باستانی ایران است که میراث عظیم تمدنی و فرهنگی ایران را در خود جای داده است . اصفهان در گذر زمان نام های مختلفی را به خود دیده است ریشه نام امروزی این شهر به اسپهان برمیگردد که در دروان ساسانیان به این نام شناخته می شده است . امروزِ نیز این شهر یکی از شهر های مهم ایران می باشد این شهر که سومین شهر پرجمعیت کشور است از منظر اقتصادی نیز یکی از قطب های اقتصادی و صنعتی بشمار می آید . این شهر کهن در دروان صفویه پایتخت و مرکز قدرت سیاسی این سلسله بوده است . از دوران پیشا اسلامی این شهر آثار کمی بجای مانده است و اکثر دیدنی های تاریخی این شهر متعلق به اثر صفویه می باشد . برخی از جاذبه های تاریخی اصفهان ار بصورت مختصر معرفی میکنیم

میدان نقش جهان :
این میدان که امروزه یک میراث جهانی می باشد زمانی مرکز قدرت سیاسی در ایران بوده است . قبل از به قدرت رسیدن شاه عباس کبیر در ایران این محل باغی بوده به نام نقش جهان که بعد چهار اثر تاریخی اصفهان از جمله ( مسجد شیخ لطف الله ، مسجد شاه (امام) ، سر در بازار قیصریه و کلخ عالی قاپو ) در آن ساخته شد . در میدان نقش جهان بازی چوگان ، رژه سربازان و ... برگزار می شده است . این مجموعه در دوران پهلوی تعمیر و در میراث ملی ایران به ثبت رسید .

کاخ عالی قاپو :
بعد تعیین اصفهان به عنوان پایتخت صفوی اولین بنای که در اصفهان برای امور کشوری بنا شد این عمارت بود که شاه در آن با بزرگان و صاحب منسبان دیدار می کرده است . این کاخ دارای شش طبقه بوده و دارای معماری بسیار خاصی نیز هست .

مسجد شیخ لطف الله :
این بنا با شکوهع و زیبا یکی دیگر از بنا های میدان نقش جهان است که از زیبای خاصی بر خوردار می باشد . گنبد این بنا از بیرون و دورن کاشی کاری شده می باشد که زیبای آن را چند برابر کرده است . محراب این مسجد نیز زیبای منحصربه فردی دارد .

مسجد جامع عباسی یا شاه :
این مسجد نیز یکی از شاهکارهای معماری در عصر صفوی بوده است ای مسجد که دارای کتیبه های از فرامین شاه عباس نیز هست در سال 1310 در میراث ملی ایران ثبت شده است .

عمارت هشت بهشت :
این بنا نیز یادگار عصر صفوی می باشد و به دستور شاه اسمائیل اول بنای اولیه آن ساخته شده است این عمارت در اواخر سلسله صفوی محل اقامت بزرگان بوده است . این عمارت دارای دو طبقه می باشد
در وسط تالار عمارت، حوض هشت ضلعی به جنس مرمر قرار دارد که به آن حوض مروارید می‌گویند. در و پنجره‌های آن نیز خاتم‌کاری است و زیبایی عمارت را دوچندان کرده است. عمارت هشت بهشت در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۱۳ به شماره‌ی ۲۲۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

چهل ستون :
یکی دیگر جاذبه های متعدد تاریخ اصفهان باغ چهل ستون میباشد . احداث این باغ و عمارت آن سالهای زیاد طول کشید . عمارت کنونی این بنا بیست ستون دارد که برخی از مورخان معتقد هستند عمارت اصلی چهل ستون داشته و در آتش سوزی نیمی از این بنا از بین رفته است . در عمارت چهل ستون شما می توانید تمام هنر های ایرانی را مشاهده کنید از آینه کاری ، نقاشی های بزرگ دیواری ، منبت کاری و خاتم کاری . این باغ در زمان صفویان برای پذیرایی و استقبال از مقامات و شخصیت ها خارجی استفاده می شده است .

از دیگر بنا های دیدنی عصر صفوی می توان به : مسجد جامع اصفهان ، مدرسه ی چهارباغ و منارجنبان اشاره کرد .

آتشگاه :
آتشگاه که نام کهن آن مهربین یا اتشکده مهربین بوده است . این بنا بر فراز کوهی در نزدیکی زاینده رود بنا شده است . روی پایه های آن اتاق های نیز وجود داشته است که از بین رفته است . این محل نیز در سال 1330 در میراث ملی ثبت شده است .

سی وسه پل :
نام دیگر این پل الله وردی خان بوده است . این پل که سی و سه دهانه دارد به دستور شاه عباس بنا شده است . این پل نشانه های معماری ایران را در خود دارد همیشه مورد توجه مردم بوده و خیلی از مراسم ملیو مذهبی در این مکان برگزار می شده است .

پل خواجو :
این پل با 24 دهانه در شرق سی و سه پل روی رودخانه زاینده رود بنا شده است . این پل نیز به دستور شاه عباس ساخته شده است .

کلیسای وانگ :
این کلیسا که مهمترین و شناخته شده ترین اثر مسیحیان ایران می باشد در دوران شاه عباس دوم بنا شده است بعد از حمله عثمانی ها به مناطق شمالی ایران و منطقه ارمنستان کنونی ارامنه در زیر سایه حکومت صفوی به اصفهان آمده و این بنای با شکوه و زیبا را ساختند . روی دیوار ها و طاق های و گنبد این کلیسا نقاشی های محصور کننده ای از رنگ روغن دارد همچنین طلاکارها و تذهیبی زیبا نیز به کار رفته است که زیبای این بنا را چندین برابر کرده است

باغ پرندگان ، باغ گل های و همچنین آکواریوم ناروژن اصفهان دیگر مناطق دیدنی این شهر می باشند که با سفر و گشت گذار در این شهر تاریخی می توانید هرچه بیشتر با آنها و شهر اصفهان آشنا شوید در سفر به اصفهان ه بخش ها و گوناگونی های این شهر توجه کنید و سفر خود را لذت بخش تر و دلچسب ترنمایید .

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.