تبریز گردی
مسجد کبود تبریز معروف به فیروزه اسلام

مسجد کبود تبریز معروف به فیروزه اسلام

مسجد کبود تبریز از شگفت‌انگیز‌ترین آثار تاریخی شهر می‌باشد که آوازه آن جهانی شده است. به جرأت می‌توان گفت مسجد کبود نمونه برجسته معماری اسلامی در آذربایجان شرقی بوده و چون یاقوت کبود در دل شهر می‌درخشد. این مسجد یکی از جا‌های دیدنی تبریز می‌باشد که علاقه‌مندان معماری و تاریخ را به خود جذب می‌کند. مسجد کبود تبریز فیروزه اسلام است چرا که با کاشیکاری های آبی کبود و پیشینه پر بار تاریخی و مذهبی در میان مسجد‌های ایران، همتا ندارد.

موزه آذربایجان تبریز  | ساعت کار، قیمت بلیط

موزه آذربایجان تبریز | ساعت کار، قیمت بلیط

موزه آذربایجان بعد از موزه ملی ایران، مهم‌ترین موزه کشور می‌باشد. این موزه یکی از جا‌های دیدنی تبریز است و آثار گوناگونی از دوره‌های مختلف تاریخی در آن نگهداری می‌شود. موزه آذربایجان با الهام از معماری محلی این استان ساخته شده است. در این موزه آثاری از دوره پیش از اسلام و دوران اسلامی نگهداری می‌شود.

غذای تبریز  از کوفته تا جَغور بَغور

غذای تبریز از کوفته تا جَغور بَغور

غذای تبریز موضوع اصلی گپ و گفت امروز ماست. چندی پیش درباره سفرم به تبریز و جاذبه های گردشگری این شهر با شما صحبت کردم و با هم وصف العیش نموده، نصف العیش کردیم؛ چراکه قدما گفته اند: سخن گفتن از خوشی، نصفِ خوشی است. امروز بیایید با هم گپ و گفتی درباره غذاهای سنتی و محلی این شهر داشته باشیم. غذاهای تبریز چنان خوشمزه و لذیذ اند که آوازه شان نه تنها در شهرهای ایران که در همه جهان پیچیده است.

۵ آذر- Tabriz food بیشتر بخوانید...
ائل گلی تبریز (همه آنچه پیش از رفتن باید بدانید)

ائل گلی تبریز (همه آنچه پیش از رفتن باید بدانید)

ائل گلی تبریز جزو مشهور‌ترین گردشگاه‌ها و جاهای دیدنی تبریز است. این مجموعه در جنوب شرقی شهر تبریز قرار گرفته و از نظر تاریخی دارای ارزشی فراوانی می‌باشد. ائیل گلی پیش از انقلاب اسلامی با نام شاه گلی شناخته می‌شد که هنوز هم بسیاری از مردم نام قدیمی آن را به کار می‌برند. یک دریاچه به همین نام در مرکز گردشگاه وجود دارد که دارای عمق ۱۲ متر بوده و برای قایقرانی مناسب می‌باشد.

بازار بزرگ تبریز | تاریخچه، آدرس، تصاویر، نقشه

بازار بزرگ تبریز | تاریخچه، آدرس، تصاویر، نقشه

بازار بزرگ تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان می‌باشد که حدود یک کیلومتر مربع زیر بنا دارد. سال ۱۳۸۹ خورشیدی این بازار در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. بازار بزرگ یکی از جا‌های دیدنی تبریز محسوب می‌شود و از نظر تاریخی نیز ارزشمند است. این بازار در زمان قدیم در مسیر جاده ابریشم قرار داشت و به همین دلیل تاجران از سراسر آسیا، اروپا و افریقا برای تجارت به آن وارد می‌شدند. خوشبختانه با همه فراز و نشیب‌ها همچنان بازار بزرگ تبریز محبوب و پر رفت و آمد است.

ارگ علیشاه تبریز یادآور دوره شکوه شهری تاریخی

ارگ علیشاه تبریز یادآور دوره شکوه شهری تاریخی

ارگ علیشاه تبریز یا ارگ تبریز به بازمانده ایوان جنوبی ارگی گفته می‌شود که در قرن هشتم هجری قمری و در دوره حکومت ایلخانان ساخته شد. بر اساس مستندات تاریخی می‌توان گفت که ساختمان ارگ ابتدا به هدف ساخت مسجد بنا نهاده شد و در میانه راه آن را تبدیل به یک قلعه نظامی کردند.

کلیسای کاتولیک ها در تبریز (همه آنچه پیش از رفتن باید بدانید)

کلیسای کاتولیک ها در تبریز (همه آنچه پیش از رفتن باید بدانید)

کلیسای کاتولیک ها در تبریز با نام های کلیسای عذرای توانا و ذرای مقدس شناخته می شود. این بنا از کلیساهای تاریخی تبریز است که احداث آن به دوره قاجار بر می گردد. هزینه ساخت بنا را مردی فرانسوی به نام اوژن متقبل شد. کلیسای کاتولیک ها به شیوه گوتیک ساخته شده و از عناصر معماری آن می توان به گچبری های زیبای آیینی، راه پله های تنگ و باریک، محراب، مجسمه مریم مقدس و غیره اشاره نمود. ناقوس زیبای کلیسا نیز بر روی بالکنی به چشم می خورد.